اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

اصلاح ضربب قدرت

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : اصلاح ضربب قدرت

دوست عزیز !
    کاش زودتر می گفتین ! من به اشتباه فکر کردم که شما موضوع اصلاح ضریب قدرت رو متوجه نشدین ! ولی انگار اشکال از یه جای دیگه بود !

در هر حال ممنون و متشکر از توجهتون ! پست رو ویرایش کردم ! فکر کنم اینطوری بهتر باشه !

در ضمن ، اگر فضولی نباشه و براتون هم مقدور باشه ، میشه در مورد همین کارخونه ای که توش مشغول به کارید توضیحاتی بدین ؟؟ البت یه تاپیک جدید چون واسه خودش یه موضوع جدیده و مطمئا هستم که بقیه دوستان هم خیلی مشتاقند تا اطلاعاتی در این زمینه کسب کنند

دیدگاه

با تشکر از لطفت فرشید جان وزحمتی که برای سایت می کشی
      در مورد کارخونه هم به چشم ،البته توپستهای قبلی همین تاپیک چند تا فایل از استانداردهای خازن lv گذاشتم که امیدوارم بدرد بخوره ،در اسرع وقت یه تاپیک مفصل در این مورد میزنم که امیدوارم من را از کمک خودت محروم نکنی
      با تشکر مجدد

دیدگاه

سلام
        مثل اینکه دیر به این بحث رسیدم
        اگر به جای لامپهای رشته ای از لامپهای فلورسنت یا لامپهایی که دارای خازن هستند استفاده کنیم علاوه بر روشنایی بهای برق مصرفی کمتر خواهد شد دلیل اون هم خیلی راحته طبق رابطه توان اکتیو ((هر چه سلف در مدار بیشتر باشه کسینوس فی مدار ما کمتر خواهد بود) مثلا مداری که ضریب توان آن 0.5 باشد توان اکتیو مصرفی ان نصف خواهد بود و چون کنتور منازل اکتیو سنج است مقدار توان اکتیو مصرفی کمتر خواهد شد و وقتی در ساعت ضرب شود کیلو وات ساعت کمتری مصرف خواهید کرد و همچنین توان راکتیو درخواستی سلفها از طریق شبکه تامین می شود پس می بینیم که هزینه کمتری نسبت به وقتی تمام لامپهای مارشته ای باشد مصرف می کنیم و این تنها به ضرر تولید کننده است و به نفع مصرف کننده
        باز هم اینها نظریات من هستن اگر اشتباه گفته باشم با دلیل قبول می کنم
        محمد
        سخت ترين چيزي كه مي توان در زندگي ياد گرفت اين است كه از روي كدام پل
        بايد رد شد و كدام پل را بايد خراب كرد
        از سه چيز متنفرم 1- خيانت 2- دروغ 3- نامردي
        { خلاف قوانین - پاک شد }

دیدگاه

سلام آقا محمد .. کیمیا شدی

آقا هواتو داریم

دیدگاه

ای بابا مثل اینکه این رشته سر دراز دارد!!!
            محمد جان پستهای قبلی رو بخون (با دقت )اگه قانع نشدی مثلث توان رو بکش (مثلثی که یه ضلعش p هست یه ضلعش q و وتر اون s)حالا تو مثلث توان بمن بگو چطور با کم شدن q یعنی توان راکتیو p کم میشه؟
            اگه یکی به من بگه چطور می تونم تو مطلب پست عکس قرار بدم با سندو مدرک ثابت میکنم که در یک شبکه قدرت کم شدن کسینوس فی تاثیری در "توان اکتیو "نداره وفقط توان راکتیو و توان ظاهری کم میشه
            واسلام

دیدگاه

نه دیگه ! با تغییر ضریب قدرت ، تمام مقادیر تغییر می کنن !
              توان اکتیو برابرست با ولتاژ در جریان در کسینوس فی
              توان راکتیو هم برابرست با ولتاژ در جریان در سینوس فی

خوب ، ضریب قدرت فرق کنه ،آ‌ مقادیر اینا هم فرق می کنه !

