اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

محاسبات در فرستنده ها و گیرنده ها و طراحی آن

Collapse
این موضوع برجسته شده است.
X
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : پاسخ : محاسبات در فرستنده ها و گیرنده ها و طرا

سلام دوستان عزیزم

من تصمیم جدی برای ساختن یک فرستنده پرقدرت رادیو موج متوسط MW فرکانس 1MHZ دارم.

ترانس تغدیه کل مدار ترانس 3 سیم 25*25 ولت با آمپر 15 که از مجموع ولتاژ یعنی 50ولت استفاده کنم.

آی سی رگولاتور جهت اسیلاتور 7805و 7808 و7812 و 7818 و 7824 دارم که از 7824 میخوام استفاده کنم.

کابل آنتن 100 متر کابل کواکسیال ضخیم مخصوص BTS دارم که عالیه .

آنتن لوله آلومینیومی 1" اینچ به طول 3 متر دارم .

کریستال جهت محدوده موج متوسط MW کریستال 1MHZ دارم .

دوستان اگه نظری /پیشنهادی دارن که تو طراحی و ساخت میتونه کمک کنه خوشحال میشم نظر بدن .

مــــــــــــــــــــــر ســــــــــــــــــی

دیدگاه

پاسخ : محاسبات در فرستنده ها و گیرنده ها و طر&#1575

1-شما بر چه اساسی انتن 3 متری انتخاب کردی ؟این با فرکانس همخوانی نداره.
      2- منبع تغذیه سوئچینگ .
      3-مجبوری از انتن مناسب استفاده کنی راه دیگری نیست .یا باید از سیم مسی ضخیم بطول 35 متر اویزان از ساختمان استفاده کنی یا انتن دوقطبی . تشکیل شده مانند طناب رخت دوتکه هر تکه حداقل 15 متر که از وسط بین دو تکه به کابل کواکسیال وصل میشه

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : محاسبات در فرستنده ها و گیرنده ها و طرا

نوشته اصلی توسط ali4258
        1-شما بر چه اساسی انتن 3 متری انتخاب کردی ؟این با فرکانس همخوانی نداره.
        2- منبع تغذیه سوئچینگ .
        3-مجبوری از انتن مناسب استفاده کنی راه دیگری نیست .یا باید از سیم مسی ضخیم بطول 35 متر اویزان از ساختمان استفاده کنی یا انتن دوقطبی . تشکیل شده مانند طناب رخت دوتکه هر تکه حداقل 15 متر که از وسط بین دو تکه به کابل کواکسیال وصل میشه
        بهترین انتنی که درحال حاضر دارم همین آنتن 3 متری

منبع تغذیه جهت قسمتهای مختلف رگولاتور شده نصب میکنم

2 سال قبل برای آنتن با طول زیاد و ارتفاع زیاد از بالن استفاده میکردم /به این صورت که سیم مسی بلندی به بالن وصل میکردم و شبا که جلب توجه نکنه به هوا میفرستادم و بعد از پایان کارم پایین میاوردمش

جهت تقویت آنتن باتوجه به فرکانس خیلی پایین کارم راحت میشه از خیلی از ترانزیستورها که اغلب تو آمپلیفایر کاربرد دارن استفاده کرد مثل 2SC2690A اگه ترانزیستورهای دیگه با واتهای دیگه ای سراغ دارین لطفا" بگین
        مرسی

دیدگاه

پاسخ : محاسبات در فرستنده ها و گیرنده ها و طراحی ان

اگر تجربه کافی در این زمینه داری این فرستنده موج متوسط PLL 25 WATT را بساز

http://pira.cz/amtx.htm

http://pira.cz/ext/ard/am.htm

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ali4258
            اگر تجربه کافی در این زمینه داری این فرستنده موج متوسط PLL 25 WATT را بساز

http://pira.cz/amtx.htm

http://pira.cz/ext/ard/am.htm

علی جان سلام
            مرسی از مدار جالبت
            عقیده من این که چه ماژول بخری چه نقشه یکی دیگه بسازی فرق چندانی ندارن
            اگه خودم به اتکا به تجاربم و تحقیقاتم بسازم فرستنده درحد آماتور هم که باشه بیشتر از فرستنده حرفه ای به دلم میشینه و رضایت بخش در جهت ساخت فرستنده بعدی با قدرت بالاتره

