اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

نیاز به مدار رادیو AM ساده بدون IC همراه با تحلیل مدار

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : نیاز به مدار رادیو AM ساده بدون IC همراه با

اقا منم به شدت پایم! :applause:
    اگه من درست متوجه شده باشم تو این نوع رادیو از مدولاسیون دامنه استفاده میشه؟ و با دیود یه مدار برشگر درست میکنید؟! :eek:
    یا من دارم مزخرف میگم و توهم میزنم!؟؟؟!!!!! oo: oo: oo: oo:
    با تشکر

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : نیاز به مدار رادیو AM ساده بدون IC همراه با

نوشته اصلی توسط علی علی پور ریکنده
      اقا منم به شدت پایم! :applause:
      اگه من درست متوجه شده باشم تو این نوع رادیو از مدولاسیون دامنه استفاده میشه؟ و با دیود یه مدار برشگر درست میکنید؟! :eek:
      یا من دارم مزخرف میگم و توهم میزنم!؟؟؟!!!!! oo: oo: oo: oo:
      با تشکر
      سلام بر شما
      کدوم رادیو منظورتونه؟

دیدگاه

پاسخ : نیاز به مدار رادیو AM ساده بدون IC همراه با تحلیل مدار

TRF

دیدگاه

سلام
          دیود به عنوان آشکار ساز پوش استفاده می شه و پوش هم همان سیگنال پیام هست دیگه.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط aliagha1382
            سلام
            دیود به عنوان آشکار ساز پوش استفاده می شه و پوش هم همان سیگنال پیام هست دیگه.
            بازم نفهمیدم
            میشه بگید دقیقا چه تأثیری روی سیگنال میزاره؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط شهریار رجب زاده
              بازم نفهمیدم
              سیگنال رو یکسو میکنه و فقط قسمتهای مثبت(بالای محور افقی) رو عبور میده که همون سیگنال صوته.
              ok ؟

دیدگاه

سلام
                ببخشید من یه کم بدقولی کردم.چند تا کتاب پیدا کردم ولی سطح شون خیلی بالا بود و ازنحوه سوال کردن شما (جسارت نباشه) مشخصه با مخابرات آشنایی کاملی ندارید واین کتابها به درد شما که نمی خوره هیچ بد تر شما را گیج می کنه
                توصیه من به شما اینه که در مورد مخابرات و بعدش هم در مورد پردازش سیگنال مطالعه کنید.صرفا برنامه نویسی به تنهایی برای چنین کاری کافی نیست.شما باید به الگوریتمهای مخابراتی مسلط باشید تا بتونید برنامشون را بنویسید.
                همین اول کار قضیه نمونه برداری تا دلت بخواد مطلب داره و تنها دادن سیگنال به یک آنالوگ به دیجیتال نیست.
                حالا من یه قولی دادم وباید بهش عمل کنم.سعی می کنم مطالب ساده را اینجا قرار بدم.اولش هم از نمونه برداری شروع می کنیم و انشالله دوستان ادامه میدن.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط شهریار رجب زاده
                  بازم نفهمیدم
                  داش سلام به همگی...
                  بذارین اول کار دیود رو بگم...
                  ببینید فرستنده این سیگنال های رادیوویی اگه بخوان سیگنال صوتی رو با همون فرکانس یا دامنه بفرستند ما برای گرفتنش باید یه آنتن حد اقل دو کلیومتری باید به رادیو وصل کنیم)))))))))))))چون فرکانس و دامنه صوت انسان محدوده...این از فرمولای فیزیکی ب دست می یاد!فک کنم فرمول landa=c/v(سی سرعت نور،وی سرعت موج مغناطیسی که با فرکانس رابطه داره،لاندا طول آنتن گیرنده)
                  خوب واسه حل این می یان موج صوت مارو رو یه موج که فرکانس یا دامنه یا فازش هی داره تغیر میکنه سوار می کنن...یعنی طرف تو رادیو یه چی می گه،بعد یه نوسانگر هست که متناسب با فرکانس حرف های گوینده یه فرکانس مختلف هی تولید می کنه...حالا ما دوتا موج داریم...موج صحبت های گوینده...و موج اون نوسانگر...که این دوتا رو هم سوار می شن...اما چ جوریشو من نمی دونم!!!!!!!حالا ما ی موج داریم که میکس شده داریم که یا فرکانسش بالاست یا طول موجش بالاست ویا فازش هی می تغیره...خوب هر کدوم از این حالت ها بیفته...شما یه موج دارین که اگه به ی آنتن مثلا 10 سانتی برخورد کنه میتونه به واسطه ی اون فرکانس بالاش یا طول موج بالاش یا فازی که هی داره تغیر میکنه یه ولتاژی به اون آنتن اقا کنه که مطلوب ماست...این ولتاز هی نوسان میکنه...و نوسانش متناسب با فرکانس اون موج الکترو مغناطیسی هس که به آنتن برخورد کرده....