سینوس و کسینوس هم مخالف هم ! یکی کم بشه اونیکی زیاد میشه !
              من دیگه به خدا خسته شدم ! بابا یعنی این مسئله اینقدر مشکله !

دیدگاه

من فارسی گفتم کسی متوجه نشد بذارید انگلیسی بگم لطفا به شکل زیر توجه کنید

ببینید با تغیر زاویه فی از حالت اول به حالت دوم تغیری در p یا توان اکتیو صورت نمی گیره

اینم یک مثال عملی

در دو حالت یعنی قبل از خازن گذاری وبعد اون مقدار1440 =p ثابت میماند
                والسلام

دیدگاه

من واقعا" از فرشاد که خسته شدن معذرت میخوام :biggrin: اما خوب قضیه داره بیخ پیدا می کنه !

یکی از دوستامون میگن سلف بزاریم تو مدار ضریب قدرت میاد پایین و پول برق کمتر میشه ! اما پس چرا تابستون که کولر

روشنه پول برق زیاد میشه ! ؟! موتور اثر سلفی داره دیگه !!! پس چرا اینطوری میشه !؟!

دیدگاه

با سلام خدمت همه دوستان
                    من نیز به نوبه خودم در مورد بحث اصلاح ضریب قدرت از همه دوستان تشکر می کنم . در ادامه لازم دونستم که بگم در صنعت تابلو سازی به ندرت از روشهای علمی و فرمول ها برای انتخاب تجهیزات استفاده می کنند و بانکهای خازن نیز ار این قاعده منفک نیستد و معمولا توان را در 3/1 ضرب می کنند و یا به عبارتی توان رو بر عدد 3 تقسم می کنند و عدد بدست آمده می شه میزات بانک خازن .
                    برای مثال برای یک موتور 90 کیلووات خازن 30KVAR انتخاب می کنند .
                    با تشکر
                    موفق باشید .

دیدگاه

با سلام
                      لامپ ها هم COS Q دارند
                      آیا شما دوستان می دانید که CosQ لامپهای پرژکتوری( بخار سدیم ) چقدر است.

دیدگاه

با سلام.

ببخشید من یک سوالی در این رابطه داشتم میخواستم بدونم که ایا مثلا تو فرکانس مثلا 50 هرتز مقدار خازن رو جوری انتخاب می کنند که دقیقا اثر هم دیگر رو خنثی بکنند و انرژی هم رو تامین بکنند به عبارت دیگه اتصال کوتاه بشند ؟ یا نه خازن رو همیشه یک مقدار کمتر در نظر میگیرند به خاطر رزونانس ؟

ممنون. :smile:
                        راهي خواهم ساخت ...

دیدگاه

معمولاً این جبرانسازی برای ضریب قدرت بین 85/0 تا 95/0 انجام میشود. از جبرانسازی ضریب قدرت بیش از 95/0 باید اجتناب شود. زیرا در این شرایط علاوه بر نیاز به میزان قابل ملاحظه ای از خازن برای تامین قدرت راکتیو، هادیها به دلیل عبور جریان زیاد راکتیو تحت تنش قرار گرفته و نیز ممکن است در شبکه مصرف کننده افزایش ولتاژ نامطلوبی ایجاد شود(دقیقا همون رزونانس).

حیف باشه از خودم نمیتونم تشکر بکنم :nice:
                          راهي خواهم ساخت ...