چند ماه پیش شرکت ایرانی پاسارگاد با اتکا به نیرو و توان ایرانی موفق به ساخت فرستنده تمام ترانزیستوری با توان 10KW شد ترانزیستورهای این فرستنده موج متوسط MW به سفارش این شرکت از آلمان و چین وارد شدن مصرف این فرستنده 5000 ولت بود .
            خواستن توانستن است

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mehdimci

علی جان سلام
              مرسی از مدار جالبت
              عقیده من این که چه ماژول بخری چه نقشه یکی دیگه بسازی فرق چندانی ندارن
              اگه خودم به اتکا به تجاربم و تحقیقاتم بسازم فرستنده درحد آماتور هم که باشه بیشتر از فرستنده حرفه ای به دلم میشینه و رضایت بخش در جهت ساخت فرستنده بعدی با قدرت بالاتره

چند ماه پیش شرکت ایرانی پاسارگاد با اتکا به نیرو و توان ایرانی موفق به ساخت فرستنده تمام ترانزیستوری با توان 10KW شد ترانزیستورهای این فرستنده موج متوسط MW به سفارش این شرکت از آلمان و چین وارد شدن مصرف این فرستنده 5000 ولت بود .
              خواستن توانستن است
              فرستنده های پرقدرت موج متوسط سالهاست که توسط جهاد دانشگاهی دانشگاه خواجه نصیر طوسی ساخته میشه
              http://www.itan.ir/?Mode=Print&id=2760

دیدگاه

با سلام به دوستان :

تقویت یعنی افزایش دامنه و لا غیر : اگر در تقویت سیگنال ما نتونیم دامنه یا ولتاژ پیک تو پیک سیگنال را زیاد کنیم یعنی هیچ کاری نکردیم

پس در تقویت دامنه حرف اولا میزنه

حالا برای اینکه این سیگنال تقویت شده باید روی باری با امپدانس مشخصی قرار بگیره باید برای جلوگیری از افت ولتاژ روی بار مقداری جریان دهی هم در تقویت لحاظ کنیم که قابل محاسبه هست

بر همین اساس من میگم اگر فقط دو طبقه آخر فرستنده را با لامپ تقویت کنید به هدفتون میرسید چون لامپ با ولتاژ بالا کار میکنه

اونوقت در شب هزاران کیلومتر برد دارید

--------------------------- --------------------------

دیدگاه

نوشته اصلی توسط گـــــــــــــیــــــج
                  با سلام به دوستان :

تقویت یعنی افزایش دامنه و لا غیر : اگر در تقویت سیگنال ما نتونیم دامنه یا ولتاژ پیک تو پیک سیگنال را زیاد کنیم یعنی هیچ کاری نکردیم

پس در تقویت دامنه حرف اولا میزنه

حالا برای اینکه این سیگنال تقویت شده باید روی باری با امپدانس مشخصی قرار بگیره باید برای جلوگیری از افت ولتاژ روی بار مقداری جریان دهی هم در تقویت لحاظ کنیم که قابل محاسبه هست

بر همین اساس من میگم اگر فقط دو طبقه آخر فرستنده را با لامپ تقویت کنید به هدفتون میرسید چون لامپ با ولتاژ بالا کار میکنه

اونوقت در شب هزاران کیلومتر برد دارید
                  ]
                  سلام دوست عزیز همچنین سایر دوستان

امروزه بشر توانسته ترانزیستورهایی بسازه که قادرن باکیفیت بالایی باهزاران ولت برق کار کنند اما بازم اون وات نهایی و خیلی خیلی بالا کار لامپ نه ترانزیستور اما ماهرقدر هم فرستندمون بخواد قوی باشه به 1 کیلو وات نمیرسه پس ترانزیستور ازلحاظ ایمنی و کیفیت وظرافت بهتره و مقرون بصرفه تره

