اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

یک سوال جنجالی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : یک سوال جنجالی

نوشته اصلی توسط powers

دوست عزیز میشه اینو ابتدا رو خودتون انجام بدید بعد نتیجه رو بفرمایید!؟ البته این حرف من بیشتر جنبه ی شوخی داشت من فکر نکنم هیچ منبعی این حرف رو تایید کنه که شما به مدت نامحدود می تونید ولتاژ ac کمتر از 50 ولت رو تحمل کنید، ولتاژ زیر 50 ولت، 49 رو هم شامل میشه اصلا 40! من فکر نکنم این ولتاژ ac حتی برای 1 دقیقه هم قابل تحمل باشه، بدن هر فردی مقاومت متفاوتی داره که به طور متوسط میگند مقاومت بدن انسان 1000 اهم هستش؛ همون 50 ولت ac جریانی در حدود 50 میلی آمپر تولید می کنه که واقعا خطرناکه. مگه اینکه شما مقاومت بدنت خیلی بالاتر از این مقدار باشه که اونوقت میشه گفت بدن شما جریان کمتری رو از خودش عبور میده.
    من دو حالت مختلف رو براتون بگم تا بیشتر تعجب کنید. البته دلیل منطقی داره. یکی اینکه با ولتاژ 110 برقم نمیگیره. و حتی دوستانم رو برق نگرفته. اما همین الان که دست به صفحه مانیتور می زنم طوری برقم می گیره که شوک میشم. چون یک پام به بدنه فلزی رادیاتور چسبیده.
    دلا یاران سه قسمند ار بدانی
    زبانی اند و نانی اند و جانی
    به نانی نان بده از در برانش
    محبت کن به یاران زبانی
    و لیکن یار جانی را به دست آر
    به جانش جان بده تا می توانی

دیدگاه

من دو حالت مختلف رو براتون بگم تا بیشتر تعجب کنید. البته دلیل منطقی داره. یکی اینکه با ولتاژ 110 برقم نمیگیره. و حتی دوستانم رو برق نگرفته. اما همین الان که دست به صفحه مانیتور می زنم طوری برقم می گیره که شوک میشم. چون یک پام به بدنه فلزی رادیاتور چسبیده.
      سلام آقای فیروزی. خوب به هر حال اینی که فرمودید یه امر بدیهیه دیگه اگه بخوایم با زمین تماس نداشته باشیم 110 ولت که سهله من می تونم بگم که ولتاژ 500 کیلو ولت هم منو نمیگیره. من نقد حرف دوستمون رو کردم که گفتند زیر 50 ولت ac به صورت نامحدود قابل تحمله خوب بله اگه با زمین تماس نداشته باشیم که... :biggrin:
      یاد این فیلمی که اینجا گذاشتم افتادم http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=24063.msg112941#msg112941
      Goodbye

دیدگاه

من که از استادمون پرسیدم گفت: در برق گرفتگی از نوع ac ولتاژ مهم نیست بلکه جریانی که از بدن می گذره مهمه،
        و در برق dc جریان زیاد مهم نیست بلکه ولتاژ مهمه

(البته روم نشد ازش بپرسم، در برق گرفتگی مقاومت بدن ما که ثابته پس اگه ولتاژ بره بالا پس جریانی که از بدن ما می گذره بیشتر میشه، و از طرف دیگه اگه منبع dc ما جریانش زیاد باشه، ولتاژی که از بدن می گذره زیاد میشه :question

