اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تولید برق توسط سد ها چقدره؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تولید برق توسط سد ها چقدره؟

سلام
    یه جا نوشته بود با 15000 لیتر آب میشه یک مگاوات ساعت برق تولید کرد
    میخواستم بدونم یک مگاوات ساعت چقدره و برای خونه چند روز کافیه.
    دوما ارتفاع مخزن آب باید چقدر باشه؟ چون اونجا اشاره ای نکرده بود.
    و اصلاً این رقم درسته؟
    ممنون
    دنیا همه هیچ و کار دنیا همه هیچ
    ای هیچ! برای هیچ بر هیچ مپیچ

پاسخ : تولید برق توسط سد ها چقدره؟

یعنی در یک ساعت میتونه 1 مگاوات توان بهت بده، از یه طرف دیگه مثلا شما میتونید عرض یک ساعت از ژنراتور به اندازه 1مگا وات استفاده کنید.

شما فرض نکن که مثلا برق تو تانکر 1 مگاواتی می ریزن و مثلا میتونن چند روز از همین یه 1 مگاواتی استفاده کرد.برق تو نیروگاهها طوری هست که مثلا 1 مگاوات تولید شد ، باید همون موقع استفاده شه ، تا نیروگاه و اداره برق ها سود کنن و همچنین راندمان بره بالا.

باید بگی 1 مگاوات میتونه برق چندتا خونه رو تامین کنه ، که اونم بستگی به توان مصرفی هر خونه داره.
    حالا مثلا بیایم مصرف هر خونه رو 20 کیلو وات ساعت بگیریم ، از طرفی 1 مگاوات هم مساوی هست با 1000 کیلوات ساعت ،
    پس 1000 تقسیم بر 20 میشه 50 .
    پس تقریبا میتونه 50 خونه را تغذیه کنه.

در مورد ارتفاع مخزن هم اطلاعاتی ندارم.
    موفق باشید.
    به سمت نور خورشيد حرکت کن،تو ميتوني تابش خورشيد رو حس کني ،حتي اگه کور باشي.
    (پيش به سوي هدف)

دیدگاه

عذر میخوام
      یه جای کار گنگه
      اولا وقتی 15000 لیتر برق 500 تا خونه رو تولید میکنه یعنی تولید برق یک خونه فقط 30 لیتر آب میخواد!
      حالا 30 لیتر در روز یا ساعت یا ثانیه؟

بعدشم این فرمول توش ارتفاع داره که حتما سر در میارید.
      ممنون
      ویکی پدیا
      یک معادله ساده برای محاسبه تقریبی انرژی الکتریکی در یک نیروگاه برق آبی وجود دارد که به صورت زیر است:

P=h * r * k

در معادله بالا P توان خروجی در واحد وات، h ارتفاع فشاری در واحد متر، r میزان آب خارج شده در واحد مترمربع در ثانیه و K ضریب تبدیل در ۷۵۰۰ وات است (با پیش شرط راندمان ۷۶٪، شتاب ثقل ۹٫۸۱ متر بر مجذور ثانیه و آب تازه با چگالی ۱۰۰۰ کیلوگرم به ازای هر متر مکعب. البته در توربینآ‌های بزرگ و پیشرفته راندمان معمولاً بالاتر این مقدار است و در توربینآ‌ها فرسوده این راندمان کمتر است).

میزان تولید انرژی الکتریکی در یک نیروگاه آبی به شدت به میزان آب موجود وابستهآ‌است و در فصول مختلف میزان تولید میآ‌تواند به نسبت ۱۰ به ۱ متفاوت باشد.

دیدگاه

دوسته عزیز شما اون 30 لیتر رو از کجا بدست آوردید؟
        شما بر چه حسابی اومدید 15000 رو تقسیم بر 500 کردید؟

به نظرتون 30 لیتر آب میتونه پره های به اون بزرگی رو بچرخونه؟

ما تو مازندارن یه سد داریم ، که چند روز پیش با دومادم اونجا بودم، فقط یه دریچه رو باز کرده بودند و آب خارج میشد، واقعا چه صدای وحشتناکی داشت،قلب آدم و میلرزوند ، یعنی اینقدر قدرتمند بود.
        تازه ارتفاعش زیاد نبود،
        حالا سدهایی که بزرگ هست می تونه چجوری باشه؟سد هایی که برق تولید میشه از فشارشون.

