اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ساخت درایور موتور براشلس

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : ساخت درایور موتور براشلس

نوشته اصلی توسط A.I.E نمایش پست ها
    سلام.
    آیسی درایور موتور براشلس برای موتور فن توی ایران پیدا میشه(5v 350mA)؟یا با همین مشخصات میشه درایوی طراحی کرد که خیلی کوچک باشه از لحاظ ابعاد؟
    خیلی ممنون
    سلام. پیدا میشه ولی دلم میخواست پستی که گذاشتم آخر میبود تا دوستان ببینن .
    باید از سنسور هال اشمیت تریگر دار استفاده کنین مثل این(چهار تا پایه دارن معمولا)
    خرید سنسور حسگر اثرهال خطی میدان مغناطیس هال افکت Hall effect sensor مناسب برای کاربردهای صنعتی و خودرو دارای ولتاژ کاری 4 تا 20 ولت با قیمت مناسب در فروشگاه ECA

خیر این درایور ربطی به موتور فن براشلس نداره.
    جدیدترین ویرایش توسط Amir Zia; ۲۰:۳۹ ۱۳۹۸/۰۶/۰۳.

امیرحسین ضیا

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Amir Zia نمایش پست ها
      سلام دوستان. پرینترم درست شد و گفتم چقد خوب میشه یه موتور براشلس بسازم باهاش....
      احسنت آقا امیر خیلی عالی شده!
      اگه دوست داشتی مدل تموم شده رو هم عکس ازش بذار...به نظرم اونی که تو فیلم کار میکنه با عکس ها یک تفاوت هایی داره.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط behnam18 نمایش پست ها
        احسنت آقا امیر خیلی عالی شده!
        اگه دوست داشتی مدل تموم شده رو هم عکس ازش بذار...به نظرم اونی که تو فیلم کار میکنه با عکس ها یک تفاوت هایی داره.
        قربونت. کدوم فیلم؟! اون فیلمایی که گذاشتم مدارش با این فرق داره (ESC کامرشال هستن)اینو من دارم با ماژول Blue Pill میسازم و مدار کلا مدار قدرت هست (توان وابسته به سوییچ هست ولی در حد 5 کیلو وات توانشه)
        حتما تمامی فایل هارو میذارم و تست میگیرم و اگه اوکی بود میگم علاقه مندان بسازن. یسری ریزه کاری های مدار مونده)مثل مقاومت های گیت و منابع و ...
        جدیدترین ویرایش توسط Amir Zia; ۱۷:۵۳ ۱۳۹۸/۰۶/۰۳.

امیرحسین ضیا

دیدگاه

عزیزان علاقه مند لطفا یک نگاه به این شماتیک بندازین و توضیح بدین ADC ref دقیقا اینجا چه نقشی رو بازی میکنه.
          همچنین بنده در طراحی سعی کردم الهام گیری کنم از نمونه های مشابه و به کمک مهندس حسین حسینی عزیز دستی در تقویت مدار درایور داشته باشیم.
          تنها چیز های باقی مانده انتخاب منابع مناسب و انتخاب خازن ها و مقاومت های مناسب هست.
          شماتیک بزودی آپدیت خواهد شد و متاسفانه شاید امروز PCB تکمیل نشه. ولی تا آخر این فصل حتما تست خواهم گرفت از کل مدار.

سورس:
          Регулятор BLDC моторов с датчиками Холла. Скачать пример для микроконтроллера STM32. Исходный код программы с пояснениями.

دوستان مدار آپدیت شد
          دانلود
          جدیدترین ویرایش توسط Amir Zia; ۱۱:۲۵ ۱۳۹۸/۰۶/۰۴.

