اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

اینورتر چند سطحی آبشاری (cascade)

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

اینورتر چند سطحی آبشاری (cascade)

سلام دوستان
    کسی هست که با اینورتر چند سطحی آبشاری (cascaded multi-level inverter) آشنایی داشته باشه؟ یه سوال کوچیک دارم :smile:
    سوالم اینه چرا توی اینورتر چند سطحی آبشاری حتما باید منابع DC ورودی ایزوله باشن؟ به عبارت دیگه چرا نمیشه همه طبقات رو به یک منبع DC وصل کرد?
    آخه توی اینورترهای چندسطحی Diode Clamp و Flying Capacitor تمام طبقات اینورتر به یک باس DC متصلند اما تمام مراجع نوشتن که در اینورتر Cascade منابع DC که هر یک از طبقات رو تغذیه میکنه باید مستقل باشه ولی دلیلشو نگفتن! میخوام بدونم مگه اینورتر Diode Clamp و Flying Capacitor چه فرقی با Cascade دارن که برای اونا باس DC یکی هست ولی Cascade باید مستقل باشه؟

پاسخ : اینورتر چند سطحی آبشاری (cascade)

سلام
    لطفا یه نقشه از این نوع اینورترها قرار بدین.
    من دریافته ام که ایده های بزرگ هنگامی به ذهن راه می یابند که اراده کنیم چنین ایده هایی را داشته باشیم. "چارلز چاپلین "

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Ebi SMPS
      سلام
      لطفا یه نقشه از این نوع اینورترها قرار بدین.
      اینم از شمای کلی اینورتر که 5 سطحی هستش به اضافه ولتاژ خروجی

دیدگاه

تو اینورترهای مالتی لول شکل موج خروجی از جمع و یا تفریق شدن لینک های DC یا سطوح DC ایجاد می شه و به همین دلیل هم هست که اسمشون چند سطحیه .
        خیلی واضحه که لینکهای DC باید از هم جدا باشه در غیر اینصورت شما نمی تونید این سطح ها رو باهم جمع و یااز هم تفریق کنید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط حسین بنیامین پور
          تو اینورترهای مالتی لول شکل موج خروجی از جمع و یا تفریق شدن لینک های DC یا سطوح DC ایجاد می شه و به همین دلیل هم هست که اسمشون چند سطحیه .
          خیلی واضحه که لینکهای DC باید از هم جدا باشه در غیر اینصورت شما نمی تونید این سطح ها رو باهم جمع و یااز هم تفریق کنید.

دوست عزیز اگه در شکل و در طبقه دوم، سیمهایی که اینورتر رو به منبع DC دوم (پایینی) وصل کردن به منیع DC اول (بالایی) وصل کنیم بازم قاعدتا میشه به همین شکل موج ولتاژ رسید. یعنی به فرض مثال اگه ترکیب سوئیچینگ طبقه اول (بالایی) طوری باشه که ولتاژ V+ دو سر ماژول طبقه اول بیوفته، میشه سوئیچهای طبقه پایینی رو طوری روشن کرد که ولتاژ طبقه پایینی به فرض V- باشه. در این صورت علیرغم اینکه دو طبقه به یک منبع DC وصل هستن، ولتاژ یکیشون V+ و دیگری V- هستش که مجموعشون صفر میشه. مشابه این حالت میتونیم با یک منبع DC هر ولتاژ دیگه ای تولید کنیم. پس دلیلش جمع و تفریق شدن ولتاژها نیست چون با یک منبع DC هم میشه کاری کرد که ولتاژ جمع یا تفریق بشه!

