اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

اندازی گیری دما در نقاط متعدد

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

اندازی گیری دما در نقاط متعدد

دوستان عزیز من میخواستم برای شرایطی که در زیر توضیح میدم یه ابزاری معرفی کنید که حداق هزینه رو بهمراه داشته باشه
    اندازه گیری دمای آب نمک اشباع در 20 نقطه
    رنج دما بین 0 تا 150 درجه سانتی گراد
    خروجی آنالوگ ویا دیجیتال
    سنسور pt100
    فاصله حداکثر 50 متر
    خدا نور است و من اشعه ای از او ...

پاسخ : اندازی گیری دما در نقاط متعدد

سلام دوست عزیز
    کار کردن با سنسور PT100 دنگ و فنگ های خاص خودش رو داره، اگه قصد دارید یه چیزی براش بسازید مطمئن ترین راه اینه که برای هر سنسور یه منبع جریان 1 میلی آمپر ساخته و از سنسور عبور بدید، ولتاژ تولید شده در دو سر سنسور رو تقویت، اندازه گیری و مقدار مقاومت رو محاسبه کنید و با توجه به جداول مربوط به این سنسور، از روی مقدار مقاومت، دما رو محاسبه کنید.(راههای ساده تر رو به خاطر خطای زیاد پیشنهاد نمیکم)
    اما اگر میخواهید از نمایشگر های آماده استفاده کنید فکر می کنم حداقل قیمت(برای یک سنسور) حدود صد هزار تومان باشه

دیدگاه

ممنون از akamseda ؛
      درمورد pt100 و دردسرش اطلاع دارم و با میکرو کار کردم. اما قبل از اینکه به مقوله منیع جریان برسم دوس داشتم با همین ابزارای صنعتی از قیبل ترانسمیتر،PID کنترلر و ... امتحان کنم. فقط مشکلی که هست قیمت بالای این تجهیزاته!
      طوری که من فکر میکنم به ازای هر ترمومتر باید یه دستگاه اضافه بشه که بنظر من برای این کار مقرون به صرفه نیس.
      جایی شنیده بودم تجهیزاتی مثل سوئیچر هست که میتونه تو یه بازه زمانی تمام سنسور هارو رو یه ترانسمیتر منتقل کنه و خروجی رو برای پردازش آماده بده.
      آیا همچی چیزی صحت داره؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط .:: Nevada ::.
        ممنون از akamseda ؛
        درمورد pt100 و دردسرش اطلاع دارم و با میکرو کار کردم. اما قبل از اینکه به مقوله منیع جریان برسم دوس داشتم با همین ابزارای صنعتی از قیبل ترانسمیتر،PID کنترلر و ... امتحان کنم. فقط مشکلی که هست قیمت بالای این تجهیزاته!
        طوری که من فکر میکنم به ازای هر ترمومتر باید یه دستگاه اضافه بشه که بنظر من برای این کار مقرون به صرفه نیس.
        جایی شنیده بودم تجهیزاتی مثل سوئیچر هست که میتونه تو یه بازه زمانی تمام سنسور هارو رو یه ترانسمیتر منتقل کنه و خروجی رو برای پردازش آماده بده.
        آیا همچی چیزی صحت داره؟
        من به چنین چیزی برنخوردم اما خیلی هم بعید نیست، ضمن اینکه این ایده به ذهنم رسیده بود(الان برای یه کار دیگه دارم تست میکنم) که از روش سوئیچ کردن استفاده کنیم، به هر حال اگر چنین چیزی موجود باشه با یه جستجو میشه پیداش کرد و اگه قصد ساخت داشته باشید میتونیم باهم روش کار کنیم