دیدگاه

ببخشید من یه پروژه ای دارم که میخوام ضریب توان را با میکرو AVR اصلاح کنم اگه کسی بتونه کمکم کنه ممنون میشم
                            به طواف کعبه رفتم به حرم رهم ندادند
                            که برون در چه کردی که درون خانه آیی

دیدگاه

سلام به تمامی دوستان
                              من ارسال های بعضی از دوستان رو که می خوندم متوجه بعضی از موارد شدم که برام گنگ بود
                              از دوستان کسی هست که بتونه به سوال های زیر پاسخ منطقی بده
                              1 - فرض کنید یک مهتابی 40 وات به یک کنتور خونگی وصله (لازم به ذکره که کنتور خونگی اکتیو هستش )
                              سولات ؟
                              الف ) توانی که کنتور اکتیو نشون میده
                              ب ) اگه این مهتابی رو با خازن اصلاح ضریب قدرت کنیم به طوری که COSP=1 بشه در این صورت توانی که کنتور اکتیو نشون میده
                              ج ) اگه فقط یک خازن به قدرت 5 کیلو وار به کنتور اکتیو وصل بشه آیا کنتور توانی رو نشون میده ؟ (از تلفات داخلی خازن صرف نظر شده است)

اگه این سولات رو درست بتونیم پاسخ بدیم متوجه می شیم که میزان بار راکتیو مصرفی تاثیری در کنتور های اکتیو ندارن و فقط جریان رو تعقیر میدن
                              میزا ن بهای برق مصرفی بر اساس توان اکتیو مصرفی محاسبه می شه و ارتباطی به میزان توان راکتیو مصرفی نداره ولی در مصارف صنعتی میزان توان راکتیو مصرفی هم محاسبه میشه

من فکر می کنم این جمله که اقای فرشاد اکرمی فرمودند :
                              توان راکتیو لازمه ! اصلا توان راکتیو نباشه موتوری نمی تونه بچرخه ! ولی خوب ، خود مصرف کننده می تونه اونو تامین کنه !
                              سند علمی نداره و تنها توان اکتیو لازمه که موتور بچرخه

توان اکتیو = توان واته = توان مفید = توانی که به اجبار از شبکه میکشیم = توانی که ما دوست داریم مصرف بشه = توانی که باعث روشنایی در لامپ میشه = توانی که باعث گردش شافت موتورها می شه

توان راکتیو = توان دواته = توان غیر مفید = توانی که به اجبار با توان اکتیو منتقل میشه = توانی که ما دوست نداریم مصرف بشه = توانی که باعث روشنایی در لامپ نمیشه = توانی که باعث گردش شافت موتورها نمی شه = توانی که تنها با عث افزایش جریان در سیمها می شه

من از دوستان صاحب نظر خواهش میکنم اگه اشتباهی در این موارد می بینن یاد آوری کنند
                              با تشکر
                              اگه مردم می دونستن زمان چقدر با ارزشه دیگه هیچ وقت کفش بند دار نمی خریدن البرت انیشتن

دیدگاه

اینکه گفته میشه از مهتابی (لامپ کم مصرف) استفاده کنید تا هزینه پایین بیاد هیچ ربطی به کاهش توان اکتیو و رآکتیو و.. نداره.
                                صرفا چون بازده نوری بالاتری نسبت به لامپ های رشته ای دارند میتونه باعث بشه از تعداد کمتری لامپ استفاده کنیم.
                                در غیر این صورت افزایش یا کاهش ضریب توان اثری روی هزینه برق مصرفی خانگی نداره.

ضمنا یه لامپ مهتابی 40 وات که از بالاست الکتریکی استفاده میکنه نوعا 68 وات توان مصرف می کنه و ضریب توان پایینی داره.پس نه به نفع مصرف کنندس نه تولید کننده.با این حال بازده نوری بالاتری به نسبت یه لامپ رشته ای 68 وات داره.
                                اگر چیزی را می دانید در اختیار کسی که نمی داند و می پرسد قرار بدهید.نترسید که اگر به او بگویید بیشتر از شما خواهد دانست.چراکه دیر یا زود از کس دیگری خواهد پرسید.پس نام نیکوی یاد دهنده دانش به او را از آن خود کنید.

پارسی را پاس داریم

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X