اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مدار هشدار نشت گاز

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : مدار هشدار نشت گاز

نوشته اصلی توسط hamidelectroniic
    برای ولتاژ مرجع 2.56 باید دو پایه AREF و Avcc با یک خاز 100 نانو به زمین وصل کرد درسته؟ شما اینکارو کردید؟
    و اینکه فرقی داره AREF باشه یا Avcc ؟
    برای ولتاژ 2.56 شما باید مقدار رجیستر ها رو تغییر بدید. (رجیستر ADMUX) و بعدش نیازی نیست که خازن 100 نانو بزارید( یعنی نزارید هم کار میکنه) اما برای کاهش خطاها که شاید اصلاً خطایی اتفاق نیفته بهتره که از یک فیلتر LC استفاده کنید. که توی دیتاشیت بخش تبدیل آنالوگ به دیجیتال یه تصویر بزرگ براش کشیدن. فکر کنم سلف 10 میکرو و خازن 100 نانو باید باشه.

من از ماشول آماده 7805 برای تبدیل ترانس 9 ولت ac به 5 ولت dc استفاده میکنم، به نظرتون 5 ولت تقریبا ثابت بدن این ماژولها؟
    و اینکه برای نمایش مقدار ppm گاز اینطوری هست که در ولتاژ مرجع 5 ولت هر 1.5 ولت ورودی adc برابر است با 20ppm گاز
    و در ولتاژ مرجع 2.56 هر 0.48 ولت ورودی adc برابر با 20ppm هست درسته؟
    فکر کنم اگر دقت خیلی خیلی مهم نباشه همون 5 ولت هم مناسب باشه به عنوان مرجع. ولتاژ خروجی رگولاتور 7805 فکر کنم به دمای رگولاتور و جریانی که از اون کشیده میشه وابسته باشه. پس به احتمال زیاد دقیقاً 5 ولت نمیده.

نکته اول : اون 1.5 ولت و 0.48 ولت رو برای 20ppm مثال زدما.
    نکته دوم : 1.5 ولت زمانی 20ppm رو نشون میده که ولتاژ روی مقاومت 27 کیلو خونده بشه و ولتاژ 0.48 زمانی 20ppm رو نشون میده که ولتاژ روی اون تقسیم مقاومتی که کشیده بودم خونده بشه( ولتاژ روی مقاومت 4.7 کیلو) و این قضیه که ولتاژ مرجع 5 ولت یا 2.56 ربطی نداره. چرا؟
    چون مثلاً ولتاژ روی مقاومت 27 کیلو شده 1.5 ولت و حالا ما میخوایم این ولتاژو با میکرو بخونیم. قبول دارین که ولتاژ مرجع چه 5 ولت باشه و چه 2.56 ولت ، مقدار خونده شده باید برابر 1.5 ولت باشه؟؟ پس 1.5 ولت همیشه همون 1.5 ولته. سنسور گاز وقتی داره 20ppm گاز رو حس میکنه همیشه همون مقدار ولتاژ میده مثلاً همیشه 1.5 ولت میده و این به میکرو ربطی نداره. اون لینکی که توی پست قبلی گفتم رو مطالعه کنید.

دیدگاه

ممنون
      در بیسیک برای انتخاب مرجع 2.56 باید دستور زیر بکار برده بشه :
      Config Adc = Single , Prescaler = Auto , Reference = Internal
      یعنی Reference رو مساوی با internal میکنیم که مرجع داخلی انتخاب میکنه
      من در حالت 2.56 و 5 ولت تست کردم
      در حالت 5 ولت وقتی ولتاژ مقاومت 27 کیلو اهم 1.5 ولت است مقدار دیجیتالی که میکرو بهم داد و رو ال سی دی نشون دادم 306 بود (در این حالت فقط همون مقاومت 27 کیلو بود)
      ولی در حالت 2.56 وقتی ولتاژ مقاومت 4.7 کیلو 0.77 میشد میکرو مقدار دیجیتال 306 میده.
      این یعنی مقاومتهای 10 کیلو و 4.7 کیلو باید مقدارشون تغییر بدیم
      درسته؟
      حتی به روش محاصبه x هم تقریبا میگه ولتاژ 1.5 ورودی adc میکرو در مرجع 5 ولت برابر با ولتاژ 0.77 در مرجع 2.56 ولت هستش
      درست فهمیدم :-/
      برای 20ppm هم که گفتم میخوام در میکرو محاسبش کنم و روی ال سی دی نشون بدمش
      یعنی در مرجع 2.56 بدونم که ولتاژ دو سر مقاومت 4.7 باید چقدر باشه که برابر هست با 20ppm، تا در میکرو این مقدار بر حسب ppm روی ال سی دی نشون بدم
      یعنی در کل این سنسور در صورت تشخیص هر 20ppm یا هر 1ppm چقدر ولتاژ خروجیشه که محاسبش کنم و به صورت ppm رو ال سی دی نشون بدم (مثل سنسور lm35 که محاسبش میکنن من برای این سنسور میخوام محاسبه کنم)

