اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

درایو ماسفت قدرت

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : درایو ماسفت قدرت

نوشته اصلی توسط ali-q
    سلام من دیتا شیت این ای سی رو دیدم همه چیزش با دو کاننلش فرق داره ورودی و خروجیش هم معلوم نیس؟
    عزیز من...جان من ...عمر من...همه چیزش که تو عکسی که گذاشتی معلومه که oo:
    پایه1: به هیچ جا وصل نمیشه
    پایه2:ورودیتو به این پایه میدی(ورودی1)
    پایه3:ولتاژ تغذیه منفی ایسی
    پایه4:ورودیتو به این پایه میدی(ورودی2)
    پایه5:اینو میدی به ماسفت 2
    پایه6:ولتاژ تغذیه مثبت ایسی
    پایه7:اینو میدی به ماسفت 1
    پایه8: اینو به هیچ جا وصل نکن
    حله ؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط B2
      عزیز من...جان من ...عمر من...همه چیزش که تو عکسی که گذاشتی معلومه که oo:
      پایه1: به هیچ جا وصل نمیشه
      پایه2:ورودیتو به این پایه میدی(ورودی1)
      پایه3:ولتاژ تغذیه منفی ایسی
      پایه4:ورودیتو به این پایه میدی(ورودی2)
      پایه5:اینو میدی به ماسفت 2
      پایه6:ولتاژ تغذیه مثبت ایسی
      پایه7:اینو میدی به ماسفت 1
      پایه8: اینو به هیچ جا وصل نکن
      حله ؟
      سلام اونو که گفتید متوجه شدم در مورد ir2130 گفته بودم که معلوم نیس؟
      البته تو پی دی اف Final-3phase در مورد اتصالاتش توضیح داده که من چند قسمتشو متوجه نشدم
      FAULT_A چیه؟اگه نخایم از میکرو استفاده کنیم چطور میتونیم بسازیمش؟
      حتما باید از 74240 استفاده کرد؟
      اگه بخام از ماسفت استفاده کنم هم باید مداری که رو igbt هست رو روی گیت ماسفت سوار کنم؟
      میشه بجای 6 تا ماسفت از سه تا استفاده کرد؟یا بااین کار نصفی از موج تقویت نمیشه؟
      خروجی ic 555 دیجیتاله یا انالوگ؟

لطفا در مورد FAULT_A و ساختار و کاربردش بیشتر توضیح بدید؟
      با جواب شما حل حله؟

دیدگاه

سلام اونو که گفتید متوجه شدم در مورد ir2130 گفته بودم که معلوم نیس؟
        متاسفانه علم غیب ندارم بفهمم درباره کدوم ایسی صحبت میکنی پس لطفا نام ایسی رو بنویس.
        لطفا در مورد FAULT_A و ساختار و کاربردش بیشتر توضیح بدید؟
        خروجی فالت هست یعنی در زمان جریان اضافی یا کم بودن ولتاژ تغذیه ایسی کنترلر رو مطلع میکنه.

دیدگاه

پس فالت از ir2130 گرفته میشه وبعد وارد ترانزیستور میشه وبعد وارد u5 و از اونجا به میکرو...میکرو پاسخ رو چطور اعمال میکنه؟
          RS توی نقشه چیه؟لطفا توضیح بدید؟
          برای ir 2130 حتما نیاز به 74240هست؟

برای استفاده از ماسفت مدار گیت رو باید تغیر بدم؟
          شما کیا اصولا تو نت هستید تا با هم گفتو گو کنیم

