اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ماژول جدید سایت ECA به نام ماژول NRF24L01+PA+LNA تقویت شده (تست عملیاتی)

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : ماژول جدید سایت ECA به نام ماژول NRF24L01+PA+LNA تقویت شده (لینک در سایت)

نوشته اصلی توسط mohammadfa91
    امکانش هست راجع به آی سی RFX2401C توضیحاتی بدین در مورد نحوه راه اندازیش و آیا برای هر پردازنده مخابراتی که با فرکانس 2.4 گیگاهرتز کار میکنه قابل استفادس؟
    این چیپ تقویت کننده توسط یک کمپانی آمریکایی به نام RFAxis تولید میشه (www.rfaxis.com). لینک دانلود دیتاشیت را از اینجا http://www.rfaxis.com/downloads/ بگیرید. این چیپ شامل یک LNA و یک PA هست. کلیه ماژولهای باند ISM در فرکانس 2.4GHz را پشتیبانی میکنه (2.4GHz upto 2.525GHz). والا میخواستم همه دیتاشیت را توضیح بدم. اما خودت اگه نگاه کنی همه مزیتهاش را میفهمی. به نظر من چیپ عالیه هست. یه ماژول داره سایت که این هست http://eshop.eca.ir/%D9%85%D8%A7%DA%...%86%DB%8C.html توش از این چیپ استفاده شده. این ماژول نسبت به ماژولهای دیگه سایت که چیپ تایوانی MCP01 دارن و ساخت چین هستن خیلی بهتره. نتایج تست را توی پست اول گذاشتم. چیپ RFX2401C خودش به صورت داخلی شبکه matching داره و نیاز به شبکه مچینگ 50اهم بیرونی نداره.
    باز سوالی بود در خدمتم.

دیدگاه

پاسخ : ماژول جدید سایت ECA به نام ماژول NRF24L01+PA+LNA تقویت &

سلامی دوباره...
      ظاهرا این ماژول به استاتیک دست حساسه!
      در صفحه 3 دیتاشیت ماژول زده:

که من هیچی از این قسمت نفهمیدم (انگیلیسیم ضعیفه ! :sad: بی سواتم هستم!)
      نگران اینم که ماژولارو خراب نکرده باشم :sad: (چون تا بحال به همجاشون دست زدم!)
      هنوز هم تستش نکردم!
      1 در دنیا 100 در آخرت (درس و مشق فعالیتمو تو انجمن کم کرده)
      من آنچه شرط بلاغست با تو میآ‌گویم. تو خواه از سخنم پند گیر و خواه ملال. سعدی
      !Electronic On! Programming On
      هوشمندانه سوال بپرسیم!
      http://ir02x6.persiangig.com/logo/eca/tanks_01.png

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : ماژول جدید سایت ECA به نام ماژول NRF24L01+PA+LNA تقویت &

نوشته اصلی توسط Mahan.Rafiee
        سلامی دوباره...

هنوز هم تستش نکردم!
        ببینید اپه میخواستین چیپ تنها را استفاده کنید بله، باید دقت میکردین. البته یک محیط و ست تجهیزات لحیمکاری با اتصالات ارت اصلا چنین مشکلاتی نداره برای این رده ولتاژ. معمولا بعد از اینکه چیپ لحیم میشه اگه طراحی برد خوب انجام شده باشه، اون بار الکترواستاتیک که باعث بوجود آمدن ولتاژ ناخواسته میشه توی کل برد توزیع میشه و ولتاژ کمی تولید میکنه. یعنی برد اگه زمین وسیع داشته باشه این مشکل که شما گفتی توش رخ نمیده و من خیلی با این ماژولا با دست کار کردم

دیدگاه

پاسخ : ماژول جدید سایت ECA به نام ماژول NRF24L01+PA+LNA تقویت شده (لینک در سایت)

یه سوال از این مازول میشه در ساخت کنترول رادیویی هواپیما استفاده کرد
          تقریبا باید خطا صفر باشه و بردشم تا 700 الی 800 متر جواب بده
          ذكات علم ياد دادنه ....

