اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

علت زمین کردن سیم نول

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : علت زمین کردن سیم نول

1- الان یه استاندار حفاظتی در مراکز خاص اعمال میشه که برای افزایش امنیت موظفن ترانس یک به یک بزارن تا اختلاف پتانسیل نسبت به زمین نباشه!!!
    2- عدم ارتینگ در ترانس توزیع باعث میشه برق ما اختلاف پتانسیلی نسبت به زمین نداشته باشه در نتیجه فقط ولتاژ خط سبب برق گرفتگی خواهد شد که این سبب افزایش امنیته ولی در این صورت ولتاژ فازی نخواهیم داشت.
    3- اگه ولتاژ ما نسبت به زمین سنجیده نشه نول معنی نداره و برق گرفتگی نسبت به زمین نخواهد بود.
    4- اینکه ارتیگ سبب کاهش نویز میشه حرف جالبیه ( لطفا بیشتر توضیح بدین) ( برای کاهش نویز ما نیاز به فیلتر داریم و ارت تو هیچ جایی کار فیلتر رو نمی کنه)
    5- اینکه روی نول ولتاژ میوفته یعنی چی ( نول نسبت به کجا 70 ولت اختلاف پتانسیل داره ؟؟؟)
    هر كجا هستم، باشم / آسمان مال من است / پنجره فكر هوا عشق زمين مال من است ...
    بعضي وقت ها آدما طوري مي بينن که نمي بينن، بعضي وقت ها طوري مي بينن که اشتباه مي بينن، بعضي وقت ها مي بينن ولي سعي مي کنن مثل ديگران ببينن، ولي موفق اون کسي که سعي مي کنه متفاوت و قشنگ ببينه.

دیدگاه

فکر می کنم اگه یکم دوستان به صورت میکروسکوپیک به قضیه نگاه کنن وتوضیح بدن موضوع روشن تر می شه.
      چون این همیشه سوال خودمم بوده که واقعا نقش زمین تو بسته شدن مدار چیه؟ یعنی فرض کنید که یه سیم فاز تو دست منه و من تو فضا معلقم.چرا به محض تماس پام با زمین (که یه جور نول به حساب میاد) برق منو می گیره.یعنی الکترون ها از موکت و فرش میرن نو زمین و مدار و می بندن؟؟؟ :mrgreen:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط امیر حیدری
        5- اینکه روی نول ولتاژ میوفته یعنی چی ( نول نسبت به کجا 70 ولت اختلاف پتانسیل داره ؟؟؟)
        صحبت من مستنده . یک بررسی درباره برق گرفتگی انجام شده (توسط یک سازمان دولتی ) و مشخص شده یکی از علل برق گرفتگی در مناطقی بوده که به دلیل اهمال کاری ترانس به زمین وصل نشده . و تعمیر کار یا هر کس دیگه ای که مشغول کار بوده و خیالش از قطع بودن فیوز جمع بوده دچار برق گرفتگی و مرگ شده . عنوان میشه بدلیل عدم زمین شدن ترانس وقتی باقی مصرف کننده ها مشغول استفاده از برق هستند سیم نول همه ( که به یک ترانس متصلند) دارای اختلاف پتانسیل قابل توجه که به 70 ولت هم ممکنه برسه خواهد بود .(اگر دقت کرده باشید فیوز های حفاظتی جدید برای ساختمانها هم نول و هم فاز رو قطع میکنند که ناشی از همین مشکله ) تجسمش هم ساده است . مداری از نول های ساختمونها که همگی به هم وصلند ایجاد میشه و اگر یک وسیله برقی شروع به کار کنه و ترانس از تعادل خارج بشه نول برق دار میشه (علاوه بر مخاطرات جانی برای دستگاههای برقی هم ممکنه خساراتی در بر داشته باشه)
        اگر هم تمام صحبتهای شما درست باشه و هیچ توجیه منطقی برای زمین کردن نباشه باز هم برای حفاظت جان افراد این اجبار وجود داره .
        نول نسبت به زمینی که روش راه میریم برق دار میشه البته .

