اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کمک در مورد موتورهای DC

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : کمک در مورد موتورهای DC

یه سوال دیگه، آیا قطعه ای هست که بتونه مقدار کمی انرژی رو تو خودش ذخیره کنه یا بهتر بگم جمع کنه، مثلا تو مسیر قرار بگیره و برق ازش رد بشه ولی کمی از برق رو تو خودش نگه داره تا مثلا وقی برق نوسان داشت از اون استفاده کنه تا نوسان رفع بشه؟
    چرخ بر هم زنم ار غير مرادم گردد / من نه آنم که زبوني کشم از چرخ و فلک

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Aram.Azarm
      سلام دوستان، خسته نباشید، چند تا سوال داشتم
      2. اگر دینام ماشین یک نوع موتور DC هست، چرا وقتی به باتری ماشین وصل میشه نمیچرخه؟
      سلام دینام ماشین موتور DC نیست.(دینام های 50 60 سال پیش DC بودن) پس نمیچرخه.دیود های استاتور که برق رو یکسو میکنند نمیذاره که برق باتری برگرده حتی اگه برگرده هم نمیچرخه. اسم درست دینام آلترناتوره یعنی تولید کننده متناوب. روتور آلترناتور یه آهنربای الکتریکیه و با کنترل این آهنربای الکتریکی توسط آی سی سه پایه ای که زغال بهش وصله ولتاژ خروجی رو ثابت نگه میداره.(دو عدد حلقه کلکتور بدون شیاربر توسط دو عدد زغال با برقDC تغذیه میشود) مثلا آلترناتور سواری 14 ولت وماشین سنگین 28 ولته. هرگاه ولتاژ خروجی دینام بیشتر از این عدد بشه آی سی برق آهنربا رو قطع میکنه و وقتی کمتر شد دوباره وصل میکنه.
      لطفا سوالات فنی رو به جای پیام خصوصی در انجمن مطرح کنید.

دیدگاه

یه سوال دیگه، آیا قطعه ای هست که بتونه مقدار کمی انرژی رو تو خودش ذخیره کنه یا بهتر بگم جمع کنه، مثلا تو مسیر قرار بگیره و برق ازش رد بشه ولی کمی از برق رو تو خودش نگه داره تا مثلا وقی برق نوسان داشت از اون استفاده کنه تا نوسان رفع بشه؟
        بله هست. اسم اون قطعه خازنه که برای گرفتن نویز با ورودی مووازی بسته میشه.

دیدگاه

ممنون محسن آقا، با این اوصاف همونجور که محمد آقا گفتن میشه با یه آرمیچر برق تولید کرد، درسته؟

دیدگاه

ممنون محسن آقا، با این اوصاف همونجور که محمد آقا گفتن میشه با یه آرمیچر برق تولید کرد، درسته؟
            خواهش میکنم بله محمد آقا کاملا درست فرمودن بله میشه
            لطفا سوالات فنی رو به جای پیام خصوصی در انجمن مطرح کنید.

دیدگاه

بازم سلام، خسته نباشید، ببخشید محمد آقا این خازن که گفتید موازی بسته میشه منظورتون چیه، البته ببخشید چون من با این اصطلاحات آشنایی ندارم، مثل دیود با ید تو مسیر بزارمش؟ oo:

دیدگاه

بازم سلام، خسته نباشید، ببخشید محمد آقا این خازن که گفتید موازی بسته میشه منظورتون چیه، البته ببخشید چون من با این اصطلاحات آشنایی ندارم، مثل دیود با ید تو مسیر بزارمش؟ oo:
                سلام
                شما از یه موتور dc نباید انتظار تولید انرژی زیادی داشته باشید چون برای حالت ژنراتوری طراحی نشده و راندمانش کم هست
                خازن دوتا پایه داره که اگر الکترولیت باشه مثبت و منفی داره و اگر برعکس وصل بشه می ترکه ولی در کل باید دوتا
                پایش رو به دو تا سیم موتور ببندی

دیدگاه

ممنون استاد احسان، خوب من از چی استفاده کنم که راندمانش بالا باشه، راستش واسه این میگم موتور چون هم میخوام بتونم از موتور استفاده کنم و هم بتونم ازش برق بگیرم، البته نه همزمان، وقتی که به موتور احتیاجی نیست، بتونه برق تولید کنه، میشه همچین چیزی؟

دیدگاه

ممنون استاد احسان، خوب من از چی استفاده کنم که راندمانش بالا باشه، راستش واسه این میگم موتور چون هم میخوام بتونم از موتور استفاده کنم و هم بتونم ازش برق بگیرم، البته نه همزمان، وقتی که به موتور احتیاجی نیست، بتونه برق تولید کنه، میشه همچین چیزی؟
                    سلام، لطفا کمک کنید هنوز جواب این سوال رو پیدا نکردم

