اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

یک فرستنده FM ترانزیستوری چگونه کار میکند؟( همراه با مدار عملی )

Collapse
این موضوع بسته شده است.
X
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : یک فرستنده FM ترانزیستوری چگونه کار میکند؟؟؟ ( همراه با مدار عملی )**

سلام
    باور کنید من هیچ طرحی را در ذهن ندارم اگرهم گفتم 5 ولت بفرسته فقط رو همین منظور بود که حجم گیرنده کوچیک بشه دوم هم تو این مسئله بودم چرا صدای ما که همراه خودش چند میلی ولت دارد نمی شود بجاش مثلا 2 ولت داشته باشد سوم هم آخه یک مهندس الکترونیک به من گفته بود که 2 ولت همراه خودش داره من گفتم از شما هم که طراح هستید بپرسم ببینم اشتباه نکرده باشه

دیدگاه

فکر کنم 5 ولت خیلی وات بالایی در فرستنده لازم داشته باشه! یعنی حدود 1000 وات یا بیشتر :mrgreen: که فکر کنم هرچی اطرافش باشه گریل بشه(کباب) :NO:

نمیدونم من مهندس نیستم ولی بشدت به الکترونیک و مخصوصا" مخابرات علاقه دارم اصلا" چون میدونم مخابرات خیلی سخته میخام الکترونیک آنالوگ و دیجیتال رو باهم بخونم بعد برم سراق مخابرات جدا ولی خیلی دوست دارم الان یه پایه ای از توپولوژی های ارسال و دریافت رو بدونم اصلا چطوری امواج الکترو مغناطیسی از سیم میزنه بیرون!؟!؟!؟؟!!؟!؟؟! oo: مگه میشه!

1-الکترونه ؟ نوره؟ فرکانسه؟

2- این فرکانسو چی تائیین میکنه؟ مدار تانک؟

3- چطوری صدا یا پالس سوار بر موج فرکانس بالاتر میشه آخه!؟ :eek:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ahsanjan
        سلام
        باور کنید من هیچ طرحی را در ذهن ندارم اگرهم گفتم 5 ولت بفرسته فقط رو همین منظور بود که حجم گیرنده کوچیک بشه دوم هم تو این مسئله بودم چرا صدای ما که همراه خودش چند میلی ولت دارد نمی شود بجاش مثلا 2 ولت داشته باشد سوم هم آخه یک مهندس الکترونیک به من گفته بود که 2 ولت همراه خودش داره من گفتم از شما هم که طراح هستید بپرسم ببینم اشتباه نکرده باشه
        آقای من گیریم که ما تونستیم دامنه ی صدای شمارو دو ولت کنیم که چی؟؟؟

ببینید کار گیرنده به این صورته

1) دریافت موج توسط آنتن

2) تنظیم یک فرکانس توسط مدار تانگ یا هر چیزه دیگه

3) آشکار سازی *** گیریم دو ولت فرستادی ، نمیتونی آنتنو وصل کنی به بلندگو باید آشکار سازی شه یعنی چی ؟ یعنی اون ولتاژی که رو کریر سوار شد و از آنتن فرستنده به کمک کریر پخش شد

حالا باید بیاد پایین و از کریر جدا بشه ( کریر یه فرکانس بسیار بالاست که ولتاژ صدای شما رو اون سواره)

4) تقویت

میبینید که اگه مستقیم آنتنو وصل کنی به بلندگو که نمیشه ، چطوری آشکار سازیش کنی؟

اگه با حجم مشکل دارید خوب اینم بار دومه که میگم گیرنده ررو میشه قده یه بند انگشت ساخت حتی بدون آنتن! ، دیگه میخوایی چه کار کنی؟

ولی بازم ممنون...

:nice:
        .
        .
        .

دیدگاه

سلامممممممم... صبر کن عکس لود شه :mrgreen:

سوال هر دوتونو تو این جواب دادم با دقت بخونین...

عکس لود شد؟؟؟

خوب یه خورده رو تو اون عکس بالا نوشتم ادامش اینجا.

همونطور که گفتم تو حوزه زمان اون سیگنان که سیگنال قرمز سیگنال پیام ( صدای شما) و سیگنال سیاه رنگ ، سیگنال خروجی آنتن هستش که FM است یعنی با افزایش دامنه پیام ( افزایش ولتاژ ) فرکانس افزایش و با کاهش کاهش یافته... خوب آقایون این سیگنال سیاه است که از آنتن پخش میشه.