امیرحسین ضیا

دیدگاه

طراحی پی سی بی تموم شد.
            دوستان دقت داشته باشن بنده تجربه ی کمی در طراحی PCB دارم و خب تموم دقتم رو گذاشتم تا مشکلی در ورژن اولیه وجود نداشته باشه.(لطفا اگه علاقه مند هستین تصحیح رو دریغ نکنین)
            به هرحال فایل ها رو قرار میدم تا استفاده کنین ؛ قبل از استفاده ترجیحا صبر کنین تا PCB و مدار آماده و تست بشه. شما رو در همین تاپیک درجریان کار قرار خواهم داد.
            شماتیک آخرین آپدیت
            پی دی اف پی سی بی
            پی دی اف پی سی بی2
            فایل گربر
            قطعات DIP میباشد.
            جدیدترین ویرایش توسط Amir Zia; ۱۲:۰۲ ۱۳۹۸/۰۶/۰۵.

امیرحسین ضیا

دیدگاه

طراحی پی سی بی تموم شد.
              دوستان دقت داشته باشن بنده تجربه ی کمی در طراحی PCB دارم و خب تموم دقتم رو گذاشتم تا مشکلی در ورژن اولیه وجود نداشته باشه.(لطفا اگه علاقه مند هستین تصحیح رو دریغ نکنین)
              به هرحال فایل ها رو قرار میدم تا استفاده کنین ؛ قبل از استفاده ترجیحا صبر کنین تا PCB و مدار آماده و تست بشه. شما رو در همین تاپیک درجریان کار قرار خواهم داد.
              شماتیک آخرین آپدیت
              پی دی اف پی سی بی
              پی دی اف پی سی بی2
              فایل گربر
              قطعات DIP میباشد.
              سلام
              خداقوت
              مقاومت گیت ماسفت ها مشخص نبود داخل این پست همون 20 اهم بالا هستند؟
              چرا ولتاژ ورودی 70 ولته؟ و آیا با in V نسبتی داره ( داخل شماتیک چیزی ندیدم) ؟
              د رضمن چرا از پوش پول برای درایو ماسفت استفاده کردین؟ (داخل درایو رکه داره)
              بنده هم دنبال ساخت درایو یه موتو ر 750 وات هستم. (البته بنده یکسری از روی شماتیک آقای tah,mid ساختم اما به خاطر مشکلاتی ولش کردم اما الان دنبالش هستم....)
              با stm32 هم کار کردم و اگر کمکی نیاز هست در خدمتم.
              شرمنده اگر امکانش هست فایلاتونو یکجای دیگه آپلود کنید مثلا پیکوفایل، GITHUB , و... هم سرعت این آپلودسنتر داغونه هم فکر کنم امنیت نداره -یهویی فایل پاک میشه (اینو برای کسی که آینده می اد از اینجا استفاده کنه میگم)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط dostajn نمایش پست ها
                سلام
                خداقوت
                مقاومت گیت ماسفت ها مشخص نبود داخل این پست همون 20 اهم بالا هستند؟
                چرا ولتاژ ورودی 70 ولته؟ و آیا با in V نسبتی داره ( داخل شماتیک چیزی ندیدم) ؟
                د رضمن چرا از پوش پول برای درایو ماسفت استفاده کردین؟ (داخل درایو رکه داره)
                بنده هم دنبال ساخت درایو یه موتو ر 750 وات هستم. (البته بنده یکسری از روی شماتیک آقای tah,mid ساختم اما به خاطر مشکلاتی ولش کردم اما الان دنبالش هستم....)
                با stm32 هم کار کردم و اگر کمکی نیاز هست در خدمتم.
                شرمنده اگر امکانش هست فایلاتونو یکجای دیگه آپلود کنید مثلا پیکوفایل، GITHUB , و... هم سرعت این آپلودسنتر داغونه هم فکر کنم امنیت نداره -یهویی فایل پاک میشه (اینو برای کسی که آینده می اد از اینجا استفاده کنه میگم)
                سلام. روزتون بخیر.
                بسته به توانتون میتونین سوییچ هارو انتخاب کنین و بسته به سوییچ هاتون مقاومت گیت رو. مقاومت گیت در دیتاشیت سوییچ پیشنهاد شده.
                در مورد ولتاژ ورودی: این مدار در واقع هم درایور BLDC هست و هم PMSM و قابلیت درایو موتور های سه فاز رو هم داره. به همین دلیل ولتاژ ورودی هر ولتاژی میتونه باشه تا 600 ولت(محدود شده توسط درایور IR2110 و متمم ترانزیستور های پوش پول)
                مدار نو پا و تست نشده هست.از پوش پول به این دلیل استفاده شده که رایز تایم و فال تایم کاهش پیدا کنه. همچنین IR2110 های بازار اکثرا تقلبی هست. (کار از محکم کاری عیب نمیکنه)
                در مورد منبع مدار تصمیمی گرفته نشده چون محدوده های مختلفی وجود داره. معمولا ولتاژ موتور های BLDC زیر 60 ولت هست و از باتری لیتیوم یون استفاده میشه. اون مبدل باک وصل میشه به سلول 4 ام یا 5 ام و با تنظیم ولتاژ روی 15 ولت وظیفه ی تامین منبع ولتاژ آیسی ها و گیت هارو داره. همچنین این مبدل ریپل زیادی داره و محدوده ی ولتاژ کمی رو ساپورت میکنه(فک کنم تا 35 ولت) بنابراین شاید در مورد منبع هم تجدید نظر کردم.
                ولتاژ ورودی ربطی به in V نداره (البته گراند ها مشترک هستن) و خب وصل میشه به درایور سه فاز و مربوط میشه به ولتاژ موتور.
                چشم حتما جای دیگه آپلود میکنم همچنین قصد بر این بوده PCB در باکس پاور کامپیوتر جا بشه! و خب الان جا میشه ولی اندازش بزرگ هست و ویا ها باید بزرگ تر بشه تا هزینه ساخت بیاد پایین بنابراین هنوز کار داره و طراحیش باید پخته تر بشه.
                سورس فایل اینجاست:
                https://github.com/avislab/STM32F103...r/Example_BLDC
                ممنون میشم در بررسی و توسعه ی کد بهمون کمک کنین

