اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

*** شروع کار با GPS (بحث ها و سوالات پایه ای)

Collapse
این موضوع برجسته شده است.
X
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : *** شروع کار با GPS (بحث ها و سوالات پایه ای)

و حالا مشکل من

یک فایل درست کردم برای بهتر شدن یاد گری این دیتا
    و انگاری همه ی دیتا ها یکی هست یعنی نوع ماژول مهم نیست
    اگه میتونید این فایل رو بگیرید و گید جلوی اعداد چی بنویسم ؟
    فایل ورد 2007
    بلدم چی بنویسم ولی میخوام دقیق باشه
    فایل های پیوست شده
    [move][img width=133 height=100]http://bargiri.persiangig.com/aks/0.306310001356499787_taknaz_ir.gif[/img][/move]

دیدگاه

یعنی اینقدر gps چیز به درد نخوری هستش که کسیی بلد نیست باهاش کار کنه ؟
      با 30 تومن صاحب امکانات زیر بشین
      ساعت دیجیتالی دقیق با 3 رقم ممیز در ثانیه ساعت اتمی میگن بهش
      ارتفاع سنج
      قطب نما
      زاویه سنج
      سرعت سنج
      شتاب سنج
      مکان یاب
      فایل های پیوست شده
      [move][img width=133 height=100]http://bargiri.persiangig.com/aks/0.306310001356499787_taknaz_ir.gif[/img][/move]

دیدگاه

نوشته اصلی توسط حامد رحیمی
        و حالا مشکل من

یک فایل درست کردم برای بهتر شدن یاد گری این دیتا
        و انگاری همه ی دیتا ها یکی هست یعنی نوع ماژول مهم نیست
        اگه میتونید این فایل رو بگیرید و گید جلوی اعداد چی بنویسم ؟
        فایل ورد 2007
        بلدم چی بنویسم ولی میخوام دقیق باشه
        [color=blue]
        سلام دوست من!
        ببخشید که دیر جواب میدم
        اکثر ماجول ها برای اینکه یه جور اتحاد داشته باشن و خریداران رو گیج نکنن از یه سری فرمت خاص برای خروجی ماجولشون پیروی میکنن که یکی از اونا پروتکل NMEA هستش. یه توضیح کلی از یه سری خروجی این پروتکل(به نقل از سید محمد جعفری عزیز):

GPZDA,163623.00,09,06,2008,00,00*60
        (اطلاعات زمان و تاریخ)

$GPRMC,163624.00,A,3542.97149,N,05123.23602,E,0.16 4,170.82,090608,,,A*60
        (اطلاعات کامل جغرافیایی( بدون ارتفاع) و زمان و تاریخ و سرعت)

$GPVTG,170.82,T,,M,0.164,N,0.304,K,A*35
        (اطلاعات مربوط به سرعت زمین و مسیر میدان مغناطیسی زمین و ...)

$GPGGA,163624.00,3542.97149,N,05123.23602,E,1,04,5 .45,1187.5,M,-13.8,M,,*47
        (و تعداد ماهواره های در دید اطلاعات کامل جغرافیایی (با ارتفاع ) و زمان)

$GPGSA,A,3,26,15,04,08,,,,,,,,,17.46,5.45,16.59*05
        (بعد کاری و ماهواره های اکتیو)

$GPGSV,3,1,09,26,42,230,44,11,10,045,,39,,,41,15,4 0,251,39*42
        $GPGSV,3,2,09,04,20,154,39,02,03,180,41,08,20,128, 34,17,75,057,15*74
        $GPGSV,3,3,09,12,05,273,*40
        (اطلاعات ماهواره ها)

$GPGLL,3542.97149,N,05123.23602,E,163624.00,A,A*6F
        (اطلاعات کامل جغرافیایی بدون ارتفاع و با زمان)

اما این که هر بخش خروجی(مثلا همون $GPRMC) که شما تو فایل وردتون آوردید، چه معنی میده، به خوبی داخل دیتاشیت مثلا ماجول GT720F آورده شده، که البته با کمی گشت و گذار تو اینترنت هم یافت می شود! فایل زیر رو بگیرید،صفحات 4تا9 در مورد NMEA Messages توضیح داده.

http://canmore.com.tw/pdf/GT-720F%20DataSheet%20v-6.pdf

تو این لینک هم پروتکل NMEA کامل توضیح داده شده:

http://home.mira.net/~gnb/gps/nmea.html
        اونچيزي که در دانشگاه ياد ميگيريد، "الفبايي" هست براي نوشتن يک "رمان" !!

دیدگاه

چندین سال بعد ... :biggrin:
          ما همچنان منتظر شروع ادامه کار توسط دوستان هستیم . :icon_razz:
          چه دعايي کنمت بهتر از آن که خدا پنجره باز اتاقت باشد ...