اینها الکترون ها هستند ، ( در قانون آمپر وقتی از یک سیم یک جریان متناوب عبور کند اطراف آن سیم یک نیروی نامرئی به نام نیروی مغناطیسی ایجاد میکنه ) اینجام به همین طورت این الکترون ها هستند که از آنتن پخش میشوند و به آتن گیرنده برخورد و یک ولتاژ بسیار بسیار کوچک ایجاد میکنند ( تازه این فرایند زمانی رخ میدهد که فرکانس سیگنال مورد نظر زیاد باشد اگر شما سیگنال صدای خودتان که در حدود چند کیلو هرتز میباشد (مثلا 4 کیلو هرتز) اگر آن را با یک سیگنال بالا ارسال نکند نیاز به یک آنتن به اندازه ی چند کیلومتر دارید ، خوب پیدا کردین یک همچین آنتنی از عهده بنده که خارج است!!!
          با فرض پیدا کردن این آنتن مسئله ی برد مطرح میشود ، همان طور که میدونید هر چه فرکانس بالا تر باشد
          تششع الکترون بیشتر میشود و در پی آن برد سیگنال.
          مثلا با ساخت یک فرستنده ی که یک فرکانس 100 مگا هرتز (مثلا همین فرستنده های اف ام ) تولید میکند شما نیاز به آنتنی در حدود یک متر دارید.

با این قانون شما نمیتوانید به قول دوستمون "زارت" آنتنو به بلنگو وصل کنید و این مشکل بخاطر همون فرکانس بالاست ( یک بار دیگه میگم سیگنالی که به آنتن گیرنده برخورد میکنه ( FM ) در حدود 100 مگا هرتزه در صورتی که سیگنال صدای شما حدود 3 کیلو هرتزه!!!
          شما بگین چطوری بدون گیرنده این امکان پذیره؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

در مورد شکل بالا باید بگم اون یک الگو از اف ام است در حقیقت اونطور نیست ، بخاطر چییییییی

ببینی اگه بخوام تخصصی تر صحبت کنم ، اون عکس بالا یک فرکانس 100 هرتزی است که با فرکانس یک کیلو مدوله شده است ، ولی در اف ام تجاری باید یک فرکانس 100 مگا هرتزی با یک فرکانس 3 کیلو هرتزی مدوله شه!!!

طرح این مبحث بخاطر این بود شما این نکته رو (که قبلا برا خودمم سوال بود) یادتون نره که ، درسته من گفتم فرکانس کریر با دامنه پیام تغیر میکنه ولی این تغیر آنقدر نیست که باعت تعویض ایستگاه شود...

ببینید شما در یک فرکانس مثلا 100 مگا هرتز گیرنده خود را قرار داید، خوب اگر قرار باشد که فرکانس فرستنده که فرکانس کریر آن هم درست 100 مگا هرتز است با دامنه تغییر کند ، با این شرایط پس اون موجی که رو گیرنده تنظیم کردیم هم عوض میشه مگه نه!!!
          جواب منفیه ، چرا؟ بخاطر اینکه تغییر فرکانس کریر بسیار بسیار کمتر از فرکانس خود سیگنال است
          مثلا شما فک کنید یک سیگنال 100000000 هرتزی برای مثال 10000 هرتز تغییر کند
          که به این تغییرات پهنای باند میگویییییییم.

دیگه خسته شدم...
          اگه سوالی موند بگید ، چی یادم رفت؟؟؟؟؟؟؟
          آها یه خورده هم در مورد این صحبت کنیم که چجوری سیگنال صدا روی کریر سوار میشه خوب تو اون مدار بالا که میبینین

وقتی سیگنال صدای شما به بیس ترانزیستوری که به کلکتور آن یک مدار تانک وصل شده است ، میرود با توجه به تغییر جریان که این بلندی صدای شماست که این تغییرات جریان را توسط میکروفون تولید میکند ، روی کلکتور هم جریان عبوری از مدار تانک هم تغییر کرده و این باعث تغییر فرکانس کاری مدار تانک شده واین است که اف ام متولد میشود.

و این سیگنال از آنتن پخش میشود ، ما نمیتونیم این سیگنالو مستقیم به بلندگو وصل کنیمممممممممممممم.