:mrgreen: حالا رو کن ببینم چجور لامپی داری که تو چندتا پست همش به لامپ اشاره کردی من میخوامش :mrgreen:

دیدگاه

اگر اشتباه رخ داد واس ورود با گوشی است
                    1-پیشنهاد میکنم اگر دوستی بار اول است شروع کرده از فکر طراحی بگذره که واسش زیادی بزرگه
                    2-دیروز با گوشی اومدم شماره ترانزیستور 2مگ رو ببینم که بگیرم پست جدید که جند تانوشته بود باعث اشتباهم شدوبینشون فقط 2N3553 داشتن گرفتم 5 هزار و الان میبینم فقط داغ میشه وبدرد نمیخوره1971هم نداشت و کلا گرونی شدید یعنی از 40-50 هزار به بالا

دیدگاه

نوشته اصلی توسط HI VOLTAGE
                      اگر اشتباه رخ داد واس ورود با گوشی است
                      1-پیشنهاد میکنم اگر دوستی بار اول است شروع کرده از فکر طراحی بگذره که واسش زیادی بزرگه
                      2-دیروز با گوشی اومدم شماره ترانزیستور 2مگ رو ببینم که بگیرم پست جدید که جند تانوشته بود باعث اشتباهم شدوبینشون فقط 2N3553 داشتن گرفتم 5 هزار و الان میبینم فقط داغ میشه وبدرد نمیخوره1971هم نداشت و کلا گرونی شدید یعنی از 40-50 هزار به بالا
                      این ترانزیستورها روی کدوم مدار fm میخوای ببندی؟
                      تشخیص ترانزیستور های بدرد بخور با شکل شمایلشون اسون است.

دیدگاه

حقیقت 2SC3950 رو اینجا دیدم و خوشم اومد و یادم افتاد که منم قبلا داخل تلفن با همین شکل ترانزیستور دیده بودم و در موردش پرسیدم که بگیرم ولی موقع خرید عجله ای با گوشی اومدم و ترانزیستورهای پیشنهادی شما رو دیدم که حتی همشکلش هم نبود اما باز گفتم بذار بگیرم . حقیقت با اینکه وات و فرکانسش کافیه خوب کار نمیکنه .
                        جالب اینه که این تیپ فلزی رو دوست نداشتم و انتظار نداشتم این پیدا بشه . برعکسه دیگه
                        این ترانزیستورها روی کدوم مدار fm میخوای ببندی؟
                        واس همون مداری که صفحه قبل عکسشو گذاشتم . که تقریبا طراحیش تمومه . البته با تغییرات احتمالی بر ترانزیستور انتخابی
                        فعلا دارم از یه طرف قعطات رو کوچیک و تقریبا سبک SMD میکنم و ترانس های IF رو کوچیک میکنم تا ترانزیستور پیدا کنم و روی برد اصلی منتقل کنم
                        تو همون سایتی که شما یا دوستان گذاشتید مداری برای شمارش فرکانس چند 100 مگ بود اگه بتونید بسازید واقعا خیلی کمک میکنه و دیگه مثلا بین طبقه ها گیر نمیکنید . مخصوصا کسی که خودش طراحی میکنه و فیلتر و ... رو حساب میکنه . نمیدونستم همچین مداری هست ولی چون نیاز بود خودم ساختم .و شاید بدون این 2 تا دستگاه کلی الافی داشتم . مخصوصا اینکه 4 تا نقشه هم نداشتم و مجبور شدم از صفر ...
                        فرکانس هم با جفت شدن کریستال هایی که داشتم حدود 40 مگا انتخاب کردم . گیرنده ام هم هتروداین هست که کامل شده و اماده است