دیدگاه

این یعنی مقاومتهای 10 کیلو و 4.7 کیلو باید مقدارشون تغییر بدیم درسته؟
        دلیل نیاز به تعویض این مقاومت ها چی هست؟

حتی به روش محاصبه x هم تقریبا میگه ولتاژ 1.5 ورودی adc میکرو در مرجع 5 ولت برابر با ولتاژ 0.77 در مرجع 2.56 ولت هستش
        درست فهمیدم :-/
        درست فهمیدید. ببینید ADC میکرو در بیش ترین دقت ، 10 بیتی هست. یعنی چی ؟ یعنی از 0 تا 1023 . یعنی چی؟ یعنی شما فکر کن یه لیوان داری که اونو به 1023 قسمت تقسیم میکنی. حالا اگر یک سوم لیوان رو توش آب بریزی از 1023 قسمت ، 341 قسمت پر شده. حالا شما ADC رو مثل همین ظرف لیوان فرض کن. اگر مرجع ولتاژت 5 ولته پس کل لیوان رو 5 ولت در نظر بگیر . حالا اگه 2 ولت بدی به ADC پس چقدر لیوانت پرمیشه؟ معلومه 2 تقسیم بر 5 قسمت لیوان پر میشه یعنی 0.4 لیوان پر میشه. حالا مگه لیوان رو 1023 بخش نکرده بودی؟ پس چند تا از این بخش ها پر میشه؟ 0.4*1023 که تقریباً میشه 306. حالا اگه مرجع ولتاژ 2.56 ولت باشه و 2 ولت بدی به ADC پس 2/2.56 لیوانت پر شده که میشه عدد (2 تقسیم بر 2.56 ) ضرب در 1023.

حالا مثلاً شما میدونی که سنسورت با مقاومت 27 کیلو اهم و بدون هیچ مقاومت اضافی در مقدار 20ppm گاز ، ولتاژ یک ولت میده. حالا اگه شما بیای اینو مستقیم بزنی به ADC با مرجع 5 ولت . چقدر ADC پر میشه؟ میشه (1 تقسیم بر 5) ضرب در 1023 که میشه 204 . 204 همونی هست که روی LCD نشون میده. شما میای میگی که اگه ADC شد 204 پس 20ppm گاز داریم توی محیط.

حالا اگه شما بیای مقاومت 27 کیلو اهم رو تقسیم مقاومتی بزنی با مقاومت 20 کیلو اهم و 2 کیلو اهم و ولتاژ روی مقاومت 2 کیلو اهم رو بدی به ADC چی میشه؟ ولتاژ روی مقاومت 27 کیلو اگه بشه یک ولت پس 20ppm گاز داری. پس ولتاژ روی مقاومت 2 کیلو اگه بشه 0.09 ولت برابر 20ppm گاز هست . حالا با این 0.09 ولت و ولتاژ مرجع 5 ولت چقدر ADC پر میشه ؟ (0.09 تقسیم بر 5 ) ضرب در 1023 که میشه 18. پس در این حالت اگه مقدار ADC بشه 18 یعنی ما 20ppm گاز داریم.

