اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

استفاده از شنت برای ماژول ولت متر امپر متر

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

استفاده از شنت برای ماژول ولت متر امپر متر

سلام خسته نباشید یه سوالی داشتم این ماژول های ولت متر امپر متری که هست و نهایت جریان ۱۰ امپر رو دارن میتونیم با حذف مقاومت ۰.۱ اهمی که داخلشون دارن و گذاشتن یه شنت با همون مقدار مقاومت اما جریان بالا تر اونم ییرون از pcb یعنی بین دو سیم ورودی و خروجی قسمت امپر متر قرار بگیره طوری که اونم دو تا سیم به حالت یک مولتی متر عمل کنه و ولتاژ دو سر شنت رو اندازه بگیره جریان بالاتری رو اندازه بگیریم البته که اون شنت در اصل به صورت سری در مدار هست و فقط دو سر قسمت امپر مترش موازی با شنت میشه و از اونجایی که اون مقاومت داخل ماژول رو حذف کردیم خطای ماژول از بین میره و انگار همون مقاومت اما با توان بالاتر بیرون از مدار قرار میگیره به نظرتون این کار عملی هست یا خیرء

نوشته اصلی توسط امیر_سلیمانیان نمایش پست ها
    سلام خسته نباشید یه سوالی داشتم این ماژول های ولت متر امپر متری که هست و نهایت جریان ۱۰ امپر رو دارن میتونیم با حذف مقاومت ۰.۱ اهمی که داخلشون دارن و گذاشتن یه شنت با همون مقدار مقاومت اما جریان بالا تر اونم ییرون از pcb یعنی بین دو سیم ورودی و خروجی قسمت امپر متر قرار بگیره طوری که اونم دو تا سیم به حالت یک مولتی متر عمل کنه و ولتاژ دو سر شنت رو اندازه بگیره جریان بالاتری رو اندازه بگیریم البته که اون شنت در اصل به صورت سری در مدار هست و فقط دو سر قسمت امپر مترش موازی با شنت میشه و از اونجایی که اون مقاومت داخل ماژول رو حذف کردیم خطای ماژول از بین میره و انگار همون مقاومت اما با توان بالاتر بیرون از مدار قرار میگیره به نظرتون این کار عملی هست یا خیرء
    سلام و درود، اگر منظورتون جایگزینی شنت ماژول با شنت جریان بالاتر هست ، بستگی به مقدار مقاومت شنت جدید داره، و همچنین اینکه آیا ماژول از نمایش اعداد بزرگتر از 10 آمپر پشتیبانی کنه یا نه.
    مداری ساده و عملی برای صرفه جویی در مصرف برق خانه:
    https://www.eca.ir/forums/thread89900.html

دیدگاه

نوشته اصلی توسط HS1386 نمایش پست ها

سلام و درود، اگر منظورتون جایگزینی شنت ماژول با شنت جریان بالاتر هست ، بستگی به مقدار مقاومت شنت جدید داره، و همچنین اینکه آیا ماژول از نمایش اعداد بزرگتر از 10 آمپر پشتیبانی کنه یا نه.
      بله ماژول توانایی نشان دادن اعداد لازم رو داره و مقاومت شنت هم با شنتی که در ماژول به کار رفته یکی هست در این صورت میشه جایگزین کرد یا خیر

دیدگاه

بله ماژول توانایی نشان دادن اعداد لازم رو داره و مقاومت شنت هم با شنتی که در ماژول به کار رفته یکی هست در این صورت میشه جایگزین کرد یا خیر
        خب در این صورت مانعی برای جایگزین کردن وجود نداره.

دیدگاه

سلام
          قبلاً امتحان کردم پرت و پلا نشون میده دقت لازم رو دیگه نداره،

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Celine نمایش پست ها

سلام
            قبلاً امتحان کردم پرت و پلا نشون میده دقت لازم رو دیگه نداره،
            سلام ممنون از راهنمایی ولی من چند جا دیدم همین کار رو انجام دادن و مشکلی نداشته !! من هم امتحان ومیکنم شاید بشه اگه هم نه مشکلی نیست ماژول رو به حالت اصلی بر میگردونم ولی سوالی که پیش اومده واسم اینه که موقع اتصال ماژول ایا سیم مشکی نازک رو وصل کردید ایا چون همون سیم باعث خطای بزرگی میشه و لازم نیست وصل بشه و اینکه ایا شنتی که استفاده کردید مقاومتش یکسان بوده یا خیر. باز متشکرم در هر حال امتحان میکنم نتیجه رو حتما اعلام میکنم

دیدگاه

سلام ممنون از راهنمایی ولی من چند جا دیدم همین کار رو انجام دادن و مشکلی نداشته !! من هم امتحان ومیکنم شاید بشه اگه هم نه مشکلی نیست ماژول رو به حالت اصلی بر میگردونم ولی سوالی که پیش اومده واسم اینه که موقع اتصال ماژول ایا سیم مشکی نازک رو وصل کردید ایا چون همون سیم باعث خطای بزرگی میشه و لازم نیست وصل بشه و اینکه ایا شنتی که استفاده کردید مقاومتش یکسان بوده یا خیر. باز متشکرم در هر حال امتحان میکنم نتیجه رو حتما اعلام میکنم
              سلام
              سیم نازک مربوط به تغذیه ماژول هست ! بله شنت دقیق بود، اگه شدنی بود چند مدل از این ماژول ساخته نمیشد با رنج جریان متفاوت ، در هر حال موفق باشید