سوال بپرس.اگه بلد باشم راهنماییت میکنم.
        رشتتون چیه دوسته عزیز؟
        (پيش به سوي هدف)

دیدگاه

خب میشه از توربین کوچیک تر استفاده کرد دیگه.
          یعنی تو این حالت بازده میاد پایین؟ بازم با 200 لیتر کار یه خونه راه نمیوفته؟
          من اصلا فکر کنم اون عدد 15000 لیتر اشتباه بوده.

رشتم مکانیکه.
          پادگان شهید قاسمیان شیرگاه هم آموزشیم بود.
          متولد 1370 هم هستم. مال کدوم شهرید؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط np.1400
            خب میشه از توربین کوچیک تر استفاده کرد دیگه.
            یعنی تو این حالت بازده میاد پایین؟ بازم با 200 لیتر کار یه خونه راه نمیوفته؟
            من اصلا فکر کنم اون عدد 15000 لیتر اشتباه بوده.

رشتم مکانیکه.
            پادگان شهید قاسمیان شیرگاه هم آموزشیم بود.
            متولد 1370 هم هستم. مال کدوم شهرید؟
            با عرض پوزش، 1000 تقسیم بر 20 میشد 50،که تو پست قبلی ویرایش کردم.

همونطور که گفتم من زیاد اطلاعاتی در مورد تولید برق نیروگاه آبی ندارم ، ممکنه اطلاعات اشتباه به عرضتون برسونم.

ولی همینقدر بهت بگم ، که کار این 200 لیتر و اینا نیست، شاید هر ثانیه ای 200 لیتر آب از دریچه خارج شه و این 200 لیتر آب بتونه مثلا 1مگا وات برق و تو یک ثانیه تولید کنه،تازه این 200 لیتر آب هم باید با فشار بیاد که بتونه توربین رو بچرخونه.
            اینگونه نیست که شما فرض کنید که مثلا حالا 200 لیتر آب دارید و حالا با این دویست لیتر آب بیای یکی دو ساعت برق تولید کنید.حجم آب پشت سد خیلی بالاست.

نمیتونیم بگیم بازده یا راندمان میآد پایین ،
            ولی مثلا شما داری با یه ژنراتور 100 کیلو وات استفاده میکنی و با تعویض این ژنراتور با یه ژنراتور کوچکتر، حالا مثلا 50 کیلو وات ، می آی ایندفه 50 کیلو وات استفاده میکنی.

خوشبختم از آشنایی باهاتون.
            من اهل مازندران و شهر بابل هستم.

موفق باشید دوسته عزیز
            (پيش به سوي هدف)

دیدگاه

در این زمینه کتابی نیست؟
              ممنون
              وات میشه ژول بر ثانیه
              وات ساعت میشه ژول.ساعت بر ثانیه
              وت ساعت در روز میشه ژول.ساعت در ثانیه.روز

اصلا گیج شدم.

دیدگاه

سلام دوست عزیز فشار آب مهمه نه فقط مقدار آب همون طور که دوستمون گفتن فشار آبی که پشت سدها هست خیلی زیاده و وقتی دریچه باز می شه با قدرتی که داره توربین را می چرخونه شاید در آن واحد مقدار لیتر آبی که می ریزه و توربین را می چرخونه زیاد نباشه ولی باید یکم عقب تر هم نگاه کنیم که آب های بعدی که دارن میان چه هلی دارند می دهند :biggrin:
                دوست عزیز برای چه کاری می خواهید بیشتر توضیح دهید تا بتونم بیشتر راهنمایی کنم
                معجزه اين است که هرچه داشته هايت را بيشتر با ديگران سهيم شوي،داراتر مي شوي (لئونارد نيموي)
                اگر مغزانسان،چنان ساده مي بود که ما از آن سر در مي آورديم،هنوز چنان احمق بوديم که هيچ از آن سر در نمي آورديم!
                آموزش Modelsim

دیدگاه

نوشته اصلی توسط np.1400
                  در این زمینه کتابی نیست؟
                  ممنون
                  وات میشه ژول بر ثانیه
                  وات ساعت میشه ژول.ساعت بر ثانیه
                  وت ساعت در روز میشه ژول.ساعت در ثانیه.روز

اصلا گیج شدم.
                  کتاب نمیدونم ، من ترم بعد واحد نیروگاه رو پاس میکنم. الان هیچ اطلاعاتی ندارم.
                  ولی شما باید تو نت جستجو کنید تا بتونید به هدفتون برسید.
                  یه سر به اینجا بزن ببین بدردت میخوره
                  http://www.iran-eng.com/showthread.p...A8%DB%8C%D9%86

ببین ما تو برق از وات استفاده میکنیم ، و اصلا نیازی نداریم جایی بگیم ژول بر ثانیه.
                  و دوستانه ما تو فیزیک از ژول بر ثانیه استفاده میکنن برای بررسی رفتار بار ها و ذره ها.

