اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تفاوت برق 110ولت با 220ولت

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : تفاوت برق 110ولت با 220ولت

سلام
    قابل توجه دوستان
    ادیسون مخترع بزرگی بود ولی در زمان او از انرژی برق استفاده می شد و او به هیچ عنوان مخترع سیستم مولد برق نبود . حتی لامپهای روشنایی را هم به صورت انحصاری نساخت بلکه چندین نفر همزمان به توسعه آن پرداخته بودند ولی لامپ ساخته شده توسط او دوام بیشتری داشت!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

دیدگاه

سلام به همگی

بعضی از استاندارها بسیار عجیب به نظر میان از نظر نسبت ولتاز به رنج بعد و یا اعداد به نظر بی ربط
      مثلا استاندارد ولتاژ ها
      110 - 230 - 400 - 660- 3300 - 6600 -
      - 11kv - 20kv - 33kv - 66kv - 132kv - 230kv - 400kv
      حتی این استاندارد ها توی قدرت بعضی از موتور ها هم عجیب به نظر میان
      مثلن قدرت استاندارد موتور ها به صورت زیر هستن همگی به کیلو وات نوشته شده
      0.12
      0.18
      0.25
      0.37
      0.55
      0.75
      1
      1.1
      1.5
      2
      2.2
      3
      4
      5.5
      7.5
      10
      11
      15
      18.5
      22
      30
      40
      55
      70
      95
      132
      .
      .
      .
      .

سوال اینجاست که این اعداد به ظاهر بی ربط از کجا اومدن ؟

برای تعیین استاندارد و اگه قرار باشه استانداردی طراحی بشه یه عده باسئاد اون رو تعریف می کنن یا کسانی که تجربه بالایی دارن و شاید همم مشاورین باتجربه ای

برای تعیین مثلن قدرت موتور ها از دستورات زیر استفاده کردن
      اگه شما هم قرار باشه استاندارد طراحی کنید به همین نتیجه می رسید

1- اولین کار تعیین میزان بار ه یعنی چه توانهایی مورد نیازه (بیشتر منظورم مکانیکیه تا الکتریکی )
      2- قدرت ها تا رنج بعدی باید به میزانی تغییر داشته باشن که بشه رنج بعضی از کلید ها رو حذف کرد
      مثلن یه موتور 30 کیلو وات .56.5 امپر جریان داره و مثلن کنتاکتور 30 کیلو واتی نیاز داره اگه بخایم مارک تله مکانیک استفاده کنیم کنتاکتور d65 مخصوص این کاره حالا اگه بخایم همین موتور رو به صورت ستاره مثلث راه اندازی کنیم نیاز به کنتاکتور 30 کیلو وات نداریم بلکه از جریان هر کنتاکتور 0.57 جریان نامی موتور که با ضرب در مقدار 56 آمپر به عدد 32 آمپر می رسیم که دقیقا رنج یکی ارز کنتاکتور ها همینه ( d32 )
      حالا بر اساس کنتاکتور 32 آمپر موتور مورد نیاز که 15 کیلووات ه رو بدست میاد و به همین ترتیب رنج بیمتال اتومات حرارتی فیوز و حتی کابل رو هم میشه بدست آورد

بنابراین الکی به ولتاژ 110 یا 220 (230) ولت نرسیدن و حاصل مطالعات بسیار بالا و دقیق بوده
      من توی رنج تمامی کابل ها ، سیم ها ، کنتاکتور ها ، قدرت ترانس ها ، موتور ها و .... دقت کردم همگی با یک تناسب خاص و ویژه چیده شدن
      حالا اینکه چرا به 110 ولت رسیدن مهم نیست و فرقی هم با 220 نداره

اگه مردم می دونستن زمان چقدر با ارزشه دیگه هیچ وقت کفش بند دار نمی خریدن البرت انیشتن

دیدگاه

جناب باقرانی، توضیحاتتون خیلی جالب بود.
        می تونید یه کم راجع به اینکه این دوتا استاندارد ولتاژ (110 و 220) بر چه اساس انتخاب شدند هم توضیح بدید؟ موضوع جالبیه :job:
        دانش فني تا به عمل تبديل نشده، ذره اي ارزش نداره. اما بعضي وقت ها بايد از دانش براي باز کردن مرزهاي جديدي در علم استفاده کرد، نه اينکه اونها رو صرفاً فقط به عمل تبديل کرد.

