اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کنترل موتور DC

Collapse
این موضوع برجسته شده است.
X
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : کنترل موتور DC

نوشته اصلی توسط mori64
    بله پروسه واقعیست .
    یعنی برای ست پوینت های بالا اور شوت دارم و برای ست پوینت های پایین سیستم نوسانی میشه !
    همون طوری که بالا گفتم پارامتر ها رو هم بر اساس شکل خروجی بدست میارم
    درود
    پروسه مربوط به چی هست؟
    کنترلر تون چیه؟ الگوریتم PID رو خودتون نوشیتید؟
    در دیر مغان آمد یارم قدحی در دست
    مست از می می خواران از نرگس مستش مست

دیدگاه

پروسه مربوط به کنترل دور موتوره و کنترلر هم avr و از کد همین تاپیک استفاده کردم .
      از جمله ی رفتگان این راه دراز
      باز آمده ای کو که به ما گوید راز
      هان بر سر این دو راهه از روی نیاز
      چیزی نگذاری که نمی آیی باز

دیدگاه

درود
        دوست عزیز سعی کردی پارامترها رو بعد از محاسبه به صورت تجربی تغییر بدی؟ چه تاثیری گذاشته؟
        اگر بتونی نتایج رو اینجا بذاری شاید بتونم کمکت کنم
        موفق باشی
        در دیر مغان آمد یارم قدحی در دست
        مست از می می خواران از نرگس مستش مست

دیدگاه

سلام
          من دنبال یک مدار هستم که بتونم با اون دور یک موتور DC رو بطور اتوماتیک کنترل کنم،یعنی مثلا 30ثانیه چپگرد و بایک تاخیر 2ثانیه ایی 30ثانیه راستگرد بچرخه.
          من دانشجوی کارشناسی ارشد فیزیک هستم و آشنایی چندانی هم به میکرو ندارم
          از این مداری که شما طراحی کردید میتونم استفاده کنم؟

دیدگاه

سلام من دنبال انکودر نوری هستم از همین صفحه های کوچیک سوراخ دار! کجا میشه انواع مختلفش رو پیدا کرد؟ واسه کنترل موتور dc یک انکودر 80 پالس میخوام

دیدگاه

توی لاله زار و سعدی پره دایی جان.
              انکودرهای درست و حسابی دیگه صفحه سوراخدار ندارند بلکه یه شیشه گرد دارند که با لیزر نشونه گذاری شده(مثل CD)
              البته صفحه سوراخدارش هم توی بازار ایران هست.
              بعضی از موتورهای DC بازار خودشون انکودر دارند که بعضی از فروشنده ها بازش می کنند و جدا می فروشن.
              من چندین نوع از این موتورها رو دارم.
              پس اگه مدل موتوری که داری بگذاری می تونم انکودر مناسبشو بهت معرفی کنم تا بدون دردسر بهش وصل بشه.
              درنهایت می خوام بپرسم چرا 80 پالس می خوای؟ چون 80 چندان استاندارد نیست. 100 و 360 و ... رنجهای فراوون بازارند.
              با عرض پوزش خدمت دایی های عزیزم تا اطلاع ثانوی به اینترنت دسترسی ندارم.

دیدگاه

موتور های انکودر دار گرونن من دارم از یک مینی موتور گیربکس دار معمولی6v که 80 دور هست استفاده میکنم تعداد پالس هم که 80 گفتم به خاطر اینکه با توجه به سایز چرخ هام هر پالس معادل 2 میلیمتر جابجایی میشه که برای کار من رزولوشن مناسبیه دایی جان! :smile:
                البته یه مدلش تو نت هست ولی 11000 تومن میده !!!

موتورم این شکلیه

دیدگاه

پس فکر کنم باید صفحه سوراخدار پیدا کنی و خودت با یه اپتوکوپلر چاکدار انکودر بسازی دایی جان!
                  چون اون انکودرهایی که من سراغ دارم به تنهایی بالای 50 تومن هستند.
                  احتمالا بچه های ربوتیک کار بدونن صفحه سوراخدار کجا فروخته میشه.
                  منم از یکی از دوستانم که توی این کاره می پرسم کجا می فروشن و بهت خبر میدم.
                  با عرض پوزش خدمت دایی های عزیزم تا اطلاع ثانوی به اینترنت دسترسی ندارم.

دیدگاه

سلام به آقای یارمحمدی عزیز و دیگر دوستان فعال در زمینه الکترونیک
                    بچه ها من اطلاعات چندانی در مورد الکترونیک ندارم ولی کارم گیر یک موتور که مثل موتور جوجه گردان جهت چرخشش عوض شه و یا موتور معمولی که بشه بهش تایم داد که جهتش عوض شه که چه بهتر و از طریق کنترل هم بشه اونو خاموش و روشن کرد .
                    اگر کسی بتونه منوو راهنمایی کنه خیلی ممنون میشم و در صورتی که کار تخصصی باشه که همجوره کنار مییام .
                    خیلی لازم دارم ممنون

دیدگاه

کسی نیست راهنماییم کنه

دیدگاه

سلام بچه ها
                        بنده دو روز دارم این برنامه رو روی برد بورد می سازم و از صحت برد بورد و قطع و وصل کلیدهای ورودی صحت کامل دارم
                        مشکل اینجاست که کلید های افزایش کاهش سرعت به درستی کار میکنند اما تغییر جهت و ترمز در پایه های میکرو به هنگام اتصال LED انها به سرعت خاموش و روشن می شوند و LCD هم همیشه این را چاپ می کند : direction : brake
                        من از پورتD هم برای کلید تغییر جهت گذاشتم اما فرقی نکرد یک برنامه bascom رو میکرو ریختم باز هم مشکل نمایش LCD حل نشد (به طور کلی LCD افزایش یا کاهش سرعت را نشان میدهد اما جهت همیشه brake )
                        فکر می کنم اشکال از تنظیمات میکرو (شاید موقع program کردن ) باشه
                        موتور رو که وصل می کنم نیز کلید تغییر جهت کار نمی کند (سرعت فقط قابل کنترله )

دیدگاه

لطفا اگه میشه فایل دانلود را تو دانلودسنتر همینجا بذارین تشکر

دیدگاه

سلام
                            معمولا برای کنترل موتور های dc از چه درایور هایی استفاده می کنند؟
                            کدوم روش دقت بیشتری داره؟
                            زندگی چیزی نیست که لب طاقچه ی عادت از یاد منو تو برود...

دیدگاه

سلام استادان گرامی
                              من یک سوال داشتم از خدمتتون
                              من یک موتور 10 امپر با ولتاژ24 دارم میخوام برای اون از یک درایور استفاده کنم نمیدونم از کجا باید این درایور رو پیدا کنم؟
                              ایا درایور BTS7810 برای راه انداز این موتورهای DC مناسب هست؟
                              میتونید منو راهنمایی کنید که برای طراحی یه درایور از کجا باید شروع کنم؟
                              زندگی چیزی نیست که لب طاقچه ی عادت از یاد منو تو برود...

دیدگاه

سلام به آقای یارمحمدی عزیز و دیگر دوستان فعال
                                من یک سوال داشتم از خدمتتون
                                من دنبال یک انکودر دورانی مطلق چند دور می گردم با دقت نه چندان بالا (دقت یک درجه نیز کافیست) و قابلیت اندازه گیری در سرعت 3000rpm
                                و انکودر خطی مطلق با قابلیت اندازه گیری در سرعت 1000 بار در دقیقه و دقت معمولی
                                از کجا می توانم تهیه کنم؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X