اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

برق مستقیم با ولتاژ حداقل 4.5 ولت و آمپراژ 1500 آمپر

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : برق مستقیم با ولتاژ حداقل 4.5 ولت و آمپراژ 1500 آمپر

نوشته اصلی توسط farshad
    دوست عزیز ببین این ترانس با این مشخصات به دردت می خوره ؟؟؟

ولتاژ اولیه 220 ولت
    ولتاژ ثانویه 5 ، 4 ، 3 ، 2 ، 1 ولت
    جریان اولیه 1.23 آمپر
    جریان ثانویه 50 آمپر
    توان اولیه 272.33 ولت آمپر
    توان ثانویه 250 ولت آمپر
    ========================
    تیپ هسته EI150 با قرقه مربع شکل !!
    تعداد ورق 84 عدد
    ========================
    قطر سیم اولیه 0.80
    قطر سیم ثانویه 5.05 (این استاندارد توی بازار نیست و باید چند تا سیم رو باید بپیچی تا این قطر رو بهت بده ! )
    تعداد دور سیم پیچ اولیه 416 دور
    تعداد دور سیم پیچ ثانویه برای 5 ولت 10.13 ، برای 4 ولت 8.1 ، برای 3 ولت 6.08 ، برای 2 ولت 4.05 ، برای 1 ولت 1.94 دور

مقدار سیم سیمپیچ اولیه (تقریبی ) 100 متر
    مقدار سیم سیمپیچ ثانویه (تقریبی ) 3.5 متر

==========================================
    این ترانس برای 5 ولت طراحی شده و وقتی که دارید سیم ثانویه رو می پیچید به ازای هر دور که برای اونا نوشتم یه بار سر سیم رو بیرون بیارید تا اون ولتاژ رو بهتون بده !! یعنی از 1 ولت تا 5 ولت !! در مورد جریان هم اینو بگم که رابطه مستقیمی با قطر سیم ثانویه داره !! الان قطر سیم ثانویه برای 50 آمپر 5 میلی متر هست و اگر قطر سیم رو بکنید 2.5 به صورت تقریبی میشه گفت که می تونید 25 آمپر رو از ترانس بکشید !

سطح مقطع هسته شما مربعه و باید از قرقره مربع که اضلاع اون 50 میلی متره استفاده بکنید !
    هنگام سیم پیچی هم سعی کنید تا سیمها مرتب و کنار همدیگه باشند ! از درهم پیچیدن سیمها جلوگیری کنید !
    ابتدا اولیه رو سیم پیچی کنید (به مقادیر اولیه اصلا دست نزنید ! ) و بعد از پایان سیم پیچی سمت اولیه دو سر اون رو از یک طرف قرقره بیرون بیارید ! این مسئله مهمه که بعد از سیم پیچی سمت اولیه ، قبل از اینکه می خواین سمت ثانویه رو شروع کنین ، باید یک لایه عایق از کاغذ نسوز یا برشمان بین اونا قرار بدین !! ( اگر نتونستید گیر بیارید از یه تیکه مقوا هم می تونین استفاده بکنین ! )
    به علت AC بودن برق هم فرقی نمی کنه که هر کدوم از سیم پیچی ها رو توی چه جهتی بپیچید !!
    برای جعبه هم یم تونید از جعبه های آماده که تیو بازار هستند استفاده کنید !! سعی کنید که جعبه یا رو انتخاب بکنید که بیشترین منافذ رو برای عبور هوا داشته باشند !!

برای یکسو کردن اونا هم باید برید بازار و 4 عدد دیود بالای 50 آمپر و یا یک بسته پل دیود بالای 50 آمپر بگیرید !! به خاطر این می گم بالاتر بگیرید ، چون در هنگام اتصال کوتاه ولتاژی جریانی بیشتر از جریان نامی عبور میکنه !! حتما هم برای دیودها از یک هیت سینگ استفاده بکنین !! ( هیتسینگ یه تیکه آلومینیومه که برای خنک کردن می بندند روی قطعات الکترونیکی ! )
    باید یک خازن با مدار بعد از یکسوسازی موازی کنید تا ولتاژ ریپل شما گرفته بشه !! این خازن باید بالای 5 ولت و بالای 1000 میکروفاراد باشه !

