اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

محاسبات در فرستنده ها و گیرنده ها و طراحی آن

Collapse
این موضوع برجسته شده است.
X
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : پاسخ : محاسبات در فرستنده ها و گیرنده ها و طرا

نوشته اصلی توسط HI VOLTAGE
    قربون دهنت که اکثر جواباتو قبول دارم
    دوستان من خیلى دوست دارم اگر جیزى بلدم به دیگران هم یاد بدم ولى این بحثیه که خودم میتونم واس خودم طراحى کنم ولى نمیتونم به کسى یاد بدم و مطمئنم که دیگرى تو یه طبقه گیر میکنه و...
    اقاى گیج حقیقت طراحى و ساخت و تست من تقریبا تموم شده و امشب با موتور رفتم بیرون برد گرفتم فرستنده رو هم رو با پخش اهنگ پشت بوم گذاشتم تقریبا تا 4 کیلومتر میومدو با اینکه به نیازم رسیدم فکر میکنم میتونه بهتر باشه
    سوال اینجاست که تغییرات در تطبیق امپدانس و فیلتر اخر قدرت بیشتر میشه ولی فرکانس سنج فرکانس کمتر نشون میده
    تو بعضى فرستنده ها جند مرحله پشت هم سلف و خازن گذاشتن اون ججوریه؟
    منم اینکارو کنم یا ؟
    با سلام به های ولتاژ ممنون از ابراز لطفت :

به نظر من هنر فیلتر خروجی اینه که قدرت را از هارمونیک ها بر میداره و به قدرت موج اصلی میده و موج خروجی اصلی را قویتر میکنه

یک از چیزایی هم که تو این مرحله پیش میاد وسواس طراح برای افزایش قدرت (هر چند کم) هست که به نظرم اشتباهه

فیلتر خروجی شمشیر دولبه هست (قدرت بیشتر و خراب شده موج (کم شدن پهنای باند)) که باید همیشه مصالحه ای بین این دو بر قرار کرد

در بعضی موارد من شک دارم که اصلا این قدرتی که عقربه قدرت سنج را نشون میده همون قدرتی هست که داره در فضا منتشر میشه یا نه

در اکثر نقشه ها ی فرستنده مخصوصا FM طراح تاکید زیادی روی فیلتر خروجی نداشته پس شما هم زیاد کاری بهش نداشته باش

ولی اگر بخوایی تجربه ارزش مندی داشته باشی تو محدود برد فرستنده به وسیله تلفن ثابت که هزینه هم کم باشه یک گیرنده قرار بده و به صورت زنده روی فیلتر کار کن و تو بهترین قدرت خروجی تنظیمش کن و بعد از تنظیم فرستنده و بستن در جعبه ش روی آنتن کار کن و کابل انتقال .

خوب حالا بگو روی چه فرکانسی درست کردی و ترانزیستور آخر چی هست چند طبقه هست ولتاژ کاریش و ....

--------------------------- --------------------------

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : محاسبات در فرستنده ها و گیرنده ها و طرا

نوشته اصلی توسط گـــــــــــــیــــــج
      با سلام به های ولتاژ ممنون از ابراز لطفت :

در بعضی موارد من شک دارم که اصلا این قدرتی که عقربه قدرت سنج را نشون میده همون قدرتی هست که داره در فضا منتشر میشه یا نه

ولی اگر بخوایی تجربه ارزش مندی داشته باشی تو محدود برد فرستنده به وسیله تلفن ثابت که هزینه هم کم باشه یک گیرنده قرار بده و به صورت زنده روی فیلتر کار کن و تو بهترین قدرت خروجی تنظیمش کن و بعد از تنظیم فرستنده و بستن در جعبه ش روی آنتن کار کن و کابل انتقال .

خوب حالا بگو روی چه فرکانسی درست کردی و ترانزیستور آخر چی هست چند طبقه هست ولتاژ کاریش و ....
      اتفاقا شک من هم بر این بود که این قدرتی کاذب باشه
      از این بابت قدرت سنج رو دوباره بصورت جدا و انتن دار ساختم و فیلتر هم گذاشتم
      اما باز فکر میکنم حق با شماست و اون در برد موثر نیست
      مثلا وقتى به اوج میرسه کمى نویز به صدا اضافه میشه
      اىن فرستنده که هنوز رو برد تست هست و رو هوا و همش در حال تغییر و تحول
      3 طبقه است فرکانس رو حدود 40 گرفتم
      ترانزیستورهام فعلا 3355 است ولتاژ 8ولت و طبقات میانى البته 5 ولت
      واس تست همین داستان دیدم نیاز به نفر دومى است که کار سخت میشه
      البته قرار نیست صدا ارسال کنم و بیشتر براى هواپیما مدل در نظر گرفتم
      راستى شما هم براى تست فیلتر و قدرت فرستنده تون قدرت سنج ساختید ؟من یه جیز ساده طراحى کردم و ساختم هم با فت و هم با ترانزیستور که کار کرد و بعد ترانزیستور رو هم حذف کردم و بدون باترى خیلى خوب کار میکنه و قابل تنظیم هم هست واقعا کمکم کرد
      اگر خواستید من نقشه شو بکشم

دیدگاه

پاسخ : محاسبات در فرستنده ها و گیرنده ها و طراحی ان

راستش قدرت سنج من یه اهم متر عقربه ای چینی دربه داغون بود !

