اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ایجاد ارتباط با sim900aو میکرو و نحوهی کد نویسی در میکرو avr

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : پاسخ : ایجاد ارتباط با sim900aو میکرو و نحوهی کد نوی

نوشته اصلی توسط persianflasher
    اتفاقا من هم از برد کاربد صنعتیsim908 استفاده میکنم
    پس یعنی مکس نمی خواد.مکس232 رو هم برداشتم.ولی بازم جواب نگرفتم.

آیا باید ازتقسیم مقاومت هم استفاده کنم یا نه؟
    کسی با پروگرامر هاتل کار کرده؟
    :cry:
    سلام
    دوست عزیز من نمیدونم برد صنعتی چطوریه
    ولی شما باید یا از پروتکل 232 استفاده کنی یا TTL
    من خودم از مبدل USB به Serial که با IC های FT232 هست استفاده کردم ( یه پورت COM مجازی ساختم )
    شما ارتباط طرف کامپیوترتون چی هست؟!
    فعلا کاری به ماژول 908 نداشته باشید اون درسته و کار میکنه
    اشکال از طرف میکرو و ارتباط شماست ( برنامه و سخت افزار )
    فقط اینو بگم به ماژول باید 3.3 ولت بدی اگه 5 بدی بعداز مدتی میسوزه ( تجربشو داشتم )
    دقیق توضیح بده ارتباط میکرو با PC چی و چطوری هست تا بگم چیکارش کنی
    موفق باشی
    درایور شبکه و nRF24L01
    کاتالوگ محصولات
    کنترلر CNC شش محوره براي پرينتر 3D و Pick n Place
    شبيه ساز تک تيرانداز و سيبل ديجيتال با پردازش تصوير
    فروش اسيلوسکوپ GWinstek GOS-630FC

دیدگاه

پاسخ : ایجاد ارتباط با sim900aو میکرو و نحوهی کد نویسی در میکرو avr

نوشته اصلی توسط بسطام بیرامی
      خب عزیز برنامه خودتم درسته
      یعنی برنامه منم اگه فیوزبیت رو درست نکنی کار نمیکنه
      باید اول فیوز بیت رو ست کنی بعد میکرو رو پروگ کنی
      با چی میکرو رو پروگ میکنید؟!
      وقتی که فایل Hex رو میدید یه قسمت برای ست کردن فیوز بیت ها داره
      باید اونو بذاری روی External Oscillator
      یه چنین چیزی داره :
      Ext. Crystal/Resonator High Freq; Start-up time 16k + 64ms; [CKSEL=1111 SUT=11]
      یا باید مقدار Low رو 0xFF و مقدار High رو 0xD9 بذاری
      تو هر برنامه فرق میکنه
      بگو با چی کار میکنی راهنماییت کنم
      با سلام

درصفحه 25 دیتاشیت آمده است که:
      کد:
      SUT1..0
      Start-up Time 
      (VCC = 5.0V) Recommended Usage
      00 1K CK(1) 4.1 ms Fast rising power or BOD enabled
      01 1K CK(1) 65 ms Slowly rising power
      10 32K CK 65 ms Stable frequency at start-up
      11 Reserved
      همانطور که مشاهده می فرمایید گزینه "11" در (SU(Start-up Time برای استفاده در آینده ذخیره شده وبجای آن باید از " 00,01,10 " استفاده نمایید

دیدگاه

شما ارتباط طرف کامپیوترتون چی هست؟!

دقیق توضیح بده ارتباط میکرو با PC چی و چطوری هست تا بگم چیکارش کنی
        عرض به خدمت تون که من از کابل تبدیل استفاده نمیکنم.
        و از خود کابل سریال استفاده میکنم(آخه کامپیوترم قدیمیه و پورت سریال داره :icon_razz: :icon_razz.
        یه طرف کابل رو میزنم به پشت کامپیوتر و طرف دیگه شو به سوکت سریالی که روی فیبر بستم.بعد با یه تراشه max232 اونرو به میکروم وصل میکنم.

حالا وقتی توی هاپیر امتحان میکنم اطلاعات از میکرو به کامپیوتر میاد ولی نامفهوم.یه ال سی دی هم گذاشتم که هر چی تو هایپر میزنم تو اون نشون بده.که کارکتر نامفهوم رو ال سی دی میزنه

منظورم هم از برد کاربرد صنعتی ماژول sim908 هستش که مشخصاتش تو این لینک هست:
        http://eshop.eca.ir/%D8%A8%D8%B1%D8%...8C-sim908.html

حالا نظرتون چیه؟باید چیکار کنم؟

دیدگاه

عرض به خدمت تون که من از کابل تبدیل استفاده نمیکنم.
          و از خود کابل سریال استفاده میکنم(آخه کامپیوترم قدیمیه و پورت سریال داره :icon_razz: :icon_razz.
          یه طرف کابل رو میزنم به پشت کامپیوتر و طرف دیگه شو به سوکت سریالی که روی فیبر بستم.بعد با یه تراشه max232 اونرو به میکروم وصل میکنم.