دیدگاه

اینکه دقیقا چرا به چنین اعدادی رسیدن رو خبر ندارم
          اما این سطوح ولتاژ هم مرتبط با همون توان ها و قدرت ها و سایز کابل هاست
          در واقع قبل از اینکه به این سطح ولتاژ برسن به یه سری دیگه از اطلاعات رسیدن که اجبارا این سطح ولتاژ رو انتخاب کردن

حتی همین سه تا فاز انتخاب کردن هم الکی نیست
          ممکنه سوال بشه چرا دوفاز یا 4 فاز انتخاب نشده
          به نظر من اگه 4 فاز داشتیم نیاز به نول هم نداشتیم و مصرف کننده های تکفاز تبدیل به 52 فاز می شدن و خود بخود خازن هم حذف میشد و موتور های تکفاز تبدیل شده به دوفاز بیشترین گشتاور رو داشتن
          ولی با کمی دقت مشخص میشه که در این سیستم دوتا از فازها می تونن نامتقارن باشن یعنی اختلاف فازشون بجای 90 درجه 180 درجه باشه به نظر من هم همین علت اعداد زوج رو از تعداد فاز ها حذف کرده و همچنین اعداد بزرگتر از 3
          و فقط عدد 3 بوده که میتونسته توی هر حالتی اختلاف فاز منظم ( 120 درجه) رو بین هر دو فاز دلخواه ایجاد کنه

اگه مردم می دونستن زمان چقدر با ارزشه دیگه هیچ وقت کفش بند دار نمی خریدن البرت انیشتن

دیدگاه

ممکنه سوال بشه چرا دوفاز یا 4 فاز انتخاب نشده
            به نظر من اگه 4 فاز داشتیم نیاز به نول هم نداشتیم و مصرف کننده های تکفاز تبدیل به 52 فاز می شدن و خود بخود خازن هم حذف میشد و موتور های تکفاز تبدیل شده به دوفاز بیشترین گشتاور رو داشتن
            ولی با کمی دقت مشخص میشه که در این سیستم دوتا از فازها می تونن نامتقارن باشن یعنی اختلاف فازشون بجای 90 درجه 180 درجه باشه به نظر من هم همین علت اعداد زوج رو از تعداد فاز ها حذف کرده و همچنین اعداد بزرگتر از 3
            و فقط عدد 3 بوده که میتونسته توی هر حالتی اختلاف فاز منظم ( 120 درجه) رو بین هر دو فاز دلخواه ایجاد کنه oo: oo: oo:
            مقایسه سیستم چهار فاز با سیستم سه فاز
            ازسالهای گذشته تا کنون دانشمندان و مهندسان پیوسته در پی استفاده هر چه بهینه تر از انرژی بوده اند در زمینه برق نیز در مراحل گوناگون اهم از تولید انتقال و توزیع به این امر توجه خاصی شده است . بر این اساس طراحی های بسیاری به منظورافزایش تولید و کاهش تلفات صورت گرفته است . که از این طراحی ها می توان خطوط چند فازه از قبیل چهارفاز،پنچ فاز، شش فاز و .... نام برد . که هریک از این موارد برای کاربردهای مختلف مانند منبع تغذیه سیستم های قطار برقی ، راه اندازی موتورهای القایی و... مورد استفاده قرار گرفته اند . هر کدام از سیستم های ذکر شده در بادارای فواید و نواقص متفاوتی هستند که باید بر اساس کاربردهای گوناگون و مقایسه ی این سیستم ها از جوانب مختلف اهم از کمی و کیفی و تفاوت در هزینه ها بهترین گزینه را انتخاب کرد که البته این کار نیازمند ارزیابی و اندازه گیری مستمر و ماهرانه ای است و محققان با استفاده از این اثر آشنایی هر چند مقدماتی نسبت به سیتم های چند فازه ویژگی ها و تجهیزات مورد نیاز هر یک پیدا کنند در انتها باید توجه داشت که سیستم های نوین به هیچ وجه سیتم سه فاز را نقض نمی کنند بلکه در برخی موارد این سیستم بهترین گزینه انتخاب است وحتی سیتم های مضارب سه را می توان ازروی این سیتم اجرا کرد . :nerd:
            ]

دیدگاه

gclyder عزیز، بهتر نبود بجای اینکه ورداری چکیده پایان نامه رو کپی کنی، یه کم در رابطه با موضوعی که انقدر ازش تعجب کردی توضیح می دادی؟ :NO:

البته من قدرتی نیستم، اما در رابطه با سیستم های چند فاز زیاد شنیدم و دیدم. مثلاً پایان نامه راجع به موتورهای 2 فاز، اینورتر با خروجی 2 فاز، حتی توی نیروگاهی که کارآموزیم بود، سیستم تحریک توربینش 6 فاز بود.