دیدگاه

شما واسه پایان نامه می خوای ؟
            شنیدم هزینش زیاده منم خودم 2دلم که چیکا کنم
            برو شیر درنده باش ای دغل میانداز خود را چو روباه شل
            راهنمایی در مورد ساخت فلزی اب

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Challenger_69

دوست عزیز اگه در شکل و در طبقه دوم، سیمهایی که اینورتر رو به منبع DC دوم (پایینی) وصل کردن به منیع DC اول (بالایی) وصل کنیم بازم قاعدتا میشه به همین شکل موج ولتاژ رسید. یعنی به فرض مثال اگه ترکیب سوئیچینگ طبقه اول (بالایی) طوری باشه که ولتاژ V+ دو سر ماژول طبقه اول بیوفته، میشه سوئیچهای طبقه پایینی رو طوری روشن کرد که ولتاژ طبقه پایینی به فرض V- باشه. در این صورت علیرغم اینکه دو طبقه به یک منبع DC وصل هستن، ولتاژ یکیشون V+ و دیگری V- هستش که مجموعشون صفر میشه. مشابه این حالت میتونیم با یک منبع DC هر ولتاژ دیگه ای تولید کنیم. پس دلیلش جمع و تفریق شدن ولتاژها نیست چون با یک منبع DC هم میشه کاری کرد که ولتاژ جمع یا تفریق بشه!
              این طبیعی که از یک شکل اشتباه برداشت اشتباهی صورت بگیره .در اینورترهای چند سطحی فرمان هر سوییچ مستقل از سایر سوییچ هاست در صورتی که شکلی که شما قرار دادید مثلا با اعمال فرمان F4 به تنهایی ،دوتا سوییچ با هم روشن میشه که نباید به این صورت باشه .
              سطح اول ) شما فرض کنید ولتاژ هر لینک DC برابر 100 ولت باشه. زمانی که فرمان های F4 و F1 بیاد (یا F3 و F2) ولتاژ دو منبع از هم کم می شه و دو سر بار صفر ولت می شه .
              سطح دوم )حالا فرض کنید فرمان های F4و F2 باهم بیاد ، در این صورت ولتاژ دوسر بار منفی 200 ولت می شه
              سطح سوم )با اعمال فرمان های F3 و F1 دوتا منبع باهم سری می شه و این بار ولتاژ دو سر بار مثبت 200 ولت می شه
              سطح چهارم ) ولتاژ منفی مثبت 100 رو هم به شرطی که فرمان F3 فقط سوییچ پایین رو روشن کنه (نه F3 بالایی)و F1و F2 هم فقط پایینی ها رو روشن کنه در دو سر بار خواهیم داشت.
              سطح پنجم ) ولتاژ مثبت 100 هم به طزیق مشابه بالا ...

به حال شکلی که گذاشتید اشتباه است و فرمان هر سوییچ باید مستقل از سایر سوییچ ها باشه .
              حالا شما بفرمایید با یک لینک DC چطور به سوییچ ها فرمان بدیم که حداقل 5 سطح داشته باشیم ؟

دیدگاه

سلام دوستان
                کسی هست که با اینورتر چند سطحی آبشاری (cascaded multi-level inverter) آشنایی داشته باشه؟ یه سوال کوچیک دارم :smile:
                سوالم اینه چرا توی اینورتر چند سطحی آبشاری حتما باید منابع DC ورودی ایزوله باشن؟ به عبارت دیگه چرا نمیشه همه طبقات رو به یک منبع DC وصل کرد?
                آخه توی اینورترهای چندسطحی Diode Clamp و Flying Capacitor تمام طبقات اینورتر به یک باس DC متصلند اما تمام مراجع نوشتن که در اینورتر Cascade منابع DC که هر یک از طبقات رو تغذیه میکنه باید مستقل باشه ولی دلیلشو نگفتن! میخوام بدونم مگه اینورتر Diode Clamp و Flying Capacitor چه فرقی با Cascade دارن که برای اونا باس DC یکی هست ولی Cascade باید مستقل باشه؟
                اینورتر های Diode-Clampهم نوع دیگه ای از کسکید ها هستند که لینکهای دی سی در اونها باهم سری شده و دیود هم به نوعی لینک های دی سی رو باهم استرپ می کنه ...

