اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مدار هشدار نشت گاز

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : مدار هشدار نشت گاز

اون چهار پایه طبق جواب سوالی که از پشتیبانی چند فروشگاه کردم یکیش زمین مدار و یکیش برای ولتاژ ورودی، دو تای دیگه خروجی مدار که یکی آنالوگ هست و دیگری هم TTL
    دیتاشیت نگاه کردم همینطوری هست و گفته ولتاژ متغییر داد اما نمیدونم چرا ای ماژولها اینجوری ساختن
    من با دو سنسور جدا و همون ولتاژ ثابت تست میکنم اگر مشکلی پیش اومد ولتاژ متغیر انجام میدم

دیدگاه

سلام دوستان
      دوستان تست کردم با ولتاژ ثابت اما حساسیتش خیلی خوب نیستش و خروجی سنسور پایدار نیست
      راه حلی برای اعمال 60 ثانیه 5 ولت و 90 ثانیه 1.4 ولت دارید؟ ترجیحا بدون میکرو باشه

دیدگاه

میخوام از همین مداری که قرار دادید استفاده کنم :

خب الان باید توسط یک تایمر 60 ثانیه به بیس ترانزیستور ولتاژ بدیم که در خروجی 5 ولت ولتاژ بهمون بده و 90 ثانیه هیچ ولتاژی ندیم که حدود 1.4 ولت بهمون بده
        خب اینکار چطوری انجام بدم بنظر شما؟ با 555 ؟ چطوری
        ممنون میشم راهنمایی کنید.

دیدگاه

دوستان راهنمایی کنید،
          بدون میکرو نمیشه اینکارو کرد؟
          مجبورم فقط از یک سنسور استفاده کنم چون با دادن ولتاژ متغیر به سنسور دیگه نمیشه تشخیص داد سنسور چه گازی رو تشخیص داده درسته؟
          ممنون میشم در مورد دادن ولتاژ به بیس ترانزیستور در مدار تغذیه سنسور که قرار دادید راهنمایی کنید
          با میکرو اینکار انجام دادید؟ اگر اره اسم میکرو و سورس میتونید بزارید؟
          بجز میکرو چطوری انجام بدم
          با تشکر

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hamidelectroniic
            سلام دوستان
            دوستان تست کردم با ولتاژ ثابت اما حساسیتش خیلی خوب نیستش و خروجی سنسور پایدار نیست
            سلام

اینکه خروجی سنسور پایدار نیست طبیعی هست چون که توی لحظه ی اول که ولتاژ به سنسور اعمال میشه ممکنه ولتاژ خروجی سنسور خیلی بزرگ باشه و کم کم بیاد پایین و یا این که اول ولتاژ پایینه و کم کم میره بالا. به خاطر اینه که من توی پاراگراف بعدی توضیح دادم که باید توی لحظات آخر هر سیکل ، ولتاژ سنسور خونده بشه. چرا؟ چون که خروجی سنسور پایدار بشه و بشه بهش اعتماد کرد.

با 555 میشه اون سیکل 60 ثانیه و 90 ثانیه رو ساخت.الآن مثلاً ما تغذیه سنسور رو با 555 و اون طرحی که خدمتتون گفتم درست کردیم ولی مسئله دیگه اینه که مثلاً الآن ما توی سیکل 60 ثانیه هستیم و ولتاژ 5 ولت به سنسور دادیم ، در این حالت ولتاژ خروجی باید زمانی خونده بشه که ما در انتهای سیکل 60 ثانیه هستیم مثلاً در ثانیه 59 میایم و ولتاژ رو میخونیم پس اون پ امپ باید فقط در لحظات آخر سیکل مورد نظر ، پایه ی خروجیش به ترانزیستور متصل به رله وصل بشه ( حالا به هر صورت میتونه باشه فقط نباید در تمام لحظه ها روی ترانزیستور خروجی تأثیر بزاره و فقط در لحظه ی آخر سیکل باید تأثیر بزاره) نه این که بیاد توی هر لحظه ولتاژ رو مقایسه کنه و بده به ترانزیستور. خوب توضیح دادم؟

