اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تقویت فرستنده کامپیوتری

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تقویت فرستنده کامپیوتری

سلام
    خوبید ؟

دوستان عزیز من یه فرستنده که به پورت سریال کامپیوتر وصل میشه به شکل زیر دارم :

این فرستنده یکسری متن که تبدیل به کد مورس می شن رو ارسال می کنه !
    دقیقا فرکانسش رو نمیدونم چنده اما هارمونیکش 87/5 مگاهرتز روی باند اف ام هست که من از اون استفاده می کنم !
    اما بردش کمتر از 50 متر هستش ! البته صدای تیک تیک فرستنده رو تا 15 کیلومتر رو هم بیشتر داریم اما پیام منتقل نمیشه ! چون گیرنده 1 کامپیوتر دیگه هستش که به یک رادیو وصل هستش !

حالا می خواستم دوستان راهنمایی کنید که من برای تقویت این فرستنده چکار کنم ؟

نظر خودم اینه که یه ترانزیستور bc547 رو بردارم و بیس اون رو به جایی که آنتن وصل میشه متصل کنم و بعد هم بایاس ترانزیستور و ...

نوع کریستالی هم که توی مدار هست اینه :

مدار هرچی بیشتر تقویت بشه بهتره !

با تشکر
    ميشه به جاي امضا انگشت بزنم ؟؟؟

پاسخ : تقویت فرستنده کامپیوتری

سلام آقا کیان
    شما از کریستال اسیلاتور به عنوان هم مودلاتور استفاده کردین هم فرستنده . اما چون از هارمونیک تقریبا 5 ام فرکانس اصلیتون استفاده می کنین این عادی هست که برد زیادی نداشته باشین(چون توان اصلی در هارمونیک اصلیتون ظاهر می شه) ترانزیستور مد نظرتون هم خوب هست اما صرفا برای چند میلی وات ،
    پیشنهاد می کنم به جای اینکه درگیر درست کردن طبقات امپدانسی و قدرت کوچک بشین ، از کریستال اسیلاتور 80 تا 100 مگاهرتز برای مد نظر خودتون استفاده کنین
    اما بردش کمتر از 50 متر هستش ! البته صدای تیک تیک فرستنده رو تا 15 کیلومتر رو هم بیشتر داریم اما پیام منتقل نمیشه ! چون گیرنده 1 کامپیوتر دیگه هستش که به یک رادیو وصل هستش !
    مطمئنین این قدر برد داره؟ چون با این توان محدود و توان ارسالی که با توان دوم فاصله نسبت معکوس داره به همین راحتی با یک رادیود قابل دتکت کردن نیست.

اگر برای برد بالا می خواین استفاده کنین پیشنهادم استفاده از ماژولها با فرکانس آزاد هست این مدارت ساده برای کاربردهای کوچک و همچنین با فاصله بسیار کم مورد استفاده قرار می گیره
    هیچ دانش آموزی نیست که به در خانۀ دانشمندی آمد و شد کند, مگر این که خداوند برای هر گامی که برمی دارد عبادت یک سال را برایش رقم زند.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط baby_1
      سلام آقا کیان
      شما از کریستال اسیلاتور به عنوان هم مودلاتور استفاده کردین هم فرستنده . اما چون از هارمونیک تقریبا 5 ام فرکانس اصلیتون استفاده می کنین این عادی هست که برد زیادی نداشته باشین(چون توان اصلی در هارمونیک اصلیتون ظاهر می شه) ترانزیستور مد نظرتون هم خوب هست اما صرفا برای چند میلی وات ،
      پیشنهاد می کنم به جای اینکه درگیر درست کردن طبقات امپدانسی و قدرت کوچک بشین ، از کریستال اسیلاتور 80 تا 100 مگاهرتز برای مد نظر خودتون استفاده کنینمطمئنین این قدر برد داره؟ چون با این توان محدود و توان ارسالی که با توان دوم فاصله نسبت معکوس داره به همین راحتی با یک رادیود قابل دتکت کردن نیست.

اگر برای برد بالا می خواین استفاده کنین پیشنهادم استفاده از ماژولها با فرکانس آزاد هست این مدارت ساده برای کاربردهای کوچک و همچنین با فاصله بسیار کم مورد استفاده قرار می گیره
      من به بیشترین برد نیاز دارم ! یعنی هر چقدر بیشتر بهتر !

به نظرتون فرکانس اصلی چقدره ؟ روی چه باندی هستش ؟

برای برد 50 متر خوبه ! اما وقتی برد زیاد میشه صدا میاد اما دتکت نمی شه ! چون کمی خش خش بر میداره !

من فردا کل فایل های پروژه + نقشه کامل + نرم افزار فرستنده و گییرنده رو میزارم !

با تشکر

دیدگاه

با سلام : کل پروژ بسیار خوب و ابتکاری هست حتی من یه موقه ای به این فکر میکردم که حالا که نرم افزارش هم هست بیام بردشا زیاد تر کنم و ....