دیدگاه

عبور جریان الکتریکی از بدن انسان باعث احساس درد یا آسیب دیدگی در بدن میشود. اگر خوش شانس بوده باشید حوزه برق گرفتگی به احساس خارش یا لرزش محدود میشود. اما زمانی که در حال کار کردن بر روی خطوط قدرت بالا هستیم, آثار برق گرفتگی میتوانند خیلی جدیتر باشند به طوری که درد کم اهمیت ترین آنها محسوب میشود. تشخیص عبور جریان از بدن به عوامل مختلفی از جمله ولتاژ, جریان, مدت عبور جریان, مسیر جریان در بدن, بسامد و... بستگی دارد. اما به طور کلی آستانه تشخیص برای جریان DC, در صورتی که از دست عبور کند بین ۵ تا ۱۰ میلی آمپر و برای جریان AC با فرکانس ۶۰ هرتز بین ۱ تا ۱۰ میلی آمپر است
          عبور جریان الکتریکی از بافتهای زنده با توجه به جریان عبوری, نوع برق گرفتگی, مدت زمان برق گرفتگی و... میتواند آثار مختلفی را در پی داشته باشد و عمق آثار نیز با توجه به هر کدام از عوامل, متفاوت خواهد بود. آثار جدی و مهم برق گرفتگی بر روی بدن جانداران و به ویژه انسان دو دسته هستند
          سوختگی
          تأثیر بر روی دستگاه عصبی

جریان الکتریکی از جهت نوع AC یا DC نیز میتواند آثار متفاوتی بر روی بدن داشته باشد. جریان DC هنواره دارای مقداری ثابت است این خاصیت جریان DC میتواند موجب شود مصدوم در هنگام برق گرفتگی کاملاً فلج شود. بر عکس در جریان AC به خاطر تغییرات دائمی در بین هر سیکل, امکان فرار از حالت بیحرکت شدن بیشتر است. بنابر این از نظر بیحرکت کنندگی جریان DC از AC خطرناک تر است. اما تأثیرات جریان AC بر روی قلب میتواند مرگبارتر باشد چراکه جریان AC به راحتی قلب دچار حالت ضربان نا منظم (fibrillation) میکند و این در حالی است که جریان DC تنها موجب ایست قلبی میشود. در اینجا باید به این نکته اشاره کرد که امکان بازگشت برای قلبی که دچار ایست شده باشد از قلبی که دچار ضربان نامنظم شده باشد بیشتر است.

دیدگاه

با سلام
            بسیاری ار دوستان هدایت الکتریکی در مایعات و یا مخلوط های مایع را با فلزات در یک ردیف قرار داده اند . هدایت الکتریکی در فلزات و آثار پوسته از یک سو و اثر یونیزه شدن خون بر اثر عبور حال جریان دی سی مباحث کاملا جدا ایست

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ahmari
              با سلام
              بسیاری ار دوستان هدایت الکتریکی در مایعات و یا مخلوط های مایع را با فلزات در یک ردیف قرار داده اند . هدایت الکتریکی در فلزات و آثار پوسته از یک سو و اثر یونیزه شدن خون بر اثر عبور حال جریان دی سی مباحث کاملا جدا ایست
              میشه بیشتر توضیح بدین ؟ :rolleyes:

دیدگاه

با سلام خدمت اساتید :

در کل ac خطرناک تر است .

طبق آمار دقیق کمیسیون بین المللی الکتروتکنیک ولتاژ 50 ولت متناوب را می توان برای مدت زمان طولانی تحمل نمود ولی ولتاژ 100 ولت برای مدت بیش از 0.3 ثانیه و ولتاژ 220 ولت برای مدتی بیشتر از 0.05 ثانیه قابل تحمل نمی باشد .
                ولتاژ 100 ولت مستقیم را می توان برای مدت زمان طولانی تحمل نمود ولی ولتاژ 220 ولت مستقیم برای مدت بیش از 0.09 ثانیه را نمی توان تحمل نمود .

مقاومت بدن در مقابل جریان متناوب کمتر و به علت تغییر مداوم جهت جریان ضربات وارده بر سلسله اعصاب شدیدتر است.

به عقیده بسیاری از محققین فرکانس 60 هرتز خطرناک ترین فرکانس برای بشر است و اگر کم یا زیاد کنیم خطر کم می شود اگرچه این مطلب اثبات نشده است .
                فرکانس های بالاتر حدود 300 تا 10k موجب سوختگی در محل شده و چون مقاومت در محل سوختگی زیاد می شود جریان عبوری از بدن کم می شودو این مساله به نجات انسان کمک می کند .

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                X