انجام دادن این کار بدون میکرو یه مقدار وقت گیره و باید فکر کرد. :agree:

شما 555 رو توی Astable راه بندازید. توی دیتاشیت همش هست. من برای اینکه دید بهتری داشته باشین عکس حالت Astable رو قرار دادم ولی فرمول هاش رو نه. دیتاشیت من مال شرکت Texas Instruments هست صفحه 10. توی همه دیتاشیت همه شرکت ها این فرمول ها هست.

http://s5.picofile.com/file/8155298234/Astable.png

دیدگاه

سلام ممنون ازتون
              اگر میشه یا فرمول یا دیتاشیت قرار بدید چون توی دیتاشیتهای که دارم این فرمول رو نداشت
              و اگر میتونید سورس میکرو و اسم میکرویی که خودتون استفاده کردید هم قرار بدید ممنون میشم

دیدگاه

این کد برای میکرو ATMEGA8 هست با کریستال 4 مگاهرتز

http://s5.picofile.com/file/81553249...mega8.rar.html

پایه D.0 همون زمان 60 و 90 ثانیه رو میسازه. یعنی 60 ثانیه صفر هست و 90 ثانیه یک.

پایه D.1 به هنگام تشخیص هر نوع گاز ( چه Co و چه گاز شهری) یک می شود که می توان آن را به ترانزیستور مربوط به رله وصل کرد. البته نه به صورت مستقیم . منظورم اینه که مقاومت پایه بیس فراموش نشود.

پایه D.2 به هنگامی که گاز Co کشف شود روشن میشود که می توان از آن برای روشن کردن LED استفاده کرد.
                پایه D.3 به هنگامی که گاز شهری کشف شود روشن میشود که می توان از آن برای روشن کردن LED استفاده کرد.

هر بار که دستگاه تازه به برق وصل میشود برای آن که سنسور به حالت نسبتاً پایداری رسیده باشد تا حدود یک ربع ، مدار هیچ عکس العملی به گاز های محیط نشان نمی دهد و پایه D.4 یک می باشد که می توان به آن یک LED وصل کرد که نشان دهد مدار در حال آماده شدن برای کار است و پس از یک ربع پایه D.4 صفر شده و LED خاموش میشود و مدار مقدار گاز محیط را می سنجد و اگر از حد تعیین شده در نرم افزار فراتر رفت پایه های D.1 تا D.3 بسته به موقعیت ایجاد شده تغییر حالت می دهند.

ولتاژ خروجی سنسور هم باید به پایه C.5 متصل بشه تا توسط میکرو خونده بشه.

مقدار حساسیت به گاز CO در مقدار تقریبی 20ppm و گاز شهری در مقدار 50ppm تنظیم شده است که البته این مقادیر تقریبی هستند و خطا دارند.

ضمناً اون شماتیکی که برای تغذیه سنسور کشیدم درست نبود شما از این شماتیک پایین استفاده کنید. ( اون پستی که توش شماتیک اشتباه گذاشته بودم رو هم اصلاح کردم)
                ترانزیستور باید PNP باشه و جریان 170 میلی آمپر رو به راحتی عبور بده مثل BC327 یا همین BD140 ولی BD140 دیگه خیلی زیادیه. مقاومت 82 اهم هم 0.5 وات یا بیش تر باشه. اگه 0.25 وات جواب میده اما خیلی خیلی داغ میشه

لینک همین عکس:
                http://s5.picofile.com/file/81553272...sor_Supply.png