خوب اینجا یه مدار تانک می ذارنیعنی ی خازن با ی سلف...که خازن متغیره..وقتی ما پیچ رادیو رو می چرخونیم هی ظزفیت خازن رو عوض می کنیم...چون تشدید نشده..یعنی فرکانسی این خازن و سلف تولید میکنن با فرکانس موج الکترو مغناطیس یکی نیس تمام ولتاژ به زمین وصل میشه؛تا حالت تشدید رخ بده..ک اون وقت مقاومت خازن و سلف بی نهایت می شه...و سیگنال رو نمی تونه زمین کنه...پس فقط اون سیگنال از مدار تانک عبور میکنه...سر راه این سیگنا ی ترانزیستور می ذارن...چون ولتاز القایی تو آنتن در میکرو ولت بید!بعد که دامنه اش رو افزایش دادن یه موج دارن که مثلا تو یه ثانیه نزدیک دو ملیون نوسان داره...خوب شما اگه این سیگنال رو به بلندگو وصل کنید هیچ صدایی نمی شنوید!یه موج سینوسی رو در نظز بگیرید!همون قد که میره بالا می یاد پایین...یعنی میانگینحرکتش صفره....موج ما چون فرکانس بالایی داره تاحدودی اینجوریه...سر راش ی دیود می ذارن تا فقط طرف بالای سیگنال رو عبور بده
                  آه...مردم از تایپ
                  خوب حالا سوال من!داش چ جوری این صوتی رو ک ما سوار کردیم رو ی سیگنال دیگه،رادیو خودش پیاده می کنه و ی موج درست حسابی به ما می ده؟!؟!؟!؟!
                  اصلا چ جوری صوت رو سوار می کنیم؟!؟!؟!چ رایو تشخیص میده ما سیگنال رو رو چ فرکانسی سوار کردیم؟؟؟؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hesta
                    داش سلام به همگی...
                    بذارین اول کار دیود رو بگم...
                    ببینید فرستنده این سیگنال های رادیوویی اگه بخوان سیگنال صوتی رو با همون فرکانس یا دامنه بفرستند ما برای گرفتنش باید یه آنتن حد اقل دو کلیومتری باید به رادیو وصل کنیم)))))))))))))چون فرکانس و دامنه صوت انسان محدوده...این از فرمولای فیزیکی ب دست می یاد!فک کنم فرمول landa=c/v(سی سرعت نور،وی سرعت موج مغناطیسی که با فرکانس رابطه داره،لاندا طول آنتن گیرنده)
                    خوب واسه حل این می یان موج صوت مارو رو یه موج که فرکانس یا دامنه یا فازش هی داره تغیر میکنه سوار می کنن...یعنی طرف تو رادیو یه چی می گه،بعد یه نوسانگر هست که متناسب با فرکانس حرف های گوینده یه فرکانس مختلف هی تولید می کنه...حالا ما دوتا موج داریم...موج صحبت های گوینده...و موج اون نوسانگر...که این دوتا رو هم سوار می شن...اما چ جوریشو من نمی دونم!!!!!!!حالا ما ی موج داریم که میکس شده داریم که یا فرکانسش بالاست یا طول موجش بالاست ویا فازش هی می تغیره...خوب هر کدوم از این حالت ها بیفته...شما یه موج دارین که اگه به ی آنتن مثلا 10 سانتی برخورد کنه میتونه به واسطه ی اون فرکانس بالاش یا طول موج بالاش یا فازی که هی داره تغیر میکنه یه ولتاژی به اون آنتن اقا کنه که مطلوب ماست...این ولتاز هی نوسان میکنه...و نوسانش متناسب با فرکانس اون موج الکترو مغناطیسی هس که به آنتن برخورد کرده....

