اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

بی کیفیت بودن برق داخل و سوختن وسایل برقی؟!

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

بی کیفیت بودن برق داخل و سوختن وسایل برقی؟!

سلام،
    من یک سوال داشتم، اینکه میگن برق تولیدی توی ایران کیفیت بالایی نداره و باعث سوختن وسایل میشه به خاطر چیه؟

اینکه مثلا فرکانس یا شکل سینوسیش اون طور که باید نیست؟ یا به خاطر اینکه از ارت در برق کشی استفاده نمیشه؟

این خانه ما چندتا لامپ رشته ای داره که زبون بسته ها هر یکی دو ماه یک بار میسوزن... :cry2:
    پناه می برم به خدا از شر شیطان رانده شده...
    (علی الخصوص در اینترنت )

پاسخ : بی کیفیت بودن برق داخل و سوختن وسایل برقی؟!

[quote author=Moh2elec link=topic=103503.msg663886#msg663886 date=1419672769]
    سلام،
    من یک سوال داشتم، اینکه میگن برق تولیدی توی ایران کیفیت بالایی نداره و باعث سوختن وسایل میشه به خاطر چیه؟

اینکه مثلا فرکانس یا شکل سینوسیش اون طور که باید نیست؟ یا به خاطر اینکه از ارت در برق کشی استفاده نمیشه؟

این خانه ما چندتا لامپ رشته ای داره که زبون بسته ها هر یکی دو ماه یک بار میسوزن... :cry2:

با سلام
    شما بهتره با یک ولتمتر ولتاژ برق خونتون اندازه بگیری که افت ولتاژ یا ... داشته با شی بفهمی البته اگه نوسان برق داشته باشی به اداره برق باید بگی تا جای فاز ورودی خونتون عوض کنن
    ارت کاری به سوختن وسایل برقی نداره ارت یه محافظ برای جلوگیری از برق گرفتگی
    برای لامپها بهتر تح هلدور لامپارو یکم بیاری بالاتر تا بهتر جریان برقرار بشه

دیدگاه

کیفیت برق به نسبت تغییرات ولتاژ و فرکانس و شکل سینوسی آن است که هرچه این تغییرات کمتر باشه کیفیتش بهتره.
      استفاده روز افزون از مدارات سویچینگی و عدم استفاده از فیلترهای مناسب در ورودی آنها باعث انتقال هارمونیکهای ایجاد شده در مدار سویچینگ به شبکه برق شده که باعث میشه شکل موج سینوسی به هم بخوره.مثلا لامپهای کم مصرف که اکثرا هیچ فیلتری در ورودی آنها تعبیه نشده.
      عمر لامپ بستگی زیادی به کلید زنی اون داره یعنی اگه یه جایی از مدار خوب اتصال نداشته باشه و با جرقه ریز همراه باشه هر جرقه ای که میزنه یک کلیدزنی حساب میشه و عمر لامپ را بشدت کم میکنه.همونطور که دوستمون گفتند ممکنه ته لامپ خوب به سرپیچ اتصال نداشته باشه و همون جرقه توش ایجاد بشه و ...
      فرکانس معمولا و در شرایط عادی تغییرات زیادی نداره در حد 0.2 هرتز.فرکانس در کل کشور یکسانه و تغییراتی هم اگه داشته باشه یکسانه.
      الهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

دیدگاه

این بی کیفیتی از نحوه تولید نیست بلکه از نحوه مصرف ماست.

مثلا برای این که کمتر پول لامپ کم مصرف بدیم میایم از نوع چینی اون استفاده میکنیم که باعث بوجود آمدن هارمونیک میشه.

یا مثلا هر خونه یه کولر داره در حالی که در پارتمان های کشور های دیگه سیستم برودتی شون مشترکه و این باعث میشه توان ری اکتیو کمتری مصرف بشه

از ماست که بر ماست

دیدگاه

نوشته اصلی توسط اشکان غفارزاده

یا مثلا هر خونه یه کولر داره در حالی که در پارتمان های کشور های دیگه سیستم برودتی شون مشترکه و این باعث میشه توان ری اکتیو کمتری مصرف بشه

آقا از سیستم برودتی نگو که دلم خونه، توی این پارتمان ها با اینکه کانال کشی و کولرها جداست بازم بوی دود و دم همسایه ها از کانال وارد واحدهای دیگه میشه!