دیدگاه

شما واسه پایان نامه می خوای ؟
                  شنیدم هزینش زیاده منم خودم 2دلم که چیکا کنم
                  بله. موضوع پایان نامه من اینورتر چندسطحی منبع امپدانس (z-source) هست. ولی ساخت نداره. هدف طراحی کنترل کننده و شبیه سازی هستش

نوشته اصلی توسط حسین بنیامین پور
                  این طبیعی که از یک شکل اشتباه برداشت اشتباهی صورت بگیره .در اینورترهای چند سطحی فرمان هر سوییچ مستقل از سایر سوییچ هاست در صورتی که شکلی که شما قرار دادید مثلا با اعمال فرمان F4 به تنهایی ،دوتا سوییچ با هم روشن میشه که نباید به این صورت باشه .
                  سطح اول ) شما فرض کنید ولتاژ هر لینک DC برابر 100 ولت باشه. زمانی که فرمان های F4 و F1 بیاد (یا F3 و F2) ولتاژ دو منبع از هم کم می شه و دو سر بار صفر ولت می شه .
                  سطح دوم )حالا فرض کنید فرمان های F4و F2 باهم بیاد ، در این صورت ولتاژ دوسر بار منفی 200 ولت می شه
                  سطح سوم )با اعمال فرمان های F3 و F1 دوتا منبع باهم سری می شه و این بار ولتاژ دو سر بار مثبت 200 ولت می شه
                  سطح چهارم ) ولتاژ منفی مثبت 100 رو هم به شرطی که فرمان F3 فقط سوییچ پایین رو روشن کنه (نه F3 بالایی)و F1و F2 هم فقط پایینی ها رو روشن کنه در دو سر بار خواهیم داشت.
                  سطح پنجم ) ولتاژ مثبت 100 هم به طزیق مشابه بالا ...

به حال شکلی که گذاشتید اشتباه است و فرمان هر سوییچ باید مستقل از سایر سوییچ ها باشه .
                  حالا شما بفرمایید با یک لینک DC چطور به سوییچ ها فرمان بدیم که حداقل 5 سطح داشته باشیم ؟
                  بله منم صحبت شما رو مبنی بر اینکه در اینورترهای چند سطحی فرمان هر سوییچ مستقل از سایر سوییچ هاست قبول دارم ولی در حالت بدون بار همینطور که می بینیم این طرز سوئیچینگ جواب میده. شما شکل زیر رو در نظر بگیر: هر دو طبقه به یه منبع وصل هستن و دقیقا سطوحی که در بالا فرمودید ایجاد میشه یعنی:
                  با فرمان F4 و F1 دو سر بار صفر ولت می شه
                  با فرمان های F4و F2 ولتاژ دو سر باز 200- میشه
                  با فرمان های F3و F1 ولتاژ دو سر باز 200+ میشه
                  این تیکه رو بیشتر توجه بنمویید :icon_razz:
                  با فرمان F1 و فرمان دادن به F3 و F4 بالایی (نه پایینی) ولتاژ خروجی 100 ولت
                  با فرمان F4 و فرمان دادن به F1 و F2 بالایی (نه پایینی) ولتاژ خروجی 100- ولت میشه
                  میبینیم که باز هم به همون سطوح ولتاژ دست پیدا کردیم :biggrin:

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : اینورتر چند سطحی آبشاری (cascade)

بله. موضوع پایان نامه من اینورتر چندسطحی منبع امپدانس (z-source) هست. ولی ساخت نداره. هدف طراحی کنترل کننده و شبیه سازی هستش

بله منم صحبت شما رو مبنی بر اینکه در اینورترهای چند سطحی فرمان هر سوییچ مستقل از سایر سوییچ هاست قبول دارم ولی در حالت بدون بار همینطور که می بینیم این طرز سوئیچینگ جواب میده. شما شکل زیر رو در نظر بگیر: هر دو طبقه به یه منبع وصل هستن و دقیقا سطوحی که در بالا فرمودید ایجاد میشه یعنی:
                    با فرمان F4 و فرمان دادن به F1 و F2 بالایی (نه پایینی) ولتاژ خروجی 100- ولت میشه

اگر ولتاژ منبع 200 ولت باشه اینا که جزء بدیهیات .

