اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ساخت ژنراتور مغناطیس دائم (برای توربین بادی - آبی - پدالی)

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : فرق موتور با ژنراتور دارای مغناتیس دائم

خروجی dcخواهد بود
    در این این توان کم فرقی نمیکند
    در ضمن rpm واحد دور در دقیقه است و واحد گشت آور نیوتون بر متر یا سانتیمتر هست

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sina1359
      ممنون محمد جان
      پس نوع موتور pm است یا همان آهنربای دائم (Permanent Magnet)....

شما نوع DC آن را پیدا کردید
      سوال: 1- موتور DC اگر به عنوان ژنراتور از آن استفاده کنیم , برق خروجی چه خواهد بود Ac or DC ؟
      2- موتور AC اگر در بازار موجود بود بهتر تولید خواهد داشت یا موتور DC (راندمان کدام بیشتر است AC or DC)؟

3- محمد خان بی زحمت لینک زیر را ببینید: در مورد موتورهای گیربکس دار توضیح داده
      http://www.tebyan.net/2009/12/22/111016.html
      بهتر نیست از این موتورها تهیه کنیم
      گشتاوری کمتر در شفت (در حدود 40 تا 150 rpm) و گردش سریعتر در روتور ....
      نظر شما چیست؟
      بله مدلی که من پیدا کردم dcبود و از نوع آهنربا ثابت
      در آن آزمایشی کن انجام دادم برق خروجی dcبود

2-بازده کدام به عنوان ژنراتور بیشتر است را نمیدانم اما طبیعتا برقACقابل ذخیره کردن نیست پس باید DCبشه که خوب در پل دیود اتلاف خواهیم داشت البته قابل چشم پوشی است

3-شما در این پروژه حداقل به یک موتور با توان 500وات نیاز دارید حالا باید دید موتور گیربوکس با آن توان پیدا میشه؟که تازهPMهم باشه و از همه مهتر شافت چنین موتوری چه گشتاوری نیاز داره چون این موتور گیربوکسهای روبات را که من دیدم بعضی هاشون اینقدر سفت میچرخه که از دینام استفاده کنید بهتره.و خود گیربوکس هم اتلاف انرژی داره و اگه اصولی ساخته نشده باشه کم هم نیست.و از همه مهتر قیمت است که آیا قابل قبول است یانه.مثلا یک موتور گیربوکس ربات2واتی چینی 100RPMحدود 6000تومان قیمت داره .
      نکته آخر اینکه هدف ساخت موتور گیربوکس دار تولید گشتاور بیشتر در شافت خروجی و دور کمتر در شافت خروجی است گشتاور بیشتر یعنی سفتی بیشتر و از طرفی اگه خواستید از این موتورها استفاده کنید توجخ کنید بعضی موتورهای گیربوکس امکان چرخاندن شافت وجود نداره.به خاطر ساختار چرخدنده های به کار برده شده.

شما سقف قیمتی که می خواهید برای خود ژنراتور به تنها هزینه کنید چقدر است؟با توجه به قیمت باید انتخاب کرد
      کسی که به کشورش به درستی خدمت کند،نیازمند تکیه به خاطره ی گذشتگانش نخواهد بود
      ولتر

دیدگاه

محمد جان , توربین آماده 400 وات چینی با شارژ کنترلش. قیمتی حدود 300 دلار دارد
        پس نباید از 100 دلار بالاتر بزند
        آموزش ساخت دستگاه برف ساز خانگی : https://www.eca.ir/forums/thread55009.html
        مقاله آموزشی 11 پروژه با AVR و بسکام: https://www.eca.ir/forums/thread31760.html
        _*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡__*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡__*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡_

دیدگاه

آقا سینا تفاوت اصلی ژنراتور با مغناطیس دائمی با موتور با مغناطیس ثابت در نوع خروجی اون هست . اگه ژنراتورشو گیر بیاری بعلت متحرک بودن مغناطیس و ثابت بودن سیم پیچ درنتیجه خروجی متناوب داره و این خیلی بهتره چون شما ولتاژ متناوبرو با یه پل تبدیل میکنی به مستقیم ولی ولتاژ مستقیم رو ...
          ضمنا اگه به دینام دوچرخه هم دقت کرده باشی همین ساختارو داره و همچنین دینام موتور سیکلت . کلا الکترو موتور بازده مناسبی نداره ولی خوب وقتی چاره ای ندارید باید ازش استفاده کنید .
          وقتي همه نيروهاي جسمي و ذهني متمرکز شوند توانايي فرد براي حل مشکلات به طور حيرت انگيزي چند برابر مي شود .
          نرمن وينسنت پيل