این که گفتی
        ترانزیستورهام فعلا 3355 است
        میشه اسمه کاملش رو بگی

دیدگاه

نوشته اصلی توسط گـــــــــــــیــــــج
          راستش قدرت سنج من یه اهم متر عقربه ای چینی دربه داغون بود !

این که گفتی
          میشه اسمه کاملش رو بگی
          2SC3355
          و ترانزیستور تلفنی که گرفتم SRFT891 نوشته که فکر میکنمMRF891 درستشه
          در ضمن زدی تو خال یه وسواس بیخودى باعث شده تو این جند روز جندین فیلتر اضافه و حذف و تغییر دادم و کوبلاژ مستقیم (خازن) غیز مستقیم(IF) رو تست کنم که البته فرق خاصى نفهمیدم جز اینکه باید تغییرى تو مقدار و نوع فیلترهام میدادم ولى تو قدرتش نفهمیدم کدوم بهتر رفتار میکنه
          دوست داشتم اینو هم ازتون بپرسم این فیلتر با کوپلاژ انگار راحتتره و دیگه تغییر مثلا تریمر یک طبقه تو طبقه قبل تاثیر نمیذاره
          حال انکه تو این تلفن اینکارو نکردن و از RFC یک خازن توسط فیلتر سرى به طبقه اخر (قدرت)بردن نظر شما جیه ؟

دیدگاه

پاسخ : محاسبات در فرستنده ها و گیرنده ها و طر&#1575

2SC3355
            و ترانزیستور تلفنی که گرفتم SRFT891 نوشته که فکر میکنمMRF891 درستشه
            در ضمن زدی تو خال یه وسواس بیخودى باعث شده تو این جند روز جندین فیلتر اضافه و حذف و تغییر دادم و کوبلاژ مستقیم (خازن) غیز مستقیم(IF) رو تست کنم که البته فرق خاصى نفهمیدم جز اینکه باید تغییرى تو مقدار و نوع فیلترهام میدادم ولى تو قدرتش نفهمیدم کدوم بهتر رفتار میکنه
            دوست داشتم اینو هم ازتون بپرسم این فیلتر با کوپلاژ انگار راحتتره و دیگه تغییر مثلا تریمر یک طبقه تو طبقه قبل تاثیر نمیذاره
            با سلام : لطف داری های ولتاژ

اون ترانزیستور را چند خریدی و کی منظورم اینه که قبل از گرونیا یا بعد از گرونی خریدی؟

در ضمن زدی تو خال بگو نکنه لقد :nice:

طبق چیزی که من میدونم معمولا در فرکانس های پایین از کوپل ترانسفورماتوری استفاده میکنن و برای فرکانس بالا از کوپل خازنی

حالا 40 مگ میشه یه فرکانس وسط در نظر گرفت که میشسه از هر دو کوپل استفاده کرد و لی اگه من بودم از کوپل خازن استفاده میکردم

دیدی وقتی که خروجی یه ترانس را اتصال کوتا ه میکنی از ورودیش که 220 هست هم جریان کشیده میشه در کوپا ترانسی هم باید همینطور باشه یعنی باید طوری تنظیم کرد که این مثال را در طبقه قبلی دیده بشه

یه چیز دیگه ای هم در ایناره هست اگر طبقه قبلی ازش توان نگیری داغ میکنه ! ولی اگر توان بگیری داغ نمیکنه

من اینطور توجیه میکنم که : دیدی میگن در فرستنده های پرقدرت اگر آنتن را قطع کنی انرژ برگشتی آخرین طبقه را میسوزونه اینجا هم همینطوره

برای همین در خروجی ترانسفور ماتور یا در امیتر بیس ترانزیستور طبقه بعدی یه مقاومت کم اهم مثله 10 اهم قرار میدن تا توان را تا جایی که میشه از تران به این طرف بکشن (توان راحتر از اولیه به ثانویه عبور کنه) البته این مثال یه مثال کدخدایی منش هست

