اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سوئیچ آمپر بالا

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : سوئیچ آمپر بالا

نوشته اصلی توسط Mahdi_Vaziri
    خب جریان پالسی همینه دیگه.

تریستور یه اند یه کاتد و یه گیت داره. اند و کاتد رو مث یه دیود تو مسیر جریان قرار میدی. ولی مث دیود جریانی عبور نمیکنه. با یه پالس تیز و خوب(منظور از خوب مطابق با مشخصات ترییستور با توجه به دیتاشیته) تریستور روشن میشه و مث دیود هدایت میکنه و خازنتون رو تخلیه میکنه. بعد از پالس تا وقتی جریان از اند به کاتد جاری باشه تریستور روشن میمونه و به محص پایین تر شدن جریان از جریان روشن موندن تریستور (تو دیتاشیت ذکر شده) تریستور خاموش میشه. برای این کار شما باید فقط روی روشن کردن تریستورتون کار بکنین. خودش خاموش میشه.
    اگه تریستور فرکانس پایین باشه روشن شدنش زمان میبره و نرم روشن میشه. وقتی نرم روشن بشه جریان هم نرم زیاد میشه. و این باعث میشه عملا خازن رو تریستور تخلیه بشه. نه نقطه جوش.
    مثلا این دیتاشیت یه تریستور 300 آمپر هستش
    http://www.pwrx.com/pwrx/docs/t620.pdf

SCR THYRISTOR, 300A, 600V, T 62
    Peak Repetitive Off-State Voltage, Vdrm: 600V
    Gate Trigger Current Max, Igt: 150mA
    Current It av: 300A
    On State RMS Current IT(rms): 470A
    Peak Non Rep Surge Current Itsm 50Hz: 5kA
    No. of Pins: 2
    RoHS Compliant: Yes
    Critical Rate-of-Rise of On-State Current (Non-Repetitive): 800 Amperes/us
    پس این تریستور می تونه جریان لحظه ای 5 کیلو آمپر رو عبور بده و مثلا برای رسیدن به جریان 2000 آمپر 2.5 میکرو ثانیه زمان نیاز داره ...
    این برداشت ها از این دیتاشیت درسته ؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Ebi SMPS
      سلام
      این نکته رو هم در نظر داشته باشید که تریستور در جریان دی سی خاموش نمیشه و نیاز به کموتاسین داره.بنابراین در لحظه مورد نیاز خاموش نمیشه.
      پس اگه بخوام چند تا پالس پشت سر هم داشته باشم (شاید در آینده) باید این سیستم رو پیاده کنم ...

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Ebi SMPS
        سلام
        این نکته رو هم در نظر داشته باشید که تریستور در جریان دی سی خاموش نمیشه و نیاز به کموتاسین داره.بنابراین در لحظه مورد نیاز خاموش نمیشه.
        در اینجا تریستور خودش خاموش میشه. قراره خازنی رو تخلیه بکنیم. به محض خالی شدن خازن تریستور هم خاموش میشه. همینطور که میدونید این یکی از روشهای کموتاسیونه. اسمشو یادم نیست :|

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ac10747
          مثلا این دیتاشیت یه تریستور 300 آمپر هستش
          http://www.pwrx.com/pwrx/docs/t620.pdf

SCR THYRISTOR, 300A, 600V, T 62
          Peak Repetitive Off-State Voltage, Vdrm: 600V
          Gate Trigger Current Max, Igt: 150mA
          Current It av: 300A
          On State RMS Current IT(rms): 470A
          Peak Non Rep Surge Current Itsm 50Hz: 5kA
          No. of Pins: 2
          RoHS Compliant: Yes
          Critical Rate-of-Rise of On-State Current (Non-Repetitive): 800 Amperes/us
          پس این تریستور می تونه جریان لحظه ای 5 کیلو آمپر رو عبور بده و مثلا برای رسیدن به جریان 2000 آمپر 2.5 میکرو ثانیه زمان نیاز داره ...
          این برداشت ها از این دیتاشیت درسته ؟
          2.5 میکرو ثانیه که چیزی نیست. شما خودت گفتی دو یا سه میلی ثانیه تخلیه طول میکشه. 2.5 میکرو ثانیه میشه یم هزارم این زمان. به هر حال تریستور های سریعتری هم هست. این تریستور در رده تریستورهای سرعت میانیه.

دیدگاه

امروز یه تریستور 320 آمپر دست دوم روسی دیدم که قیمتش 35 تومن بود. این مدل TB143-320
            فروشنده که می گفت خوبه. این قیمت مناسبه ؟ یا می تونم ارزونتر و بهتر هم پیدا کنم ؟

می گفت تریستورهای TB سریع هستن و برای کار من که جریان در حدود 2000 آمپر و لحظه ای هستش جواب میدن.