دیدگاه

نوشته اصلی توسط majid.4206
            یه سوال از این مازول میشه در ساخت کنترول رادیویی هواپیما استفاده کرد
            تقریبا باید خطا صفر باشه و بردشم تا 700 الی 800 متر جواب بده
            والا تا جایی من میدونم کنترل رادیوها یرد حدود 2کیلومتر دارن که به خاطر فرکانس کاری پاینن اونها هست. و فقط یه سری ورودی خروجی آماده دارن. اما این ماژول یه ماژول برای انتقال اطلاعات هست و نه صرفا یه ارتباط ساده. از لحاظ خطا و امنیت اطلاعات تقریبا عالی هست. در مورد برد هم توی فضای آزاد البته محیط شهری با آنتنهای 3 تا 5 دی بی حدود 500متر برد گرفتم که خب بین مسیر چند تا مانع هم بود البته بیشتر از اون دیگه نرفتم چون میرفت چندتا کوچه اونورتر و مطمئن بودم به خاطر مانع سیگنال دیگه ندارم. که فک کنم در مورد هواپیمای مدل وضع بهتر باشه. خود ماژول تاکید کرده در فضای آزاد بالای 1000متر جواب میده. اما این شرایط ایده آل هست و حتما باید بگیری و تست کنی. خوبی این ماژول این هست که وقت گیرنده اطلاعات را دریافت میکنه بهت یه داده تایید میفرسته (Acknowledge) که مطمئن میشی اظلاعات رسیده.
            من برای 700 تا 800 متر فضای آزاد فک میکنم جواب میده البته باید تست کنید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Mahan.Rafiee
              سلامی دوباره...

هنوز هم تستش نکردم!
              سلام بر ماهان عزیز @};-
              نابغه انجمن این چه حرفی که میزنید...،دیگه از این حرفا نزنیدا..!!! :redface:
              ---
              ترجمه:
              اخطار ،یا توجه فرمایید..
              قبل از اینک به دستگاه دست بزنید
              باید بدانید که دستگاه حساس به نیرو الکتراستاتیک است

بدن انسان 1 کیلو ولت (کمتر از 1 کیلو ولت)
              ماشین 200 ولت (کمتر از 200 ولت)
              --
              :nerd: @};- @};-

دیدگاه

نوشته اصلی توسط SINASET
                سلام بر ماهان عزیز @};-
                نابغه انجمن این چه حرفی که میزنید...،دیگه از این حرفا نزنیدا..!!! :redface:
                ---
                ترجمه:
                اخطار ،یا توجه فرمایید..
                قبل از اینک به دستگاه دست بزنید
                باید بدانید که دستگاه حساس به نیرو الکتراستاتیک است

بدن انسان 1 کیلو ولت (کمتر از 1 کیلو ولت)
                ماشین 200 ولت (کمتر از 200 ولت)
                --
                :nerd: @};- @};-
                شما درست میفرمایید، البته این مربوط به حمل و نقل خود چیپ هست و در مورد ماژول به دلیل نصب روی برد و اتصال Ground پهن، این ولتاژها بالاتر هست و کمتر حساس هست.

اضافه شده در تاریخ :
                کد اصلاح شده در لینک اول قرار گرفت

در مسیر
                کد:
                /Shop_ECA/Program/01_Best_Mr%20Imanifar

اضافه شده در تاریخ :
                دوستان امشب این ماژول کاهش قیمت پیدا کرد، بسیار هم عالی

http://eshop.eca.ir/%D9%85%D8%A7%DA%...%86%DB%8C.html

دیدگاه

سلام
                  اول تشکر میکنم بابت کاهش قیمت
                  و امید وارم کیفیت ماژولا کاهش پیدا نکرده باشه
                  و آخر سوالم اینه که میشه توان ارسالی رو با پاور متر و فرکانس متر اندازه گیری کرد چون میخوام بخرم از طرفی پوبم به اسپکتروم آنالایزر نمیرسه
                  چون بلد نبودم عکسش رو بزارم لینک عکسشو میزارم
                  http://www.xum.ir/image/KssZ