دیدگاه

امروز بعد از مدتها وقت کردم , یک سری به جمهوری بزنم
            انواع و اقسام موتورها دیدم (بالای 200 نوع)
            اما هیچ کدوم از آنها بدرد کار ما نمیخوردند
            میدونید مشکل چی بود : موتورهای معمولی که به راحتی و به وسیله دست میچرخیدن , دور موتور آنها بالای 5000rpm بود
            و موتورهای زیر 1000 دور همه گیربکس دار بودند و با انبور دست هم چرخیده نمی شدند , چه برسه به نیروی باد
            بهترین موتوری که دیدم , یک موتور ژاپنی 350 وات با گیربکس بود که دور موتور آن 180 دور در دقیقه بود ولی ....
            مقاله آموزشی 11 پروژه با AVR و بسکام: https://www.eca.ir/forums/thread31760.html
            _*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡__*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡__*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡_

دیدگاه

خوب پره های بزرگتر استفاده کن

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sina1359
                امروز بعد از مدتها وقت کردم , یک سری به جمهوری بزنم
                انواع و اقسام موتورها دیدم (بالای 200 نوع)
                اما هیچ کدوم از آنها بدرد کار ما نمیخوردند
                میدونید مشکل چی بود : موتورهای معمولی که به راحتی و به وسیله دست میچرخیدن , دور موتور آنها بالای 5000rpm بود
                و موتورهای زیر 1000 دور همه گیربکس دار بودند و با انبور دست هم چرخیده نمی شدند , چه برسه به نیروی باد
                بهترین موتوری که دیدم , یک موتور ژاپنی 350 وات با گیربکس بود که دور موتور آن 180 دور در دقیقه بود ولی ....
                این200تا موتوری که دیدید pmبود ؟اگهpmبوده خیلی تنوع عالی داشته من در اصفهان4تا دست دوم به زور پیدا کردم

ولی.............چی فکر میکنم توانش کم بود درسته؟چون 350وات در خروجی 150وات حداکثر بشه گرفت .قیمتش چند بود .
                منم امروز دوباره رفتم سراغ اون طرف که4تاpmداشت موتورها یکیش 200ولت7.1آمپر و 3000دور بود فکر کنم برا ساخت پدال ژنراتور بهترین گزینه باشه نظر شما دوستان چیه؟

یک مطلب هم در مورد گیزبوکس بگم که امروز یک سری گیربکس دیدم که به شفت موتور وصل میشد و نرم هم بود البته دوتا مشکل داشت یکی اینکه نیاز به تراشکار برای فیکس کردن شافتها داشت دوم قیمت بالاش که مدل های نو از حدود 50به بالا بود تازه مدل چینی

نوشته اصلی توسط sina1359
                محمد جان , توربین آماده 400 وات چینی با شارژ کنترلش. قیمتی حدود 300 دلار دارد
                پس نباید از 100 دلار بالاتر بزند
                به نظر من اگه هدف شما فقط استفاده از برق خروجی یا به عبارتی صرفه جویی است به نظر من بهترین و ارزان تر اینه که یک آماده بخرید.اما من خودم اگه این پدال ژنراتور برام قیمتش دوبرابر ساخته شدش دربیاد بازم خودم میسازم چون لذتی فوق العاده داره و کلی تجربه و علم

ولتر

دیدگاه

نوشته اصلی توسط علی علی پور ریکنده
                  خوب پره های بزرگتر استفاده کن
                  علی آقا خیلی خیلی سفت بود
                  فکر نکنم با هیچ وسیله ای بشود آن را چرخاند ....

اضافه شده در تاریخ :
                  نوشته اصلی توسط deremel400
                  این200تا موتوری که دیدید pmبود ؟اگهpmبوده خیلی تنوع عالی داشته من در اصفهان4تا دست دوم به زور پیدا کردم
                  سلام محمد جان
                  دو مغازه که یکی در طبقه زیر همکف امجد و دیگری در پاساژ بعد از امجد (به طرف شرق) آن هم در زیر همکف بود
                  هر دو کارشان فروش موتورهای مختلف که بیشتر دست دوم بودند و از هر کدام یکی بیشتر نداشتند
                  بالای 3تا 4 هزار موتور اونجا بود و حدود 150 تا 200 عددی آهنربای دائم بود که بیشتر کوچک و توان کمی داشتند
                  ولی مشکل همان گیربکس بود که حتی موتورهای کوچک را هم بسیار بسیار سفت میکرد