حال انکه تو این تلفن اینکارو نکردن و از RFC یک خازن توسط فیلتر سرى به طبقه اخر (قدرت)بردن نظر شما جیه ؟
            درست نفهمیدم ولی بهترین کار برای طبقه آخر اینه که موج تولیدی در کالکتور توسط یه خازن میره به مدار آنتن و همچنین توسط یه RFC میره به مثبت تغذیه

خوب RFC ازش جریان DC عبور میکنه (که لازمه روشن بودن ترانزیستوره) ولی فرکانس نمیتونه ازش عبور کنه

و همچنین خازن ازش جریان DC نمیتونه عبور کنه ولی جریان AC یا همون موج تولیدی به راحتی ازش عبور میکنه

با این حساب در طبقه آخر موج رادیویی از جریان DC جدا میشه و هر کدوم جایی که باید برن میرن

دیدگاه

ممنون از لطفت
              من باید بعدا با کامپیوتر وارد بشم تا کلمه ها براى شما وخودم جابجا نشه و بتونم فایل و شماتیک ردوبدل کنم
              3355
              رو از تیونر هاى قدیمى وبوستر انتن میکنم و فعلا جندتایى دارم
              اون تلفن بیسیم برد زیاد رو هم 8 هزار خریدم
              جالب اینجاست که من از این مدارها مدتى فرارى بودم و حالا اینهمه بیسیم دستم اومده
              راستى این فرستنده منم بلاخره تونست لامپ نئون رو روشن کنه
              البته بگیر نگیر داره

اضافه شده در تاریخ :
              اقاى گیج یه سوال در مورد لامپ
              ایا با لامپ امپلىو صوتى میشه فرستنده ساخت یا باید حتما لامپ آر اف و رادیویى باشه؟
              و ایا با لامپ رادیو که حتما موج متوسط یا اس دبلیو هستن میشه فرستنده اف ام ساخت یـا نه ؟

دیدگاه

اقاى گیج یه سوال در مورد لامپ
                ایا با لامپ امپلی فایر صوتى میشه فرستنده ساخت یا باید حتما لامپ آر اف و رادیویى باشه؟
                و ایا با لامپ رادیو که حتما موج متوسط یا اس دبلیو هستن میشه فرستنده اف ام ساخت یـا نه ؟
                هر دو سوال : اطلاع دقیق ندارم ولی به نظرم میشه

دیدگاه

سلام دوستان عزیز
                  فرمول محاسبه اندازه آنتن چیه؟
                  میشه فرمول محاسبه اندازه آنتن رو برام بنویسید؟؟؟؟؟؟؟؟
                  یه مثال هم برام بزنید مثلا برای فرکانس 20کیلوهرتز طول آنتن ما باید چند متر باشه؟؟؟؟؟؟؟
                  ممنون از شما

دیدگاه

نوشته اصلی توسط meysam64
                    سلام دوستان عزیز
                    یه مثال هم برام بزنید مثلا برای فرکانس 20کیلوهرتز طول آنتن ما باید چند متر باشه؟؟؟؟؟؟؟
                    ممنون از شما
                    به زبان ساده فرکانس تقسیم بر سرعت نور
                    بنظرم چندین کیلومتر میشه طول موج کامل 6 کیلو متر یک چهارم 1500 متر
                    قبلا تو مجلات علم الکترونیک همچین فرستنده VLF چاپ شده بود
                    میدونم برای چی این معادله رو میخوای ولی جواب نمیده خودتو اذیت نکن
                    یک الک +بیل+کلنگ بهترین هست

دیدگاه

پاسخ : محاسبات در فرستنده ها و گیرنده ها و طرا

نوشته اصلی توسط meysam64
                      سلام دوستان عزیز
                      ممنون از شما

299.592
                      عدد طلایی

این عدد را تفسیم بر فرکانس مورد نظر به MHZ کنید تا طول موج بدست بیاد

مثال : فرکانس 100MHZ طول موجش میشه 2.99 متر

دیدگاه

با اجازه 1بار دیگه من هم جواب میدم

طول انتن رو باید تقریبا به اندازه طول موج فرکانس فرستنده ات (یا گیرنده) بگیری .

برای محاسبه طول موج سرعت نور در فضا (V) رو بر فرکانس (F) تقسیم میکنیم .