دیدگاه

نوشته اصلی توسط full-job
                    سلام
                    اول تشکر میکنم بابت کاهش قیمت
                    و امید وارم کیفیت ماژولا کاهش پیدا نکرده باشه
                    و آخر سوالم اینه که میشه توان ارسالی رو با پاور متر و فرکانس متر اندازه گیری کرد چون میخوام بخرم از طرفی پوبم به اسپکتروم آنالایزر نمیرسه
                    چون بلد نبودم عکسش رو بزارم لینک عکسشو میزارم
                    http://www.xum.ir/image/KssZ
                    سلام
                    تغییری توی کیفیت نداشتن، و همشون مثل هم هستن. به درخواست خود سایت ECA قیمتش کاهش پیدا کرده.
                    والا این پاورمتر که گذاشتی خودش زده تا 2400Mhz و مطمئن نیستم بتونه نشون بده. البته فرکانس ماژول میدونید که از 2400 شروع میشه.
                    در مورد توانی هم که پاورمتر که گذاشتی زده از 0.1W تا 50W اندازه میگیره. خب توان این ماژول 22dbm هست که فک کنم میشه حدود 0.158W .
                    والا باید تست کنی. این پاورمتر قیمتش چنده؟ کجا میشه خرید؟
                    من توی شرکت تست میکنم با اسپکتروم که البته خب خیلی دقیق هست

دیدگاه

سلام به همگی
                      من دیروز این ماژول رو چند جا تست کردم و نتیجه به قرار زیر است
                      1- فرستنده داخل پاساژ که سه تا مودم وایرلس هم اطراف پیدا میشد، فرستنده گیرنده در دید هم نبودن، حداکثر برد گیرنده 30 متر بعد از اون سیگنال خیلی کم شد و از دست رفت
                      2- فرستنده و گیرنده داخل خیابان شلوغ ، داخل خیابان در دید هم حداکثر برد 300 الی 400 متر، در ضمن با طی مسافت 200 متر به خیابان فرعی پیچیدم که سیگنال بعد از طی 10 متر از دست رفت.
                      3 - بیابان بدون انتن دهی موبایل و با حداقل سیگنال های دیگه، حداکثر برد بدون هدر رفت دیتا 1100 الی 1300 متر با گوگل ارث اندازه گیری شد-
                      لازم به ذکر قدرت خروجی ماژول روی ماکس قرار دادم و نرخ داده تبادلی هم کمترین مقدار که همون 250 کیلو بیت هست اسفاده کردم- انتن هم آنتن WIFI تاشو 3dBi
                      که زیر محصول پیشنهاد شده بود استفاده کردم، اطلاعات ارسالی هم دیتا و صدا هردو تست شد. ایا کسی ماژول تایوانی رو تست کرده یا خودم بخرم در شرایط مساوی در عمل تست کنم ؟؟؟

دیدگاه

پاسخ : ماژول جدید سایت ECA به نام ماژول NRF24L01+PA+LNA تقویت &

نوشته اصلی توسط mohammadne
                        سلام به همگی
                        من دیروز این ماژول رو چند جا تست کردم و نتیجه به قرار زیر است
                        1- فرستنده داخل پاساژ که سه تا مودم وایرلس هم اطراف پیدا میشد، فرستنده گیرنده در دید هم نبودن، حداکثر برد گیرنده 30 متر بعد از اون سیگنال خیلی کم شد و از دست رفت
                        2- فرستنده و گیرنده داخل خیابان شلوغ ، داخل خیابان در دید هم حداکثر برد 300 الی 400 متر، در ضمن با طی مسافت 200 متر به خیابان فرعی پیچیدم که سیگنال بعد از طی 10 متر از دست رفت.
                        3 - بیابان بدون انتن دهی موبایل و با حداقل سیگنال های دیگه، حداکثر برد بدون هدر رفت دیتا 1100 الی 1300 متر با گوگل ارث اندازه گیری شد-
                        لازم به ذکر قدرت خروجی ماژول روی ماکس قرار دادم و نرخ داده تبادلی هم کمترین مقدار که همون 250 کیلو بیت هست اسفاده کردم- انتن هم آنتن WIFI تاشو 3dBi
                        که زیر محصول پیشنهاد شده بود استفاده کردم، اطلاعات ارسالی هم دیتا و صدا هردو تست شد. ایا کسی ماژول تایوانی رو تست کرده یا خودم بخرم در شرایط مساوی در عمل تست کنم ؟؟؟
                        سلام دوست عزیز
                        من ماژول تایوانی را دارم و تست کردم، تقریبا مشابه همین وضعیت هست و یکم برد کمتر بود، البته من با اسپکتروم تست گرفتم و تفاوت توان حدود 3db کمتر بود که یعنی باید برد کمتری گرفت از ماژول تایوانی (البته چینی هست، چیپ تقویت کنندش تایوانی هست)
                        در تست یک نکته را اگه میشه انجام بده:
                        1) در محیط شلوغ (در مورد 1) کانال را هم عوض میکردی و نتیجه را میزدی. ترجیحا کانال را ببر بالای 90 که فرکانس بشه 2490MHz. این لینک را ببین.
                        http://www.moonblink.com/store/2point4freq.cfm
                        http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_WLAN_channels
                        2) در محیط شلوغ (مورد 1) پیشنهاد خود سازنده چیپ هست و از لحاظ مخابراتی هم پیشنهاد میشه که سرعت را روی 2Mbps قرار دهید تا تداخل فرکانسی کمتر اثر بگذارد و برد افزایش پیدا کند.