دیدگاه

پاسخ : محاسبات در فرستنده ها و گیرنده ها و طر&#1575

بد شانسیه خیلی گشته بودم دنبال یه نقشه درست و حسابی و همش یا جالب نبود و 27 مگا بودن که خاطره خوبی نداشتم ازش و زیاد توش موفق نبودم (با فرستنده های 27 مگا هرتزی که از روی مجله های سال 60 ساختم شاید بتونم یه کلکسیون فرستنده های معیوب درست کنم :biggrin: )
                          واس همین میخواستم مدولاسیون اصلا AM نباشه و فرکانس هم بیشتر باشه . حتی 2-3 تا بیسیم حرفه ای هم باز کردم و تا شاید ایده بگیرم یا قطعه ای بدرد بخور پیدا بشه . که خیلی پیچیده ان و حیفه داغونشون کنم . تا اینکه حالا که خودم طراحی کردم و ساختم و تست کردم و تموم شد ./ / 2 روز پیش یه بی سیم تلفن دستی قدیمی گیر اوردم که به نوعی عجیب و بزرگ و قویه و به راحتی میشه از برد اماده اش واس کار مدنظرم استفاده کنم (ترانزیستور قدرتش c2314) . دقیقا بعد از گفتن اقای گیج که چرا از برد خودش استفاده نمیکنی
                          شانس ماست دیگه

اینکه میگم طراحی شاید تصورش واستون سخت باشه . 50 تا کریستال و چندین بار برسی کردم ,هر IF و فیلتر رو چندین بار پیچیدم و تغییر دادم و همزمان چندین حالت رو بررسی و تست کردم تا به بهترین حالت ممکن برسم . کلی گشتم دنبال یه ای سی مناسب و راحت برای گیرنده (که البته داشته باشم ) گیرنده جنرتیو هم واس تست ساختم . اصلا 2-3 تا دستگاه ساختم که بتونم تازه شروع به طراحی کنم و....

یه مغازه تو امجد تو کار فرکانس بالا بود فقط اونجا رفتم / این 1971 و72 چه قیمتیه ؟
                          و کلا ترانزیستور فرکانس بالا حدود 2 وات با جریان کلکتور حداقل 1 امپر چی میشناسید که خودتون خریده باشید و با ذکر قیمت / ممنون

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : محاسبات در فرستنده ها و گیرنده ه&#157

نوشته اصلی توسط HI VOLTAGE
                            بد شانسیه خیلی گشته بودم دنبال یه نقشه درست و حسابی و همش یا جالب نبود 27 مگا بود که خاطره خوبی نداشتم ازش و زیاد توش موفق نبودم (با فرستنده هایی که 10 سال پیش ساختم شاید بتونم یه کلکسیون فرستنده های معیوب درست کنم :biggrin: )
                            واس همین میخواستم مدولاسیون اصلا AM نباشه و فرکانس هم بیشتر باشه . حتی 2-3 تا بیسیم حرفه ای هم باز کردم و تا شاید ایده بگیرم یا قطعه ای بدرد بخور پیدا بشه . که خیلی پیچیده ان و حیفه داغونشون کنم . تا اینکه حالا که خودم طراحی کردم و ساختم و تست کردم و تموم شد ./ / 2 روز پیش یه بی سیم تلفن دستی قدیمی گیر اوردم که به نوعی عجیب و بزرگ و قویه و به راحتی میشه از برد اماده اش واس کار مدنظرم استفاده کنم (ترانزیستور قدرتش c2314) . دقیقا بعد از گفتن اقای گیج که چرا از برد خودش استفاده نمیکنی
                            شانس ماست دیگه
                            اینکه میگم طراحی شاید تصورش واستون سخت باشه . 50 تا کریستال و چندین بار برسی کردم . کلی گشتم دنبال یه ای سی مناسب و راحت برای گیرنده (که البته داشته باشم ) گیرنده جنرتیو هم واس تست ساختم . اصلا 2-3 تا دستگاه ساختم که بتونم تازه شروع به طراحی کنم و....