دیدگاه

خیلی ممنون ازتون، اما مدار تغذیه سنسور جواب نمیده در پروتئوس کشیدم و وقتی به بیس ولتاژ میدم همون 1.37 ولت ولتاژ میده
                  و اینکه مقاومت 31 اهم از کجا گیر بیارم :d تو خیلی از فروشگاه ها گشتم نبود :(
                  آی سی ATMEGA8 با ATMEGA8A-DIP فرقی ندارند؟
                  راستی خرجی سنسور به کدوم پایه وصل کنم؟ و اگر هم تونستید یک شماتیک بزارید ممنون میشم

دیدگاه

سلام
                    فکر کنم سورس مشکل داره، من تو پروتئوس شبیه سازی کردم و فایل هگز دادم به آی سی اما مشکلات :
                    1- پایه D.4 بعد از 33 دقیقه هنوز روشنه
                    2- پایه D.0 دقیق نیست و زمان یک و صفر شدنش خیلی زیاد (در حدود 4 دقیقه و بیشتر)
                    اینم مدار :

دیدگاه

نمیخواد کریستال بزارید و اون منبع 5 ولتی که به پایه D.0 وصل کردید نمیدونم برای چی هست. همه ی پایه های میکرو رو آزاد بزارید و فقط یه اسیلوسکوپ بیارید مثل شکل پایین. ضمناً توی تنظیمات میکرو ( روی میکرو دو بار کلیک چپ کنید) توی بخش CKSEL Fuses فیوز رو روی int RC 4Mhz تنظیم کنید احتمالاً فیوز ها روی یک مگاهرتز هست که زمان ها به هم ریخته. البته برنامه یه ایراد کوچیک داشت که اصلاح شد و دوباره از همون پست قبلی که فایل میکرو رو گذاشته بودم دانلود کنید.

http://s5.picofile.com/file/8155364400/mega8.png

نکته ی دیگه اینه که توی پست قبلی گفتم که شماتیک قبلی که برای تغذیه سنسور توی صفحات قبل فرستاده بودم اشتباه بوده و اصلاحش کردم مگه اون رو ندیدید؟؟!!! توی پست قبلیم هست

راستی آیسی ATmega 8 یه مدل smd داره و یه مدل DIP . هر دو مثل هم هستن و تفاوتشون در نوع شکل پایه هاست و مدل smd خیلی کوچیک هست و لحیم کاریش سخته . مدل DIP مثل بقیه آیسی هایی میمونه که دیدید و پایه هاش بلنده و راحت لحیم میشه. شما از نوع DIP بخرید و البته اگه با برد برد کار میکنید باید بگم که smd رو نمیشه روی برد برد بست ولی DIP رو میشه.

اون مقاومت 31 اهم همون سنسور MQ9 هست که 31 اهم ، مقاومت هیترش هست نه 31 کیلو اهم. شما به جای مقاومت 31 اهم باید پایه های هیتر سنسور رو وصل کنید. اون یکی هم مقاومت 82 اهمی هست نه 82 کیلو اهم. حواستون باشه یه کم دقت کنید. oo:

پایه خروجی سنسور رو هم به پایه ی C.5 میکرو وصل کنید تا میکرو بتونه بخونه. بقیه ی مسائل رو باید در عمل تست کنید و توی پروتئوس سخته دیدنش.

دیدگاه

خیلی ممنون
                        اون ولت متر هست که گذاشتم بخونم خروجیشرو
                        شماتیک جدید تغذیه سنسور رو میگم که با bc327 و bd140 بصورت جدا بستم اما موقعی که به بیس ترانزیستور ولتاژ دادم ولتاژ دوسر مقاومت 32 اهم همون 1.37 هست و تغییر نکرد
                        سورس الان زمانش درست شده ولی برعکسه، یعنی الان 60 ثانیه خاموش و 90 ثانیه روشن، اما باید 60 ثانیه روشن و 90 ثانیه خاموش.
                        مشکل دیگه اینه مدار بعد روشن شدن شروع به کار میکنه اما باید صبر کنه که اون 15 دقیقه تموم بشه بعد شروع بشه
                        راستی نگفتید پایه خروجی سنسور به کدوم پایه آی سی وصل کنم