امیرحسین ضیا

دیدگاه

این ورژن یک ورژن ساده تر هست که برخی امکانات از اون برداشته شده(مانند سریال های ارتباطی I2C و UART/ استفاده از پکیج TO_220 بجای TO_247 برای سوییچ ها )
                  دقت بشه این مدار نیز هنو تست نشده تا آخر هفته تست میشه و ویدیو تو همین تاپیک قرار میگیره. میبینین که برای بوت استرپ از دو تا خازن استفاده شده(یکیش برای خازن با ظرفیت کم و ESR پایین و یکی برای خازن با ظرفیت بالا و ESR بالاتر هست. برای منابع تغذیه نیز خازن در نظر گرفته شده ولی اندازه ی خازن ها و ... تجربی هست. سعی بشه از منبع تغذیه ی خوب استفاده بشه چون فیلتر و ... برای خود برد آنچنان خوب نیست که Pure DC کنه قضیه رو!/نکته دیگه اینکه نکات رو پس از تست گرد آوری میکنم و قرار میدم. ترک های قدرت آنچنان ضخیم در نظر گرفته نشده و خودتون میدونین که باید سیم مسی موازی کنین با ترک ها و لحیم کنین تا ترک ها ضخیم بشه)
                  همچنین اندازه ی برد 100 در 100 میل میباشد و ویا ها بزرگتر هستند تا نیاز به تست الکتریکال و سختی و هزینه ساخت کم بشه.
                  همچنین سعی شده تعداد ترک های روی مدار کمتر بشه تا بشه با برد یک طرفه و تعدادی جامپر ساخته بشه.
                  فایل ها در پیکو فایل و یو آپلود آپلود شده.

