اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

راهنمایی در مورد جایگزین چاه ارت

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

راهنمایی در مورد جایگزین چاه ارت

سلام
    وقت همگی بخیر
    دوستان عزیر داخل 1 اپارتمان، چاه ارت فراموش کردن که ایجاد کنن، الان امکانش نیست که دیگه چاه کنده بشه
    خواستم بدونم جایگزینی برای چاه ارت هست که وقتی ناظر تاسیسات میاد، بشه تاییدیه رو گرفت؟
    برقکاری که سر ساختمون بوده میگه سیم ارت وصل کنید به سیم نول جواب میده، اما من نمیدونم ایا این کار عملی هست یا نه
    از دوستان اگر کسی اطلاعی داره، ممنون میشم منو راهنمایی کنه

پاسخ : راهنمایی در مورد جایگزین چاه ارت

والا خودشونم نمیدونن چی میخوایین .حتما با اون ناظر برق ساختمان (ناظر نظام مهندسی ) این مورد رو مشورت کنید .چونکه در نهایت اونه که باید تاییدش کنه . راه های دیگه ای مث میله کوبی و ... هم هست ولی باید دید ناظر چیرو تایید میکنه
    اون روشی که برقکار کنه در نهایت باید انجام بشه ولی بعد از اجرای چاه ارت.
    چرا امکان اجراشو ندارین.

دیدگاه

چاه ارت فقط به روش کندن چاه و صفحه مسی قبول میکنه
      فاصله جایی که بشه چاه کند تا تابلو برق حدود150 مترهست، رسوندن این سیم به تابلو برق خیلی مشکله
      این برقکار گفت یه تیکه سیم مسی وصل میکنم تو جعبه، یه جایی تو ساختمون هم یه سیم ارت وصل میکنم به نول، دستگاه که بزاره جواب میده
      بعدش که تایید کرد، سیم جدا میکنم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Mrezakh
        چاه ارت فقط به روش کندن چاه و صفحه مسی قبول میکنه
        فاصله جایی که بشه چاه کند تا تابلو برق حدود150 مترهست، رسوندن این سیم به تابلو برق خیلی مشکله
        این برقکار گفت یه تیکه سیم مسی وصل میکنم تو جعبه، یه جایی تو ساختمون هم یه سیم ارت وصل میکنم به نول، دستگاه که بزاره جواب میده
        بعدش که تایید کرد، سیم جدا میکنم
        سلام،
        با استفاده از تستر ارت، وصل بودن ارت به نول رو میشه تشخیص داد (حتی با استفاده از یک مولتی متر معمولی هم قابل تشخیص است).
        There is nothing so practical as a good theory. — Kurt Lewin, 1951

دیدگاه

سلام
          یعنی این کاررجواب نمیده؟
          من به این مباحث وارد نیستم، شما راهی بلد نیستین؟

دیدگاه

سیم ارت با سیم نول یکی نیست!

برای برخی سیستمهای حفاظتی مثل کلیدهای RCD و یا رله Earth Leakage Relay و یا Surge Arrestor و رله Earth Fault ، برقگیرهای پشت بامی و ... نیاز به یک سیستم گراند مجزا با مقاومت دست کم زیر 5 اهم دارید.

در نظر بگیرید که سیم فاز همسایه به زمین نشتی داشته باشد، در اینصورت اگر انشعاب برق خانه شما هم از همان فاز تامین شده باشد، امکان دارد با دست زدن به سیم نول، برق شما را بگیرد!

برای امنیت خود و خانواده؛ لا اقل یک عدد Rod مسی زیر جعبه کنتور ، در زمین بکوبید و آن را با یک سیم مسی 50 میلیمتر و یک کلمپ مسی، به شین ارت تابلو متصل کنید.

