اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کمک در مورد تاسیسات برقی ساختمان

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کمک در مورد تاسیسات برقی ساختمان

با عرض سلام
    من در یک شرکت ساخت مسکن بعنوان مهندس ناظر تاسیسات برقی ساختمان قراره مشغول بکار بشم از شما دوستان تقاضا دارم که چندتا منبع بهم معرفی کنید تا کمی اطلاعاتم رو توی این زمینه بخصوص استاندارهای جدید که امروزه استفاده میشه بالا ببرم.
    با تشکر از همگی

پاسخ : کمک در مورد تاسیسات برقی ساختمان

تنها منبع مورد اعتماد کتاب های نظام مهندسی است. به سایت اش یه سر بزن مباحث هر رشته رو گفته. www.tceo.ir
    البته این سایت مربوط به تهران است، هر شهری مال خودش رو داره

دیدگاه

البته کتابهای 110 که مربوط به مقررات ساختمان هست هم مفید

دیدگاه

سلام

دوستان، منبع رسمی و الزامی برای اجرای تاسیسات ساختمان چیه؟

من یه دوره رفتم. یه جزوه از اینجا دارم. کلیه نشریات 110، مبحث 13 نظام مهندسی، کتاب کلهر، کتابهای متعدد موجود در وب مثل جزوه تاسیسات مهندس امیدی و چندسری نقشه اجرا شده رو دیدم و نگاه کلی داشتم. ولی در بعضی موارد خیلی اختلاف هست! بدتر از اون، در اجرا خیلی فرق میکنن!

مثلا یکی برای ضرایب همزمانی، تمام روشناییها+درصدی از پریزها، دیگری درصدی از مجموع رو حساب کرده!
        یکی برای تک تک مصارف آشپزخانه یه مسیر 2.5 لازم میدونه، یکی دیگه فقط یخچال و ماشین لباسشویی رو با 2.5 تغذیه میکنه!
        یکی یگه روشنایی 1.5 و پریز 2.5، دیگری میگه اگه مصرف پریز زیاد نبود، 1.5 کافیه!
        یکی همینجوری رو هوا میگه هر فیوز 16A حداکثر 12 تا پریز، یکی دیگه میگه تو حال .5 آمپر تو آشپزخونه 1.5 آمپر و مجموع جریانها کمتر از فیوز
        و و و و و....................!!! تازه اینها فقط کلید پریز بود، مباحث اعلام حریق و صوتی و آیفون که خیلی باهم فرق میکردن!

این اختلافات با اینکه جزئی و نامحسوسه، ولی در مقیاس یه مجتمع بزرگ، خیلی فرق ایجاد میکنه!! هم طراحی هم هزینه.
        بالاخره کدوم رو ملاک بگیریم؟
        دلي دارم که از تنگي در او جز غم نمي گنجد........ غمي دارم ز دلتنگي که در عالم نميگنجد

دیدگاه

زیاد به خودت فشار نیار چون تو این شرکت ها کلا مهندس ناظر تاسیسات اسما وجود داره و شاید یه بار اخر پروژه بیاد برای مراسم تحویل پروژه و فقط از امضاش استفاده میشه
          روزی که درک کردیم همه چیز به خدا تعلق دارد . آن روز .روز طلوع دانش است

دیدگاه

نوشته اصلی توسط جعفر رضائی
            زیاد به خودت فشار نیار چون تو این شرکت ها کلا مهندس ناظر تاسیسات اسما وجود داره و شاید یه بار اخر پروژه بیاد برای مراسم تحویل پروژه و فقط از امضاش استفاده میشه
            البته فرمایش جناب جعفر رضائی تا حدودی برای ساختمان هایی که نقشه شهرداری داره ارسال می شه درسته " البته متاسفانه " ولی اگه در عمل و همچین موردی برخورد کنید زمین تا آسمون با اون چیزی که مگن تفاوت داره
            پیشنهاد من اینه که اگه به عنوان مهندس ناظر برق ساختمان قراره امضا بزنید به 2 نکته دقت کنید که تا آخر عمر راحت باشید
            1- ارت سیستم و کلیه تاسیسات برقی باید درست اجرا شده باشن
            2- کلید محافظ جان در این سیستم ها اجرا شده باشه