دانلود ورژن ساده از پیکو فایل

دانلود ورژن ساده از یو آپلود
                  جدیدترین ویرایش توسط Amir Zia; ۱۱:۳۰ ۱۳۹۸/۰۶/۰۸.

امیرحسین ضیا

دیدگاه

سلام دوستان.
                    این ورژن کاملا تست شده و کار میکنه.
                    تنها مشکلش شاید این باشه که اندازه ی برد بزرگ هست و کمی مدار نویز پذیر هست.
                    به هر حال در حد قابل قبولی کار میکنه. ویدیو ی مناسب هم بزودی آپ میکنم. از تمامی دوستانی که کمک کردن تشکر میکنم.
                    (این ورژن تست شده هست.)

دانلود (version 1.1)

امیرحسین ضیا

دیدگاه

این هم ویدیو که واس خودم خیلی لذت بخش بوده و میخوام شما هم شاد شین
                      فرموار یکمی اشکال داره.
                      تو این ویدیو موتور با ولتاژ 50 ولت تست میشه.
                      همچنین در یک تست این درایور در ولتاژ 20 ولت تونسته یک موتور رو با بار (جریان 5 آمپر) (توان 100 وات) بدون هیت سینک درایو کنه و سوییچ ها فقط کمی گرم بشن. تست با توان های بالاتر هم انجام خواهد شد اگه عمری موند
                      لینک ویدیو تست ورژن 1.1 / ولتاژ 50 ولت

امیرحسین ضیا

دیدگاه

این هم ویدیو که واس خودم خیلی لذت بخش بوده و میخوام شما هم شاد شین
                        فرموار یکمی اشکال داره.
                        تو این ویدیو موتور با ولتاژ 50 ولت تست میشه.
                        همچنین در یک تست این درایور در ولتاژ 20 ولت تونسته یک موتور رو با بار (جریان 5 آمپر) (توان 100 وات) بدون هیت سینک درایو کنه و سوییچ ها فقط کمی گرم بشن. تست با توان های بالاتر هم انجام خواهد شد اگه عمری موند
                        لینک ویدیو تست ورژن 1.1 / ولتاژ 50 ولت
                        سلام
                        تبریک میگم
                        دو تاسوال داشتم:
                        1- تو ثانیه 10 یه صدای ترمز مانند میاد این به خاطر اینرسی موتور هست یا کار دیگه ای می کنید.
                        2- بین ثانیه 30 تا 40 احساس می کنم با پتانسیومتر بازی می کنید شبیه به پدال گاز که پا رو ور می داری و میذاری. این موضوع درست یا برنامه مشکل داره؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط dostajn نمایش پست ها
                          سلام
                          تبریک میگم
                          دو تاسوال داشتم:
                          1- تو ثانیه 10 یه صدای ترمز مانند میاد این به خاطر اینرسی موتور هست یا کار دیگه ای می کنید.
                          2- بین ثانیه 30 تا 40 احساس می کنم با پتانسیومتر بازی می کنید شبیه به پدال گاز که پا رو ور می داری و میذاری. این موضوع درست یا برنامه مشکل داره؟
                          1_من متوجه این موضوع نشدم. اگه منظورتون جایی هست که موتور وا میسته اونجا قسمتی هست که ترشولد هست و کمی که از ترشولد پایین تر بیاین موتور وا میسته.
                          ۲_دقیقا درسته داشتم با پتانسیومتر بازی میکردم