دیدگاه

ممنون از راهنمایی که کردین
              این rod مسی که میگین، باید چقدر داخل زمین فرو کرد؟ مشکل اینه که جایی که تابلو برق هست، جای انچنانی برای کندن نیست، نهایت میسه سرامیک در اورد و یه نیم متر کند.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Mrezakh
                این rod مسی که میگین، باید چقدر داخل زمین فرو کرد؟ مشکل اینه که جایی که تابلو برق هست، جای انچنانی برای کندن نیست، نهایت میسه سرامیک در اورد و یه نیم متر کند.
                rodهای مسی موجود در بازار معمولا در اندازه های 1.5 متری وجود دارد که از یک مغزی فولادی روکش شده با مس تشکیل شده اند. شما باید سرامیک را به آرامی درآورده و راد را تا چند سانتیمتر مانده به انتها ، به صورت عمودی در زمین بکوبید و سپس با دریل، یک سوراخ کوچک در سرامیک ایجاد کنید و سیم را از آن عبور داده و به سر راد متصل کنید و بعد دوباره سرامیک را سر جای خود بچسبانید.

دیدگاه

ممنون از راهنمایی که کردین.
                  اما امکان کندن تا این عمق وجود نداره
                  دوست عزیز من یه راه حل به ذهنم زسیده ، نمیدونم درست هست یه نه، اگر من یک پولیکا 2 متری با شعاع 4 اینچ رو تا نیم متر کنم زیر زمین، بعد این پولیکا رو با بنتونیت پر کنم و rod رو بزنم تو این پولیکا، جواب نمیده؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Mrezakh
                    ممنون از راهنمایی که کردین.
                    اما امکان کندن تا این عمق وجود نداره
                    دوست عزیز من یه راه حل به ذهنم زسیده ، نمیدونم درست هست یه نه، اگر من یک پولیکا 2 متری با شعاع 4 اینچ رو تا نیم متر کنم زیر زمین، بعد این پولیکا رو با بنتونیت پر کنم و rod رو بزنم تو این پولیکا، جواب نمیده؟
                    با سلام
                    به نظر من بگردین اون نزدیکیا
                    باغچه پیدا کنید
                    چه درون خونه چه بیرون
                    راحت رود رو درونش با چکش بکوبید بره پایین
                    اینجوری اگر کف باغچه بتن نباشه تا دو متر هم میشه فرو برد
                    اگر نبود رود رو داخل کوچه کنار دیوار یا در بکوبید بعد سیمش رو با لوله پولیکا و دریل از پایین دیوار رد کرده و داخل بیارید
                    .
                    کوبیدن میله در زمین هایی که بتن نباشه حتی تا دومتر هم به راحتی قابل انجامه
                    موفق باشید

دیدگاه

اگر فقط برای تعیید ناظر میخاهید همون جلوی تابلو برق یه چاله به عمق 50سانت یا کمتر بکنید و یک میله نیم متری رو بکوبید که بره داخل خاک چاله رو کاملا خیس کنید مثلا چاله رو پر اب کنید اب که به خاک نفوظ ! کرد مجددا با اب پر کنید و زغال و نمک بریزید و سیم ارت را به ان وصل کنید و
                      به این صورت تا حدود یک ماه الی 30 روز هرگونه تست که از ارت شما بگیرن تایید میشه ولی با خشک شدن چاهک دیگه ارزشی نداره

دیدگاه

من فقط برای تایید ناظر نظام مهندسی میخام
                        میله باید مسی باشه؟اگر یه پولیکا بزارم که هر وقت خاست بیاد بتونم اب بریزم داخل لوله که نم داشته باشه، جواب میده؟

دیدگاه

اتصال نول و ارت اشکال داره
                          یا از راد استفاده کن که بهترین راه است چند تا راد رو با هم کوپل کنی
                          یا اتصال به فوندانسیون که غیر استاندارده مگه یکم خرج کنی و از تجهیزات خاصی استفاده کنی
                          مثه ارستر و...

دیدگاه

قیمت این ارستر چند هست؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Mrezakh
                              قیمت این ارستر چند هست؟
                              اقا دوستان مطالب خوب و فنی رو مطرح میکنن که خیلیم عالیه
                              من خودم استفاده میکنم
                              ولی خب بدرد شما نمیخوره چون ناظر نظام مهندسی کاری ب این چیزا نداره
                              چون نمیخواد واسه خودش شر درست کنه
                              من خودم یجا ناظر (البت ن ناظر نظام )بود طرف میگف یسری تجهیزات هستش که مقاوت ارت هستن و بجای چاه ارت استفاده میشن ولی خب نمیشه همچین ریسکی کرد اخرش چاه کند

ببخشید اینقد صریح گفتم

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X