The air data rate is the modulated signaling rate the nRF24L01+ uses when transmitting and receiving
                        data. It can be 250kbps, 1Mbps or 2Mbps. Using lower air data rate gives better receiver sensitivity than
                        higher air data rate. But, high air data rate gives lower average current consumption and reduced probability of on-air collisions.

حتما این دو مورد را انجام دهید.
                        اگه تهران باشید میتونم یدونه ماژول تایوانی دارم میتونم به دستتون برسونم. اگه هم شهر دیگه ای باشید میتونم همین یدونه ماژول را براتون پست کنم فقط بهم PM بدین آدرستون را.
                        در ضمن کدی که تست کردین را اگه میشه برام بفرستین، من در پست اول یه سری کد قرار دادم.

دیدگاه

سلام ممنون از اطلاعات مفیدی که بهم دادین
                          گذینه یک رو حتما تست میکنم، این تست هایی که من انجام دادم بدون تغییر کانال بوده، کانال اکثر اکسس پوینت های اطراف 1 - 4 و 6 هست، به ندرت اکسس پوینتی دیدم که 10 باشه و کانال 13 و 14 ندیدم
                          من فقط به خط اول متن سازنده چیپ توجه کردم اما خط دوم رو نخوندم اونم تغییر میدم و با همون شرایط مساوی قبل تست میکنمو نتیجه رو گزارش میدم.

کد انتقال دیتا هم از نمونه برنامه خود سایت استفاده کردم فقط بجا مگا 32 کد رو تغییر و مگا 8 قرار دادمو ال سی دی کاراکتری برای دیدن اطلاعات دریافتی
                          http://s5.picofile.com/file/8138933876/nRF24L01_worked_mega8.rar.html

دیدگاه

سلام ممنون از اطلاعات مفیدی که بهم دادین
                            گذینه یک رو حتما تست میکنم، این تست هایی که من انجام دادم بدون تغییر کانال بوده، کانال اکثر اکسس پوینت های اطراف 1 - 4 و 6 هست، به ندرت اکسس پوینتی دیدم که 10 باشه و کانال 13 و 14 ندیدم
                            من فقط به خط اول متن سازنده چیپ توجه کردم اما خط دوم رو نخوندم اونم تغییر میدم و با همون شرایط مساوی قبل تست میکنمو نتیجه رو گزارش میدم.

کد انتقال دیتا هم از نمونه برنامه خود سایت استفاده کردم فقط بجا مگا 32 کد رو تغییر و مگا 8 قرار دادمو ال سی دی کاراکتری برای دیدن اطلاعات دریافتی
                            http://s5.picofile.com/file/8138933876/nRF24L01_worked_mega8.rar.html
                            سلام
                            یه نکته حتما انجام بدین:
                            پین CE باید حتما به صورت خروجی تنظیم بشه. توی کد شما به صورت ورودی هست.

دیدگاه

یعنی با توجه به پینهای مورد استفاده CE و CSN اینکارو انجام بدمد:

دیدگاه

یعنی با توجه به پینهای مورد استفاده CE و CSN اینکارو انجام بدمد:
                                بله فک کنم درسته اگه CE را بیت 1 از پورت B قرار دادین
                                کد:
                                DDRB.1=1;

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X