اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

روش درست تریگر زون دزدگیر

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

روش درست تریگر زون دزدگیر

سلام دوستان

نحوه تریگر دزدگیر ملاحظات خاصی داره جهت فعال شدن بدون اختلال با مداری که بهش متصل میشه؟
    چقدر جریان برقراره روی ورودی زون تا بشه مثلا با اپتوکوپر کنترلش کرد؟
    نمونه سنسور مورد بررسی ترمینال NC را توسط SSR مینیاتوری SMD امرون (که خود از نوعی اپتوکوپلر هم استفاده می‌کند) کنترل میکند.
    ممنون

جدیدترین ویرایش توسط ufo173; ۱۸:۵۷ ۱۴۰۲/۰۷/۰۵. دلیل: توضیح بهتر

کاش امکانی بود یه موضوع رو بدون ارسال جدید آگاه سازی میکردیم تا یکی جواب بده

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ufo173 نمایش پست ها
      کاش امکانی بود یه موضوع رو بدون ارسال جدید آگاه سازی میکردیم تا یکی جواب بده

فکر کنم منظورتون چیزی شبیه سایت سافت ۹۸ هست.
      اشتباه نکنم حدود ۸ سال قبل چنین امکانی وجود داشت.
      مداری ساده و عملی برای صرفه جویی در مصرف برق خانه:
      https://www.eca.ir/forums/thread89900.html

دیدگاه

سلام کسی رو دزدگیر اماکن کار کرده ؟

میخوام با مدار جانبی (قطع Normally Close) سنسور دست‌سازی رو متصل کنم.
        نمونه ای رو بررسی کردم یک SSR SMD داشت در قواره همین اپتوکوپلرهای معمولی خیلی جالب و نایاب بود!
        با اپتوکوپلر یا اپتوترایاک یا رلهICها میشه NC Zone دزدگیر رو که هر کدوم با تعدادی سنسور سری شده ، سوئیچ کرد ؟
        بالاخره باید یه طور تشخیص قطع شدن مسیر رو بده ..جریانی ازش (از مسیر NC زون دزدگیر) میگذره؟ ولتاژ منفی رو قطع میکنه یا مثبت ؟ پالسه یا جریان ثابت ؟

ممنون

جدیدترین ویرایش توسط ufo173; ۰۵:۲۴ ۱۴۰۲/۰۷/۰۹.

دیدگاه

درود
          پاسخ به سئوالاتی را که مطرح کرده اید مستلزم در دسترس بودن مدار و مشخصات : ولتاژ کار، جریان مصرفی، تعداد زونها، تعدادسنسورها، نوع سنسورهاو.... است زیرا مدارات دزدگیر متنوع بوده و معمولا عملکرد خاص خودشان را دارند انتظار اینکه بدون داشتن این اطلاعات کسی بتواند پاسخ سئوالات شما را بدهد تا حدی نامعقول است مگر اینکه شخصی عملا با این مدارات و انواع آنها کار کرده باشد..

دیدگاه

درود
            به عنوان مثال سنسورهای PIR مورد استفاده عمومی در دزدگیرها را بر چه اساس و عقلی میسازند که در کنار سایر سنسورهای عمومی به یک زون متصل میشوند.
            حتما وجه اشتراک وجود دارد. همان وجه اشتراک را میخواستم.
            تعداد زونها چه اهمیتی دارد!!
            نمونه سنسور هم مورد بررسی قرار گرفته و از SSR استفاده میکند که موجود نیست و با توجه به ساختار همان استفاده از اپتوکوپلر سوال شد و اگر کسی کار کرده باشد تا حدی میتواند بگوید به صورت عمومی روش این کارها چگونه است.
            اتفاقا فکر میکنم ولتاژی نباید به دزدگیر تزریق شود و اگر قرار به استفاده از رله الکترونیکی باشد و جریانی در اتصالات زون برقرار باشد به صورت ثابت یا هرچی همان جریان را باید هدایت کرد.

بنابر این سوال شفاف است.

دیدگاه

درود
              وقتی یک زون شما شامل 5 سنسور و یکی شامل 15 سنسور است معلوم است که تریگر کردن این دو از نظر جریان مصرفی که دارند با هم متفاوت است و ssr شما باید جوابگوی جریان برای تریگر آن ها باشد . لذا سئوالات مطرح شده در پست قبلی به قوت خود باقی است تا اجزا سیستم کاملا مشخص نباشد نمیتوان پاسخ مشخص و دقیقی ارائه کرد. شما ابتدا باید مسئله برای خودتان کاملا روشن شده باشد (حداقل بصورت بلوکی و فلوچارت) یا اگر هم روشن شده لااقل آن را بصورت واضح و شفاف انتقال دهید بعد در مورد سخت افزار اینجا بحث میکنیم.

دیدگاه

بله دوست گرامی خیلی ممنون از اظهار نظر شما حتما به توصیه شما برای این سوال الگویی به صورت تصویری رسم خواهم کرد تا اگر متون جوابگو نیستند به روشن شدن تصویری که در ذهنم است کمک کند. از خواص ارتباطات مجازی همین است ممکن است سوالی که پیش من کاملا شفاف است نزد دیگری مبهم باشد.
                حتی جایی ترجیح دادم برای اطمینان از انتقال صحیح خواسته چیزی شبیه به یک برنامه با ifelse بنویسم.

