اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

طراحی وپیاده سازی گذرگاه داده

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : طراحی وپیاده سازی گذرگاه داده

لینک ارتباطی سیم مسی بهم تابیده برابر استاندارد شبکه های مخابراتی با قطر 0.8 میلیمتر وبیشتر وفاصله هم بین 2تا 4 کیلومتر وخروجی بیسیم بصورت آنالوگه که من خودم اونارو دیجیتال میکنم و کنترل پشن ها رو هم بصورت دیجیتال در میارم پشنا هم مثل تغییر فرکانس افزایش وکاهش صدا وغیره هستش وریموت رو بیسیم کنترل داره وبیسیم تاییدیه ی اعمال فرامین و صدای گیرنده خودشو به ریموت ارسال میکنه و چند مورد دیگه مثل وضعیت بیسیم که تو چه ف6رکانسی هستش و دمای بوستر و... وریموت 1 متعلق به بیسیم 1 والی آخر.
    MEHRENIA1366@GMAIL.COM
    مغز انسان خيلي پيچيده است و بخاطر همين هميشه دنبال راه حلهاي پيچيده ميگرده با کمي تامل ميشه راه حلهاي ساده تري رو پيدا کرد.هميشه پيچدگي وحجم بالا نشانه داشتن علم زياد نيست.

دیدگاه

سلام
      می بخشید من کار شما رو می گم ببنین درست متوجه شدم

شما یه ارتباط سیمی بین فرستنده و گیرنده دارین
      داده شما صدا هست و دیجیتال می شه و باید در طول کانال ارسال در نهایت بیسیم 1 به ریموت یک متصل بشه

فقط من اینجا متوجه نمی شم ریموت روی بیسیم کنترل داره؟
      دادهای صدا در گیرنده می گیم یه کار خاصی انجام می دن پس شما فقط میخواین داده دیجیتال صدا رو بگیرین و تحویل ریموت بدین و ریموت هم داده دیجیتال رو انتقال می ده یه بی سیم؟ که این داده ها بیسیم چه جوری کار می کنن؟

--------------------------
      اصلا اینها به کنار چون می بینم بخوام در طراحی این قسمت ها کمکتون کنم باید تا شبی شما برای من توضیح بدین تا من تازه متوجه بشم

این سوالت رو بهم بگین تا ان شالله بتونم کمکتون کنم

1-داده مدار واسط پس شد دیجیتال؟
      2-نهایت حجم داده ارسالی در ثانیه چقدر هست؟
      3-ماکزیمم تاخیر در ارسال فرامین از مدا واسط یک به دو چقدر هست؟ و آیا اگر حجم داده زیاد باشه می تونین داده ها رو ذخیره و هر لحظه یه قسمتیش رو ارسال کنین؟
      هیچ دانش آموزی نیست که به در خانۀ دانشمندی آمد و شد کند, مگر این که خداوند برای هر گامی که برمی دارد عبادت یک سال را برایش رقم زند.

دیدگاه

ورودی مدار واسط آنالوگه که دیجیتال میشه در مورد سوال دوم بگم که که 3 نفر بطور همزمان بتونن با این بستر ارتباطی با محدوده فرکانسی 300تا 3 کیلو هرتز صدا شون ارسال بشه واین پیک کاری سیستم هستش حالا شما با این اطلاعات می تونین حجم داده ها رو محاسبه کنیین چون از من بر نمیادو ماکزیمم تاخیر رو هم 1ال 2 ثانیه در نظر بگیرین
        ویه سوال دیگه که همین حالا به ذهنم رسید.در مورد ذخیره دادهها میتونم داده چند سمپل رو تو میکرو ذخیره کنم تا یکی یکی ازرسال بشنوسوالم اینه بطور مثال وقتی ورودی انالوگ از یه بیسیم یا ریموت رو داریم کد می کنینم و بعد از اینکه اولین نمونه کد شد بریم سراغ بیسیم بعدی واولین نومنه از اونو هم کد کردیم بعد دوباره برگردیم سراغ بیسیم اول واین پروسه تکرار بشه تا پایان مکالمه اپراتور تو این فاصله ما مقداری از مکالمه رو از دست میدیم وبا توجه به سرعت میکرو مثلال میکرو آرم آیا به نظر شما این مکالمه که با این وضعیت کد ودیکد بشه مفهوم خواهد شد یا نه
        MEHRENIA1366@GMAIL.COM
        مغز انسان خيلي پيچيده است و بخاطر همين هميشه دنبال راه حلهاي پيچيده ميگرده با کمي تامل ميشه راه حلهاي ساده تري رو پيدا کرد.هميشه پيچدگي وحجم بالا نشانه داشتن علم زياد نيست.