حالا اگه از مقاومت های 10 کیلو و 4.7 کیلو برای تقسیم مقاومتی استفاده کنیم چی میشه؟( فرض کردم ولتاژ یک ولت روی مقاومت 27 کیلو برابر 20ppm گاز هست پس ولتاژ 0.32 روی مقاومت 4.7 کیلو همون 20ppm رو نشون میده. ) حالا اگه حساب کنیم می بینیم که ADC به مقدار زیر پر میشه :
        (0.32 تقسیم بر 5 ) ضرب در 1023 که میشه 65 . پس در این حالت باید توی برنامه بگیم که اگه مقدار ADC برابر 65 شد پس 20ppm گاز داریم.

دیگه فکر کنم از این کامل تر نمیشد توضیح داد.

یعنی در کل این سنسور در صورت تشخیص هر 20ppm یا هر 1ppm چقدر ولتاژ خروجیشه که محاسبش کنم و به صورت ppm رو ال سی دی نشون بدم (مثل سنسور lm35 که محاسبش میکنن من برای این سنسور میخوام محاسبه کنم)
        درباره ی این سوالتون در صفحات قبل توضیح کاملی همراه با آموزش دادم و گفتم که خروجی این سنسور لگاریتمی هست و اول باید R0 رو بدست بیارید و خلاصه ی مطلب این که همون آموزش کافی بود.

دیدگاه

خیلی ممنون از توضیح کاملتون
          من از همون مرجع داخلی استفاده میکنم
          اما یک مشکلی در مدار تقسیم مقاومتی برای مرجع 2.56 هست (مقاومت 10 و 4.7 کیلو)
          مشکل اینه که وقتی ولتاژ دو سر مقاومت 27 کیلو اهم 5 ولت میشه مرگ نباید ولتاژ دو سر 4.7 کیلو اهم 2.56 بشه؟ اما 1.60 میشه
          و در اون مطلب روش محاسبه مقاومت R0 گزاشتید اما روش محاسبه اینکه چقدر ولتاژ برابر چقدر PPM هست نبود

دیدگاه

مشکل اینه که وقتی ولتاژ دو سر مقاومت 27 کیلو اهم 5 ولت میشه مرگ نباید ولتاژ دو سر 4.7 کیلو اهم 2.56 بشه؟ اما 1.60 میشه
            و در اون مطلب روش محاسبه مقاومت R0 گزاشتید اما روش محاسبه اینکه چقدر ولتاژ برابر چقدر PPM هست نبود
            خوب قرار نیست که حتماً ولتاژ روی مقاومت 4.7 کیلو برابر 2.56 بشه. مهم اینه که حتماً باید کوچیکتر از 2.56 باشه تا ADC آسیب نبینه. حالا اگه ولتاژ ADC شد 1.6 ولت پس چند تا خونه ADC پر شده؟ میشه (1.6 تقسیم بر 2.56 ) ضرب در 1023 که میشه 639 خونه. بعد شما میای توی برنامه ی خودت تعریف میکنی که اگه ADC شد 639 پس ولتاژ روی مقاومت 4.7 کیلو شده 1.6 و همچنین ولتاژ روی مقاومت 27 کیلو شده 5 ولت پس فلان کار رو انجام بده. یا شاید اصلاً بخواید این طور تعریف کنید که هیچ کاری انجام نده میکرو. این دیگه به خودتون بستگی داره.

اما با این کار من که مقاومت ها رو این طوری انتخاب کردم که بالاترین ولتاژ میشه 1.6 ولت باعث میشه که دقت شما در ADC پایین بیاد که البته در این پروژه مشکلی ایجاد نمیکنه. چرا دقت میاد پایین؟؟ چون هدف ما این هست که ولتاژ روی مقاومت 27 کیلو رو بخونیم که این ولتاژ از 0 تا 5 ولت تغییر میکنه پس در واقع ما برای خوندن این 0 تا 5 ولت ( در واقع ما ولتاژ روی مقاومت 4.7 کیلو رو میخونیم اما در حقیقت هدف ما این هست که بفهمیم ولتاژ روی مقاومت 27 کیلو چنده و قرار دادن مقاومت 10 کیلو و 4.7 کیلو فقط برای این بود که ADC نسوزه) به جای این که از 1023 تا خونه ADC استفاده کنیم از 639 خونه استفاده کردیم. که در نتیجه چقدر ولتاژ باید روی مقاومت 27 کیلو بیفته تا یه دونه از ADC پر بشه؟ ( میشه 5 تقسیم بر 639 که میشه حدود 7.8 میلی ولت)

چرا اومدم 5 ولت رو تقسیم بر 639 کردم نه 1024 ؟ چون این جا میخواستم بفهمم که حالا که ولتاژ روی مقاومت 27 کیلو اگه 5 ولت بشه باعث میشه که 639 تا خونه پر بشه پس هر خونه چقدر ولتاژ میخواد.