البته میدونم که اینا همشون کاربردن، اما با حرفای جناب باقرانی بیشتر موافقم. درسته که سیستم های چند فاز زیاد ساخته شده، اما هیچ کدوم قابلیت مصرف عمومی و سراسری رو نداشتن.

اینی که ایشون گفته که هیچ سیستمی نمی تونه اختلاف فاز منظم ایجاد بکنه شاید به این دلیله.
              دانش فني تا به عمل تبديل نشده، ذره اي ارزش نداره. اما بعضي وقت ها بايد از دانش براي باز کردن مرزهاي جديدي در علم استفاده کرد، نه اينکه اونها رو صرفاً فقط به عمل تبديل کرد.

دیدگاه

قصد جسارت نداشتم حامد جان :nice:
                میخواستم در جریان باشی که سیستم های دیگه ای هم هست.
                چون این جور که شما نوشتید انگار سیستم های دیگه ای وجود ندارد. :rolleyes:

دیدگاه

من؟ :eek: والا من که چیزی ننوشتم. مهندس باقرانی نوشته بودن. من هم گفتم که یه سری از این سیستم ها دیدم.

اما اینکه وجود داشته باشن، با اینکه استفاده بشن، دوتا مساله جراست.

مساله ای که من به شما گفتم این بود که به حای اینکه چکیده رو منتقل کنید، یه کم توضیح می دادی، مثلاً اینکه "آره، سیستم های 4 فاز، 5 فاز و از این حرفا وجود داره، فلان جا کاربرد داره و ..."

متوجه منظورم شدی؟

دیدگاه

متوجه شدم.
                    ترانس های سه فاز به چهار فاز مورد استفاده در قطار های برقی.
                    http://up.iranblog.com/images/umq1ayzp1ulmdiukq5n.pdf

دیدگاه

هدف من نقض یا تایید سیستم های برقی با مدل های مختلف دیگه ای نیست
                      بحث اصلن چیز دیگه ای بود
                      اون قسمت رو هم من برای مثال آوردم
                      و حتی نمیخاستم راجع به اون بحث کنم
                      کاربری خاص بعضی از سیستم ها همیشه جایگاه خودش رو داشته