دیدگاه

با سلام خدمت دوستان
          نوشته اصلی توسط Ali-65
          نول نسبت به زمینی که روش راه میریم برق دار میشه البته .
          دوست عزیز اگر سیستم ما نسبت به زمین ارتباط الکتریکال نداشته باشه چطور بین نقطه صفر و زمین اختلاف پتانسیل وجود داره؟؟؟
          این نکته ای که شما می گین پیش می آد ولی دلیلش عدم زمین کردن ترانس نست!!!
          میشه برای این مشکلی که می گین یه مدار معادل بیارین که چه طور سیم صفر ترانس وقتی زمین نشده می تونه نسبت به زمین اختلاف پتانسیل داشته باشه !؟
          به هر حال سیستم ما باید یه ارتباطی با زمین داشته باشه تا برق گرفتگی نسبت به زمین باشه.
          ممنون
          بعضي وقت ها آدما طوري مي بينن که نمي بينن، بعضي وقت ها طوري مي بينن که اشتباه مي بينن، بعضي وقت ها مي بينن ولي سعي مي کنن مثل ديگران ببينن، ولي موفق اون کسي که سعي مي کنه متفاوت و قشنگ ببينه.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط امیر حیدری
            این نکته ای که شما می گین پیش می آد ولی دلیلش عدم زمین کردن ترانس نست!!!
            قبلنا هم عرض کردم صحبتم مستند هست . شاید من درست نتونستم توضیح بدم اما دلیل نمیشه این اتفاق نیفته یا دلیل این اتفاق تغییر کنه .
            تعداد زیادی برق گرفتگی منجر به مرگ اتفاق افتاده که همگی بدلیل باردار بودن سیم نول بوده ! کارشناسان شرکت توانیر یا نمیدونم وزارت نیرو یا شرکت توزیع یا ... بعد از بررسی متوجه شدند تنها دلیلش عدم اتصال سیم نول به چاه ارت بوده . انعکاسش در نشریات داخلی وزارت نیرو اومده و بدلیل کم کاری شرکت دولتی و مقصر بودن اونها انعکاسی در جامعه پیدا نکرده (سانسور شده) !
            سر کلاسهای دانشگاه این موضوع رو بهمون درس دادند ( استاد ما یکی از مدیران وزارت نیرو بود ) . که "آقا جان اهمال کاری نکنید . همین یک مورد کوچیک باعث برق گرفتگی و مرگ چندیدن نفر شده و صد البته موضع مخفیه!"

قرینه این موضوع هم که بتونید صحت این ادعا رو متوجه بشه اینه که تا چندی پیش فیوز ها فقط فاز رو قطع میکردند اما بدلیل این مشکلات ( در همه جای دنیا نه فقط ایران) فیوز ها هم فاز و هم نول رو قطع میکنند ! وگر نه از نظر اقتصادی حساب کنیم قطع کردن نول کار منطقی بحساب نمیاد . مگر اینکه موضوع مهمتری مثل حفاظت از جان مردم مطرح باشه .

منم مثل شما هیچ توضیحی ندارم ! چون دید کاملی به اینکه دقیقا چه اتفاقی میفته ندارم اما حقیقت رو هم کتمان نمیکنم . به دلیل عدم ارتینگ نول باردار میشه و برق گرفتگی اتفاق میفته . چجوریشو نمیدونم منم !

دیدگاه

علی آقای عزیز
              من رو همون برقی که می گید گرفته!!!
              و می دونم دلیلش چیه...
              فقط می خواستم منظور شما رو واضح بدونم تا پاسخ بدم.
              ممنون

دیدگاه

اقا یه سوال فنی
                دوستمون گفت زمین یه سیم ایده ال بزرگ و عالی و ....از این حرفاست
                فرضا و باز هم فرضا میشه از طریق زمین مثلا فاز رو انتقال داد؟

