اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مدار emgو تولید pwm با سیگنال های حاصل

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مدار emgو تولید pwm با سیگنال های حاصل

سلام دوستان گرامی بنده می خام یه emg از سطح پوست بگیرم میخام این سیگنال ها رو به صورت pwm در خروجی ببینم کاری می شه کرد؟
    جون من اگرم نمیشه بگین یعنی حتما نظر بدین می خام بدونم تکلیفم چیه؟
    من اصلا وقت ندارم خیلی خیلی فوری و حیاتیه!!!!!!!!!! :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:

پاسخ : مدار emgو تولید pwm با سیگنال های حاصل

سلام، ببین برای ساخت مدار تولید سیگنال PWM باید از مدولاسیون پهنای عرض پالس استفاده کنی، در واقع بعد از اینکه الکترودهایی که قرار دادی سیگنال رو ثبت کردن، یک آستانه برای سیگنالت در نظر میگیری، اگر ولتاژ ثبت شده از آستانه بیشتر باشه، خروجی یک میشه، اگر کمتر بود خروجی صفر میشه. کار زیاد سختی نیست، در ضمن کتاب « تجهیزات پزشکی، طراحی و کاربرد تالیف جان وبستر » در یکی از فصولش مدار یک انتگرالگیر (انتگراتور) سیگنال EMG رو معرفی کرده، می تونی ازش ایده بگیری.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط msoozande
      سلام، ببین برای ساخت مدار تولید سیگنال PWM باید از مدولاسیون پهنای عرض پالس استفاده کنی، در واقع بعد از اینکه الکترودهایی که قرار دادی سیگنال رو ثبت کردن، یک آستانه برای سیگنالت در نظر میگیری، اگر ولتاژ ثبت شده از آستانه بیشتر باشه، خروجی یک میشه، اگر کمتر بود خروجی صفر میشه. کار زیاد سختی نیست، در ضمن کتاب « تجهیزات پزشکی، طراحی و کاربرد تالیف جان وبستر » در یکی از فصولش مدار یک انتگرالگیر (انتگراتور) سیگنال EMG رو معرفی کرده، می تونی ازش ایده بگیری.
      ممنونم واقعا که جواب دادین مدار emg رو بستم می خام با adcمیکرو avr به pwmتبدیلش کنم.فک کنم عملی شه تو چند تا سایت دیدم که این کارو میکنن!
      مگه pwm مخفف مدولاسیون پهنای عرض پالس نیست!
      حتما وبسترو نگاه میندازم مرسی!

دیدگاه

سلام، به نظر من از ADC میکرو استفاده نکن، چون دقتش واسه این کار پایینه، نویز پذیری خیلی بالایی هم داره، دو کار میتونی انجام بدی، یکی اینکه از آیسی های مبدل آنالوگ به دیجیتال 8 بیتی یا ده بیتی استفاده کنی، دوم اینکه از مدارات آنالوگ مثل پ امپ استفاده کنی، پ امپ دقت خیلی خوبی داره.

دیدگاه

سلام، به نظر من از ADC میکرو استفاده نکن، چون دقتش واسه این کار پایینه، نویز پذیری خیلی بالایی هم داره، دو کار میتونی انجام بدی، یکی اینکه از آیسی های مبدل آنالوگ به دیجیتال 8 بیتی یا ده بیتی استفاده کنی، دوم اینکه از مدارات آنالوگ مثل پ امپ استفاده کنی، پ امپ دقت خیلی خوبی داره.
          l
          ممنون که جواب دادین احتمالا همین کاری که شما گفتین رو انجام بدم البته بستگی به استادم هم داره
          با این icها شما کار کردین خودتون؟ چه icایرو پیشنهاد می دین که راحت تو بازار پیدا بشه؟

دیدگاه

باید اول پهنای باند مورد نیازت رو مشخص کنی، پهنای باند معمول برای EMG حداکثر 10 کیلو هرتز هست، البته هرچی پهنای باند بالاتری استفاده کنی، به کیفیت بهتری دست پیدا می کنی، آی سی های ADC پارامتری دارن به نام نرخ تبدیل بر ثانیه، که مشخص میکنه در یک ثانیه چند سیکل از موج آنالوگ می تونه به دیجیتال تبدیل کنه و با kSPS یا MSPS یا GSPS مشخص میشه، فکر می کنم اگر از یک آی سی حدود 100 kSPS استفاده کنی، نیازت رو به طور کامل برطرف کنه، البته باید منبع تغذیه بسیار دقیقی هم انتخاب کنی، تا حداقل نویز بوجود بیاد. البته نکته ی خیلی مهمی که باید بهش توجه کنی، دامنه ی سیگنالت هست، فکر می کنم، ماکزیمم مقدار EMG حدود 100 میلی ولته، که شما میتونی با یه تقویت کننده ی با بهره ی 5 یک مقدار تقویتش کنی تا آی سی ADC راحت تر جواب بده، البته باید دقیق بررسی کنی ببینی با تقویت کننده بهتر جواب میده یا بدون اون، اگر خواستی از تقویت کننده استفاده کنی، میتونی با یک پ امپ و دو مقاومت به گین مطلوب و پهنای باند عالی دست پیدا کنی. در مورد آی سی ADC باید بری توی فروشگاه ها بگردی ببینی چه آی سی تو ایران پیدا میشه که بتونه این نیازها رو برآورده کنه.
            به نظر من با مدار آنالوگ ( پ امپ ) هم حتما تست کن، فکر می کنم جواب خوبی بگیری و دیگه نیازی به استفاده از ADC نداشته باشی.

دیدگاه

اگر منظورتون این بود که سیگنالو اول تقویت کنم باید بگم من یه مدار کامل برای گرفتن سیگنال طراحی کردم اول سیگنالو با آمپلی فایر تفاضلی در یافت بعد یه تقویت با گین 100 بعد دوباره تقویت با گین -15 بعد عبور از های پس فیلتر بعد یکسو کردن و بعد عبور از لو پس فیلتر وبعد اینورت و عبور از تریمر برای گین مطلوب تازه درایور پای راست هم می خوام اضافه کنم تا نویز به شدت کم شه!
              حالا با این حساب به نظرتون همون adcمیکرو خوبه چون دیگه تا جای ممکن کم کردم دیگه نویزو؟

دیدگاه

سلام، اولا تبریک میگم، معلومه خیلی زحمت کشیدی و یه مدار خیلی خوب طراحی کرده.
                در مورد نویز هم باید بهت بگم که، مداری که شما طراحی می کنی حتی اگر SNR بینهایت هم داشته باشه، به خاطر نویز ذاتی ADC میکرو، تخریب میشه و شاید نتونی جواب دلخواه رو بگیری، به همین خاطر هست که من اصرار دارم از آی سی های تخصصی ADC یا مدارات پ امپ استفاده کنی.

دیدگاه

سلام، اولا تبریک میگم، معلومه خیلی زحمت کشیدی و یه مدار خیلی خوب طراحی کرده.
                  در مورد نویز هم باید بهت بگم که، مداری که شما طراحی می کنی حتی اگر SNR بینهایت هم داشته باشه، به خاطر نویز ذاتی ADC میکرو، تخریب میشه و شاید نتونی جواب دلخواه رو بگیری، به همین خاطر هست که من اصرار دارم از آی سی های تخصصی ADC یا مدارات پ امپ استفاده کنی.
                  سلام ممنونم واقعا باشه حتما سرچ می کنم یه ic خوب پیدا کنم بازم ممنون

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                  X