آقای اهسنجان اگه شما دنبال یک گیرنده ای هستید که کوچک باشد که کاری ندارد خوب بگید چه نوع گیرنده ای میخواهید براتون درستش کنم ، خوب گیرنده AM که خیلی آسونه با یه آی سی یه 3 پایه با یه ترانزیستورو مخلفاتش میشه یه گیرنده ی AM ساخت ، یه گیرنده فوق العاده آسون هم گذاشتم تو همین سایت ، ولی کوچیک نی!

خوب دیگه فک کنم حالا گرفته باشین چرا نمیشه دو ولت رو ایجاد کرد چون این الکترون های بدبخت نمیتونن با برخورد با آنتن نیمه حرفه ای شما 2 ولت تولید کنننننننننن. :angry:
          برای ایجاد دو ولت باید یک فرستنده بسیار قوی داشته باشید که با فاصله ی 10 سانتی آن با گیرنده این ولتاژ تولید شود.

ولی بازم ممنون... :rolleyes:

تاندون های انگشتام قج قج میکنند!!!

غلط املاییرو به بزرگواری ببخشید. :mrgreen:
          .
          .
          .

دیدگاه

برای ایجاد دو ولت باید یک فرستنده بسیار قوی داشته باشید که با فاصله ی 10 سانتی آن با گیرنده این ولتاژ تولید شود
            سلام
            از توضیحاتتون واقعا ممنون هستم خسته نباشید
            ولی منظورتون از یک فرستنده ی خیلی قوی چند وات هست

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ahsanjan
              ولی منظورتون از یک فرستنده ی خیلی قوی چند وات هست
              بالای چند صد وات!!!

عزیزم ، گفتم که امواجی که روی آنتن گیرنده (مثلا دو ولت تولید میکنند ) به هیچ دردی نمیخورند

چرا ؟ چونکه این موج داری 100 مگا هرتز است و به هیچ وجه به بلندگو وصل و صدای شمارا پخش نخواهد کرد. چون آشکارسازی نشده...

ولی اگر منظور شما از انتقال ولتاژ برای شارژ یک گوشی یا هرچیزه دیگری باشه ، این میشود یعنی یک فرکانس پایین از یک سیگنال را از یک ترانسفورماتور به دیگری مثلا در فاصله ی چند سانتی فرستاد

و با این روش میتوان یک وسیله را بی سیم شارژ کرد.

من منظورتونو نگرفتم ، این نظریه به درد کجا میخوره آخه؟؟؟

بازم ممنون. :mrgreen:
              .
              .
              .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ahsan22
                سلام
                آقا مجید واقا خیلی زحمتکشیدید ممنون به درد من که خیلی خورد
                ولی من برام یک سوال پیش اومد چطور پس یک جوان ایرانی تونسته برق رو بفرسته از طریق امواج با این توضیحاتی که شما دادید
                با سلام...

برق رو با امواج فرستاده؟؟؟

خوب من که همون جا هم گفتم شما میتونید از یک ترانس ( به صورت تزویج ) و روش القا ، رو یه ترانس دیگه برق یا همون الکترون یا رو القا کنید.

چرا که نشه ، خودتونم میتونید درست کنید، یک سیم پیچ حامل جریان الکتریسیته که حول خودش یک میدان مغناطیسی تولید میکنه ( شرط آنکه قوی باشد ) روی ترانس دیگر که حتی چند سانتی متر یا متر از آن فاصله داشته باشد

نیرو وارد میکند و با عث تولید ریان الکتریکی در آن میشود.

من منکر آن نیستم ولی اگر بحث را دنبال کرده باشید ، فقط آقایahsanjan جون خواستم بدون استفاده از گیرنده موجی که به آنتن برخورد میکنن رو مستقیما به بلندگو وصل کنند و من گفتم این غیر ممکن است

شما نظر دیگری دارید ، میشنویم.

در مورد گیردنده الان براتون مینویسمممم.
                .
                .
                .

دیدگاه

پاسخ : محاسبات در فرستنده ها***

با سلام. صبر کنید تمام عکس ها بالا بیایند.

محاسبات در فرستنده ها

من در اینجا فقط بعضی از محاسبات نظیر ، فرکانس ، اندازه آنتن ، اندازه طول موج و .. میزارم

خوب اول محاسبه ی فرکانس تولید شده توسط مدار تانک.