اگه قراره ساختمان در حال ساخت رو ننظارت داشته باشید علاوه بر کتابهای یاد شده حتما یک دوره به عنوان کارآموز با یک مهندس باتجربه رو سپری کنید

من کسایی رو می شناسم که خط به خط نشریه و مباحث مقررات ملی رو از حفظ هستن خیلی مهمه که اونا رو از حفظ باشید

اگه مردم می دونستن زمان چقدر با ارزشه دیگه هیچ وقت کفش بند دار نمی خریدن البرت انیشتن

دیدگاه

حق با شماست. بیشتر چیزایی که من دیدم، سلیقه ای بوده تا استاندارد. محض احتیاط هم استانداردها رو دسته بالا میگیرن.
              مگر آسانسور که انحصاری تره، بقیه ش به سلیقه برقکاره.

1- برای محاسبه پریزها، چجوری عمل میکنن؟ رایج اینه که به ازای هر 10 پریز (بجز آشپزخانه) سیم 2.5 با فیوز 16 میذارن، درسته؟
              یعنی حداکثر 220*16=3520 وات. این که مقدار خیلی کوچیکیه!! یه واحد 60 متری، کلا 10 تا پریز داره و با 3 تا وسیله براحتی 4000 وات مصرف میکنه و فیوز سریع میپره.
              کجا رو اشتباه حساب میکنم؟؟
              آیا تعداد مجاز هر فیوز 16، کمتر از 10 تاست؟ یا...؟

2- برای یه وسیله برقی 1200 واتی اهمی خالص، جریان میشه 5.45 آمپر. خب، با 3 تا وسیله تو همین محدوده مصرفی، براحتی 18 آمپر پرُ میشه میشه و فیوز میپره.
              این 16 آمپر برای 10 پریز زیاد مناسب نیستا...

3-در مورد بارهای القایی چطور. یه وسایل موتور دار مثلا 2000 واتی. جریانش رو با چه راندمانی و ضریب توانی حساب میکنن؟ مثلا :
              2000÷(220*0.8*0.7)=16.23
              فرضا ماشین لباسشویی باشه با فیوز مجزا. خب بازم 16 آمپر رو رد میکنه که!

4- و اینکه منظور این عبارت چیه:
              «در روی کابینت آشپزخانه ها پریز بصورت دوتایی نصب شده و هر مجموعه یکعدد محسوب میشود. کنار هر تختخواب و هر میز کار نیز باید پریز دوتایی نصب شود و هر مجموعه یکی محسوب میشود»
              !!!؟؟؟ اینجوری تعداد پریزها 2برابر میشه. که تو تعدادخیلی هزینه ش فرق میکنه.
              دلي دارم که از تنگي در او جز غم نمي گنجد........ غمي دارم ز دلتنگي که در عالم نميگنجد

دیدگاه

1- برای محاسبه پریز ها به ازای هر پریز در آشپز خانه 100 وات و در سایر موارد 50 وات بنابراین مشکل جریانی حل می شه
                معمولن تعداد پریز ها 10 تا در هر مداره
                مگر اینکه بار مشخصی وجود داشته باشه که بدونی همیشه اون بار اونجاست ( مثلا پریز سشوار در استخر )

2- در صورتی که بدونی بار مشخصی جود داره ( برای یه وسیله برقی 1200 واتی اهمی خالص، جریان میشه 5.45 آمپر.) و مطمئن باشی که اونها با هم کار می کنن باید برای هر کدوم طبق جریان خط و فیوز جدا بکشی
                توی آشپز خونه همه مصرقف کننده ها زیر یه خط هستن ولی هیچ کدوم با هم کار نمیکنن