***** توجه داشته باش که این جریان 50 آمپر بالاست !! خود تو رو برق نمیگیره ولی وقتی یه اتصال کوتاهی پیش بیاد ! جرقه اون یه نمه بزرگه !!
    یعنی توی همون تونگ اگر بین الکترودها اتصال کوتاهی بوجود بیاد ، جرقه اون می تونه به صفحات صدمه بزنه و اونا رو ضوب کنه !! ****

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

من تا اونجا که شد سعی کردم همه چی رو بگم !! اگر نکته مبهمی برات مونده بگو تا بگیم !

با سلام وتشکر
    من تا حالا همچین کاری انجام ندادم اگه برات مقدوره استپ به استپ برام تشریح کن که باید چه کار کنم
    1- اول از همه چی باید تهیه کنم دونه دونه برام بگو و اگر عزیزان دیگه میدونن در تهران از کجا باید بخرم بگن البته میدونم لاله زار مرکزشه ولی یه جای با رفت و آمد راحتتر .
    2- این طور که متوجه شدم این ترانس برای هم زمان چندین ولتاژ گونانگون طراحی شده ولی آمپر چطور اون رو نمیشه متغییر کرد ؟
    www.ChemicalQuestion.com

فروم شیمی
    ..........
    ...... ... .. .

دیدگاه

اول از همه برو دنبال هسته EI150 ( دقت کنی هسته های ترانس شبیه E و I هستند !! ) یه قرقره هم می خوایم مربع شکل با اضلاع 5 سانتیمتری ! (همونیه که روش سیم می پیچیم ! )

چون اینا مهمترین قسمت کار هستند !! اگر اینا پیدا بشن بقیه مشکلی نیست !
      سیمها رو هم که نوشتم هم قطر و هم مقدارش به صورت تقریبی !! قطر سیم اولیه که استاندارده ولی ثانویه توی بازار نیست و باید چند تا سیم رو بغل هم بزاری تا اون قطر رو بهت بده !! اونو همونجائی که سیم می خوری تعیین کنی بهتره !! هر چی می خوای بزار ، فقط قطر همشون باید بشه 5 میلی متر !!

همونطور که گفتین این ترانس برای 5 ولتاژ مختلف همونطور که اون بالا گفتم طراحی شده !! البت به صورتی که هر بار یکی از اونا استفاده بشه !!

در مورد جریان هم گفتم ! رابطه مستقیمی با قطر سیم ثانویه داره ! یعنی قطر سیم ثانویه نصف بشه ، شما فقط می تونین 25 آمپر (نصف ) جریان بکشین و همینطور !!

شما می تونین ثانویه رو با دو تا سیم نمره 2.5 درست کنین !! اگر از 2 تا سیم استفاده کردین 50 آمپر و فقط از یه سیم استفاده کردین 25 آمپر !!
      فقط باید به این نکته دقت داشته باشین که اونموقع باید سر اونیکی سیم پیچ آزاد باشه !

دیدگاه

نوشته اصلی توسط farshad
        اول از همه برو دنبال هسته EI150 ( دقت کنی هسته های ترانس شبیه E و I هستند !! ) یه قرقره هم می خوایم مربع شکل با اضلاع 5 سانتیمتری ! (همونیه که روش سیم می پیچیم ! )

چون اینا مهمترین قسمت کار هستند !! اگر اینا پیدا بشن بقیه مشکلی نیست !
        سیمها رو هم که نوشتم هم قطر و هم مقدارش به صورت تقریبی !! قطر سیم اولیه که استاندارده ولی ثانویه توی بازار نیست و باید چند تا سیم رو بغل هم بزاری تا اون قطر رو بهت بده !! اونو همونجائی که سیم می خوری تعیین کنی بهتره !! هر چی می خوای بزار ، فقط قطر همشون باید بشه 5 میلی متر !!