حالا وقتی توی هاپیر امتحان میکنم اطلاعات از میکرو به کامپیوتر میاد ولی نامفهوم.یه ال سی دی هم گذاشتم که هر چی تو هایپر میزنم تو اون نشون بده.که کارکتر نامفهوم رو ال سی دی میزنه

حالا نظرتون چیه؟باید چیکار کنم؟
          خب شما داری از RS232 استفاده میکنی و این برد SIM908 خودش مبدل یا همون IC سریال MAX232 رو داره ، البته فکنم MAX3232 هست چون اگه 232 باشه خروجی 5 ولت میده و ماژول 3.3 هست ( کار نداریم )
          بازم میگم دقیق نمیدونم شماتیک SIM908 چی هست ولی شما باید 3تا پایه TX , RX و GND رو وصل کنی ( از PC به برد )
          و اینطوریه که باید TX به RX وصل شه و RX به TX
          خلاصه اول اینا رو بررسی کن درست وصل شده باشند مثلا پایه RX ماژول رو بگیر و توی هایپرترمینال تایپ کن ببین چیزی روش میاد یا نه
          اگه درست بود باید بری سراغ بودریت که اول 8 مگ داخلی بذار فیوزبیت ها رو هم ددقت کن درست انتخاب کنی ( توی پستای قبل گفتم )
          بعد میکرو تنها رو به PC وصل کن و اگه جواب درست گرفتی توی ترمینال بعد بزن به ماژول
          باید پله پله همه قسمت ها رو تست کنی تا ببینی اشکال کجاست
          درایور شبکه و nRF24L01
          کاتالوگ محصولات

دیدگاه

اگه میکرو رو بدون مکس232 به کامپیوتر وصل کنم مشکلی پیش نمیاد؟؟
            من شنیدم ممکنه میکرو بسوزه، درسته؟؟؟

دیدگاه

اگه میکرو رو بدون مکس232 به کامپیوتر وصل کنم مشکلی پیش نمیاد؟؟
              من شنیدم ممکنه میکرو بسوزه، درسته؟؟؟
              اصلا نمیشه این کار
              میکرو وقتی میخواد 1 بفرسته خروجیش 5ولت میشه و وقتی میخواد 0 بفرسته خروجیش نزدیک 0 ولت میشه
              ولی پروتکل RS232 که مستقیم از پایه های 2 و 3 پورت COM سیستمت میگیری برای 1 ولتاژ منفی و برای 0 ولتاژ مثبت تولید میکمه
              که اگه مستقیم بزنی به میکرو اولا اصلا منطقشون یکی نیست دوما ولتاژ ها از میکرو بیشتره و باید بری یه میکروی جدید بخری
              البته پیشنهاد من خرید ماژول USB به TTL هست که هم 3.3 ولت داره هم 5
              ولی با این هم میشه و مدار MAX232 برای TTL که 5 ولته و با MAX3232 برای TTL که 3.3 ولته ( این مهمه )
              درایور شبکه و nRF24L01
              کاتالوگ محصولات

دیدگاه

با تشکر از مطالب مفید و علمی تون :job:

من دوباره سعی میکنم به قول آقا بسطام عزیزمون "پله پله"

دیدگاه

سلام
                  من ماژول را روی 8مگاهرتز داخلی تنظیم کردم و بعد از آزمون و خطا های زیاد به نتایج زیر رسیدم:

1- ماژول به کامپیوتر درست کار میکنه پس ماژول سیم908 درسته

2- میکرو به کامپیوتر درست کار میکنه پس ارسال و دریافت میکرو درسته

حالا فقط مونده میکرو به ماژول که درست نمیشه :(

یکبار مکس232 رو گذاشتم درست نشد
                  یکبار بدون مکس232 بازم درست نشد

آیا ماژول با فرکانس داخلی 8مگاهرتز کار میکنه.یا باید کریستال بذارم

به نظر اساتید باید چیکار کرد؟؟؟؟؟

دیدگاه

سلام
                    من ماژول را روی 8مگاهرتز داخلی تنظیم کردم و بعد از آزمون و خطا های زیاد به نتایج زیر رسیدم:

1- ماژول به کامپیوتر درست کار میکنه پس ماژول سیم908 درسته

2- میکرو به کامپیوتر درست کار میکنه پس ارسال و دریافت میکرو درسته

حالا فقط مونده میکرو به ماژول که درست نمیشه :(

یکبار مکس232 رو گذاشتم درست نشد
                    یکبار بدون مکس232 بازم درست نشد

آیا ماژول با فرکانس داخلی 8مگاهرتز کار میکنه.یا باید کریستال بذارم

به نظر اساتید باید چیکار کرد؟؟؟؟؟
                    ماژول رو روی 8 مگ داخلی تنظیم کردی؟!
                    مگه ماژول هم 8 مگ داخلی داره؟!