سرعت نور در فضا 300,000 کیلومتر در ثانیه است

البته چون سرعت امواج بر روی انتن از سرعت امواج در فضا کمتره برای محاسبه طول واقعی انتن سرعت امواج رو 5 درصد کمتر در نظر میگیریم

در نتیجه

مثلا انتن کشویی برای 100 مگاهرتز = 71.25 تقسیم بر 100 = 0.71 متر یا 71 سانتی متر

واس دوستی که این نقشه رو کشیده بود این تغییرات رو پیشنهاد میکنم . چون تنظیم و راه اندازی اون سخت و ممکنه در طبقه تقویت دوم باعث نوسانسازی شود

دیدگاه

دوست عزیز سلام
                          من این فرستنده ساختم و جایی که مقاومت و خازن یکسره کردی اشتباهه و جایی که خازن بین بیس و امیتر جدا کردی این خازن پایداری تقویت کننده رو بالا میبرد و باید باشن من این مدار بعد از کلی تغییرات به اینجایی که هست رسوندم
                          بله همینطوره هر چقدر تغییرات انجام بشه نتیجه مطلوب تر میشه ولی ایا اینطوری که کشیدم هم تست کردید

جایی که خازن بین بیس و امیتر جدا کردی این خازن پایداری تقویت کننده رو بالا میبرد و باید باشن
                          شما بین بیس امیتر خازن نگذاشتی ! ولی اگر منظورت کلکتور امیتر هست اونو کمرنگ به معنی واجب نبودن کشیدم و دلیلش اینه که شما طبقه دیگری با فیلتر نداری پس باید تو همین طبقه بهترین حالت فیلتر رو به کار ببری . میتونید خازن فیلتر رو محاسبه کنید و مقداریشو موازی با سلف و مقداریشو از کلکتور تا امیتر بذارید .

شک نکن که اینطوری پایداری بهتر و دقیقتری داری و به شرطی که فیلتر دقیق بسازی تغییر در طبقه اخر هیچ تاثیری در طبقات قبل نمیذاره
                          البته این میل شمااست و در نهایت تصمیم گیرنده شما هستید ولی تغییرات لازمه رو با دلیل میگم
                          اگر مقاومت مثبت تا بیس رو 33 کیلو بد نیست و اگر نوسانسازت درست کار کنه مطمئن باش که ترانزیستور تو کلاس C کار میکنه
                          ثلنویه ترانس اولی که قراره با خازن به بیس بره رو هم 2 یا 1 دور بپیچ بسته به قطر هسته فریت
                          با فرکانس 20 مگا هرتز یک خازن 56 پیک مناسبه و تو تست میتونی یک خازن با 1.5 برابر ضرفیت این خازن از بیس تا منفی بذاری

این روشی که شما وصل کردی برای این طبقه ( 2) مناسب نیست و باید ولتاژ اسیلاتور بالا بالا باشه تا خوب کار کنه که این باعث میشه نتونیم درست فیلترش کنیم چون دیگه درست کار نمیکنه و احتمالا پهنای باندمون زیاد میشه و برد کمتر میشه در حالی که توان بالایی مصرف میکنه و باید ثانویه ترانس اولی چند دوری باشه تا طبقه دوم درست کار کنه و این درست نیست و بهتره تو این فرکانس های بالا ثانویه ها رو فقط یک دور بگیریم و قطر 5 -6میلیمتر

دیدگاه

[size=12pt]شما به همچین انتنی نیاز داری امواج VLF رو به زمین منقل کنه و باعث باردار شدن فلزات مدفون شده بگردد سپس بوسیله ردیاب فلزات مدفون اشکار گردند
                            البته اپلود سنتر این سایت واقعا افتضاحه عضویت میخواد یا ناممکن
                            http://ali4258.persiangig.com/vlf%20anteena.rar

دیدگاه

پاسخ : محاسبات در فرستنده ها و گیرنده ها و طراحی آن

با سلام بچه ها کسی نرام فزار شبیه ساز خوبی برای فزستنده های قدرت سراغ نداره که قطعات رو از قبیل ترانزیستورها و.... را در کتابخانه اش داشته باشه؟؟؟؟؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط aswhu600
                                یه هو همه فرستنده ساز شدن جللخالق...... خدایا این عاشقا پر نبوغن ........... :mrgreen:

چطوری های ولتاژ ؟

لطفا دیتا شیت PT5657 را قرار بدید .... خوب چرا خود برد فرستنده شا به کار نگرفتی

چه خبره 1GHZ فرکانس ترانزیستور . شخصا 2SC1972 را به 2SC3355 ترجیح میدم

"هر چه فرکانس ترانزیستور از فرکانسی که قرار تقویت کنه بیشتر باشه بهره تقویت ترانزیستور بالا تر هست و در عمل ما درگیر المان های ترانزیستوری در مدار نمیشیم "

و در حالت معمولی به نظرم باید Ft حداقل 5 برابر از فرکانس تقویت بالاتر باشه

در مواردی وقتی تنظیم مدار حالا به هر نحوی به هم بخوره و فرکانس خروجی در محدوده مافوق صوت پایین بیاد این اتفاق رخ میده و دست را می سوزونه
                                میشه بیشتر توضیح بدین ،متوجه نمیشم چه جوری از محدوده مافوق صوت پایین میاد؟

آیا اطلاعاتی راجبش دارین بدین؟

سپاس

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X