یه مغازه تو امجد تو کار فرکانس بالا بود فقط اونجا رفتم / این 1971 و72 چه قیمتیه ؟
                            و کلا ترانزیستور فرکانس بالا حدود 2 وات با جریان کلکتور حداقل 1 امپر چی میشناسید که خودتون خریده باشید و با ذکر قیمت / ممنون
                            برای گیرنده تا کنون هیچ ایسی بهتر از cxa1691bm ندیدم اصلا یک گیرنده بسیار عالیست با حداقل قطعات جالب تر اینکه همه فرکانس های رادیویی را دریافت میکنه از am.sw.fm.vhf من تا محدوده uhf هم باهاش کارکردم .
                            بعید میدونم c1971 و 1972 اصل گیرت بیاد .شاید مغازه های سوت کوری اون رو داشته باشند .چون که دیگر زیاد کاربرد تجاری نداره.من قبلا از مغازه ای تو شهر خودمون 1971 اصل رو دو سه تا گرفتم دونه ای فکر کنم 2500 و 1972 هم دونه ای 4000 ولی اصل اصل بودن یه مدت دیگه رفتم بگیرم گفت یک نفر همه رو یک جا خریده . :angry: شما 1971 رو میتونی از تو بعضی از تلفنهای بیسیم برد بالا مانند senao پیدا کنی .البته سایت pll
                            هم تعدادی زیادی ترانزیستور فرکانس بالا به قدرتهای متفاوت برای فروش داره .ولی کیفیت رو نمیدونم . من که متوجه نشدم کدوم fm رو میخای بسازی؟

دیدگاه

برای گیرنده تا کنون هیچ ایسی بهتر از cxa1691bm ندیدم اصلا یک گیرنده بسیار عالیست با حداقل قطعات جالب تر اینکه همه فرکانس های رادیویی را دریافت میکنه از am.sw.fm.vhf من تا محدوده uhf هم باهاش کارکردم .
                              با سلام : منم بهتر از TDA1220 ندیدم مخصوصا اگر خروجی IF را هم تقویت کنی (455KHZ) برای موج متوسط و کوتاه

اگر بر روی یک موج بخوایی تنظیم کنی میشه از حد اکثر گیرندگیش استفاده کنی در این آی سی موج دریافتی تا حد اوریجیتال تقویت میشه 30db و در صورت تک ایستگاه قویتر از قویترین رادیو ها عمل میکنه

حتی میتونید قدرت گیرندگی و تفکیک زیاد را بدون فیلتر 455KHZ ایجاد کنید

--------------------------- --------------------------

دیدگاه

من یه تلفن senao هم خریدم ولى ترانزیستورش 1971 نبود
                                نقشه اش روهم کشیدم بعدا میذارم
                                یه کم اطلاعات در مورد فیلتر و تطبیق امبدانس آخر فرستنده نو نحوه محاسباتش نیاز دارم
                                یا لطفا بنویسید یا اگر تو انجمن هست ادرس بدید

اضافه شده در تاریخ :
                                نوشته اصلی توسط گـــــــــــــیــــــج

یه نظریه ای که من دارم اینه که در طراحی میشه محاسبات را کلا کنار گذاشت و به هدف هم رسید !
                                قربون دهنت که اکثر جواباتو قبول دارم
                                دوستان من خیلى دوست دارم اگر جیزى بلدم به دیگران هم یاد بدم ولى این بحثیه که خودم میتونم واس خودم طراحى کنم ولى نمیتونم به کسى یاد بدم و مطمئنم که دیگرى تو یه طبقه گیر میکنه و...
                                اقاى گیج حقیقت طراحى و ساخت و تست من تقریبا تموم شده و امشب با موتور رفتم بیرون برد گرفتم فرستنده رو هم رو با پخش اهنگ پشت بوم گذاشتم تقریبا تا 4 کیلومتر میومدو با اینکه به نیازم رسیدم فکر میکنم میتونه بهتر باشه
                                سوال اینجاست که تغییرات در تطبیق امپدانس و فیلتر اخر قدرت بیشتر میشه ولی فرکانس سنج فرکانس کمتر نشون میده
                                تو بعضى فرستنده ها جند مرحله پشت هم سلف و خازن گذاشتن اون ججوریه؟
                                منم اینکارو کنم یا ؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X