دیدگاه

در اینجا تریستور خودش خاموش میشه. قراره خازنی رو تخلیه بکنیم. به محض خالی شدن خازن تریستور هم خاموش میشه. همینطور که میدونید این یکی از روشهای کموتاسیونه. اسمشو یادم نیست :|
              با این روش دیگه نمیشه در زمان مورد لزوم تریستور رو خاموش کرد وباید انقدر صبر کرد تا خازن تخلیه بشه.
              در ضمن خازن مورد لزوم برای این کار هم خازن معمولی نیست. خازنهای معمولی پس از چند بار شارژ و دشارژ تو این جریان از بین میرن.
              من دریافته ام که ایده های بزرگ هنگامی به ذهن راه می یابند که اراده کنیم چنین ایده هایی را داشته باشیم. "چارلز چاپلین "

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Ebi SMPS
                با این روش دیگه نمیشه در زمان مورد لزوم تریستور رو خاموش کرد وباید انقدر صبر کرد تا خازن تخلیه بشه.
                در ضمن خازن مورد لزوم برای این کار هم خازن معمولی نیست. خازنهای معمولی پس از چند بار شارژ و دشارژ تو این جریان از بین میرن.
                بعد از روشن شدن خازن به سرعت تخلیه میشه. یه مدار بسته تقریبا اتصال کوتاه اجازه نمیده خازن بیشتر از 0.2 ثانیه جریان رو بتونه تامین بکنه. اگر هم تامین بکنه ما خودمون جریان رو برای جوش بعدی قطع میکنیم. جوش اول که زده میشه اگرررر هم خازن تخلیه نشده باشه ما باید برای جوش بعدی اتصال رو قطع بکنیم و به نقطه بعدی متصل بکنیم که همین قطعی اتصال باعث خاموش شدن تریستور میشه. ولی به هر حال اگر هم قطع نکنیم زمان خاموشی کمتر از 0.2 ثانیه هستش. دقت بکنید که ما نیازی به خاموش کردن تریستور در زمان خاصی نداریم. پس هر زمانی خاموش بشه مهم نیست. فقط انقدری نباید طولانی بشه که اپراتور دستگاه معصل بشه. که نمیشه.

خازن مورد نیاز مورد بحث این تاپیک نیست. ولی خب شکی هم نیست که خازنهای معمولی توان ارائه همچین جریانی رو ندارن.

دیدگاه

مشخثات تریستور TB320 به این صورت هستش:
                  It is fast switching thyristor.
                  Forward current 320A ( 6000A in pulse )
                  Closed state voltage 600-1200V
                  On/off shift time 2,5/50uS
                  Trigger voltage 2,5V

پس 6000 آمپر رو به صورت پالسی جواب میده و برای کار من کافیه.
                  چون برق نخوندم و از مدار و ... سر در نمیارم (فعلا) می خوام دو تا باطری قلمی رو سری کنم و بعد با یه کلید ساده دستی تریستور رو تحریک کنم. این مکانیزم جواب میده ؟

دیدگاه

نخیر. لحظه روشن شدن تریستور اگه جریان کمی به گیت اعمال بکنید تریستور کند روشن میشه. تو دیتاشیت حداکثر جریانی که میشه به گیت به صورت پالسی داد رو نگاه بکنید و باز هم با مراجعه به دیتاشیت ببینید چه زمانی باید گیت جریان داشته باشه. به صورت لحظه ای و کاملا پالسی گیت رو تحریک بکنید. باطری فکر نکنم انقدری بتونه توان بده که تریستور سریع روشن بشه. برای روشن کردن بهتره خازنی را به اندازه انرژی مورد نیاز گیت (البته یه خورده بیشتر) رو شارژ بکنید و به صورت لحظه ای با یک مقاومت کوچیک که جریان گیت رو محدود بکنه و اجازه نده به گیت اسیب برسه اعمال بکنید.

برای تحریک گیت پیشنهاد میکنم برید پیش کسی که مقداری تجربه کار با تریستور ها رو داره کمکتون بکنه.

دیدگاه

نخیر. لحظه روشن شدن تریستور اگه جریان کمی به گیت اعمال بکنید تریستور کند روشن میشه. تو دیتاشیت حداکثر جریانی که میشه به گیت به صورت پالسی داد رو نگاه بکنید و باز هم با مراجعه به دیتاشیت ببینید چه زمانی باید گیت جریان داشته باشه. به صورت لحظه ای و کاملا پالسی گیت رو تحریک بکنید. باطری فکر نکنم انقدری بتونه توان بده که تریستور سریع روشن بشه. برای روشن کردن بهتره خازنی را به اندازه انرژی مورد نیاز گیت (البته یه خورده بیشتر) رو شارژ بکنید و به صورت لحظه ای با یک مقاومت کوچیک که جریان گیت رو محدود بکنه و اجازه نده به گیت اسیب برسه اعمال بکنید.

برای تحریک گیت پیشنهاد میکنم برید پیش کسی که مقداری تجربه کار با تریستور ها رو داره کمکتون بکنه.
                      من یه ایمیل زدم و دیتاشیت خواستم. متن کامل جوابشون اینه:
                      I have no full datasheet but short description only.
                      It is fast switching thyristor.
                      Forward current 320A ( 6000A in pulse )
                      Closed state voltage 600-1200V
                      On/off shift time 2,5/50uS
                      Trigger voltage 2,5V
                      I am sorry I have no more data.

واسه همین باید یه چیزایی رو با سعی و خطا پیدا کنم. از خود فروشنده هم کامل می پرسم. فک کنم بدونه چطوری باید تحریکشون کرد.
                      خازن و مقاومت پیشنهاد خوبیه ...

دیدگاه

می خواستم بگم تریستور انتخوابی در data sheet باید مقادیرآن دو برابر مقدار مداری باشد

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                        X