پس ما نیازی به ژول بر ثانیه نداریم اصلا ، خودتون رو درگیر ریزه کاری ها نکنید.

ولی حالا اینی که گفتید :
                  وات میشه ژول بر ثانیه
                  وات ساعت میشه ژول بر ساعت
                  وات ساعت در روز میشه ژول بر روز.

ببین وات میشه ژول بر زمان .
                  حالا زمان هرچی میخاد باشه.البته مبنا ثانیه هست.

اگه جایی اشتباه گفتم دوستان تصحیح کنند.

موفق باشید.
                  (پيش به سوي هدف)

دیدگاه

ممنون از دوستان که وقت گذاشتین
                    مگه مقدار آب پشت سد هم مهمه؟
                    من فقط فکر میکردم ارتفاع آب مهمه.
                    یعنی اگه مخزن 1000 لیتری تو ارتفاع 100 متری باشه چه کار میشه کرد.
                    دقیقا کارم همینه. یه منبع 1000 لیتری تو ارتفاع 30 متری داریم! این چقدر برق میشه؟
                    چجوری باید محاسبه کنم؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط np.1400
                      ممنون از دوستان که وقت گذاشتین
                      مگه مقدار آب پشت سد هم مهمه؟
                      من فقط فکر میکردم ارتفاع آب مهمه.
                      یعنی اگه مخزن 1000 لیتری تو ارتفاع 100 متری باشه چه کار میشه کرد.
                      دقیقا کارم همینه. یه منبع 1000 لیتری تو ارتفاع 30 متری داریم! این چقدر برق میشه؟
                      چجوری باید محاسبه کنم؟
                      بله مقدار آب پشت سد از این لحاظ مهمه که فشار زیادی را ایجاد می کنه (از این فیلم ها بارها نشون دادند که سد پر شده و اتفاقی افتاده سد ترکیده و همه جا را آب گرفته)
                      خب هرچی آب پشت سد بیشتر باشه فشاری که به دیواره وارد می شه بیشتر نیست؟ ارتفاع آب هم از این لحاظ مهمه که فشار بیشتر می شود شما آب رودخانه ها را ببینید چرا انقدر خروشان هستند بخاطر اینکه از منطقه ای با ارتفاع بیشتر به سمت مناطق پست تر سرازیر می شوند هرچی اختلاف ارتفاع بیشتر باشه سرعت بیشتری گرفته و قدرت بیشتری دارند حال اگر مقدار آب بیشتر باشه و با اون سرعت بیاد چی می شه؟
                      این سوالی که پرسیدید باید محاسبه بشود و بهترین کار اینه که توی عمل تست کنید این چیزی که می گم دقیق نیست ولی به نظر من با یک منبع 1000 لیتری حداکثر تا 1 ساعت بتونید چندتا لامپ را روشن نگه دارید ( همان طور که دوستمان گفتند مثل آبی که توی رودخانه میاد و می ره این برقی هم که تولید می شه میاد و میره باید همان زمان که تولید می شه ازش استفاده کنید هرچند اگر بخواهید ذخیره هم کنید چیز زیادی نمی شه )
                      من نمی دونم برای چه کاری می خواهید و برق یک منبع آب چه کاربردی داره ولی شما باید از منابع آبی استفاده کنید که تقریبا دائمی باشند و ساعت ها بتوانند جریان داشته باشند و برای شما برق تولید کنند مثل آب رودخانه
                      چندوقت پیش یک مستند نشون داد فکر کنم شبکه مستند بود که خیلی به درد سوال های شما می خوره و در عمل هم تست شده بود در یک منطقه کوهستانی یک استراحتگاهی بود و رستورانی آن جا داشت که چندتا لامپ داشت و برق های این لامپ ها از طریق چرخیدن توربین کوچی که به جلوی موتور وصل شده بود تولید می شد آب حاصل هم اب رودخانه ای بود که مسیری طولانی با شیلنگ آتشنشانی از بالای کوه تا کنار رستوران کشیده شده بود و ارتفاع ابتدای مسیر تا انتهای مسیر و همچنین مقدار خروجی مناسب آب باعث می شدجریان آب خوبی ایجاد بشه و توربین با سرعت ثابتی بچرخه و ولتاژ یکنواختی تولید بشود
                      به قول بعضی ها به همین سادگی :nice:
                      امیدوارم حرفهایم به دردتان خورده باشه
                      معجزه اين است که هرچه داشته هايت را بيشتر با ديگران سهيم شوي،داراتر مي شوي (لئونارد نيموي)
                      اگر مغزانسان،چنان ساده مي بود که ما از آن سر در مي آورديم،هنوز چنان احمق بوديم که هيچ از آن سر در نمي آورديم!
                      آموزش Modelsim

