اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سوال در مورد سنسورهای رطوبت

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : سوال در مورد سنسورهای رطوبت

با سلام
    kasper عزیز ، چرا ایقدر خودت رو اذیت میکنی؟ من که نفهمیدم!
    اون شیبی که فرمودی بدون نیاز به تغییر و یا ثابت نگه داشتن رطوبت خیلی راحت بدست میاد.
    مطمئنم که خودت بهتر میدونی فقط محض احتیاط تکرار میکنم:
    - در مورد خازن حتما" باید مقدارشون رو با خازن سنج دقیق اندازه بگیری
    - اگر خازن سنج نداری بفرست بیاد تبریز تا من اندازه گیری کنم :biggrin:
    - با قراردادن خازنهای مشخص مقدار فرکانس رو میخونی ، با چی ؟ با میکرو
    ( البته بگم که در واقع با میکرو داری پریود رو میخونی)
    در ضمن من اصلا" اهل Proteus ویا EWB و یا .. نیستم . برای تحلیل دانشجوئی PSPICE برای تحلیل حرفهآ‌ای DXP .
    اینو گفته محض احتیاط چون یادم نیومد توی این تاپیک بود یا نه ، یکی از دوستان مدارشو با Proteus تحلیل و اندازه گیری
    کرده بود که مصداق این برنامه ها مثل میز آزمایشگاه دانشگاه و محیطهای صنعتیه. :agree:
    افتادگی آموز اگر طالب علمی
    هرگز نخورد آب زمینی که بلند است

دیدگاه

سلام.
      اقای همت زاده من نتونستم اون دو تا خازن رو پیدا کنم و همش از این خازنهای عدسی بود که تولرانس خیلی بالایی دارند. با این حال یه رابطه براش نوشتم که تقریبا درسته اما یه سری مشکلات داره که الان میگم.

تو کارگاه یه مولتی متر پیدا کردم که خازن سنج هم بود. HS1101 را به این مولتی متر وصل کردم دیدم که ظرفیتش تو حالت معمول نزدیک 200 پیکو فاراد بود در حال که طبق دیتاشیتش ظرفیت این خازن در حالت رطوبت 100 درصد باید 200 پیکو باشه. و ضمنا با افزایش رطوبت ظرفیتش به 300 و بالاتر هم می رسید. واسه شما اینطوری نبود ؟ یعنی سنسور خراب شده ؟

البته من کلی با این سنسور ور رفتم و چند بار پوشش پلاستیکی روی سنسور رو باز کردم . فکر کنم در اثر این کارها سنسور اسیب دیده.

به هر حال یه HS1101 دست نخورده گیر اوردم و می خوام براساس مدار 7414 راهش بندازم و دیگه مزاحم شما هم نشم. یعنی اینکه بی خیال مدار HH10D شدم.همین 7414 خیلی بهتره.

اخرین خواسته و خواهشم از شما اینه که رابطه مدار 7414 رو بهم بدید ( همون شیب رو میگم ) . یعنی مقدار حد بالا و پایین فرکانس که خودتون با مدار 7414 و با استفاده از دو تا خازن اندازه گرفته اید را بگید تا منم همون مدار 7414 رو ببندم و از اون رابطه بتونم سریعا مقدار رطوبت رو بدست بیارم .و دیگه کلی دنبال کالیبره کردنش نروم. اگه این کارو بکنید یه دنیا ممنونتون میشم.

( همونی رو میگم که تو یکی از تاپیک ها عکس مدار ساخته شده اش را گذاشته اید و یه کابل بلند به سنسور وصل کرده اید. )

خیلی ممنونم و خیلی شرمنده از اینکه خیلی مزاحم شدم.

دیدگاه

سلام.
        حد اقل یه جوابی بدید.
        فقط مقدار شیب رو می خوام. :cry2:

دیدگاه

با سلام
          دوست عزیزم ، اگه خاطرت باشه اون مداری که داده بودم خودم هم ساخته بودم که عکسشو گذاشتم .
          اگه درست یادم مونده باشه فرکانس در حوالی 160 پیکو نزدیک به 6 کیلو و در 200 پیکو به 7 کیلوهرتز میرسید.
          بابا من نمیدونم این کجاش سخته؟ تغییرات در هر دو خطیه پس یک تناسب ساده کافیه تا یک ضریب بدست بیاد.
          اولا" به اون ولت متر اعتماد نکن چون خود Humeral (سازنده سنسور) تاکید کرده که سنسورش تیریم شده است
          یعنی اصطلاحا" کالیبره شده و امکان نداره که از تلرانسی که خودش گفته بیشتر منحرف بشه پس نتیجه میگیریم
          که به اون ولتمتر اعتماد نکن.
          افتادگی آموز اگر طالب علمی
          هرگز نخورد آب زمینی که بلند است

دیدگاه

سلام.
            خیلی ممنونم.
            من که نگفتم سخته. گفتم که نمی تونم دو تا خازن 160 و 200 پیکو فاراد را ردیف کنم برای گرفتن حد بالا و پایین فرکانس.
            شما هم که میگی ولتمتر خرابه. پس دیگه نمی تونم با سری و موازی کردن خازن مورد نظر رو بدست بیارم.
            از مقادیری که دادید خیلی ممنونم.
            بازم ممنون.

دیدگاه

سلام
              ببین اقای KSPER من این تاپیک رو که خوندم کنجکاو شدم و این ماژول رو خریدم
              اول اینکه تغییرات اینجا اصلا خطی نیست و شما نمیتونی یه تابع خطی برا کالیبره کردن استفاده کنی
              دوم اینکه این سنسور که در اصل همان 1101 هست خروجی فرکانس رو میده و ما باید بتونیم مستقیم از پایه F OUT مقدار رطوبت رو بخونیم عالا این EEPROM برا چی هست؟
              سوم این که این EEPROM برا ین قرار داده شده که چون مشخصات فیزیکی این 1101 ها با هم فرق میکنه پس نمیشه 1 عدد داد و تو اون فرمول گفت این اعداد رو بزارین تا کالیبره شه اینا اومدن برا هر سنسوری تو دو تا نقطه کالیبره کردن و صریب رو بدست اوردن اما این ضریب فقط برا همین سنسور خاص معتبر هست اینا به جای اینکه با سنسور یه کاعذ قرار بدن و اعداد رو توش بنویسن اومدن از یه EEPROM استفاده کردن و اعداد رو اونجا نوشتن و گفتن خوب حالا برا اینکه دقت بره بالا اول این عدد رو بخونید و سپس بر اساس این عدد کالیبره کنید من الان هنوز باهاش کار نکردم شما چطوری فرکانس رو خوندی ازماژول؟

دیدگاه

مدار hh10d

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                X