دیدگاه

خب پس یجور ایده جالب شد. منم فکر میکنم عملی باشه.
          قبل از هر چیز باید مشخص کنیم از چه ابزار و تجهیزاتی برای اندازه گیری دما استفاده کنیم. من ترجیح میدم حتما خروجی استاندارد داشته باشه.اگه ممکنه بهترین دستگاه مناسب برای این روش رو مشخص کنید تا بعد به روشهای سوئیچ کردن برسیم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط .:: Nevada ::.
            خب پس یجور ایده جالب شد. منم فکر میکنم عملی باشه.
            قبل از هر چیز باید مشخص کنیم از چه ابزار و تجهیزاتی برای اندازه گیری دما استفاده کنیم. من ترجیح میدم حتما خروجی استاندارد داشته باشه.اگه ممکنه بهترین دستگاه مناسب برای این روش رو مشخص کنید تا بعد به روشهای سوئیچ کردن برسیم
            کار من هم یه جور اندازه گیری مقاومته که قصد دارم با عبور دادن جریان ثابت از اونها و اندازه گیری ولتاژ دو سرشون، مقدار مقاومت ها رو به دست بیارم.
            فکر میکنم اول باید در مورد منبع جریان به یه نتیجه گیری برسیم، بعد هم سوئیچ کردن که میتونه با رله یا وسیله دیگری انجام بشه
            مهمترین ویژگی منبع جریان باید عدم تغییر جریان در رنج مقاومت(رنجی که شما باهاش کار داری 100 تا 200 اهم و رنجی که من کار دارم 600 تا 700 اهم) و عدم تغییر جریان با گذشت زمان هست که با دو روش پ امپ یا ماسفت میشه بهش دست پیدا کرد...

دیدگاه

خب اگه قرار باشه از pid کنترلر یا ترانسمیتر استفاده کنیم دیگه مشکل تامین جریان ثابت نداریم. خودش جریان رو با مقاومت تنظیم میکنه. واسه همینه اصرار دارم از این تجهیزات استفاده کنیم. شما با اینها مشکلی میبینی در تامین منبع جریان؟

دیدگاه

منظورتون اینه که از یه دونه ترانسمیتر صنعتی آماده استفاده کنید و سنسورها رو روش سوئیچ کنید؟
                اگه این باشه که کار خیلی ساده میشه، یه ترانسمیتر، یه میکرو کنترلر و برای سوئیچ کردن هم فکر میکنم رله های مخابراتی راه مطمئنی باشه چون مشکل افت یا تغییر سیگنال نداره و سرعت بالایی هم داره، کافیه از یه ترانسمیتر با خروجی RS485 استفاده کنید که بتونید با میکرو ارتباط داشته باشی(اگه اطلاعات دقیق تر خواستی بگو)، بعد به ترتیب رله ها رو وصل و مقدار دمای سنسور رو بخونید. :nice: :nice:

دیدگاه

دقیقا برای همچین پروژه ای با تفاوت اینکه 400 تا دما رو میخواستم بخونم و در فایل اکسل ذخیره بکنم از pt1000 استفاده کردم. چون مقاومت بالاتری داره جریان کمتری میکشه و مشکل تامین جریان برای اونهمه مقاومت کمتر میشه.
                  و برای اینکه راحت بتونم بخونم برای هر سنسور یک مقاومت سری در نظر گرفتم. از -5 ولت تا + 5 ولت. مجموعا میشه 2 کیلو اهم روی 10 ولت. در صفر درجه صفر ولت و دماهای بالاتر با توجه به ولتاژ و تابع تبدیل قانون اهم به راحتی به مقاومت pt1000 در دماهای مختلف رسیدم. برای سوییچ کردن ولتاژ های از ای سی های مالتی پلکسر انالوگ استفاده کردم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط akamseda
                    منظورتون اینه که از یه دونه ترانسمیتر صنعتی آماده استفاده کنید و سنسورها رو روش سوئیچ کنید؟
                    اگه این باشه که کار خیلی ساده میشه، یه ترانسمیتر، یه میکرو کنترلر و برای سوئیچ کردن هم فکر میکنم رله های مخابراتی راه مطمئنی باشه چون مشکل افت یا تغییر سیگنال نداره و سرعت بالایی هم داره، کافیه از یه ترانسمیتر با خروجی RS485 استفاده کنید که بتونید با میکرو ارتباط داشته باشی(اگه اطلاعات دقیق تر خواستی بگو)، بعد به ترتیب رله ها رو وصل و مقدار دمای سنسور رو بخونید. :nice: :nice:
                    آره دیگه اگه میخواستم از اول با میکرو کار کنم که دردسرش زیاد بود و ضمنا مشکلی با تعداد زیاد سنسور نداشتم و بقول شما راس میرفتم سر تامین جریان. خب یه ترانسمیتر هرچقد گرون باشه با این روش که شما میگی ارزش داره خریداری و استفاده بشه.
                    تو صنعت سهولت انجام کار با حفظ دقت ویا صحت اهمیت داره!
                    فقط نمدونم از PID استفاده کنم یا ترانسمیتر؟فکر کنم ترانسمیترها دردسر راه اندازی کمتر باشه

