اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ترانسفورمر با سر وسط

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ترانسفورمر با سر وسط

سلام.من از یک ترانسفورمر با سر وسط 380 به 12×2 برای تولید دو ولتاژ 24ولت و 12 ولت بصورت شکل زیر استفاده کردم. ولتاژ 24 برای تحریک کردن تعدادی رله استفاده میشه و 12 ولت به رگولاتور 7805 میره. اما مشکلم اینه که با تحریک شدن یک رله ولتاژ خروجی 24 ولت یکم افت میکنه و ولتاژ 12 ولت هم افت میکنه (ولتاژ rms ثانویه هم افت میکنه). در حالیکه من میخام ولتاژ 12 ولت ثابت باشه و با فعال شدن رله افت نکنه، چون برای نمونه برداری از ولتاژ ورودی (380) ازش استفاده میکنم. میشه دو ولتاژ 24 و 12 مستقل از هم ایجاد کنم با همین ترانسفورمر؟!

پاسخ : ترانسفورمر با سر وسط

نوشته اصلی توسط ahmad91 نمایش پست ها
    سلام.من از یک ترانسفورمر با سر وسط 380 به 12�2 برای تولید دو ولتاژ 24ولت و 12 ولت بصورت شکل زیر استفاده کردم. ولتاژ 24 برای تحریک کردن تعدادی رله استفاده میشه و 12 ولت به رگولاتور 7805 میره. اما مشکلم اینه که با تحریک شدن یک رله ولتاژ خروجی 24 ولت یکم افت میکنه و ولتاژ 12 ولت هم افت میکنه (ولتاژ rms ثانویه هم افت میکنه). در حالیکه من میخام ولتاژ 12 ولت ثابت باشه و با فعال شدن رله افت نکنه، چون برای نمونه برداری از ولتاژ ورودی (380) ازش استفاده میکنم. میشه دو ولتاژ 24 و 12 مستقل از هم ایجاد کنم با همین ترانسفورمر؟!
    باسلام:
    درست است که ولتاژ خروجی شما جفت 12ولت می باشد احتمالا آمپر خروجی ان کم می باشد. بله شما می توانید از این ترانس و لتاژ 12و 24ولت را با یک گراند و بدون مشکل بگیرید فقط بفرمائید جریان خروجی ترانس چند امپر می باشد.؟
    جدیدترین ویرایش توسط علي تحيری; ۱۸:۰۲ ۱۳۹۶/۰۱/۲۹.
    علم را در آزمایشگاه باید یاد گرفت نه در دانشگاه
    نابغه بودن 99 درصد با پشتکار و یک درصد با الهام است. (ادیسون)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط علی تحیری نمایش پست ها
      باسلام:
      درست است که ولتاژ خروجی شما جفت 12ولت می باشد احتمالا آمپر خروجی ان کم می باشد. بله شما می توانید از این ترانس و لتاژ 12و 24ولت را با یک گراند و بدون مشکل بگیرید فقط بفرمائید جریان خروجی ترانس چند امپر می باشد.؟
      جریان خروجی ترانس 100mA است چون حداکثر جریان مدارم 70mA است. در حال حاضر هم دو ولتاژ 24 و 12 رو دارم ولی مشکل اینه که بخاطر اثر بارگذاری هم 24 و هم 12 افت میکنه و من میخواهم که 12 ولت با اثر بارگذاری تغییر نکنه.

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

روشی هست که بشه دو خروجی رو از هم ایزوله کرد؟؟

دیدگاه

یه رله تو بهترین حالت، حداقل 60-70 میلی آمپر مصرف میکنه. ترانس شما هم که 100 میلی آمپر بیشتر نمیتونه جریان بده. این افت ولتاژ طبیعی هست. بهتره برای رله ها تغذیه ی جداگانه ای در نظر بگیرین.

دیدگاه

جریان خروجی ترانس 100mA است چون حداکثر جریان مدارم 70mA است. در حال حاضر هم دو ولتاژ 24 و 12 رو دارم ولی مشکل اینه که بخاطر اثر بارگذاری هم 24 و هم 12 افت میکنه و من میخواهم که 12 ولت با اثر بارگذاری تغییر نکنه.
          دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم
          روشی هست که بشه دو خروجی رو از هم ایزوله کرد؟؟
          باسلام:
          حدس درست بود که خروجی ترانس دارای جریان کافی نمی باشد. برای ایزوله کردن شما باید سیم پیچ ثانویه را که که دارای سیم های ضخیم تر بوده و روی سیم پیچ اولیه که معمولا نازک تر می باشند پیدا نموده حالا بستگی به این دارد که که ثانویه 24 ولت رو پیچیده شده و 12 ولت زیر یا بطور معکوس. از سیم پیچ های روی ترانس شروع به باز کردن سیم پیچ کنید اولین جایی که بعد باز کردن سرسیم گره اتصال خروجی مشاهده شد اتصال را باز کنید و با اتصال و لحیم کردن دو سیم دو سر سیم خروجی را بیرون آورید.پس تا کنون به خروجی ترانس شما 3 سیم بیرون آمده و سیم چهارم همان سر سیم باز شده است که با پیچیدن به دور هسته دارای 4 سرسیم شده اید و ترانس شما ایزوله شده است.اما این جریان برای ررراه اندازی رله هایشما کفایت نمی کند و من فقط می خواستم طرز ایزوله کردن ترانس دوبل را آموزش دهم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط علی تحیری نمایش پست ها
            باسلام:
            حدس درست بود که خروجی ترانس دارای جریان کافی نمی باشد. برای ایزوله کردن شما باید سیم پیچ ثانویه را که که دارای سیم های ضخیم تر بوده و روی سیم پیچ اولیه که معمولا نازک تر می باشند پیدا نموده حالا بستگی به این دارد که که ثانویه 24 ولت رو پیچیده شده و 12 ولت زیر یا بطور معکوس. از سیم پیچ های روی ترانس شروع به باز کردن سیم پیچ کنید اولین جایی که بعد باز کردن سرسیم گره اتصال خروجی مشاهده شد اتصال را باز کنید و با اتصال و لحیم کردن دو سیم دو سر سیم خروجی را بیرون آورید.پس تا کنون به خروجی ترانس شما 3 سیم بیرون آمده و سیم چهارم همان سر سیم باز شده است که با پیچیدن به دور هسته دارای 4 سرسیم شده اید و ترانس شما ایزوله شده است.اما این جریان برای ررراه اندازی رله هایشما کفایت نمی کند و من فقط می خواستم طرز ایزوله کردن ترانس دوبل را آموزش دهم.
            ممنون..آیا ترانسفورمر 4 سر که دو خروجی ایزوله داشته باشه تو بازار موجوده؟! و ابعادش قطعا بزرگتر میشه از ترانس سه سر درسته!؟

دیدگاه

ممنون..آیا ترانسفورمر 4 سر که دو خروجی ایزوله داشته باشه تو بازار موجوده؟! و ابعادش قطعا بزرگتر میشه از ترانس سه سر درسته!؟
              باسلام:
              معمولا تراسفورمرهای ایزوله چند سر بندرت در بازار موجود بوده و بصورت سفارشی پیچیده می شوند. بطور مثال، ابعاد یک تراس 220 به جفت 12 ولت3 آمپر ( 3 سیم) با یک ترانس 220 ولت با دو خروجی 12 ولت 3 آمپر ایزوله ( 4 سیم) دقیقا یکی می باشد.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
              X