پ.ن: محمد جان من هم فقط میخواهم خودم درستش کنم
                  در غیر این صورت تا به حال از اینترنت خریداری کرده بودم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sina1359
                    سلام محمد جان
                    دو مغازه که یکی در طبقه زیر همکف امجد و دیگری در پاساژ بعد از امجد (به طرف شرق) آن هم در زیر همکف بود
                    هر دو کارشان فروش موتورهای مختلف که بیشتر دست دوم بودند و از هر کدام یکی بیشتر نداشتند
                    بالای 3تا 4 هزار موتور اونجا بود و حدود 150 تا 200 عددی آهنربای دائم بود که بیشتر کوچک و توان کمی داشتند
                    ولی مشکل همان گیربکس بود که حتی موتورهای کوچک را هم بسیار بسیار سفت میکرد

پ.ن: محمد جان من هم فقط میخواهم خودم درستش کنم
                    در غیر این صورت تا به حال از اینترنت خریداری کرده بودم
                    چیزی از همون دور بالاها قیمت نگرفتی؟اگه کلا چیزی قیمت گرفتی بگو تا من اگه خواستم اون موتور بالا را بخرم بدونم چقدر چونه بزنم ؟نظرت هم اگه در موردش بگی خوشحال میشم
                    اون ژاپنیه مشکلش چی بود؟
                    قیمتش چند بود؟
                    ولتر

دیدگاه

چیزی از همون دور بالاها قیمت نگرفتی؟اگه کلا چیزی قیمت گرفتی بگو تا من اگه خواستم اون موتور بالا را بخرم بدونم چقدر چونه بزنم ؟نظرت هم اگه در موردش بگی خوشحال میشم
                      اون ژاپنیه مشکلش چی بود؟
                      قیمتش چند بود؟
                      محمد جان بستگی به مارک و کشور تولید کننده موتور داشت
                      مثلا یک موتور دست دوم ژاپنی 10 وات 60 هزار تومان قیمت خورده بود
                      همان موتور 350 وات گیربکس دار که تایوانی بود قیمتش 40 تومان بود..

اضافه شده در تاریخ :
                      راستی این موضوع را یادم رفت بگم
                      از فروشنده پرسیدم دینام هم دارید
                      گفت: فکر نکنم نتونید در بازار پیدا کنید
                      مغازه دار دوم گفت : باید بری سعدی جنوبی
                      اون جا میتونی پیدا کنی
                      پ.ن: سعدی جنوبی محل فروش انواع موتورهای صنعتی است
                      موتور آب -لجن کش -موتور برق....
                      وتعمیرات و لوازم یدکی
                      سوال انجاست که: ژنراتور موتور برق بدرد کار ما میخورد؟....

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sina1359
                        راستی این موضوع را یادم رفت بگم
                        از فروشنده پرسیدم دینام هم دارید
                        گفت: فکر نکنم نتونید در بازار پیدا کنید
                        مغازه دار دوم گفت : باید بری سعدی جنوبی
                        اون جا میتونی پیدا کنی
                        پ.ن: سعدی جنوبی محل فروش انواع موتورهای صنعتی است
                        موتور آب -لجن کش -موتور برق....
                        وتعمیرات و لوازم یدکی
                        سوال انجاست که: ژنراتور موتور برق بدرد کار ما میخورد؟....
                        نه چون دور موتور برق مثل دور ماشین بالا است اما اگه از گیربوکس استفاده کنی میتونه مناسب باشه شما اگه چیز به درد بخوری پیدا کنی باید تو فروشگاه های فروش موتور و گیربوکس صنعتی پیدا کنی تو امجد بیشتر تو کار موتورهای مینیاتوری هستند البته من خودم یک بار بیشتر امجد نیومدم :eek:
                        ولتر

دیدگاه

سوالی داشتم :

1- اگر موتوری 2000 تا 5000 دور در دقیقه که شفتی بسیار نرم داشته باشد
                          خریداری کنیم:
                          با ولتاژ مثلا 80 یا 200 ولت و توانی در حدود 100 تا 200 وات
                          اگر با دور آهسته در حدود 100 تا 200 دور در دقیقه به گردش در آوریم , میتواند حداقل حدود 15 ولت و 10 تا 20 وات به ما خروجی بدهد؟
                          کلا افت موتور چقدر خواهد بود ؟