بحر حال اگه مطلبی بر خلاف اون نوشته های من پیدا کردید با دیده منت قبول می کنم

دیدگاه

سلام من از gclyder عزیز به خاطر مطلب خوبشون تشکر میکنم. منعی نداره که سیستم چند فاز باشه. مثلا منعی نداره که ما به جای سیم پیچی سه فاز تو ماشین برای اینکه میدان دوار ایجاد کنیم از فازهای بیشتری استفاده کنیم. اما تو ماشین ها به علت مشکلات هارمونیکی غیر سه فاز خیلی کاربرد نداره. البته اون 6 فازی که جناب پورآزاد گفتند تو نیروگاه دیدند قضیه اش فرق میکنه و این مشکلا رو نداره چون اون بالاخره قراره dc بشه بعدا توضیح میدم.
                        همین صحبت هایی که دوستمون کردند راجع به اینکه این اعداد حساب کتاب داره کاملا درسته مثلا همین سه فاز مطمئنا تنهاترین راه نیست همینطور بهترین راه هم نیست اما گذر زمان به اینهایی که این قوانین رو گذاشتند نشون داد که سیستم سه فاز اجرایی ترین و بهینه ترین انتخاب ما میتونه باشه. بهینه با بهترین فرق داره دیگه! دیگه از اینجا به بعد تصمیم با طراحه.
                        اما جدای از بحث ماشین ها ما تو بعضی از خطوط انتقال طولانی به جای سیستم دو مداره ی سه فاز، تک مداره ی 6 فاز رو می پسندیم. چون اینجا تو خطوط انتقال (برخلاف ماشین ها) مزایای بیشتری نسبت به خطوط سه فاز وجود داره مثلا 1.7 برابر (همون رادیکال3) ظرفیت انتقال توان رو افزایش میده همون خطوط رو داریم با همون تعداد اما ظرفیت انتقال توان بدون نیاز به افزودن ولتاژ، بیشتر شد. یه مثال بزنم: گفتم که اگه خطوط رو 6 فاز کنیم می تونیم تا 1.7 برایر افزایش انتقال توان داشته باشیم. مثلا یک خط 3فاز 132 کیلو ولت دو مداره رو درنظر بگیرید (132 کیلو ولت هم که نیاز به باندل نداره پس میشه 6تا خط) حالا اگه ما همین 6تا خط رو برداریم 6فاز کنیم با همین 132 کیلو ولت توانمون 1.7 برابر (رادیکال3 برابر) میشه و این یعنی راندمان بیشتر. حالا اگه چیزی از 6فاز سردر نیاریم و بخوایم توان رو تا همین حدود افزایش بدیم باید از ولتاژ 230 کیلوولت استفاده کنیم (اینا همه حساب کتاب داره ها! 230 تقسیم بر 132 تقریبا میشه همون 1.7) که برای 230 کیلو ما باید کلی دیگه خرج کنیم: افزایش خطوطمون برای باندل کردن، عوض کردن مقره ها و... همه ی اینا یعنی خرج اضافه.
                        از مزایای دیگه خطوط 6فاز رگولاسیون ولتاژ کمتری خواهیم داشت همچنین پایداری و قابلیت اطمینان بیشتری هم اینجا داریم چون اگه 6فاز یکیشون هم قطع شه 5تا برامون کار میکنند.
                        بالا که گفته بودم بعدا توضیح بدم میخواستم در پیرو فرمایش جناب پورآزاد مثال نیروگاه تبریز رو بزنم که تحریک دینامیکی دو مرحله ای داره و همانطور که گفتم به نظر طراح بستگی داره اینجا طراح اومده یک اکسایتر 6فاز 200 هرتز قرار داده و برای مرحله ی بعد یک اکسایتر 6فاز 100 هرتز گذاشته فرقی هم نداره چون بالاخره قراره dc بشه ولی به هرحال نظر طراح این بوده که اینجوری بازده ی کار بیشتره. دیگه باید از خودش بپرسید چرا :mrgreen:
                        خیلی حرف زدم! الان به عنوان تاپیک نگاه کردم دیدم چه قدر این بحث های آخرمون با این موضوع هماهنگه! از برق 110 ولت رفتیم تو 230 کیلو ولت :biggrin:
                        Goodbye

دیدگاه

نوشته اصلی توسط 7703160
                          سلام
                          امکان استفاده از وسایل 110 ولتی با برق 220 خودمون هست؟مشکلی ایجاد نمیشه برای وسایل؟
                          اگر وسیله ما دارای ترانس باشه به این صورت میشه که در حالت 220 ولتاژ بر روی دو سیم پیچ می افته که سری هستند و در حالت 110 این دو سیم پیچ موازی شده و روی هر کدوم 110 می افته. و موازی می شن تا توان انتقالی کاهش نیابه.و در دو حالت ثانویه دارای یک ولتاژ است.چون طبق رابطه ترانس ولتاژ نصف شده و تعداد دور هم نصف شده.
                          در غیر این صورت از مدار دو برابر کننده ولتاژ استفاده می کنند.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط 7703160
                            سلام
                            امکان استفاده از وسایل 110 ولتی با برق 220 خودمون هست؟مشکلی ایجاد نمیشه برای وسایل؟
                            سلام قطعا مشکل بوجود میاد یه نگاه ساده به این فرمول بندازید P=V.I این رابطه، ارتباط توان الکتریکی با جریان عبوری از مصرف کننده رو نشون میده. خوب میدونیم که توان یک مصرف کننده در حالت ایده آل سنجیده میشه " مثلا یه لامپ 100 وات تحت ولتاژ 220 باید جریانی حدود 0.5 آمپر رو از خودش عبور بده" حالا فرض کنید همین لامپ رو به یه منبع تغزیه 110 ولت وصل کنیم اون وقت جریان عبوریش میشه 0.25 آمپر یعنی توانش 50% کاهش پیدا کرده حالا اگه این یک وسیله حساس مثل یخچال بود کمپرسورش ( موتور یخچال) زیر بار میموند و به احتمال خیلی خیلی زیاد میسوخت... به همین سادگی..
                            موفق و پیروز باشید
                            براي تشكر از امتياز مثبت استفاده كنيد . have a nice time