دیدگاه

عزیز دل
                  اسم نول و یا فاز یک قرارداده
                  اختلاف پتانسیل بین دو نقطه هست
                  در شبکه های مصرف یک نقطه زمینه و یک نقطه سیمیه که از ترانس می آد.
                  منبع AC پلاریته نداره که!!!
                  من یه آزمایش ساده بهت بگم که این مطلبی که گفتی رو تست کن
                  یه ترانس 12 ولت بردار یه سیمش رو وصل کن سیم ارت خونتون
                  ولتاژ بین نول و سیم دوم ترانس رو انداز بگیر=== ولتاژ ترانس رو نشون میده
                  حالا مسیر انتقال انرژی الکتریکی این مسیره :
                  از سر اول ترانس به سیم ارت و انتقال به چاه ارت و بعد از اون انتقال از طریق زمین به چاه نول ترانس محلتون و بعد انتقال به سیم نول منزل و انتهای مسیر!!!
                  شما اگه یه لود بین نول و یک سیم تراننس بزارین انرژیش از این مسیر طولانی با اندکی افت تامین میشه!!!
                  آزمایش ساده و جالبیه!!!
                  انجام بدین
                  موفق باشین

دیدگاه

در مورد استفاده از ارت برای کاهش نویز یه سرچ توی گوگل بزنید اطلاعات زیادی بدست میارید
                    به علاوه توی صنایع بزرگ یکی از مهمترین مسائل ارت هست که اگر پیمان کار ارت رو به درستی انجام نده کلا کارش رو رد میکنند
                    و برای شبکه ارتینگ یه نقشه مجزاطراحی میشه و ارت ابزار دقیق ها و ارت قدرت هم به صورت مجزا ایجاد میشه که یه سری استاندارد های خاص هم داره
                    در مورد اختلاف پتانسیل شما خروجی یه ترانس رو که نسبت به زمین هم ایزوله هست ولتاژ بگیری نسبت به زمین اختلاف پتانسیل داری و برای برق گرفتگی
                    نیاز به عبور جریان بالا از بدن نیست کافی جریان خیلی ناچیز از بدن رد بشه ، توی ولتاژ های کم مثل 24 ولت برق گرفتی پیش نمیاد ولی توی ولتاژ های بالا
                    مثلا 6.3kV با وجود این که ورودی ترانس هست و نسبت به زمین کاملا ایزوله هم هست کافیه بدن به یکی از فاز ها نزدیک بشه تا برق گرفتگی رخ بده
                    برای ولتاژ حدود 220 ولت هم این موضوع تا حدودی صادق هست و به مقومت بدن شخص بستگی داره بعضی از افراد با ذست زدن به فاز دچار برقگرفتگی
                    نمیشن ولی بعضی از افراد رو برق میگیره
                    موضوع دیگه هم اینکه که اگر ارت برای خفاظت نیست و برای کاهش اثر نویز هم نیست پس این مقدار هزینه واسه ایجاد چاه ارت برای چی هست؟
                    ضمن این که به هیچ عنوان نقش نول رو بازی نمیکنه یعنی توی صنایع بزرگ که مسئله ارتینگ خیلی مهم هست مثل نفت وگاز ، پتروشیمی ، فولاد و سیمان
                    در کنر همه موتور هی علاوه بر کابل نول ، کابل ارت رو هم مشاهده میکنید.

دیدگاه

من یه پیشنهاد دادم !!!
                      شما میگین ترانسی که زمین نشده نسبت به زمین اختلاف پتانسیل داره؟؟؟
                      خوب توی خونه شما یه ترانس دارین؟
                      یه سیم اهم متر رو بزن به یه سر ترانس یه سرشم بزن به نول خونه!
                      شما ولتاژی می بینید؟
                      اگه ترانس شما به زمین وصل نشه پس از زمین ایزولس!!!
                      قبول ندارین؟

دیدگاه

انصافا این همه نظر دادید من یکی نفهمیدم آخرش باید چی کار کنم. به نول دست بزنم یا نه؟؟؟؟؟
                        به نظرم بیاید چندتا آزمایش بی خطر یا منبع علمی که توضیح داده باشه معرفی کنید از این بلاتکلیفی دربیام. :rolleyes:
                        من خودم از برق 12 ولت می ترسم چه برسه به 220 که هرروز باهاش سروکار دارم :cry:
                        ... و (بدانيد) گرفتن تصميمهاى محكم (براى رسيدن به اهداف بزرگ) با خوش گذرانى و سفرهآ‌هاى رنگين سازگار نيست و چه بسيار كه خواب شبانه تصميمهاى محكم روز را از ميان برده و تاريكيآ‌ها، خاطره همتآ‌هاى بلند را از يادها محو كرده است. (نهجآ‌البلاغه، خطبه211)