پس در حالت اول هر خونه از ADC برابر با 7.8 میلی ولت بود.

حالت دوم - حالا میام تقسیم مقاومتی رو به صورت دو تا مقاومت 10 کیلو تغییر میدم . پس اگه ولتاژ روی مقاومت 27 کیلو بشه 5 ولت باعث میشه که ولتاژ روی یکی از اون مقاومت های 10 کیلو بشه 2.5 ولت. که این 2.5 ولت به ADC وصل میشه. اگه این 2.5 ولت به ADC وصل بشه چند تا خونه پر میشه؟ ( 2.5 تقسیم بر 2.56 ) ضرب در 1023 که میشه 999 . پس اگه ولتاژ روی مقاومت 27 کیلو بشه 5 ولت باعث میشه که 999 تا خونه از ADC پر بشه. پس در این حالت دقت هر خونه چقدر هست ؟ میشه ( 5 تقسیم بر 999 که میشه 5 میلی ولت ) پس در این حالت اگه ولتاژ روی مقاومت 27 کیلو به اندازه ی 5 میلی ولت تغییر کنه مقدار ADC هم تغییر میکنه اما در حالت قبلی باید به اندازه 7.8 میلی ولت تغییر میکرد که مقدار ADC تغییر کنه.

البته در انتخاب تقسیم مقاومتی طوری عمل کنید که ماکزیمم ولتاژ اعمالی به ADC از مقدار 2.56 ولت تا حد قابل قبولی کمتر باشه که مبادا به ADC آسیب برسه مثلاً حداکثر حدود 2.3 ولت نه این که 2.5 ولت.

درباره آموزشی که توی صفحات قبلی گذاشتم شما با همون به راحتی میتونید سایر نقاط روی نمودار رو هم بدست بیارید چون که معادله خط رو دارید

دیدگاه

سلام دوباره
              این سلف برای نویز گیری نوع بشکه ای باشه یا مقاومتی؟
              و اینکه برای استفاده از مرجع داخلی 2.56 پایه AREF چیکار کنم؟ چون یکجا نوشته باید خازن بهش وصل کرد اما نگفته به کجا
              من نمونه استفاده از مرجع AVCC که دیدم پایه AREF و AVCC به هم وصل میکنن سپس با یک خازن 100 نانو به زمین میدنش و مستقیم هم به پایه VCC یا مثبت مدار میدنش
              اما برای مرجع داخلی نمیدونم

دیدگاه

سلام
                مدار کامل راه اندازی سنسور متان ومونواکسید کربن mq9
                به همراه فایل hex برای mega8

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=85955.msg529760#msg529760

دیدگاه

نوشته اصلی توسط irasol
                  سلام
                  سلام دقیقاً همونی هست که ما میخوایم. تشکر

سلام دوباره
                  این سلف برای نویز گیری نوع بشکه ای باشه یا مقاومتی؟
                  و اینکه برای استفاده از مرجع داخلی 2.56 پایه AREF چیکار کنم؟ چون یکجا نوشته باید خازن بهش وصل کرد اما نگفته به کجا
                  من نمونه استفاده از مرجع AVCC که دیدم پایه AREF و AVCC به هم وصل میکنن سپس با یک خازن 100 نانو به زمین میدنش و مستقیم هم به پایه VCC یا مثبت مدار میدنش
                  اما برای مرجع داخلی نمیدونم
                  سلام
                  اون سلف رو مقاومتی بزارید. شما مرجع رو روی 2.56 ولت داخلی تنظیم کنید و دیگه نیازی نیست روی پایه aref یا avcc کاری انجام بدید و فقط پایه ای که میخواید بخونید رو باید به یکی از ورودی های ADC وصل کنید. البته بهتره برای بهبود عملکرد ADC و نویز کمتر اون سلف و خازنی که گفتم و البته توی دیتاشیت هم هست رو به همون صورتی که توی دیتاشیت گفته به پایه های AREF و AVCC وصل کنید. توی بخش analog to digital converter نوشته