دیدگاه

نوشته اصلی توسط djalikalan
                              سلام قطعا مشکل بوجود میاد یه نگاه ساده به این فرمول بندازید P=V.I این رابطه، ارتباط توان الکتریکی با جریان عبوری از مصرف کننده رو نشون میده. خوب میدونیم که توان یک مصرف کننده در حالت ایده آل سنجیده میشه " مثلا یه لامپ 100 وات تحت ولتاژ 220 باید جریانی حدود 0.5 آمپر رو از خودش عبور بده" حالا فرض کنید همین لامپ رو به یه منبع تغزیه 110 ولت وصل کنیم اون وقت جریان عبوریش میشه 0.25 آمپر یعنی توانش 50% کاهش پیدا کرده حالا اگه این یک وسیله حساس مثل یخچال بود کمپرسورش ( موتور یخچال) زیر بار میموند و به احتمال خیلی خیلی زیاد میسوخت... به همین سادگی..
                              موفق و پیروز باشید
                              یکم برعکس گفتید چون ایشون میخواستند بدونن اگر از وسایل 110 ولتی با برق 220 خودمون استفاده کنیم مشکلی پیش میاد یا نه

دیدگاه

سلام دوستان فکر میکنم اون دوستی که این سئوال رو پرسیده تا بحال خودش دیگه امتحان کرده ، اما من خیلی وقت پیش از اینکه وارد این رشته بشم اسفاده از لوازم 110 رو در سیستم 220-240 تجربه کردم ، در لوازم برقی که سیستم مکانیکی و سیم پیچ دارن مثل جارو برقی ، ریش تراش ،یخچال و... بله تغییر فرکانس از 60 به 50 فقط باعث کاهش دورشون میشه و در بعضی موارد مثل جارو برقی عملاً اون دستگاه دیگه کارایی خودش رو نداره اما ما یخچالی داریم که حدود 30 سال هست که داره با ترانس 220 به 110 کار میکنه و تا بحال هیچ عیبی نکرده و کمپرسور تا بحال دست نخورده ، و در مورد دستگاهای الکترونیکی (DC) هم به علت گذشتن جریان از پل دیود و خازن دیگه فرکانس مهم نیست در منابع تغذیه سوئیچینگ هم که شرایط خیلی قابل انعطاف تر هست و اگر طراح مدار حرفه ای باشه و خصاصت به خرج نده میتونه منبع تغذیه ای ارائه کنه که در رنجهای ولتاژ خیلی بالاتری هم کار کنه ، من تنها موردی که دیدم توی پاور سوئیچینگ یک دستگاه لپ تاپ dell جدید بود که با کمال تعجب با اتصال مستقیم به سوکت 220 ولت نمیسوخت ولی کار هم نمیکرد !!! چون 90 % دستگاه های الکترونیکی جدید به راحتی بین 110 تا 220 کار میکنند ...
                                موضوع دیگه اینکه برق 110 کلاً از 220 کم خرج تر کم خطر تر و دسنگاه های 110 طول عمر بیشتری دارن در برق گرفتگی با سیستم 110 درسته که فرکانس 10 هرتز بالا تره ولی در اصل 55 ولت یرق شما رو میگیره اما در 220 ، 110 ولت ؛ قدرت کنترل ماهیچه توسط فرد زمانی که 55 ولت برق روی اون تاثیر گذاشته خیلی بیشتر است زمانی که 110 ولت از بدن میگذره و شما راحت تر از دست اون فرار میکنید مگر در موردی که اتصال شما با زمین کاملاً ایجاد شده باشد اگر در فیلمها هم (آمریکایی ) میبینید طرف رو برق میگیره و به راحتی میکشه شک نداشته باشید که منظور کارگردان برق 3 فاز در سیستم 110 بوده ،سیستمهای انتقال برق فشار قوی هم در سیستم 110 دارای ترانسهای کوچکتر و ارزانتر و اجزاء شبکه انتقال نیز دیرتر مصتحلک میشوند

من نمیدونم چرا آلمانی ها 220 رو انتخاب کردن با اینکه طرفدار پرو پا قرص تکنولوژی آلمانی هستم ولی میدونم متاُسفانه 110 کلاً بهتره

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X