دیدگاه

سوالات مربوط به اینورتر سه فازو تو تاپیک خودش بپرسید جناب طراح با صبر و حوصله مثال زدنی پاسخ میدن.
            شما کیا اصولا تو نت هستید تا با هم گفتو گو کنیم
            متاسفانه من بیشتر اوقات پشت میز کارم هستم و اونقدری فرصت ندارم برای چت کردن.به شما هم توصیه میکنم به جای گقتگو کردن عملا وارد کار بشید و یه مدار ساده از روی دیتاشیت قطعه ببندید و عملا با مدار کار کنید.
            موفق باشید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط B2
              سوالات مربوط به اینورتر سه فازو تو تاپیک خودش بپرسید جناب طراح با صبر و حوصله مثال زدنی پاسخ میدن.متاسفانه من بیشتر اوقات پشت میز کارم هستم و اونقدری فرصت ندارم برای چت کردن.به شما هم توصیه میکنم به جای گقتگو کردن عملا وارد کار بشید و یه مدار ساده از روی دیتاشیت قطعه ببندید و عملا با مدار کار کنید.
              موفق باشید.
              برای درایو ماسفت میتونم از ic زیر استفاده کنم و به گیت دو ماسفت وصل کنم. مشکلی نداره؟

لطفا مشکلاتشو بگید

دیدگاه

ای سی های درایور زیدی هستند مثل ir 2130 or ir 2110
                که من ir 2110 رو مدار بستنشو توی عکس زیر گذاشتم ولی اونایی رو که دورشون خط کشیدم نمیدونم لطفا راهنمایی کنید
                و همینطور بگید با گذاشتن دو Nmos میشه سیگنال رو تقویت کرد یا مدار اشتباهه.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ali-q
                  ای سی های درایور زیدی هستند مثل ir 2130 or ir 2110
                  که من ir 2110 رو مدار بستنشو توی عکس زیر گذاشتم ولی اونایی رو که دورشون خط کشیدم نمیدونم لطفا راهنمایی کنید
                  و همینطور بگید با گذاشتن دو Nmos میشه سیگنال رو تقویت کرد یا مدار اشتباهه.
                  دوست عزیز. فک کنم الانه هاس بچه ها با مخ برن تو دیوار. رسما بگو هیچ کجاشو نمیدونی.
                  vdd=ولتاژ تغذیه خود ic
                  HIN= پایه ورودی سیگنال ماسفت بالایی(های ساید)
                  sd= شات داون. خاموشش میکنه کلا.
                  LIN= پایه ورودی سیگنال ماسفت پایینی( لو ساید)
                  VSS= منفی تغذیه.
                  اون دو تا خازن خازنایی هستن که ولتاژ درایو گیت روشونه. خازن بالایی مهمه و به فرکانس خیلی حاسه. هر چی فرکانس بیاد پایین تر باید اون خازن بزرگتر باشه. حدودا برای فرکانس 100 کیلو میتونی خازن 680 نانو به بالا بزاری. البته با 220 نانو هم میشه ها ولی خوب اینجوری خیالت راحته. این خازنها باید از نوع mkt و اگه پیدا نکردین پولیستر معروف به شکلاتی باشن. خازنای الکترولیتی به مرور کاراییشونو تو مدارای سوییچ زنی از دست میدن.
                  اون دیود باید یه دیود فست باشه که توانایی جریان دادن رو هم داشته باشه. uf4001 fr101 1n5819 (اینا فقط چند تا نمونس)
                  اون دو تا مقاومت سری با گیت هم به منظور جلوگیری از اسیب دیدن خازن گیت سورس هستند. عرفا از 10 اهم تا 47 اهم انتخاب میشه. هر چی کمترش کنی تلفات دینامیک کمتر میشه و همچنین عمر خازن گیت سورس کمتر میشه و بیشترش کنی تلفات دینامیک بیشتر و عمر خازن گیت سورس هم بیشتر میشه. البته اینا به خیلی شرایط دیگه ای هم بستگی داره. از قبیل ولتاژ گیت گیت سورس و ولتاژ درین سورس و فرکانس و .....