دیدگاه

سلام
                سیم نازک مربوط به تغذیه ماژول هست ! بله شنت دقیق بود، اگه شدنی بود چند مدل از این ماژول ساخته نمیشد با رنج جریان متفاوت ، در هر حال موفق باشید
                بله اما طبق چیزی که متوجه شدم و دوستان هم تجربه کردند هنگامی که تغذیه ماژول از همون منبعی هست که جریانش رو اندازه میگیره در صورت اتصال سیم نازک سیاه باعث ایجاد خطا میشه و لزومی برای اتصال سیم سیاه نازک نیست و حتی بعضی موارد باعث ایجاد اتصال کوتاه هم میشه در کل شما قطعا تجربتون از من خیلی بیشتره اما توصیه میکنم این کار رو یه بار انجام بدین بدون اتصال سیم سیاه نازک احتملا جواب میگیرید

دیدگاه

بله اما طبق چیزی که متوجه شدم و دوستان هم تجربه کردند هنگامی که تغذیه ماژول از همون منبعی هست که جریانش رو اندازه میگیره در صورت اتصال سیم نازک سیاه باعث ایجاد خطا میشه و لزومی برای اتصال سیم سیاه نازک نیست و حتی بعضی موارد باعث ایجاد اتصال کوتاه هم میشه در کل شما قطعا تجربتون از من خیلی بیشتره اما توصیه میکنم این کار رو یه بار انجام بدین بدون اتصال سیم سیاه نازک احتملا جواب میگیرید
                  سلام
                  عزیز این به کل اشتباه هست ، تغذیه ماژول بهتر هست جدا باشه، و همینم که می فرمایید کلفت و نازک ، اینا مشترک هستند در هر صورت باید یکی انتخاب بشه
                  جدیدترین ویرایش توسط Celine; ۲۳:۳۵ ۱۴۰۳/۰۲/۰۷.

دیدگاه

[QUOTE=Celine;n1149378]

سلام
                    عزیز این به کل اشتباه هست ، تغذیه ماژول بهتر هست جدا باشه، و همینم که می فرمایید کلفت و نازک ، اینا مشترک هستند در هر صورت باید یکی انتخاب بشه[/QUOTE

بله اینم که شما میگی هست قطعا متشکرم از راهنمایی و امید موفقیت دارم

دیدگاه

خب چه کردی ؟ با تعویض شنت از ماژول بالای 10A تونستی بگیری؟

دیدگاه

سلام
                        عزیز این به کل اشتباه هست ، تغذیه ماژول بهتر هست جدا باشه، و همینم که می فرمایید کلفت و نازک ، اینا مشترک هستند در هر صورت باید یکی انتخاب بشه
                        سلام و درود،
                        ایشون در این مورد درست میفرماین.
                        زمانی که برای ماژول مد نظر از یک تغذیه استفاده بشه، اتصال همزمان سیم مشکلی نازک و ضخیم باعث خطا در آمپر متر میشه و به شخصه تست کردم.
                        به نظر علت این مشکل ، طراحی بد مسیر ها و پلیگان های PCB ماژول هست.
                        البته همین ماژول ولت متر- آمپر متر پنلی هم 4-5 مدل به ظاهر شبیه ولی متفاوت داره!

دیدگاه

سلام و درود،
                          ایشون در این مورد درست میفرماین.
                          زمانی که برای ماژول مد نظر از یک تغذیه استفاده بشه، اتصال همزمان سیم مشکلی نازک و ضخیم باعث خطا در آمپر متر میشه و به شخصه تست کردم.
                          به نظر علت این مشکل ، طراحی بد مسیر ها و پلیگان های PCB ماژول هست.
                          البته همین ماژول ولت متر- آمپر متر پنلی هم 4-5 مدل به ظاهر شبیه ولی متفاوت داره!
                          دقیقا دوست عزیز اون سیم سیاه نازک در مواقعی استفاده میشه که تغذیه ماژول کلا جدا باشه و بخاطر دلایلی از قبیل طراحی بد pcb حین اتصال هردو سیم سیاه باعث ایجاد خطای بزرگی میشه

دیدگاه

سلام بعد مدتی ازمون و خطا تونستم شنت مناسب رو بسازم و تا جریان ۲۵ امپر ۱۲ ولت رو اندازه گیری کنم با اون ماژول....

دیدگاه

نوشته اصلی توسط electronium نمایش پست ها

خب چه کردی ؟ با تعویض شنت از ماژول بالای 10A تونستی بگیری؟
                              اره تونستم با یه تیکه فنر برق (همون فنری که باهاش سیم رو رد میکنن) به طول ۳.۵ سانت یه شنت ساختم که نمیدونم بخاطر الیاژش کار اصولی هست یا خیر ولی مقاومتش با شنت خود ماژول برابر بود اما ضخیم تر پس میتونت جریان بیشتری رو عبور بده و تونستم روی ۱۲ ولت ۲۵ امپر جریان رو انداره بگیرم اونم با خطای تقریبا ۰.۱ امپر البته یه مقداری ازمون و خطا میخواد تا جای دقیق اتصال سیم ها رو پیدا کنی ولی شدنیه البته که شنت روی ماژول رو حذف کردم موفق باشید

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X