امام علي (ع):کسي که به وقت ياري رهبرش در خواب باشد، با لگد دشمنش بيدار مي شود (غررالحکم،ص 422)

دیدگاه

سلام-صحبتهای شما مکمل یکدیگر است.
                          http://en.wikipedia.org/wiki/Earthing_system
                          در مورددست زدن به سیم نول هم مطلبی میگویم--هنگام کار با برق سعی کنید با یک دست کار کنید--تا جاییکه امکان دارد از دست زدن به سیمها خود داری کنید خواه نول باشد و خواه فاز علتش هم این است که این مسئله دست نزدن به سیم برایتان عادت شود. واین عادت باعث رعایت احتیاط خواهد شد.زیرا اگر عادت کنید که به سیم های برق دست بزنید یک روزی در جای نامناسبی حتما شما را برق خواهد گرفت.
                          در زندگی اثر خوب و خاطره خوش از خودمان در این دنیا برجا بگذاریم.etgpsp

دیدگاه

من بحثو از اول نخوندم و اگر پستی که زدم بی ربطه از قبل عذر خواهی می کنم ... اما با این حال فکر نکنم خالی از لطف باشه که :

همیشه یک اختلاف ولتاژی بین ارت و نول وجود داره که از 0.5 ولت تا 117 ولتشو تا الان که دارم خدمتتون این پست رو می زنم بالعینه دیدم ....
                            همین اختلاف ولتاژ بین ارت و نول هست که پارامتری رو تحت عنوان امپدانس ارت و نول تعریف می کنه ،تبعا( منظور تابع بودن هست ) این امپدانس هر چه قدر پایین تر باشه بهتره و قدر مطلق این امپدانس اگر زیر 5 اهم باشه می شه گفت ارت خوبی داریم . منظور از قدر مطلق بدین معنا نیست که امپدانس یک مقدار منفی رو اختیار کنه ، اما چون حاصل تقسیم تفاضل ولتاژ موثر سینوسی ارت و نول در حالت با باری و بی باری بر جریانی که از ارت کشیده می شه مقدار امپدانس رو به دست می ده و در صورت تفاضل جابجا ، صورت کسر منفی می شه واژه ی قدر مطلق رو بکار می بریم ....

بگذریم و بریم سر اصل مطلب :

اگر ارت رو به طور معمول همین زمینی که روش راه می ریم فرض کنیم ، هنگامی که مثلا از یک مجتمع ساختمانی جریان زیادی از فاز وارد نول می شه (مثلا در ساعات پیک مصرف ) اختلاف ولتاژ بین نول و ارت (همون زمینی که روش راه می ریم ) نسبت به مابقی زمانها بالاتر می ره تا جاییکه ممکنه دست زدن به نول در شرایطی که روی زمین خیس یا مثلا تماس همزمان دست با در و پنجره ی فلزی و سیم نول منجر به برق گرفتگی بشه .....

کشیده شدن جریان زیاد از نول ، پتانسیل نول رو به فاز نزدیک و نزدیک تر می کنه و از اونجاییکه نول خودش از طریق زمین انتقال پیدا می کنه و ارت هم از همین زمین گرفته شده ولتاژ ارت نسبت به زمین تغییری نمی کنه چون جریانی از ارت عبور نکرده ، اما ولتاژ نول به سمت فاز نزدیک و نزدیک تر شده چون جریان زیادی از فاز به سمت نول جاریه ، در نتیجه لمس کردن نول و ارت به صورت همزمان تحت این شرایط می تونه منجر به برق گرفتگی بشه .

اما استفاده از ترانس ایزوله : سر های ترانس ایزوله نسبت به زمین یا ارت دارای یک اختلاف پتانسیل فلوت یا معلق هست یعنی جریان بسیار پایینی برقراره و بنابراین تماس دست با یکی از سرهای ترانس ایزوله و نول یا فاز اصلی ، خطری نخواهد داشت .... همچنین استفاده از ترانس ایزوله تقریبا داره واجب کفایی می شه ....

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                            X