نوشته اصلی توسط Mahdi_Vaziri
                    دقیقا برای همچین پروژه ای با تفاوت اینکه 400 تا دما رو میخواستم بخونم و در فایل اکسل ذخیره بکنم از pt1000 استفاده کردم. چون مقاومت بالاتری داره جریان کمتری میکشه و مشکل تامین جریان برای اونهمه مقاومت کمتر میشه.
                    و برای اینکه راحت بتونم بخونم برای هر سنسور یک مقاومت سری در نظر گرفتم. از -5 ولت تا + 5 ولت. مجموعا میشه 2 کیلو اهم روی 10 ولت. در صفر درجه صفر ولت و دماهای بالاتر با توجه به ولتاژ و تابع تبدیل قانون اهم به راحتی به مقاومت pt1000 در دماهای مختلف رسیدم. برای سوییچ کردن ولتاژ های از ای سی های مالتی پلکسر انالوگ استفاده کردم.
                    ممنون آقا مهدی
                    میشه یکم دقیق تر و اگه مقدور باشه با شماتیک نحوه ارتباط سنسور ها و سوئیچر رو با منبع تغذیه نشون بدید؟
                    من فکر میکنم نظر آقا مهدی اصولی تر باشه. آخه رله مخابراتی تو تعداد بالا دردسر ساز میشه و هم هزینه بر. واقعا ازتون ممنونم

دیدگاه

http://www.nxp.com/documents/data_sheet/74HC_HCT4067.pdf

نیازی به توضیح خاصی نیست. دیتاشیت بالا یک نمونه مالتی پلکسر انالوگ هستش. با خوندن دیتاشیت کاملا متوجه میشید که چطور کار میکنه. این یک نمونه 16 کاناله هستش و اگر نیاز به تعداد بیشتری داشته باشید 32 بیتیش هم هست. بگردرد پیدا میشه. همچنین با استفاده از چند مالتی پلکسر میتونید یک مالتی پلکسر بزرگتر بسازید.

دیدگاه

اساسا PID کنترل برای کار شما فقط به معنی هزینه اضافه تره بدون هیچ کارایی، چون اون فقط میتونه با یه سنسور کار کنه و دما رو بر اساس اون کنترل کنه و شما نمیتونید باهاش کار کنترل رو انجام بدید، برای کار شما همونطور که گفتم باید از یه دتکتور معمولی با یه راه ارتباطی مناسب با میکرو استفاده کنید مثلا خروجی RS485 یا خروجی آنالوگ، بسیاری از دتکتورهای موجود تو بازار مثل دلتا، هانیانگ و ... علاوه بر نمایش دما، خروجی RS485 هم دارند.
                        ضمنا تا اونجایی که من متوجه شدم کاری که آقا مهدی با مولتی پلکسر انجام داده به نوعی انتقال ولتاژ آنالوگ بوده و مدارش رو خودش طراحی کرده بوده نه با استفاده از یه دکتور آماده، اگه شما بخواهید از دتکتوری که سنسور به صورت مستقیم و سه سر بهش وصل میشه استفاده کنید که با زیاد شدن طول سیم هم خطایی براش ایجاد نمیشه فکر نمیکنم این آی سی کار آمد باشه. چون اون دکتور ها از یک سر سنسور برای ارسال جریان، از یک سر برای خوند ولتاژ و از سر سوم به عنوان مشترک ولتاژ و جریان استفاده میکنند و این دقیقترین راه اندازه گیری با سنسور های RTD هست.