دیدگاه

اون دیود باید یه دیود فست باشه که توانایی جریان دادن رو هم داشته باشه. uf4001 fr101 1n5819 (اینا فقط چند تا نمونس)
                    اون دو تا مقاومت سری با گیت هم به منظور جلوگیری از اسیب دیدن خازن گیت سورس هستند. عرفا از 10 اهم تا 47 اهم انتخاب میشه. هر چی کمترش کنی تلفات دینامیک کمتر میشه و همچنین عمر خازن گیت سورس کمتر میشه و بیشترش کنی تلفات دینامیک بیشتر و عمر خازن گیت سورس هم بیشتر میشه. البته اینا به خیلی شرایط دیگه ای هم بستگی داره. از قبیل ولتاژ گیت گیت سورس و ولتاژ درین سورس و فرکانس و .....
                    بجای دیودهایuf4001 fr101 1n5819 از دیود های فست با ولتاژ بالاتر از ولتاژ پل اچ استفاده بشه که در این نقشه بالای 600 باید باشه
                    چون وقتی سویچ(های ساید) on میشه اختلاف ولتاژ دو سر دیود زیاد خواهد بود.
                    انتخاب مقاومت گیت به این موارد هم بستگی داره RISE TIME , FALL TIME,Qg .

اگر شاد بودی آرام بخند تا غم بیدار نشود

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Ghasede del
                      بجای دیودهایuf4001 fr101 1n5819 از دیود های فست با ولتاژ بالاتر از ولتاژ پل اچ استفاده بشه که در این نقشه بالای 600 باید باشه
                      چون وقتی سویچ(های ساید) on میشه اختلاف ولتاژ دو سر دیود زیاد خواهد بود.
                      انتخاب مقاومت گیت به این موارد هم بستگی داره RISE TIME , FALL TIME,Qg .
                      بله درست میفرمایید. من فقط چند نمونه ولتاژ پایین رو گفتم. مسلما ولتاژ بالا بره باید ولتاژ دیود هم بالا یره.
                      در مورد مقاومت گیت هم گفتم "از قبیل ولتاژ گیت گیت سورس و ولتاژ درین سورس و فرکانس و ....."
                      بازم ممنون.

دیدگاه

با سلام و تشکر از دوستان که اطلاعات زیادی به من دادید
                        چنذ تا سوال داشتم
                        1-با دوتا n mosfet میشه سیگنال رو تقویت کرد؟ نیازی به p mosfet نیس
                        2-خازن بین دو ماسفت رو چند بگیرم؟ بارم 3 کیلو واته
                        3-بهترین ای سی درایو چیه؟ir2110 or ir2131 or ir 2130 چرا؟
                        اقای وزیری شما ارشد یزد میخونید؟
                        ببخشید من قدرتی ام و الکترونیکم صفره

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ali-q
                          با سلام و تشکر از دوستان که اطلاعات زیادی به من دادید
                          چنذ تا سوال داشتم
                          1-با دوتا n mosfet میشه سیگنال رو تقویت کرد؟ نیازی به p mosfet نیس
                          2-خازن بین دو ماسفت رو چند بگیرم؟ بارم 3 کیلو واته
                          3-بهترین ای سی درایو چیه؟ir2110 or ir2131 or ir 2130 چرا؟
                          اقای وزیری شما ارشد یزد میخونید؟
                          ببخشید من قدرتی ام و الکترونیکم صفره
                          1- بله با دو تا n کارت راه میفته.
                          2 -اگه منظورت از خازن بین دو ماسفت اون دو تا خازنه که دورشون قرمز خط کشیدی اونا بسته به فرکانس مقدارشون تعیین میشه. بازم چیزای زیادی تاثیر دارن ولی فرکانس مهم ترینشونه. برای بیست سی کیلو به بالا یک میکرو کافیه. البته خازنت نباید الکترولیت باشه. سعی کن خازن mkt و اگه دسترسی بهش نداری پولیستر بزاری.
                          3- 2130 و 2131 درایور سه فازن و برای تکفاز بهتره از 2104 و 2110 و 2113 استفاده کنی. تفاوت 2110 و 2113 فقط توی ولتاژ وزمان دد تایمه که دد تایمش زیاد مهم نیست. 2110 پونصد ولتیه و 2113 ششصد ولتی.
                          نخیر ینده تا حالا پام به یزد باز نشده.

دیدگاه

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=63579.25

دیدگاه

نوشته اصلی توسط شاهرخ
                              خیلی جالب بود
                              از کجا اینا رو پیدا می کنی

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ali-q