امیرحسین ضیا

دیدگاه

سه عدد سنسور هال بگیر و با زاویه 120 درجه فاصله از هم قرار بده دور موتور و بعد وضعیت سوییچ هارو طبق وضعیت روتور(وضعیت سنسور های هال) تغییر بده.
                            با سلام
                            با نمودار فوق عملا نیاز خاصی به میکرو و کد نویسی هم نیست. با چندتا گیت و فلیپ فلاپ و یه مولد PWM میشه ساختش.
                            کمترین توقع از یک فرد تحصیلکرده، دانستن املای صحیح کلمات است.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط نو رسیده نمایش پست ها
                              با سلام
                              با نمودار فوق عملا نیاز خاصی به میکرو و کد نویسی هم نیست. با چندتا گیت و فلیپ فلاپ و یه مولد PWM میشه ساختش.
                              سلام. درست میفرمایین ولی صرفا سوییچ کردن اینجوری رخ نمیده/ باید قابلیت ریورس کردن چرخش وجود داشته باشه/ همچنین اینکه تایمینگ سوییچینگ قابل تنظیم باشه(دقیقا چند نانوثانیه یا میکرو ثانیه پس از تغییر وضعیت روتور سوییچ رخ بده؟(برای ایجاد گشتاور در سرعت دلخواه+درایور رنجی گسترده تر از موتور با اینداکتنس های مختلف و KV های مختلف) و اینکه این درایور قابلیت تبدیل به اینورتر سینوسی سه فاز رو داره(البته فیلتر ها جداگانه باید اضافه بشه.) و برای تولید PWM سینوسی به محاسبات توابع نیازه/ برخی قابلیت های دیگه مثل اوور کارنت و با خبر بودن از ولتاژ باتری و ... که با ایسی ها رید کردنشون باعث پیچیده شدن مدار میشه.
                              شما ساده ترین مداری که با استفاده از چند عدد گیت و فلیپ فلاپ و مولد PWM (برای راحت شدن کار فقط در سمت سوییچ های های ساید) قرار بدین اگه وقت داشتین بسیار سپاس گذار خواهم بود(گره ای که با دندون باز میشه رو با دست باز نمیکنن که)
                              جدیدترین ویرایش توسط Amir Zia; ۱۰:۲۹ ۱۳۹۸/۰۶/۱۹.

امیرحسین ضیا

دیدگاه

قطعا اگه از میکرو استفاده بشه امکانات و قابلیتهای زیادی قابل افزودن به سیستم هست و با یه طرح سخت افزاری ساده قابل مقایسه نیست.
                                اما این طرح که گفتم اولا برای افرادی که به هر دلیلی قصد استفاده از میکرو رو ندارن و ثانیا در سرعتهای بالا که البته نمیدونم چقدر سرعت مورد نیاز هست بکار میاد.
                                طبعا هر چه حجم محاسبات بیشتر بشه وقت بیشتری از میکرو میگیره و در سرعت محدودیت ایجاد میکنه.
                                من اینورتر سه فاز سینوسی ساختم برای ACIM ها ساختم و الان دارم به تولید میرسونمش. در مجموع شما هر شکل موجی که تولید کنین و به درایور بدین ماسفتتون هم عین همون سوئیچ میشه.
                                بحث حفاظت شورت خروجی و یا آرم شات که باید حتما سخت افزاری باشه و میکرو اصلا بهش نمیرسه. اون تایمها هم همه شون سخت افزاری قابل تنظیمه اما عملا درایور جنرال نمیشه و برای هر موتور باید تیون بشه.
                                اون مدار که گفتم های ساید و لو سایدش مشابهه. برای هر فرمان یه فلیپ فلاپ RS نیازه که سنسور هر فاز به ست و سنسور فاز بعدی به ریستش وصل بشه. خروجی این سه تا با PWM اند AND میشن و مثلا میرن به درایور های ساید.
                                برای لو ساید هم همین مداره اما بجای سیگنال سنسورها از ناتشون استفاده میشه. تاخیرهای مورد نیاز تو بخش سیگنال کاندیشن سنسورها با یه فیلتر RC و گیت های اشمیت تریگر مثل 7414 یا 40106 ساخته میشه.
                                و البته دد تایم هم در صورتی که درایور خودش نداشته باشه به همین روش اعمال میشه.
                                کمترین توقع از یک فرد تحصیلکرده، دانستن املای صحیح کلمات است.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X