دیدگاه

ممنون
                        که این همه نوشتید. بسیار زحمت کشیدید.
                        دست همه درد نکنه

اینو کسی میتونه توضیح بده؟
                        "
                        ویکی پدیا
                        یک معادله ساده برای محاسبه تقریبی انرژی الکتریکی در یک نیروگاه برق آبی وجود دارد که به صورت زیر است:

P=h * r * k

در معادله بالا P توان خروجی در واحد وات، h ارتفاع فشاری در واحد متر، r میزان آب خارج شده در واحد مترمربع در ثانیه و K ضریب تبدیل در ۷۵۰۰ وات است (با پیش شرط راندمان ۷۶٪، شتاب ثقل ۹٫۸۱ متر بر مجذور ثانیه و آب تازه با چگالی ۱۰۰۰ کیلوگرم به ازای هر متر مکعب. البته در توربینآ‌های بزرگ و پیشرفته راندمان معمولاً بالاتر این مقدار است و در توربینآ‌ها فرسوده این راندمان کمتر است).

میزان تولید انرژی الکتریکی در یک نیروگاه آبی به شدت به میزان آب موجود وابستهآ‌است و در فصول مختلف میزان تولید میآ‌تواند به نسبت ۱۰ به ۱ متفاوت باشد.
                        "

دیدگاه

نوشته اصلی توسط np.1400
                          ممنون
                          که این همه نوشتید. بسیار زحمت کشیدید.
                          دست همه درد نکنه

اینو کسی میتونه توضیح بده؟
                          "
                          ویکی پدیا

P=h * r * k

"
                          سلام خواهش می کنم
                          خودش توضیح داده دیگه هم بستگی به ارتفاع داره هم مقدار آب خوروجی و هم راندمان توربین دیگه ابهامی نمونه :biggrin:
                          آموزش Modelsim

دیدگاه

ببخشید دوباره مزاحم میشم.
                            اولا نوشته r میزان آب خارج شده در واحد مترمربع در ثانیه.
                            متر مربع در ثانیه رو نمی فهمم.

دوما k دقیقا چیه؟
                            ممنون

دیدگاه

وات میشه ژول بر ثانیه
                              وات ساعت میشه ژول بر ساعت
                              وات ساعت در روز میشه ژول بر روز.
                              یک تصحیح بکنم. وات میشه ژول بر ثانیه
                              اما وات ساعت واحد انرژی هست که می شود ژول. یعنی توان مصرف شده در یک ساعت میشود انرژی
                              حالا منظور از وات ساعت در روز اولین چیزی که میتونه باشه همون توان هست که واحد زمانی اون در طول روزه یا اینکه اشتباه باشه و منظور اصلی به جای وات ساعت، وات روز باشه که در میشه انرژی مصرفی در طول روز
                              ... و (بدانيد) گرفتن تصميمهاى محكم (براى رسيدن به اهداف بزرگ) با خوش گذرانى و سفرهآ‌هاى رنگين سازگار نيست و چه بسيار كه خواب شبانه تصميمهاى محكم روز را از ميان برده و تاريكيآ‌ها، خاطره همتآ‌هاى بلند را از يادها محو كرده است. (نهجآ‌البلاغه، خطبه211)

امام علي (ع):کسي که به وقت ياري رهبرش در خواب باشد، با لگد دشمنش بيدار مي شود (غررالحکم،ص 422)

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X