دیدگاه

توی دیتاشیت در مورد پایه AREF چیزی نکشیده واسه این سوال کردم
                    فقط برای AVCC کشیده که اول AVCC به سلف به پایه VCC میره بعد دوباره AVCC با خازن 100 نانو به زمین دیگه در مورد AREF چیزی نگفته
                    اره همونه اما فایل سورسش نزاشتن و لینکشون هم خرابه و ناقص دانلود میشه،
                    من تا الان تو بیسیک ولتاژ متغیر، خواندن خروجی سنسور بر اساس 10 بیت نوشتم و هشدار و ... نوشتم، فقط تشخیص ن.ع گاز هنوز ننوشتم، شاید هم ننوشتم
                    شاید یک تماس کننده هم بهش اضافه کنم که وقتی کسی خونه نبود زنگ بزنه (شما در مورد گرفتن شماره مداری ساختید؟ چون من در مدار ارتباط میکرو با تلفن مشکل داشتم) اگر تماس کننده اضافه نکنم بهش یک دزدگیر اضافه میکنم
                    راستی به نظر شما شرط برای هشدار دادن روی چه مقدار بزارم؟ یعنی ADC چقدر بشه بعد بگم رله فعال بشه و بازر فعال بشه، 400 خوبه؟

دیدگاه

این هم تاپیک درباره ی شماره گرفتن تلفنی که خیلی خوب توضیح داده:

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=60975.0

برای گاز CO مقدار 400 خیلی زیاد هست و تا اون موقع افراد آسیب زیادی دیدن و شاید اصلاً دیگه هشدار دادن ارزش نداشته باشه. چون خروجی لگاریتمی هست. مثلاً ممکنه برای تغییر گاز از 1ppm تا 100ppm خروجی ADC مثلاً از 5 تا 300 تغییر کنه اما برای تغییر از 100ppm تا 200ppm خروجی ADC از 300 تا 400 تغییر کنه. این خاصیت به خاطر لگاریتمی بودن نمودار داخل دیتاشیت هست.

با اون محاسباتی که من انجام دادم و صد البته دقت خوبی نداره مقدار ADC با ولتاژ مرجع 2.56 ولت و همون مقاومت هایی که برای تقسیم مقاومتی گذاشتم برای گاز CO اگر برابر 300 بشه تقریباً 40ppm گاز توی فضا هست. برای گاز شهر هم اگه ADC برابر 300 بشه تقریباً 100ppm گاز شهری توی هوا وجود داره.

دیدگاه

بنام خدا
                        سلام
                        در دیتا شیت دمای و رطوبت محیط تاثیر به سزایی در خروجی سنسور دارد
                        ایا باید سنسور دما و رطوبت هم بزاریم و طبق منحنی محاسبه کنیم ؟

بعد 60 ثانیه که 5 ولت دادیم باید مقاومت رو بخوانیم .
                        اگر بتوانیم بعد از 60 ثانیه مثلا 15 پانیه مقدار رو بخونیم و ازش متوسط گیری کنیم مشکلی نیست ( چون نویز در متوسط گیری حذف میشه )
                        اما اگر فقط مقدار ثانیه 60 معتبر باشد و نتوانیم با روش متوسط گیری نویز را حذف کنیم واویلا
                        آیا باید یک تغذیه بدون نویز و یک مدار بدون نویز داشته باشیم ؟
                        www.Askdin.com
                        www.BEKco.ir

دیدگاه

گشتم اما چیزی پیدا نکردم
                          راستی این مدار برای سنسور TGS813 هستش :

آیا میشه روهمین مدار از سنسورهای MQ استفاده کرد؟
                          سلام داداش اگر دقت کنی و به دیتاشیت سنسور MQ یک نگاهی بندازی میبینی که دقیقا ساختار داخلیش مثل همون سنسور گرونه هست
                          و میتونی برای MQ هم از همون مدار استفاده کنی من دیتاشیت ها رو برسی کردم و دیدم جواب میده حتی پایه هاش هم یکی هست
                          فقط علت گرون بودن اون یکی این هست که حساس تر عمل میکنه

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                          X