2- یک موتور 220 ولت را اگر به عنوان ژنراتور از آن استفاده کنیم میزان ولتاژ خروجی چقدر خواهد بود(در بالاترین سرعت گردش و بهترین حالت)؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sina1359
                            سوالی داشتم :

1- اگر موتوری 2000 تا 5000 دور در دقیقه که شفتی بسیار نرم داشته باشد
                            خریداری کنیم:
                            با ولتاژ مثلا 80 یا 200 ولت و توانی در حدود 100 تا 200 وات
                            اگر با دور آهسته در حدود 100 تا 200 دور در دقیقه به گردش در آوریم , میتواند حداقل حدود 15 ولت و 10 تا 20 وات به ما خروجی بدهد؟
                            کلا افت موتور چقدر خواهد بود ؟

2- یک موتور 220 ولت را اگر به عنوان ژنراتور از آن استفاده کنیم میزان ولتاژ خروجی چقدر خواهد بود(در بالاترین سرعت گردش و بهترین حالت)؟
                            بستگی به مشخصات موتور داره و فکر نکنم بشه یک نسخه کلی برای تمام موتورها پیچید باید مثل این سایت تست بشه

http://www.altwindpower.com/4ftmotor.php
                            اما در کل 100دور برای یک موتور 5000دور خیلی دور کمیه
                            فکر کنم شما باید در اخر دنبال یک گیربوکس نرم و روان بگردی فکر کنم در بازار گیربیاری البته از پولی دنده دار و تسمه xl هم میتونی استفاده کنی خودت یک گیربوکس بسازی
                            ولتر

دیدگاه

بستگی به مشخصات موتور داره و فکر نکنم بشه یک نسخه کلی برای تمام موتورها پیچید باید مثل این سایت تست بشه

http://www.altwindpower.com/4ftmotor.php
                              فکر کنم شما باید در اخر دنبال یک گیربوکس نرم و روان بگردی فکر کنم در بازار گیربیاری البته از پولی دنده دار و تسمه xl هم میتونی استفاده کنی خودت یک گیربوکس بسازی
                              ممنون محمد جان
                              مشکل اینجاست که یک پولی خورشیدی با تسمه میتونه دور روتور پره را که ماکزیمم 100 دور در دقیقه
                              باشه به چند دور بالا ببره که یک موتور 5000 دور در دقیقه را به ماکزیموم گردش خوش برسونه
                              سوال :
                              در فیلم یکی از توربینهای بادی 400 وات , پره با سرعتی میچرخید که پره ها مشخص نبودند (مثل پنکه در دور بالا که
                              فکر میکنید پره ها یک دایره متصل هستند...) به نظر شما تقریبی دور پره ها چچند دور در دقیقه هستند؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sina1359
                                ممنون محمد جان
                                مشکل اینجاست که یک پولی خورشیدی با تسمه میتونه دور روتور پره را که ماکزیمم 100 دور در دقیقه
                                باشه به چند دور بالا ببره که یک موتور 5000 دور در دقیقه را به ماکزیموم گردش خوش برسونه
                                سوال :
                                در فیلم یکی از توربینهای بادی 400 وات , پره با سرعتی میچرخید که پره ها مشخص نبودند (مثل پنکه در دور بالا که
                                فکر میکنید پره ها یک دایره متصل هستند...) به نظر شما تقریبی دور پره ها چچند دور در دقیقه هستند؟
                                خواهش میکنم عزیز
                                شما اگه روی موتور یک پولی مثلا با قطر 4سانت قرار دهید و به پره ها مثلا پولی 8 سانت وصل کنید به ازای 100دور درپره ها در روتور 200دور خواهید داشت اما مثلا شما می توانید پولی روتور باقطر 2در نظر بگیرید و آن رابه یک پولی با قطر8 بدهید و ی و از پولی قطر8 به یک پولی قطر 16 بدهید که به ازای 100دور در پره ها روی روتور 800دور خواهید داشت البته تسمه و پولی هم مثل گیربوکس در آخر سفت میشه و مشکل بکس وباد هم داره اما مزیتش اینه که ساده و ارزان است.

اگه سرعت فریم خود دوربین فیلم برداری پایین باشه تصویر پیوسته میشه و از روی فیلم نمیشه محاسبات درستی داشت اما چون در ژنراتورهای بادی صنعتی عنوان میشه که دوری در حدود 200rpmداره شما هم روی همین حدود کار بکن

اضافه شده در تاریخ :
                                این هم یک ماشین حساب ژنراتور بادی
                                http://www.alton-moore.net/wind_calculations.html
                                ولتر

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X