همونطور که گفتین این ترانس برای 5 ولتاژ مختلف همونطور که اون بالا گفتم طراحی شده !! البت به صورتی که هر بار یکی از اونا استفاده بشه !!

در مورد جریان هم گفتم ! رابطه مستقیمی با قطر سیم ثانویه داره ! یعنی قطر سیم ثانویه نصف بشه ، شما فقط می تونین 25 آمپر (نصف ) جریان بکشین و همینطور !!

شما می تونین ثانویه رو با دو تا سیم نمره 2.5 درست کنین !! اگر از 2 تا سیم استفاده کردین 50 آمپر و فقط از یه سیم استفاده کردین 25 آمپر !!
        فقط باید به این نکته دقت داشته باشین که اونموقع باید سر اونیکی سیم پیچ آزاد باشه !
        بیبینم میتونی برام درستش کنی و من هزینه ساختش رو بهت بدم بعد برام بفرستی؟من فکر نمیکنم اولین ترانسی که ببندم بتونم رو کار کردنش حساب کنم
        امکانش هست؟
        www.ChemicalQuestion.com

فروم شیمی
        ..........
        ...... ... .. .

دیدگاه

امکانش نیست برات؟
          www.ChemicalQuestion.com

فروم شیمی
          ..........
          ...... ... .. .

دیدگاه

wwwwwwwoooooooowwwwwww

من تازه این پست رو دارم می بینم !!!

دوست عزیز واقعا می گم ، اگر وقتشو داشتم خیلی هم خوشحال می شدم که بتونم کمکت کنم !! ولی همینجوریش داریم ریپ می زنیم !!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط farshad
              wwwwwwwoooooooowwwwwww

من تازه این پست رو دارم می بینم !!!

دوست عزیز واقعا می گم ، اگر وقتشو داشتم خیلی هم خوشحال می شدم که بتونم کمکت کنم !! ولی همینجوریش داریم ریپ می زنیم !!
              با سلام دوباره به شما

من تحقیق کردم و متوجه شدم که دقیقا چی میخام . یعنی چه میزان ولتاژی نیاز دارم و آمپر هم طبق قانون فاراد به ازا’ هر 96500 کلومپ میشه یک اکیوالان گرم از محصول اولیه رو با ضرب آمپراژ در زمان بر حسب ثانیه محاسبه کرد

حالا من نیاز به 4.2 ولت برق دارم و آمپراژ هم هرچه بالاتر باشه سرعت واکنش افزایش پیدا میکنه . و برای شروع از 50 آمپر میخام باشه .
              ممنون میشم زحمت بکشی برام محاسبه کنی یا اینکه بهم محاسباتش رو یاد بدی .

www.ChemicalQuestion.com

فروم شیمی
              ..........
              ...... ... .. .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Ali_nateghi

با سلام دوباره به شما

من تحقیق کردم و متوجه شدم که دقیقا چی میخام . یعنی چه میزان ولتاژی نیاز دارم و آمپر هم طبق قانون فاراد به ازا’ هر 96500 کلومپ میشه یک اکیوالان گرم از محصول اولیه رو با ضرب آمپراژ در زمان بر حسب ثانیه محاسبه کرد

حالا من نیاز به 4.2 ولت برق دارم و آمپراژ هم هرچه بالاتر باشه سرعت واکنش افزایش پیدا میکنه . و برای شروع از 50 آمپر میخام باشه .
                ممنون میشم زحمت بکشی برام محاسبه کنی یا اینکه بهم محاسباتش رو یاد بدی .

من منتظر باشم؟
                www.ChemicalQuestion.com

فروم شیمی
                ..........
                ...... ... .. .

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                X