دیدگاه

بله ایشون قصدشون استفاده از ماژولهای اماده صنعتی این کار هستش. ولی روش استفاده بنده تاثیری در دقت اندازه گیری نداره. روش کاری که من به کار بردم رو به راحتی میشه برای انواع 3 سیم و 4 سیم هم بکار برد. در اصل نوع سنسوری که بکار بردم باعث به وجود اومدن خطای من شده که اون هم چون میزان سیم بکار رفته توسط من مشخص بود و تمام سنسورهام 2 متر سیم داشتم اون خطا رو نرمافزاری اصلاح کردم.
                          اگر تمایل به استفاده از مالتی پلکسر دارید استفاده از این روش خطایی در کار شما ایجاد نمیکنه. تغذیه رو به صورت ثابت به تمام سنسور ها بدهید و سر اندازه گیری رو به مالتی پلکسر بدهید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط akamseda
                            اساسا PID کنترل برای کار شما فقط به معنی هزینه اضافه تره بدون هیچ کارایی، چون اون فقط میتونه با یه سنسور کار کنه و دما رو بر اساس اون کنترل کنه و شما نمیتونید باهاش کار کنترل رو انجام بدید، برای کار شما همونطور که گفتم باید از یه دتکتور معمولی با یه راه ارتباطی مناسب با میکرو استفاده کنید مثلا خروجی RS485 یا خروجی آنالوگ، بسیاری از دتکتورهای موجود تو بازار مثل دلتا، هانیانگ و ... علاوه بر نمایش دما، خروجی RS485 هم دارند.
                            ضمنا تا اونجایی که من متوجه شدم کاری که آقا مهدی با مولتی پلکسر انجام داده به نوعی انتقال ولتاژ آنالوگ بوده و مدارش رو خودش طراحی کرده بوده نه با استفاده از یه دکتور آماده، اگه شما بخواهید از دتکتوری که سنسور به صورت مستقیم و سه سر بهش وصل میشه استفاده کنید که با زیاد شدن طول سیم هم خطایی براش ایجاد نمیشه فکر نمیکنم این آی سی کار آمد باشه. چون اون دکتور ها از یک سر سنسور برای ارسال جریان، از یک سر برای خوند ولتاژ و از سر سوم به عنوان مشترک ولتاژ و جریان استفاده میکنند و این دقیقترین راه اندازه گیری با سنسور های RTD هست.
                            من میخوام ماژول آماده استفاده کنم. فک کردم مالتی پلکسر رو میتونم واسه ترانسمیتر استفاده کنم!؟؟؟

بله ایشون قصدشون استفاده از ماژولهای اماده صنعتی این کار هستش. ولی روش استفاده بنده تاثیری در دقت اندازه گیری نداره. روش کاری که من به کار بردم رو به راحتی میشه برای انواع 3 سیم و 4 سیم هم بکار برد. در اصل نوع سنسوری که بکار بردم باعث به وجود اومدن خطای من شده که اون هم چون میزان سیم بکار رفته توسط من مشخص بود و تمام سنسورهام 2 متر سیم داشتم اون خطا رو نرمافزاری اصلاح کردم.
                            اگر تمایل به استفاده از مالتی پلکسر دارید استفاده از این روش خطایی در کار شما ایجاد نمیکنه. تغذیه رو به صورت ثابت به تمام سنسور ها بدهید و سر اندازه گیری رو به مالتی پلکسر بدهید.
                            یعنی شما واسه مداری که خودتون طراحی کردین از مالتی پلکسر استفاده کردین؟ دیتاشیتشو دیدم. آی سی جالبی هست ازش خوشم اومد

دیدگاه

منظورتون از تغذیه سنسور چیه دقیقا؟ ترانسمیترهای صنعتی PT100 معمولا سه یا چهار ترمینال برای اتصال سنسور دارن که تنها کاری که میشه کرد اینه که سنسور رو به طور مستقیم بهش وصل کنیم.
                              و اگه امکانش هست شماتیک روش کارتون رو قرار بدید چون من از توضیحاتتون متوجه نشدم چیکار کردین.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X