دیدگاه

:cry: :angry: :cry: :angry: :cry: :angry: :cry: :angry: :cry: :angry: :cry: :angry: :cry: :angry:
                      لطفا کمک کنید، اینجا کسی نیست جواب سوال منو بده؟؟؟؟؟؟؟

دیدگاه

سلام.
                        کل تاپیک رو نخوندم، فقط اینجا رو خوندم:

شما یه موتور DC دارین،خروجی اون هم مثلا یه پروانه وصل شده.موتور رو به باطری وصل میکنین و پروانه شروع میکنه به چرخیدن.تو این حالت از باطری جریان کشیده میشه و موتور مصرف کننده هست.حالا در همین حین که موتور داره کار میکنه، با یه منبع هوای قوی، باد شدیدی رو به سمت پروانه اعمال میکنین.طوری که سرعت پروانه از حالت قبل بیشتر میشه.تو این حالت موتور DC شما میشه تولید کننده . باطری شروع به شارژ شدن میکنه و میشه مصرف کننده.
                        خب حالا شما تو کجای این قضیه مشکل دارین؟

دیدگاه

ممنون بابت جواب آقای مستقیمی :wow: مشکل من اینجا نیست، اگه من از همون موتور DC به عنوان مولد استفاده کنم برق خیلی کمی تولید میکنه، میخوام بدونم از چه موتوری استفاده کنم که راندمان بالایی تو تولید برق داشته باشه، مثلا همون مقداری رو که مصرف میکنه، با همون سرعت بتونه تولید کنه، امیدوارم متوجه منظورم شده باشید، مثلا من تو این آزمایش از یه موتور که دو تا خازن هم بهش وصل بود و از آرمیچر های معمولی بزرگتر بود استفاده کردم که برق بیشتری تولید میکرد، ولی خیلی کم بود، به زور میتونست یه LED رو روشن کنه

دیدگاه

تو موتور DC و در حالت مولد بودن، تلفات مکانیکی مانع از این میشه که بتونین با چرخوندن با همون سرعت، همون ولتاژ و جریان رو عینا داشته باشین.
                            این تیکه رو متوجه نمیشم :

من تو این آزمایش از یه موتور که دو تا خازن هم بهش وصل بود و از آرمیچر های معمولی بزرگتر بود استفاده کردم که برق بیشتری تولید میکرد، ولی خیلی کم بود، به زور میتونست یه LED رو روشن کنه
                            یعنی چی؟
                            اگه خازن استفاده کرده باشین، خب خازن انرژی رو تو خودش ذخیره میکنه و بعدا اون رو به شبکه برمیگردونه (منظور از بعدا یعنی یه بازه ی زمانی محدود که با توجه به مشخصات خازن این زمان متفاوت هست)

میتونین از موتور DC گیربکس دار استفاده بکنین(مثلا 600RPM) که بتونه به نسبت چرخیدن، توان بیشتری تولید کنه. یا اینکه از استپ موتور استفاده کنین و از تک تک سیم های هر استپ جریان بگیرین.
                            حالا میخواین اصلا چیکار بکنین؟؟!!

دیدگاه

بازم ممنون، میخوام از یه موتور استفاده کنم، که وقتی به توانش احتیاج ندارم، بتونه برام برق تولید کنه، البته بگم که اولویت اولم تولید برقه، اگر هم نتونه کاربرد موتور رو برام نداشته باشه مهم نیست، بهتر بگم که یه دینام میخوام که با چرخش حالا به هر طریقی بتونه برام برق تولید کنه، اندازه دینام خیلی مهمه که باید زیاد بزرگ نباشه برای این آزمایش هم تا 5 یا 6 ولت اگه بتونه تولید کنه خیلی عالی میشه، اگه قطعه و یا ابزاری هم باشه که بتونه ولتاژ رو افزایش و یا تقویت کنه خیلی عالیه، میتونید یه کمی بیشتر دو مورد اون دو نوع موتوری که گفتید توضیح بدید؟

دیدگاه

سلام
                                برو توی تعمیرگاه های دوچرخه یا فروشگاه بگو دینام دوچرخه میخوام و یه دونه بخر .
                                این دینام ها اندازه یه موتور DC هست ولی رانمان بیشتری داره و با اعمال ولتاژ نمیتونه بچرخه.
                                از موتور های گیربکس دار هم که دوستکون گفتن میشه استفاده
                                کرد ولی همه مولد ها یا موتور ها یا هر وسیله دیگه راندمان صددرصد نمیده چون تلفات مکانیکی و الکتریکی داریم
                                دینام دوچرخه رو با سرعت حدود 1000 دور بر دقیقه بچرخونی ولتاژ نامی رو حدودا میده و بسته به جریانی که ازش میکشی هم
                                نیرو واسه چرخوندن میگیره
                                اگر بگی برای چه کاری میخوای شاید پیشنهاد های بهتری دریافت کنی .

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X