دیدگاه

شماتیک جدید تغذیه سنسور رو میگم که با bc327 و bd140 بصورت جدا بستم اما موقعی که به بیس ترانزیستور ولتاژ دادم ولتاژ دوسر مقاومت 32 اهم همون 1.37 هست و تغییر نکرد
                          این نوع عملکرد کاملاً صحیح هست چون ترانزیستور PNP هست هر وقت ولتاژ 5 ولت به بیس بدین ترانزیستور خاموش میشه و ولتاژ 1.37 روی سنسور میفته. و هر وقت ولتاژ صفر بدین به بیس ترانزیستور روشن میشه ( اگر بیس رو توی هوا ول کنید ولتاژ صفر بهش ندادید) و حدود 5 ولت میفته روی سنسور. دقت کنید که ترانزیستور NPN با PNP تفاوت دارد.

سورس الان زمانش درست شده ولی برعکسه، یعنی الان 60 ثانیه خاموش و 90 ثانیه روشن، اما باید 60 ثانیه روشن و 90 ثانیه خاموش.
                          خدمت شما عرض شد که خروجی میکرو 60 ثانیه خاموش هست که نتیجه این میشود که ترانزیستور روشن شده و 5 ولت روی سنسور بیفتد و در حالت دیگر که خروجی میکرو 5 ولت میشود باعث میشود که ترانزیستور خاموش شده و 1.37 ولت روی سنسور بیفتد پس 60 ثانیه 5 ولت روی سنسور است و 90 ثانیه 1.37 ولت.

مشکل دیگه اینه مدار بعد روشن شدن شروع به کار میکنه اما باید صبر کنه که اون 15 دقیقه تموم بشه بعد شروع بشه
                          اون 15 دقیقه را برای این که از خواندن اطلاعات اشتباه از سنسور جلوگیری بشود قرار دادم وگرنه به راحتی می تواند حذف گردد.

راستی نگفتید پایه خروجی سنسور به کدوم پایه آی سی وصل کنم
                          جواب این سوالتون رو هم قبلاً در پست قبلی قرار داده بودم اما متأسفانه توجه نمی کنید. این هم نقل قول از همون بخش:

نوشته اصلی توسط E.N
                          پایه خروجی سنسور رو هم به پایه ی C.5 میکرو وصل کنید تا میکرو بتونه بخونه.

دیدگاه

شرمنده دوست عزیز حواسم نبود
                            میگم برای نشون دادن روی lcd کار سختی هست؟ البته سورس محاسبه ولتاژ خروجی سنسور و نمایش اون رو lcd با بیسیک دارم اما با c ندارم

دیدگاه

شماتیک کامل نحوه ی اتصال سنسور MQ9 به میکرو:

http://s5.picofile.com/file/81554581..._Schematic.png

اتصال LCD اصلاً سخت نیست. شما میتونید با استفاده از فرمول پایین ، ولتاژ سنسور رو بدست بیارید:

متغیر v_co مقدار دیجیتال ولتاژ سنسور در حالت اندازه گیری CO هست و متغیر v_gas مقدار دیجیتال ولتاژ سنسور در حالت گاز شهری:

v=(((v_co/1024)*2.56)*14.7)/4.7

مقدار v برابر ولتاژ خروجی سنسور هست. اگر به جای v_co در فرمول بالا v_gas رو قرار بدیم مقدار ولتاژ خروجی سنسور در حالت اندازه گیری گاز شهری بدست میاد. برای نمایش عدد بدست آمده روی LCD مطالب زیادی در انجمن هست به راحتی میتونین پیدا کنید.

دیدگاه

خیلی ممنون روی lcd کار میکنم
                                فقط این تغذیه سنسور کار نمیکنه :(
                                به آی سی وصل کردم بیس رو اما وقتی پایه آی سی 0 میشه ولتاژ مقاومت 31 اهم همون 1.37 هستش :

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X