دیدگاه

سلام
            یه سوال
            فکر کنید در هر بار ارسال داده وسط gps به میکرو مقلا 355 تا کاراکتر ارسال میشه خوب
            ایا ممکنه تعداد این کاراکتر ها تغیر کنه ؟
            قکر کنید مثلا کارکتر شماره 300تا 313 اطلا عات مربوط به اویه هستش ایا ممکنه این اطلا عات در کارکتر دیگه ای قرار بگیره ؟
            من میخوام با میکرو همه ی دیتا هارو دریافت کنم و چند تا شو رو lcd نشون بدم میخوام از دستور برش یک رشته استفاده کنم
            و مختصات برش رو بدم میترسم اون مختصات تغیر کنه
            مثلا زاویه 250 درجه تو ماژول 3 کاراکتره وقتی بشه 2 رقمی یه صفر اولش میاد یا نه ؟
            مثلا 050 یا 50 ؟ :cry2:

دیدگاه

سلام دوستان
              الآن چند هفته ای میشه که من دارم با ماژول S1722R کار میکنم . ولی هنوز موفق به اتصالش به میکرو نشدم .
              داشتم با نرم افزار AVR Flow Code 4 کار میکردم که دیدم توابع آماده برای دریافت و کدگشایی NMEA GPS Messages رو داره !!!!!!
              ولی تا الآن وقت نکردم درست حسابی روش وقت بذارم . راستش یه بار اومدم تستش کنم ، ساعت ها صبر کردم تا ماهواره ها رو بگیره ولی نگرفت که نگرفت . (البته قبلا دو سه بار گرفته بوداااااا )
              حالا شما ببینید میتونین باهاش کار کنین ؟

Macros:
              The GPS component has the following macros:

char Is_Data_Valid( )
              Returns a 1 if the current incoming GPS fix data is correct and stable.
              Returns a 0 if the current incoming GPS fix data is incorrect or unstable.

float Read_Longitude( )
              Returns the current longitude fix position as a floating point variable.
              Note: Care should be taken to make sure the data is valid before using it in your application.

float Read_Latitude( )
              Returns the current latitude fix position as a floating point variable.
              Note: Care should be taken to make sure the data is valid before using it in your application.

float Read_Altitude( )
              Returns the current altitude fix position as a floating point variable.

float Read_GroundSpeed( )
              Returns the current estimated ground speed position as a floating point variable.

char Read_NumberOfSatellites( )
              Returns the number of Satellites that the GPS receiver can currently see.

char Read_UTC_Time( char Unit )
              Returns a unit of the UTC time as specified by the nuclear UTC clock.

Unit = 0, 's' or 'S' then returns the second count.
              Unit = 1, 'm' or 'M' then returns the minute count.
              Unit = 2, 'h' or 'H' then returns the hour count.

char Read_UTC_Date( char Unit )
              Returns a unit of the UTC date as specified by the nuclear UTC clock.
              Unit = 0, 'd' or 'D' then returns the day.
              Unit = 1, 'm' or 'M' then returns the month.
              Unit = 2, 'y' or 'Y' then returns the year.
              فرق ما با جهان غرب در اینه که اونا هیچی نمیدونن! و تحقیق میکنند ولی ما همه چیزو می دونیم! و تحقیق برای ما معنی نداره!!!!!!!!!!!! .(از یه آدم اینکاره)

دیدگاه

سلام
                یه سوال
                فکر کنید در هر بار ارسال داده وسط gps به میکرو مقلا 355 تا کاراکتر ارسال میشه خوب
                ایا ممکنه تعداد این کاراکتر ها تغیر کنه ؟
                قکر کنید مثلا کارکتر شماره 300تا 313 اطلا عات مربوط به اویه هستش ایا ممکنه این اطلا عات در کارکتر دیگه ای قرار بگیره ؟
                من میخوام با میکرو همه ی دیتا هارو دریافت کنم و چند تا شو رو lcd نشون بدم میخوام از دستور برش یک رشته استفاده کنم
                و مختصات برش رو بدم میترسم اون مختصات تغیر کنه
                مثلا زاویه 250 درجه تو ماژول 3 کاراکتره وقتی بشه 2 رقمی یه صفر اولش میاد یا نه ؟
                مثلا 050 یا 50 ؟ :cry2:
                دوست عزیز این مشکلی بود که من در ابتدای کار برنامه نویسی باهاش روبرو شدم . من با این ترفندی که گفتی کار کردم ولی هر کاری میکردم اطلاعات به سمت چپ شیفت پیدا میکرد و در لحظه اول درست بود و در لحظات بعدی یه خونه ( کاراکتر ) به سمت چپ پرش میکرد .
                از نظر ثابت بودن تعداد کاراکترها ، درسته . همیشه و در صورتی که نویزی توی مدار نباشه ثابت هست .
                من برای برنامه نویسی ماژول خودم از Usart استفاده کردم .