3- در مورد بار های القایی بطور سرانگشتی در سه فاز به ازای هر کیلو وات 2 آمپر از هر فاز و به ازای هر کیلو وات تکفاز حدود 6آمپر در نظر بگیرید
                در صورت محاسبه دقیق تر باید راندمان و کسینوس فی رو دداشته باشید

4- بله
                اگه مردم می دونستن زمان چقدر با ارزشه دیگه هیچ وقت کفش بند دار نمی خریدن البرت انیشتن

دیدگاه

سپاس از جوابتون و زمانی که صرف کردین :redface:
                  فقط اولی رو درست متوجه نشدم...
                  1- وقتی توان فیوز، 3520 وات بود، متوسط توان برای هر پریز میشد 352 وات. ولی شما میگین 50 وات. 7 برابر کمتر؟ چرا؟ جریان هم کمتر میشه که...

2- ok
                  3- اینم ok
                  4- برای اتاق تا 12 متر، 3 تا پریز میزنن. که با این جساب میشه 3 جفت! 6تا پریز برای 12 متر بنظرم یکم زیاده! ولی خب، عرف شده، ما هم خاضعانه میپذیریم.

و اینکه برای تخمین روشنایی، کدوم راه بهتره؟ : 1-هر 50 متر، یک انشعاب10Aدر تابلو 2-هر متر، 30 وات 3-محاسبه لوکس برای هر فضا

دیدگاه

باید دقت کنید حین محاسبه توان و جریان از پریز های که بار اونها مشخص نیست باید 50 یا 100 وات در نظر گرفته بشه حدود 0.5 آمپر برای هر پریز
                    ضریب همزمانی دلیل کاهش این توان ه وگرنه باید کنتور 100 آمپر برای خونه می زاشتی
                    بطور مثال از کل پریز های برقی که توی خونه شماست جند تا مصرف کننده داره کار می کنه و توانشون چقدره ؟

دیدگاه

میشه توضیح بدید ناظر تو چه مراحلی باید حضور داشته باشه و کلا به چه چیزهایی اهمیت بده؟؟
                      اگه برقکار مواردی رو رعایت نکرد مثلا کلید رو پشت در قرار داد باید مجبورش کنیم کل کارش رو بهم بزنه یا مجبوریم ندید بگیریم؟
                      http://multiprocessor.mihanblog.com
                      ترجمه مقالات تخصصی برق و کامپیوتر

دیدگاه

سلام
                        ناظر تاسیسات معمولا یه بار قبل از شروع به کار تاسیسات و یه بار هم بعد از اتمام کار میاد و غیر از اون کاری به کار کسی نداره
                        در مورد اون اشتباهی هم که گفتید .اولا برق کار ناشی فقط این جور اشتباهات رو مرتکب میشه دوما تغییر دادن این جور موارد بیشتر بستگی به این داره که کار در چه مرحله ای باشه .مثلا اگه کار تموم شده باشه و سفید کاری هم انجام شده باشه دیگه کاریش نمیشه کرد ولی اگه همون اوایل کار باشه .خب میشه تغییر داد
                        روزی که درک کردیم همه چیز به خدا تعلق دارد . آن روز .روز طلوع دانش است

دیدگاه

ما معمولا 3 بار سر ساختمون میریم ولی بهتره 4 بار برید یه بار وقتی می خواد کار برق شروع شه با برقکار قرار بذارید براش توضیحات رو بدید.یه بار پایان لوله گذاری یه بار پایان سیم کشی یه بار سر اجرای چاه ارت.

دیدگاه

خوب بود مرسی
                            www.eplan-training.ir
                            www.projectmatlab.ir

دیدگاه

سلام ببخشید یک سوال.تو تعطیلات رفته بودیم شمال بعد من دیدم اکثر خونه ها رو با این بلوک های سیمانی دیوارچینی کردند.می خواستم ببینم برای لوله گذاری چی کار می کنند؟یعنی تو همین بلوک سیمانی ها شیار ایجاد می کنند؟با چه دستگاهی؟لوله همون pvc? :eek:

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X