میبینیم که باز هم به همون سطوح ولتاژ دست پیدا کردیم :
                    اگر ولتاژ منبع 200 ولت باشه چجوری 100 ولت می شه اونوقت ؟ ما توجه نمودیم ولی نوفهمیدیم به قول مهران مدیری ... شما ما رو روشن بنما !

دیدگاه

شما برا ساخت اینورتر نظرت چیه ؟
                      برو شیر درنده باش ای دغل میانداز خود را چو روباه شل
                      راهنمایی در مورد ساخت فلزی اب

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ehsanajal
                        شما برا ساخت اینورتر نظرت چیه ؟
                        راستش من از نظر ساخت نظری ندارم، ولی به نظرم برای ساخت مدار سوئیچینگ احتیاج به دانش AVR و یا DSP دارید
                        اگه ازش سر در میارید و کلا به مباحث الکترونیک قدرت علاقه دارید به نظرم به ریسکش می ارزه

اگر ولتاژ منبع 200 ولت باشه چجوری 100 ولت می شه اونوقت ؟ ما توجه نمودیم ولی نوفهمیدیم به قول مهران مدیری ... شما ما رو روشن بنما !
                        نه دیگه مهندس اگه متن خودتونو بخونید گفتید ولتاژ رو 100 ولت در نظر بگیریم. این چیزایی هم که گفتم برای ولتاژ 100 ولت بود

دیدگاه

راستش من از نظر ساخت نظری ندارم، ولی به نظرم برای ساخت مدار سوئیچینگ احتیاج به دانش AVR و یا DSP دارید
                          اگه ازش سر در میارید و کلا به مباحث الکترونیک قدرت علاقه دارید به نظرم به ریسکش می ارزه
                          نه دیگه مهندس اگه متن خودتونو بخونید گفتید ولتاژ رو 100 ولت در نظر بگیریم. این چیزایی هم که گفتم برای ولتاژ 100 ولت بود
                          شکلی که گذاشتید توی پست 3 رو نگاه کنید ، اونجا گفتم منابع هر کدوم 100 ولت باشه . چیزی که تو شبیه سازی به جای 100 ولت 1 ولت در نظر گرفته و نتیجه رو هم دارید می بینید .
                          جوابی هم که تو پست 4 بهتون دادم بخونید متوجه می شید .
                          الان یه شکل دیگه گذاشتید و می فرمایید منبع رو 100 ولت فرض کردید ، خیلی خوب ، حالا بفرمایی 200 ولت مثبت و منفی از کجا اومده ؟

دیدگاه

این شکلی که گذاشتید دوتا فول بریج ساده است که از یک منبع ولتاژ داره تغذیه می شه . حالا می فرمایید هر 5 سطح ولتاژ می تونید ایجاد کنید. ولتاژ خود منبع (مثبت و منفی) و صفر ولت رو قبول ،می شه به راحتی ایجاد کرد اما دو برابر ولتاژ منبع (مثبت و منفی) و یا نصف ولتاژ منبع رو چه جوری ایجاد می کنید ؟؟؟؟؟

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : اینورتر چند سطحی آبشاری (cascade)

---
                              اگر روزی بفهمی همه چیزایی که از بچگی تا حالا بهت گفتن بی اساس یا دروغه چه حالی میشی؟
                              کارمندان نابکار، از دزدان و آشوبگران بیشتر به کشور آسیب ميآ‌رسانند

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X