------------------------------------------
          خوب علاوه بر این چیزایی که بچه ها گفتند، به نظرم رعایت نکردن ارتینگ مناسب هم در ساختمان تاثیر می گذاره،
          مثلا اگه دیده باشین هر وقت موتور بزرگی در خانه مثل موتور کولر یا پمپ آب با برق خانه روشن میشه، EMF القایی باعث میشه برق خونه یه بار خاموش و روشن بشه.

من شنیدم در کشورهای دیگه تا سیم کشی استاندارد ساختمان (با رعایت نکات فنی مثل ارتینگ ) انجام نشه، خرید و فروش خانه یا وام بانکی و بیمه با مشکل مواجه میشه؟!
          پناه می برم به خدا از شر شیطان رانده شده...
          (علی الخصوص در اینترنت )

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Moh2elec
            خوب علاوه بر این چیزایی که بچه ها گفتند، به نظرم رعایت نکردن ارتینگ مناسب هم در ساختمان تاثیر می گذاره،
            مثلا اگه دیده باشین هر وقت موتور بزرگی در خانه مثل موتور کولر یا پمپ آب با برق خانه روشن میشه، EMF القایی باعث میشه برق خونه یه بار خاموش و روشن بشه.
            اون به خاطر emi نیست بلکه به خاطر جریان لحظه ای موتور هنگام راه اندازی میشه و ربطی به ارت نداره

دیدگاه

با سلام
              دوست عزیز در ایران ما power quality معنی نداره
              ولی اگه بخواین استاندار های ieee رو در مورد کیفیت توان بدونین این جدولش هست :
              توی این جدول تمامی مواردی که براشون استاندارد تعریف شده اومده

موفق باشید
              هر كجا هستم، باشم / آسمان مال من است / پنجره فكر هوا عشق زمين مال من است ...
              بعضي وقت ها آدما طوري مي بينن که نمي بينن، بعضي وقت ها طوري مي بينن که اشتباه مي بينن، بعضي وقت ها مي بينن ولي سعي مي کنن مثل ديگران ببينن، ولي موفق اون کسي که سعي مي کنه متفاوت و قشنگ ببينه.

دیدگاه

همانطور که دوستمون امیر حیدری گرامی اشاره کردند، مراکز واگذاری انشعاب برق شهری در کشورهای پیشرفته موظف به ارائه برق با کیفیت و استانداردهای بالا شامل ثبات ولتاژها، ثبات فرکانس، حذف surge و ... به مشترکین خود هستند و چنانچه اثبات شود که از این بابت به مشتری آسیبی خورده است، ضامن هستند. در ایران اما اینگونه نیست و کلا در زمینه تدوین و اجرای درست«حقوق تکنولوژی» عقب ماندگیهای زیادی داریم.

دیدگاه

لامپ رشته ای که وسیله ی حساسی نیست!!!!
                  پس چطور یخچال شما نمیسوزه؟!!!!
                  آیا جهالت نیست که آدمی ساعات شیرین امروز را فدای روزهای آینده کند؟

دیدگاه

اگه دقت کرده باشین برق خونه ها بجای 220 ولت 235 یا شبا 240 ولت میرسه روز های تعطیل به 250 میرسه و هیچ کسی هم صداش در نمیاد
                    نویز هم تا دلتون بخواد روی خط برق داریم
                    بهتره از یه برند دیگه ای از لامپ استفاده کنید شاید اون برندی که استفاده میکنید کیفیت خوبی نداره
                    اگر خیلی خیلی حساس هستین شماهم از کم مصرف استفاده کنید که کم تر بسوزه
                    محیط هم اگر بیش از حد گرم یا مرطوب باشه همین اتفاق می افته
                    مدت هاست نیستم

دیدگاه

با سلام
                      دوستان عزیزی که این موضوع رو پیگیری می کنن!
                      لطفا یه سری هم به این موضوع بزنید که دقیقا در مورد power quality هستش
                      http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=103745.0
                      من می خوام توی این تاپیک اثبات کنم با وضعیت کنونی برق شبکه ایران عمر بسیاری از تجهیزات برقی به شدت کاهش پیدا می کنه
                      و این کیفیت توان چه عواقبی برای کلا شبکه برق داره !!!
                      ممنون از همه ی شما :applause:
                      هر كجا هستم، باشم / آسمان مال من است / پنجره فكر هوا عشق زمين مال من است ...
                      بعضي وقت ها آدما طوري مي بينن که نمي بينن، بعضي وقت ها طوري مي بينن که اشتباه مي بينن، بعضي وقت ها مي بينن ولي سعي مي کنن مثل ديگران ببينن، ولي موفق اون کسي که سعي مي کنه متفاوت و قشنگ ببينه.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                      X