علی الحساب در حدی که میدانم هر مجموعه سنسور که دارای ترمینال NC باشد را میتوان به صورت سری در آورد و مثلا این مجموعه را به Zone1 دزدگیر متصل کرد و همینطور الی آخر. بدین ترتیب ممکن است در Zone1 ما 5 سنسور داشته باشیم و در Zone2 ما 1 سنسور به صورت سری متصل کرده باشیم. دزدگیر یا اینگونه فرض میکند که zone1 یک دستگاه است و zone2 یک دستگاه دیگر.. اگر اتصال دو ورودی zone1 برقرار باشد یعنی در سری سنسورهای متصل به zone1 هیچ اتفاقی نیافتاده است. یا اینکه هوشمندانه مقاومت یا جریان خط هر Zone (که ممکن است شامل تعدادی سنسور سری باشد) را اندازه گیری کند و تغییرات را تحت نظر بگیرد (حتی ممکن است در تنظیمات دزدگیر بشود تعداد وسایل متصل را مشخص کرد که به صورت عادی چنین فراانتظاری از یک دزدگیر معمولی ندارم).

حالا سوال این بود اگر دزدگیر فقط به باز یا بسته بودن مسیر هر Zone حساس است به شکل ساده مانند یک ترانزیستور NPN که بیس آن Pull-Up شده و توسط سیمی هم به زمین متصل است وقتی سیم پاره میشود بیس توسط مقاومت بالاکش ترانزیستور را فعال میکند و آلارم میدهد.. که در اینصورت صرف نظر از تعداد سنسور NC متصل به این سیم ، مسیر فقط باید بسته باشد.
                یا اینکه عموما نحوه تشخیص قطع شدن مسیر ورودی پیچیده تر است و حتی ممکن است به صورت دوره ای به این مسیر سیگنالی ارسال شود و با توجه به بازخورد دریافتی پی به عملکرد یکی از سنسورهای متصل برد.

بکار گیری رله های معمولی ساده ترین راه است ولی شبیه سازی اتصال بسته توسط قطعه ای مانند اپتوکوپلر لابد نیازمند شناسایی جهت عبور جریان است یا استفاده از نوع سوئیچ دوطرفه.

حداقل استانداردی در این زمینه باید وجود داشته باشد که من فعلا نیافتم.

در مورد اینکه نوشته های خود را Bold می‌نمایید فکر میکنم اتفاق نظر داشته باشیم که فونت پیش فرض نیاز به کمی بزرگنمایی داشته باشد جهت خواندن بهتر.. من هم به روش دیگری این موضوع را برای خودم حل کرده‌ام.

دیدگاه

درود
                  این توضیحاتی را که در مورد زونها داده اید واقعا وجود دارد یا برداشت خود شماست ؟ چون من فکر نمیکنم اینچنین باشد ! مثلا تمام سنسورهای PIR همه NO هستند لذا فرضیه شما اشتباه است. لطفا اگر نقشه ای از یک دزدگیر با مشخصات ذکر شده دارید اینجا ارائه دهید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط nimdar نمایش پست ها
                    درود
                    این توضیحاتی را که در مورد زونها داده اید واقعا وجود دارد یا برداشت خود شماست ؟ چون من فکر نمیکنم اینچنین باشد ! مثلا تمام سنسورهای PIR همه NO هستند لذا فرضیه شما اشتباه است. لطفا اگر نقشه ای از یک دزدگیر با مشخصات ذکر شده دارید اینجا ارائه دهید.
                    درود
                    سنسور تجاری مخصوص دزدگیر که تحت بررسی قرار گرفت با تحریک ترمینال NC آن قطع میشد و منطقی تر است چون در اتصال سنسورها به دزدگیر اگر سیم ارتباطی هم قطع شود آن Zone در دزدگیر فعال می‌شود.
                    برخی سنسورهای ترمینال NO نیز دارند یا با استفاده از جامپر عملکرد ترمینال با تغییر می‌دهند.

همانطور که عرض کردم ، پی بردن به روش مشترک و استانداردی که اشاره کردم هدف است.

نقشه از دزدگیر تجاری بلکه سنسور تجاری خصوصا نمونه هایی که در ایران موجود است به راحتی در اینترنت پیدا نمیشود که اگر موردی بیابم کار خیلی ساده‌تر میشود به خصوص اینکه با شنیدن روش NO که با تحریک بسته میشود بیشتر علاقمند شدم در این مورد و تمهیداتی که اشاره شد بدانم و ببینم.

به این فکر میکنم اگر NO یا NC باشند باز هم فرقی در هدف سوال نیست!

سپاس
                    جدیدترین ویرایش توسط ufo173; ۲۳:۴۷ ۱۴۰۲/۰۷/۱۰.

دیدگاه

Normally Closed Type

دیدگاه

بین سینک و سورس و هیچکدام بیابید آن مرد دزدگیر ساز را!

منتظر نموندم ، همان چیزی که حدث میزدم شد. فرضیه من کاملا درست بود. دزدگیرهای ایرانی مثل پراید هستن!

جدیدترین ویرایش توسط ufo173; ۱۵:۰۰ ۱۴۰۲/۰۷/۱۹.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                        X