اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

متفاوت بودن ولتاژ وصل وقطع رله

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

متفاوت بودن ولتاژ وصل وقطع رله

با سلام خدمت دوستان
    بنده در ساخت مدار کنترل استابلایزر از چند رله الکتریکی استفاده نموده ام که در ولتاژ تغذیه 3 ولت عمل میکند اما هنگام قطع شدن در ولتاژ کمتر از 3 ولت قطع نمیشود بلکه بخاطر پدیده پسماند در ولتاژ کمتر از 1 ولت قطع میشود.میخواستم بدونم چطور میتونم کاری کنم که رله در ولتاژهای کمتر از3ولت قطع شود.برای کنترل رله از ترانزیستور استفاده کردم که اون هم چون خروجیش یکدفعه قطع نمیشه مشکل مدار حل نشد.
    باتشکر

پاسخ : متفاوت بودن ولتاژ وصل وقطع رله

نوشته اصلی توسط mkh9866 نمایش پست ها
    با سلام خدمت دوستان
    بنده در ساخت مدار کنترل استابلایزر از چند رله الکتریکی استفاده نموده ام که در ولتاژ تغذیه 3 ولت عمل میکند اما هنگام قطع شدن در ولتاژ کمتر از 3 ولت قطع نمیشود بلکه بخاطر پدیده پسماند در ولتاژ کمتر از 1 ولت قطع میشود.میخواستم بدونم چطور میتونم کاری کنم که رله در ولتاژهای کمتر از3ولت قطع شود.برای کنترل رله از ترانزیستور استفاده کردم که اون هم چون خروجیش یکدفعه قطع نمیشه مشکل مدار حل نشد.
    باتشکر
    با سلام:
    دقیقا، ولتاژ کار رله که روی بدنه آن نوشته شده چند ولت است. ( ولتاژ راه اندازی کویل رله).؟
    علم را در آزمایشگاه باید یاد گرفت نه در دانشگاه
    نابغه بودن 99 درصد با پشتکار و یک درصد با الهام است. (ادیسون)

دیدگاه

با سلام و عرض خسته نباشید مقدار نامی 5 ولت DC می باشد

دیدگاه

بردارمن پسمان که با چهار ولت نمی رسه .مدارت مشکل داره.یا رله شما دارای مشکل است.رله 5 ولت که در3ولت تحریک نمیشه. اگه در 3 ولت تحریک میشه باید در همون 3 ولت قطع بشه که نمیشه.پس شماتیک همون بخش رله رو بذارمطمین باشید که یه جایی تو مدارت هست که رو رله ها تاثیر میذاره.و ربطی به پسماند نداره.ضمناپسماند چیه؟
        eshop-hodhod.ir

دیدگاه

با سلام خدمت دوستان
          باتشکر
          بنظر میاد شما رله رو در امیتر ترانزیستور قرار دادید چون اگر در کلکتور باشه بعید ولتاژش روی سه ولت ثابت بمونه
          اگر مدارتون رو اینجا قرار بدید بهتر میشه نظر داد.

دوست گرامی چطور این حرف رو میزنید پیشنهاد میکنم حداقل یک بار دیتاشیت یکی از رله ها رو بخونید. این ارقامی که ایشون در مورد ولتاژها نوشتن معقول هست.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Davood Kheradmand نمایش پست ها
            دوست گرامی چطور این حرف رو میزنید پیشنهاد میکنم حداقل یک بار دیتاشیت یکی از رله ها رو بخونید. این ارقامی که ایشون در مورد ولتاژها نوشتن معقول هست.
            خوب شما بگویید چرا انجوری میشه؟من که گفتم اشتباه درایو شده.بعدش یه چیزی برای خود من سوال بود که در کمال تواضع ا استارترپرسیدم.
            eshop-hodhod.ir

دیدگاه

با سلام:
              از نظر تست و کارایی رله، یک رله باید تا 68 درصد ولتاژ نامی خود، براحتی کارکند( 3.4 = 100÷ 68 × 5 ) یعنی یک رله با ولتاژ نامی 5 ولت باید براحتی کار کند، اما اگر یک رله بتواند به 50 درصد ولتاژ نامی 5 ولت خود کار کند ( 2.5 = 100 ÷ 50× 5 ) از کارایی بالاتری برخوردار بوده و تعجبی ندارد. این یک روش تست تخصصی آمریکایی برای کارایی یک رله می باشد.

دیدگاه

با سلام خدمت دوستان
                والا من که آخرش نفهمیدم میشه کارش کرد یا نه؟(میشه کاری کرد رله در ولتاژهای زیر 3 ولت قطع باشه؟ضمنا تغذیه رله رو از کلکور گرفتم
                )

دیدگاه

با سلام خدمت دوستان
                  والا من که آخرش نفهمیدم میشه کارش کرد یا نه؟(میشه کاری کرد رله در ولتاژهای زیر 3 ولت قطع باشه؟ضمنا تغذیه رله رو از کلکور گرفتم
                  )
                  با سلام:
                  اگر ولتاژ خروجی مدار شما که به بیس ترانزیستور راه انداز رله وصل می شود، حدود 5 ولت است، یک دیود زنر با ولتاژی حدود 3.3 الی 4.3 ولت با یک مقاومت 220 اهم وصل کنید، از این به بعد رله شما با ولتاژی بین 4 الی 5 ولت روشن می شود. (4 = 3.3 + 0.7 بیس) یا (5 = 4.3 + 0.7 بیس) لطفا امتحان کنید و گزارش کار را اعلام کنید.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                  X