نوشته اصلی توسط AlirezaT
                سلام دوستان
                الآن چند هفته ای میشه که من دارم با ماژول S1722R کار میکنم . ولی هنوز موفق به اتصالش به میکرو نشدم .
                داشتم با نرم افزار AVR Flow Code 4 کار میکردم که دیدم توابع آماده برای دریافت و کدگشایی NMEA GPS Messages رو داره !!!!!!
                ولی تا الآن وقت نکردم درست حسابی روش وقت بذارم . راستش یه بار اومدم تستش کنم ، ساعت ها صبر کردم تا ماهواره ها رو بگیره ولی نگرفت که نگرفت . (البته قبلا دو سه بار گرفته بوداااااا )
                حالا شما ببینید میتونین باهاش کار کنین ؟
                من با برنامه Flow Code کار نکردم ولی روی سیستم دارمش . توی اولین فرصت یه نگاهی بهش میندازم .

دیدگاه

دوستان!
                  لینیک،چیزی هست که پارامترهای(خروجی های) پروتکل NMEA رو به صورت فارسی توضیح داده باشه؟

دیدگاه

سلام من امروز یه چیزی متوجه شدم :eek:
                    این مازول خروجی متغیری داره :eek:
                    gpgsv
                    گاهی 2 سطره :eek:
                    گاهی 3 سطز؟
                    علتش چیه ؟
                    :cry: من به خاطر این قظیه 6روزه اواره شدم :eek:

دیدگاه

من که تا به حال به این مشکل بر نخوردم . ولی فکر نمی کونم که این طوری باشه .
                      لطفا مشخصات ماژول رو بهم بدین تا ببینم چه چیزی داره .
                      برنامه ای که باهاش اطلاعات رو مشاهده میکنید باید Buad Rate اش با ماژول برابر باشه و الا اطلاعات ممکن هست اشتباه دریافت شه .
                      راستی با چه نرم افزاری دارین کارین میکنید ( اطلاعات رو مشاهده می کنید ) ؟

دیدگاه

من با میکرو این اطلا عاتو میگیرم
                        نرم افزاری داشتم که اسمش یادم نیست و خوب کار میکرد
                        این مازول اسمش gps04 هستش
                        بعد 1 دقیقه اون چیزی که من میخوام میفرسته ولی ول کار فقط 2 سطر ا ز gpgsv میفرسته
                        تقریبا مشکلی ندارم
                        ولی چون 1 دقیقه اول یک سطر از دیتا کمه اطلا عات قرو قاطی میشه :eek:

دیدگاه

اتفاقا این ماژول ، ماژول خوبی هستش . یکی از دوستانم واسه یه پروژه دانشجویی از این ماژول استفاده می کرد.
                          خیلی ازش راضی بود . حالا مونده به کیفیت ماژول چون ماژول شما از نوع چینی هست. اونهاهم که نمیان بهترین کیفیت رو بفرستن برای ما بنابراین اون درجه 3 به بالا رو میفرستن ایران .
                          بهترین راه اینه که مدار رو به PC متصل کنی و توی یه نرم افزار مثل Hyper Terminal و یا نرم افزاری که خودت میتونی بنویسی ، خروجی رو مشاهده کنی ( Baud Rate ماژول شما 9600 هست ، حتما توجه بشه ) اگه اونجا هم این مشکل رو داشت باید چک کنی ببینی از نظر سخت افزاری موردی داری یا نه ؟
                          شاید منبع تغذیت نویز داره .
                          شاید مورد از آنتن هست .
                          شاید هم کلا ماژولت مورد داره . ( البته خدا نکنه ) :rolleyes:

دیدگاه

همه ی این کار ها قبلا انجام شده
                            ولی مشکل اینجاست که دقیقه اول ارتباط دیتا کلا قاطی پاتیه وقتی کاملا با ماهواره مچ شد مدار خوب کار میکنه

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : *** شروع کار با GPS (بحث ها و سوالات پایه ای)

همه ی این کار ها قبلا انجام شده
                              ولی مشکل اینجاست که دقیقه اول ارتباط دیتا کلا قاطی پاتیه وقتی کاملا با ماهواره مچ شد مدار خوب کار میکنه

خب این طبیعیه!

خروجی ماجول ارتباط مستقیمی داره با نحوه برقراری ارتباط ماجول با ماهواره ها،به طوری که اگه درفضای بسته تست بشن،اطلاعات نامعتبری میدن،مثلا ساعت رو اشتباه میده،دیگم مختصات و... که بماند!

اینکه چه اندازه حجم اطلاعات خروجی ماجول باشه هم به نظرم،یکی از فاکتوراش همین باز بودن محیط هستش،مثلا من تو فضای آزاد تست کردم،راحت کانکت شد و کل سطر هم خروجی ماجول بود!
                              پس برای بهترین نتیجه گیری از ماجول توصیه میکنم پس از اینکه از مدارتون مطمئن شدید،حتما تو فضای آزاد تست کنید

دیدگاه

بچه ها این انتن با اسم انتن gpsm واسه مازول gps04 میشه استفاده کرد میگن دیگه انتن اکتیو وارد ایران نمیشه :eek: :eek:

http://roboeq.com/modules.php?op=modload&name=Web_Links&file =index&req=viewlink&cid=79

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X