1 - از اولم گفتم ماژول SIM908 درسته نگران اون نباش
                    2 -اگه ارسال و دریافت میکرو به کامپیوتر درسته پس حالا باید میکرو ماژول 908 رو به هم وصل کنی

برای این کار من کاری به MAX ندارم چون برای اتصال میکرو و ماژول 908 که MAX نمیخواد ( اصلا نباید باشه چون جفتشون TTL هستن )

شما باید پایه TX میکرو رو به پایه GSM-RX ماژول که شماره 68 هست وصل کنی ( اون تقسیم مقاومتی که گفتم فراموش نشه ) و پایه RX میکرو رو به پایه GSM-TX ماژول که شماره 71 هست وصل کنی ( نیازی به تقسیم مقاومتی نیست ) حالا اگه میکرو هرچی بفرسته ماژول 908 اجرا میکنه
                    اینم بگم که اگه هم میکرو به مایول وصل باشه هم کامپیوتر چون روی هم اثر میذارن کار نمیکنه
                    برای تست مثلا ATD09xxxxxxxxx; بزن که بت زنگ بزنه و منتظر باش ببین ماژول بت زنگ میزنه یا نه
                    اگه زنگ بزنه یعنی داره درست میفرسته
                    درایور شبکه و nRF24L01
                    کاتالوگ محصولات

دیدگاه

نشد که نشد...
                      تقسیم مقاومتم جواب نداد
                      تو لینک زیر عکسای مدار رو گذاشتم و توضیح دادم که از چه قراره

http://bayan******/id/5478545673088741858

لطفا کمک کنید :angry: :angry: :angry:

دیدگاه

نشد که نشد...
                        تقسیم مقاومتم جواب نداد
                        تو لینک زیر عکسای مدار رو گذاشتم و توضیح دادم که از چه قراره

http://bayan******/id/5478545673088741858

لطفا کمک کنید :angry: :angry: :angry:
                        دیدم عکسا رو ولی توضیحی نبود فقط 4تا عکس بود
                        آقا تقسیم مقاومتی جواب نداد نداریم از بایدای مداره و باید باشه نذاری پایه RX ماژول میسوزه و دیگه هیچ دستوری رو درسیافت نمیکنه ( 2تا 908 سوزوندم که میگم )
                        اشکال کار شما اینه که میای TTL میکرو رو تبدیل به 232 میکنی بعد 232 رو میدی به برد SIM908 و دوباره تبدیل به TTL میکنی
                        به این میگن حیرون بازی :biggrin:
                        کاریو گفتم بکن ( چرا گوش نمیدی؟! )
                        و این که من شماتیک مدار SIM908 سایت رو که شما خریدی نمیدونم چجوریه و کاری هم بهش ندارم
                        کلا بیخیال MAX و پورت COM شو
                        من گفتم پایه TX میکرو با تقسیم مقاومتی به RX ماژول و RX میکرو مستقیم به TX ماژول
                        اونم با سیم های کوتاه نه از 1طرف برد دات بکشی طرف دیگه ( نویز میگیره )
                        دیگه واقعا نمیدونم چی باید بگم تا بتونی راش بندازی
                        لقمه جویده شده آمادست اگه دیگه نشه مشکل از پایه الکترونیک هست :icon_razz:
                        درایور شبکه و nRF24L01
                        کاتالوگ محصولات

دیدگاه

اشکال کار شما اینه که میای TTL میکرو رو تبدیل به 232 میکنی بعد 232 رو میدی به برد SIM908 و دوباره تبدیل به TTL میکنی
                          به این میگن حیرون بازی :biggrin:

کلا بیخیال MAX و پورت COM شو
                          بعله قبول دارم یه جور حیرون بازیه

ولی شما که بهتر از من میدونید تو پروژه اون چیزی رو که از ما میخوان باید انجام بدیم.نه اونی که ما میخوایم

از منم خواستن پروژه حتما از پورت com برد اصلی به پورت com برد کاربرد صنعتی sim908 وصل بشه

برای همون من رفتم تو آمپاس :sad: که از مکس و پورت استفاده کنم.حالا که نمیتونم بی خیال بشم با عکس زیر موافقید
                          http://bayan******/id/49806378112313001
                          یا

http://bayan******/id/3124956320672973243

دیدگاه

بعله قبول دارم یه جور حیرون بازیه

ولی شما که بهتر از من میدونید تو پروژه اون چیزی رو که از ما میخوان باید انجام بدیم.نه اونی که ما میخوایم