توجه کن : اول باید یه گیرنده موج کوتاه که قدرت گیرندگی و تفکیک ایستگاهی خوبی داشته باشه به عنوان گیرنده به کار ببری و حتی میشه خروجی گیرنده را توسط آی سی های CMOS برای ورود به کامپوتر اصلاح کنی که آی سی تیونر TDA1220 گزینه خوبی هست

و در مورد فرستنده : چون فرستنده SSB هست و پهنای باند باریکی داره و همچنین فرکانس ارسال هم پایین هست به راحتی میشه تقویتش کرد مداری که پایین مشاهد میکنی یکی از متداول ترین تقویت کننده ها برای امواج SSB هست که توان بالایی هم داره و قطعاتش هم در ایران موجوده

خروجی فکر کنم حدود 30 وات هست که البته برای فرکانس کاریتون باید مقادیر را کمی تغییر داد

--------------------------- --------------------------

دیدگاه

دوست عزیز شما اول با استفاده از یک bandpass filter خروجی اوسیلاتورتون رو فیلتر کنید و بهد هم میتونید از طبقات تقویت کلاس c استفاده کنید چراکه ارسال کد مورس نیازی یه کلاسهای امپل فایر a یا ab نداره و کلاس c هم ساده تر ساخته میشه و هم راندمان بالاتری داره.،توی این فرکانس شما از اکثر ترانزیستورهای حتی معمولی صوتی هم میتونید استفاده کنید یا حتی از سوچینگ ماسفتهایی مثل irf510 که با یه درایو خیلی کوچیک در حد چند صد میلی وات براحتی 20-30 وات خروجب بهتون میده اما فیلترینگ سیگنال اوسیلاتور رو فراموش.نکنید!

دیدگاه

بفرمایید :

http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=104742
            http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=105782
            http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=105878
            http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=105887

این کل پروژه هستش !
            که تبیان از یه سایت خارجی کپی کرده منبع هم نزاشته !
            البته دستش درد نکنه که ترجمه کرده !

موفق باشید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط گـــــــــــــیــــــج
              سوال کن تا جواب بدیم
              ممنون از اینکه جواب دادین !

اون لینک هایی رو که گزاشتم اگر میشه لطف کنید ببینید !

چون من دقیقا اصلا نمی دونم فرکانس این مدار چقدره ! و چون تاحالا مدار رادیویی نساختم برای همین می خوام با همون رادیو هایی معمولی تست کنم !

الان به نظرتون اگر من اون پایه آنتن اسیلاتور رو بزنم به یه ترانزیستور مثل tip41 تقویت میشه ؟

به سئوال اگر من کاری کنم که این مدار با همون فرکانس بتونه یه رله رو قطع و وصل کنه و من 220 ولت رو بزنم به رله به نظرتون امواج منتشر میشه ؟ اصلا ممکنه ؟

با تشکر

دیدگاه

خروجی اسیلاتورتو با یه خازن 1نانوفاراد وصل کن به بیس یه 2sc1162 کلکتور ترانزیستورو با rfc وصل کن به 12 v یه پتانسیمتر 10kohm همراه با یه هسته ذغال دور یکی از پایه هاش وصل کن بین بیس و کلکتور ترانزیستورت به کلکتور ترانزیستورت یه سیم.پیچ و یه خازن متصل کن و خازن تریمرو یکی به انتن و یکی به زمین وصل کن پایه امیتر هم به زمین پتانسیومترو از اهم ماکزیمم کم کم بیار پاینن تا جاییکه ترانزیستورت در حد 20-30ma بدون سیگنال از اوسیلاتورت جریان بکشه حالا اسیلاتورو روشن کن و خازنهای خروجیتو برای ماکزیمم جریان ترانزیستورت تنظیم کن یادت نره انتی به ترانزیستورت وصل کنی و رادیاتور هم فراموش نشه میتون9 2n3053 bd1

دیدگاه

نوشته اصلی توسط کیان
                  ممنون از اینکه جواب دادین !

اون لینک هایی رو که گزاشتم اگر میشه لطف کنید ببینید !

چون من دقیقا اصلا نمی دونم فرکانس این مدار چقدره ! و چون تاحالا مدار رادیویی نساختم برای همین می خوام با همون رادیو هایی معمولی تست کنم !

الان به نظرتون اگر من اون پایه آنتن اسیلاتور رو بزنم به یه ترانزیستور مثل tip41 تقویت میشه ؟

به سئوال اگر من کاری کنم که این مدار با همون فرکانس بتونه یه رله رو قطع و وصل کنه و من 220 ولت رو بزنم به رله به نظرتون امواج منتشر میشه ؟ اصلا ممکنه ؟

با تشکر
                  فرکانس 1MHZ هست و میشه توسط یه رادیو AM دریافت کنید

بله و توصیه میکنم به گفته های آقای moonlord عمل کنید

نوشته اصلی توسط moonlord
                  خروجی اسیلاتورتو با یه خازن 1نانوفاراد وصل کن به بیس یه 2sc1162 کلکتور ترانزیستورو با rfc وصل کن به 12 v یه پتانسیمتر 10kohm همراه با یه هسته ذغال دور یکی از پایه هاش وصل کن بین بیس و کلکتور ترانزیستورت به کلکتور ترانزیستورت یه سیم.پیچ و یه خازن متصل کن و خازن تریمرو یکی به انتن و یکی به زمین وصل کن پایه امیتر هم به زمین پتانسیومترو از اهم ماکزیمم کم کم بیار پاینن تا جاییکه ترانزیستورت در حد 20-30ma بدون سیگنال از اوسیلاتورت جریان بکشه حالا اسیلاتورو روشن کن و خازنهای خروجیتو برای ماکزیمم جریان ترانزیستورت تنظیم کن یادت نره انتی به ترانزیستورت وصل کنی و رادیاتور هم فراموش نشه میتون9 2n3053 bd1

بحث رله و 220 منتفی است

--------------------------- --------------------------

دیدگاه

دوست من برای تقویت سیگنالت یه مدار ساده کشیدم که البته برای تقویت همون 11مگاهرتز کریستال اوسیلاتورت به درد میخوره نه هارمونیکهای روی اف ام...امیدوارم بهت کمک کنه

دیدگاه

مراقب باش پتانسیومتر روی ماکزیمم اهمش باشه و اهسته اهسته اهم رو کم کن تا جاییکه به 30-50ma جریان کلکتور برسی والا ممکنه ترانزیستورت رو بخاطر بایاس بیش از حد بسوزونی

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                      X