دیدگاه

سلام
          نگاه کنین پس با این صورت حجم داده ایتون بسیار زیاد هست و فکر نکنم max485 بهتون بتونه به خوبی جواب بده.علت اصلی هم این هست که داده دیجیتال پهنای باند زیادی رو اشغال می کنه و اگر مسافت زیاد بشه نویز کامل می تونه دامنه رو حذف کنه و مد دیفرانسیلی هم کارایی نداره.
          برای این منظور می تونین از مودلاسیون های FSK و یا QAM استفاده کنین تا با پهنای کمی هم بتونین حجم بسیار زیادی داده ها رو ارسال کنین.(دقیقا کاری که مودم ها انجام می دن) در این حالت داده ها هم با سرعت زیادی ارسال می شن هم پهنای باند کمتری می گیرن ولی عملیات و حجم برد بیشتر می شه.
          برای دو کاربر با استفاده از تراشه های adc مشکلی ندارین چون سرعت نمونه برداریتون رو می تونین توسط adc خارجی افزایش بدین و همچنین با سرعت بالای میکروها داده ای رو از دست نمی دین(ARM هم که دیگه جای خودش رو داره) اما با استفاده از adc داخلی احتمال از دست رفتن داده ها با نرخ نمونه برداری بالا امکان بسیار زیاد و شایع هست

پس پیشنهاد می کنم وقت خود رو صرف طرز کار مودهای Dialup قرار بدین و دقیقا شیوه مودمها رو برای ارسال داده هاتون استفاده کنین

اگر واقعا جدی میخواین دنبال کنین و مخابراتتون و پردازش سیگنالتون قوی هست پیشنهادم استفاده از روشهای مودم های adsl هست که می تونه 256 کانال رو با هم ارسال کنه یعنی شما با سرعتی بیشتر دادهاتون رو ارسال و دریافت می کنین(اما در صورتی که یکم در یکی از زمینه های طراحی مخابراتی فکر می کنین ضعیف هستین این قسمت رو کنار بزارین چون کار افرادی خیلی بالاتر از مهندسین مخابرات هست)

اما همون کار مودم های dialup و با استفاده از مودلاسیون QAM بهترین کمک در ارتباط کم نویز ، پهنای کمتر ، سرعت بیشتر و کارایی بالاتر انجام می ده .
          هیچ دانش آموزی نیست که به در خانۀ دانشمندی آمد و شد کند, مگر این که خداوند برای هر گامی که برمی دارد عبادت یک سال را برایش رقم زند.

دیدگاه

ممنون از اینکه وقت گذاشتین این مطالبی رو که گفتین خیلی مفید بود ولی برا شروع منبعی در اختیار ندارم اگه منبعی دارین میتونین کمک کنین ودیگه اینکه با 10الی 12بیت برا هر سمپل وارسال 2الی 3 سمپل پشت سرهم واگر بخواییم بجای کابل مخابراتی معمولی از کابلهای شبکه cat5,cat6استفاده کنیم وبا واسط rs 485میتونم نتیجه بگیرم یا نه
            MEHRENIA1366@GMAIL.COM

دیدگاه

سلام
              خواهش می کنم کاری نکردم.
              اگر در زمینه مخابرات کار نکردین کتاب کارسون رو بخونین(نیازی نیست که خودتون رو درگیر همه مفاهیم و فرمولاش کنین فقط سعی کنین موضوع رو بفهمین)

مقالات

http://www.sp4comm.org/docs/chapter12.pdf
              http://people.seas.harvard.edu/~jones/cscie129/papers/modulation_1.pdf

هزینه برای کابل های Cat5 , Cat6 وحشتناکه که بهتره منصرف بشین برای این فاصله این سیم ها هم مثل سیم های زوج به هم تابیده هستن و پهنای اونها زیاد نیست ولی خوبی که دارن نسبت به نویز خیلی مقاومتی خوبی دارن.با سرعت شما و این طول ممکن نیست.

دیدگاه

سلام جناب baby_1میدونم خیلی وقت شما رو گرفتم ولی جواب سوال آخر منو ندادین آیا با 10 الی 12 بیت برا هر سمپل میتونم از rs485استفاده کنم یا نه میتونین بیت ریت این مقدارو برا محاسبه کنین ممنون میشم
                MEHRENIA1366@GMAIL.COM

دیدگاه

سلام
                  خواهش می کنم
                  شما مشکلی از لحاظ اینکه چند بیت به هر سمپل می دین ندارین مهم اینجا بیشتر تعداد بیت ارسالی صحیح و با سرعت مورد نظرتون هست.اگر شما فرامین رو به صورت یه بایت می فرستین مطمئن باشین مشکلی ندارین اما اگر سرعت بالا می فرستین ایجاد مشکل می تونه کنه
                  من خودم داخل یه پروژه که از rs485 استفاده کردم و طول مسیر بسیار طولانی بود سرعت برام اهمیت کمتری داشت تا داده دریافتی بابت همین هم 2 بار داده رو می فرستادم تا از صحت دریافت مطمئن بشم

برای سیستم های انلاین داده زیاد مهم نیست و ملاک سرعت و ارجعیت کل داده ها هست.بزارین روشن ترش کنم اگر شما از تلویزیونتون یه شبکه رو دنبال می کنین اگر قسمتی از تصویر مثلا 10 پیکسل به هم بریزه شما براتون اهمیت داره یا اگر صدا رو ناجور دریافت کنن
                  برای تصویر ارجعیت تعداد بیشتر پیسکلهاست اما برای صدا داده مهمتر هست تا سرعت بیشتر مثل تصویر

برای یه شبکه rs485 باید کابل مسیر بین مبدا و مقصد کشید شود و توسط ابزارهای network analyser خطا ، دقت ، نویز کانل و ... سنجیده بشه چون تئوری مخابرات برای کانالهای ایده ال به راحتی حساب می شود اما کانال های واقعی باید خیلی از پارامترها تعیین بشن تا بتونین سرعت واقعی رو بدست بیارین دقیقا مثل اینترنت شماست تئوری می گه نهایت سرعتتون می تونه x باشه اما شما در عمل کسری از x رو می گیرین.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                  X