از منم خواستن پروژه حتما از پورت com برد اصلی به پورت com برد کاربرد صنعتی sim908 وصل بشه

برای همون من رفتم تو آمپاس :sad: که از مکس و پورت استفاده کنم.حالا که نمیتونم بی خیال بشم با عکس زیر موافقید
                            http://bayan******/id/49806378112313001
                            یا

http://bayan******/id/3124956320672973243
                            شکل 2 کلا غلطه کار نمیکنه
                            باید از شکل 1 حتما استفاده کنی اما حواست به MAX ها باشه خیلی بد قلق هستند و نویز پذیری زیادی دارند
                            من خودم باش کار کردم مثلا روی زمین باشه یا روی میز عملکردش کلا عوض میشه خیلی باید تو طراحیش دقت کنی
                            این از این
                            برای تست این که داره درست کار میکنه باید اول خروجی میکرو رو بدون MAX با مبدل TTL به USB که به برد کاسپین معروف است رو توی ترمینال ببینی
                            اگه درست بود بیای و وصل کنی به مکس بعد ببری از خروجی مکس دوم که قراره برسه به ماژول 908 باز ببینی روی ترمینال درست نشون میده یا نه
                            اگه درست باشه که مکس داره کار میکنه ، اگر نه مشکل از این وسطه وباید روی مدار مکس بیشتر کار کنی تا درست بفرسته
                            موفق باشی
                            درایور شبکه و nRF24L01
                            کاتالوگ محصولات

دیدگاه

ممنون
                              پس اون قضیه تقسیم ولتاژ رو باید بندازم دور و دوباره روی مکس کارکنم

:read:
                              میخوام یه بار هم با max2322 امتحان کنم شاید فرجی بشه

دیدگاه

ممنون
                                پس اون قضیه تقسیم ولتاژ رو باید بندازم دور و دوباره روی مکس کارکنم

:read:
                                میخوام یه بار هم با max2322 امتحان کنم شاید فرجی بشه
                                وای خدای من
                                ببین دوست عزیز مشکل اینه که شما برقی نیستی و هرچی من میگمو درست درک نمیکنی
                                ببین من دوباره کل مراحلو توضیح میدم خوب دقت کن ده بار بخون تا دقیق بگیری چیکار باید بکنی ( اینقدا سخت نیست )

1 - میکرو اگه تغذیش 5 ولت باشه خروجیTTLبرای TX و RX هم 5 ولته پس شما باید از MAX232 استفاده کنی برای تبدیل TTL به RS232
                                2 - خروجی COM که از MAX232 میاد پروتکل RS232 هست که اینو با کابل میکشی تا پورت COM برد SIM908
                                3 - من نمیدونم روی بردی که خریدی MAX232 هست یا MAX3232 ولی هرچی که هست باید ببینی خروجیش چند ولته ( MAX232 خروجی 5 و MAX3232 خروجی 3.3 میده )
                                چون ماژول باید 3.6 باشه اگه MAX3232 استفاده شده باشه نیازی به تقسیم مقاومتی نیست ولی اگر MAX232 باشه 5 ولت میده و باید از اون تقسیم مقاومتی استفاده کرد ولی باز نمیدونم بچه های ECA توی طراحی مدارشون این تقسیم مقاومتی رو گذاشتن یا نه ولی اگه باشه نیازی نیست شما بذاری ولی کلا 5 ولت نباید بره روی پایه ماژول چون میسوزه

حالا کارایی که باید بکنی :

1 - اول بیا پایه های TX و RX میکرو رو بدون مقاومت وصل کن به MAX232 و مثلا یه چیزی توی برنامه میکرو بفرست روی UART بعد خروچی RS232 رو از MAX232 بگیر و وصل کن به پورت COM کامپیوترت و ببین توی Hyper Terminal اون نوشته رو داری یا نه ، اگه داری برو مرحله 2
                                یا اینو میتونی بخری
                                ماژول RS232 to TTL

2 - باید ببینی روی برد SIM908 که خریدی از پورت COM ترک ها به کجا وصل شان یا نقشه ای از شماتیکش گیر بیاری و دقیقا بدونی که از چه مکسی استفاده کردن
                                بعد از اطلاع از اینا میتونی پایه RX ماژول رو ببینی که بش سیگنال میرسه یا نه

واقعا راه اندازی این ماژول بیشتر از 30 دقیقه وقت نمیگیره نمیدونم چطور الان یه ماه حیرونشی
                                درایور شبکه و nRF24L01
                                کاتالوگ محصولات

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X