خوب اینجا یه مدار تانک می ذارنیعنی ی خازن با ی سلف...که خازن متغیره..وقتی ما پیچ رادیو رو می چرخونیم هی ظزفیت خازن رو عوض می کنیم...چون تشدید نشده..یعنی فرکانسی این خازن و سلف تولید میکنن با فرکانس موج الکترو مغناطیس یکی نیس تمام ولتاژ به زمین وصل میشه؛تا حالت تشدید رخ بده..ک اون وقت مقاومت خازن و سلف بی نهایت می شه...و سیگنال رو نمی تونه زمین کنه...پس فقط اون سیگنال از مدار تانک عبور میکنه...سر راه این سیگنا ی ترانزیستور می ذارن...چون ولتاز القایی تو آنتن در میکرو ولت بید!بعد که دامنه اش رو افزایش دادن یه موج دارن که مثلا تو یه ثانیه نزدیک دو ملیون نوسان داره...خوب شما اگه این سیگنال رو به بلندگو وصل کنید هیچ صدایی نمی شنوید!یه موج سینوسی رو در نظز بگیرید!همون قد که میره بالا می یاد پایین...یعنی میانگینحرکتش صفره....موج ما چون فرکانس بالایی داره تاحدودی اینجوریه...سر راش ی دیود می ذارن تا فقط طرف بالای سیگنال رو عبور بده
                    آه...مردم از تایپ
                    خوب حالا سوال من!داش چ جوری این صوتی رو ک ما سوار کردیم رو ی سیگنال دیگه،رادیو خودش پیاده می کنه و ی موج درست حسابی به ما می ده؟!؟!؟!؟!
                    اصلا چ جوری صوت رو سوار می کنیم؟!؟!؟!چ رایو تشخیص میده ما سیگنال رو رو چ فرکانسی سوار کردیم؟؟؟؟
                    راستش برای موجش میان یه فرکانس حدود 455 کیلو هرتز درست میکنند و بعد طبق موج صوت دامنه رو کم و زیاد میکنند به طوری که از کم و زیاد شدن دامنه میشه فهمید که این موج صوته که داخلش یه موج 455 کیلو نوسان میکنه این مشخصات موجی بود که بعد از دریافت گرفتیم و میخوایم اونو آماده کنیم برای شنیده شدن
                    حالا من موندم پس فرکانس موج که روی هوا هست چیه؟
                    کار دیود چیه؟
                    چجوری میشه فرستندشو ساخت؟

دیدگاه

ببینید وقتی میگم میانگین حرکت صفره...یعنی نصف نمودار بالاست و نصف نمودار ÷ایینه...مثلا تو نیم سیکل اول میخواد پرده میکروفون رو ب طرف بالا منحرف کنه..و تو نیم سکل بعذی ب طرف پایین منحرف کنه..این در حالتی ک فرکانس کمه اشکالی نداره...اما وقتی فرکانس میره بالا...اون لحظه که میخواد بره بالا،می خواد بیاد پایین!!!پس هیچ حرکتی نمی کنه...می یان دیود می ذارن تا فقط ی نیم سیکل اثر بذاره...
                      خوب الان می گین فرکانس بالاست بازم و چون صوت انسانه هی فرکانس عوض می شه..بازم پرده بلندگو تکون نمی خوره!جوابش اینه ک چون این فرکانس ب کس صفحه بلندگو اعمال میشه این مشکل حل می شه...
                      سوال ساخت مدار فرستنده و گیرنده سوال منم هس...
                      دیگه قید نتو زدم و دارم ی کتاب 300 صغحه ای می خونم..گرفتم می گم بهتون

دیدگاه

سلام
                        نمی دونم چرا دارید همدیگه را گیج می کنید!!!!!!!!
                        اون دوستی که این موضوع را شروع کرد ، در مورد رادیو نرم افزار سوال کرده بود.من هم از همه جا بی خبر یه قول دادم ولی حالا اینطور که معلومه باید برم جزوه مخابرات 1 را پیدا کنم واستون بگذارمش اینجا.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                        X