اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

افزایش جریان

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : افزایش جریان

با سلام موضوع من مشخصه (افزایش جریان) اما تا میگم افزایش جریان همه میگن طبق قانون فیزیک غیر ممکنه.
    یه سوال میکنم دقیقا بگید میشه یا نه اون وقت من جواب سوالم رو گرفتم و دیگه مزاحمتون نمیشم.
    من یه منبع ولتاژ دارم که فرضا 660 ولت 100 وات توان داره حالا اگه یه لامپ 100 واتی رو بهش وصل کنم روشن میشه و نورش هم خوبه. حالا اگه من این منبع رو به یه ترانس که شما میگید وصل کنم و تبدیلش کنم به 220 ولت مگه توانش نمیشه 300 وات (طبق قانون P=VI) ؟ پس میتونم باهاش 3 تا لامپ 100 وات رو روشن کنم.
    آیا این گفته ی من درسته ؟ اگه درست باشه پس افزایش جریان داریم البته به زیان خودمونی میشه افزایش جریان بهتره بگیم قدرت توان دهی منبع بیشتر میشه. درست نمیگم؟

دیدگاه

نه کاملا داری اشتباه می کنی

توان منبع ثابته 100 وات
      بیشتر نمیتونی ازش بکشی

در ثانی لامپ 100 وات 660 ولتی رو وقتی که به 220 ولت وصلش کنی چون ولتاژ رو 1/3 کم کردی توان هم 1/3 کم میشه
      یعنی لامپه 33.33 وات توان بیشتر نمیتونه بکشه

اگه لامپ 220 ولتیه به محض اتصال به منبع 660 ولتی لامپ می سوزه

بزار خیالتو راحت کنم
      فرض کن به اندازه 100 کیلو گرم توان توی بازو هات داری
      میتونی یه وزنه 100 کیلو یی رو 1 متر از زمین بلند کنی
      یا اگه اهرم بزاری می تونی یه وزنه 1000 کیلویی رو 10 سانت جابجا کنی (اهرم با نسبت 10/1 )
      یا اگه اهرم رو جابجا کنی (نسبت 1/10) می تونی وزنه 10 کیلویی رو 10 متر جابجا کنی
      ببین توی توان شما فرقی نکرد فقط توی مسافت تغییر کرد
      یه اتومبیل که فرضا 100 اسب قدرت داره این قدرت توی دنده 1 یا 4 هیچ فرقی نداره فقط گشتاور ها فرق می کنه

توی برق هم همینه
      توان ثابته
      ولتاژ و جریانه که هعکس همدیگه کم و زیاد می شن
      اگه متوجه نشدی بگو بازم برات توضیح بدم

اگه مردم می دونستن زمان چقدر با ارزشه دیگه هیچ وقت کفش بند دار نمی خریدن البرت انیشتن

دیدگاه

ممنون از توضیحاتتون اما شما یه جا گفتید که طبق قانون فیزیک P=VI اگر ولتاژ کم بشه جریان زیاد میشه یعنی اگر ولتاژ 1/3 برابر بشه جریان 3 برابر میشه این که دیگه ثابت شده هست حالا اینجا میگید که چون ولتاژ رو 1/3 کم کردی توان هم 1/3 کم میشه این که قانون قبلی رو نقض میکنه. :angry:
        من نفهمیدم کدوم درسته در ضمن مثال اهرم رو هم بهتره این طوری بگیم:
        من یه وزنه 100 کیلویی رو از زمین میخوام بردارم اما زورم نمیرسه که بلندش کنم ولی اگه از اهرمی مثل الاکلنگ استفاده کنم اگه تکیه گاه وسط اهرم باشه زور وارده به جسم 2 برابر میشه و اگه تکیه گاه هم تغییر کنه زور وارده به جسم هم تغییر میکنه درسته که بازوی من قدرتش تغییر نکرده ثابته اما اهرم خودش باعث میشه که قدرتی که من به اهرم وارد میکنم دو برابر بشه پس اینجا تقویت نیرو داریم تو ترانس هم فکر میکنم همین طور باشه

دیدگاه

رشته تحصیلی شما چیه
          اگه مردم می دونستن زمان چقدر با ارزشه دیگه هیچ وقت کفش بند دار نمی خریدن البرت انیشتن

دیدگاه

هر چی باشه دیگه درس فیزیک اول دبیرستان رو پاس کردم (قسمت اهرم ها) البته تو دیستان به چیزایی خونده بودیم.
            حالا رشته ی من رو میخواید چیکار؟ رشته ی من کامپیوتره. حالا میشه سوال من رو جواب بدید و در مورد گفتتون من رو قانع کنید که اشتباه میکنم.

با تشکر.

دیدگاه

سلام
              دوست عزیز اگه شما یه منبع 100 واتی داری این 100 وات رو با استفاده از ترانس و صرف نظر از تلفات میتونی با این ولتاژ و جریان ها داشته باشی
              1- 1ولت*100آمپر=100وات
              2- 10ولت*10آمپر=100وات
              3- 20ولت*5آمپر=100وات
              4- 50ولت*2آمپر=100وات
              .
              .
              .
              تاهر مضربی که در نهایت ضرب ولتاژ وجریان بشود 100 وات

پس نتیجه اینکه منبعی که 100 وات توان داره میتونه به مقدار ولتاژ و جریانهایی تبدیل بشه که ، ضرب اون ولتاژ و جریان ها در نهایت همون صد وات بشه (بدون در نظر گرفتن تلفات)
              موفق باشی

دیدگاه

قهر نکن
                می خواستم ببینم رشته ت چیه از همون برات مثال بزنم

فیزیک اول دبیرستان رو هم خوب یاد نگرفتی

اگه از اهرمی مثل الاکلنگ استفاده کنم اگه تکیه گاه وسط اهرم باشه زور وارده به جسم 2 برابر میشه
                نه زور وارده برابر زور اعمالیه

p=v*v/r
                p=vi

p=100 , v = 660 ==>> i = 0.1515
                مقاومت لامپ = 4356
                r = 4356

if
                u =660/3
                p = 220*220/4356
                ==< p = 33.33 w

اهرم باعث افزایش قدرت نمیشه فقط گشتاور رو تغییر میده

در نتیجه تقویت نیرو نداریم
                فقط پارامتر های تبدیل شده تغییر کردن

وقتی 100 کیلو زور داری هر کار می خوای انجام بده 100 کیلوی شما 101 کیلو نمیشه
                ترانس و توان هم همینه

منبع تغذیه یک کامپیوتر 400 واته

حالا اینن 400 وات از پریز برق تحت 1.81 آمپر کشیده می شه و به ولتاژ 5 ولت و 12 ولت و ..... تبدیل می شه با جریان های بالاتر
                آیا 400 وات تغییر کرد ؟
                مطمئنا نه
                فقط تبدیل شد

دیدگاه

یه چیز دیگه یادم اومد بهت بگم

در مورد اون لامپ ها

اگه لامپ خونتون رو به باتری 1.5 ولتی وصل کنی چی میشه
                  طبق گفته خودت باید 100 وات رو بکشه و نورش کامل بشه
                  ولی با خودت فکر کن ببین جی میشه :mrgreen:

دیدگاه

ممنون از پاسخهای کاملتون. :nice:
                    حالا شد جواب سوال هامو گرفتم
                    در ضمن فیزیک دبیرستان رو هم 20 نشدم که :nerd:
                    یه مقدار پایین تر شدم در حد پاس کردن بالا خره طبیعیه دیگه یه مقدار اشتباه بشه :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

دیدگاه

ارادتمند
                      سال خوبی داشته باشی

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                      X