خوب همونطور که میدونم مدار تانک از یک خازن و سلف موازی شده ایجاد میشود.

خوب به کمک این فرمول=> فرکانس مدارو بدست میآورم.

در اینجا Fr فرکانس مدار هست و C و L هم به ترتیب مقدار خازنو سلف هستند.

به صورت عملی (اگه مدار های قبلو دیده باشید و یا یک فرستنده درست کرده باشید) سیم پیچ ما داری 5 دور سیم هست که مقدار آن

حدوده 0.12 میکرو هانری هست یعنی 120nH و مقدار خازن هم 18 پیکو فاراد

این مقادریرو بر اساس مدار ساده ای که در همین پست گذاشتم انتخاب کردم ، خوب در فورمول قرار میدیم

خوب من این معادله رو اینطوری نوشتم===>

خوب در مورد این فرمول باس بگم که تو قسمت اول من خازنو به صورت نانو نوشتم یعنی 0.018nF

و در مراحل بعد به صورت عدد علمی نوشتم ، مشکلی که نیست؟؟؟

همون طور که با هم دیدیم فرکانس مدارمون 108 مگا هرتر در اومد...

که با تغییر ظرفیت سلف ( با تغییر فاصله ی سیم پیچ ) و یا تغییر خازن هر مقدار فرکانسی که میخواهید بسازید.

منظور هر مقدار نه که فرکانس خیلی بالا ( بسته به خود ترانزیستور و موارد دیگر دارد )که بعدا بحث میکنیم.

در مورد محاسبه ی آنتن باید بگم که اول باید لاندارو حساب کنیم ، لاندا طول موج هست...

و با این فرمول محاسبه میشود==>

لاندا مساوی با سرعت نور بر حسب متر بر ثانیه تقسیم بر فرکانس.

خوب در اینجا یک جدول درست کردم که میزارم براتون.

در این جدول چندتا از فرکانس های استانداردو گذاشتم.

برا مثال در فرکانس 100 مگا هرتز بر اساس فرمول لاندا میشود 3 متر.

خوب برای محاسبه طول آنتن بسته به نوع آنتن داریم:

آنتن های یک دوم طول آنتن لاندا تقسیم بر دو میشه 1.5 متر

*** آنتنهای یک چهارم لاندا بر 4 میشه 75 سانتی متر***

آنتن های یک هشتم لاندا ، 37.5 سانتی متر

و ...

خوب دیگه سوالی بود در خدمت خدایش خسته شدم.............. :mrgreen:
                  .
                  .
                  .

دیدگاه

گیرنده های (رادیو) AM چگونه کار میکنند؟؟؟***

گیرنده های (رادیو) AM چگونه کار میکنند؟؟؟

گیرنده های AM که در فرکانس حدودا بین 800 کیلو تا 1.3 مگا هرتز کار میکنند بدین صورت به قول دوستمون رمز گشایی میشوند.

بریم سر اصل مطلب ، به عکس زیر یه نیگا بندازید.

خوب اون موج اولی ، موجی است که توسط آنتن دریافت و پس از عبور توسط مدار تانک (یک فرکانس یا ایستگاه توسط همان فرکانس رزونانس با تغییر مقدار خازن واریابل ) ایجاد شده و وقتی از این مدار عبرو میکند آشکار سازی میشود.

به همین راحتی بعد با چند مدار پیش تقویت کننده و تقویت کننده و آمپلی فایر های با وات بالا به گوش نازنینتون میآنو شما میشنوید و از رادیو لذت میبرید.

خوب این مدار ساده چگونه کار میکند؟؟؟

وقتی سیگنال وارد یک سر دیود میشه ، آقا دیود نصفشو ( منفی رو ) عبور نمیده و فقط نیمه مثبت عبور میکنه و شکلش اینطوری میشه ( همونی که تو کادر کشیدم.

خوب اون خازن ( با مقدار کم ) در حد پیکو یا نانو ، فقط فرکانس بالا رو حذف میکنه !!!

مگه میشه !!! آره چرا نشه ! اگه یادتون باشه در فرکانس بالا خازن داری Xc کمتری نسبت به فرکانس پایین میشه چون همون طور که میدونم. Xc=1/CW

ایکس 30 مساویست با یک تقسیم بر مقدار (ظرفیت) خازن * امگا

امگا هم مساوی دو * پی (3.14) * F

خوب این یه معادلست که اگه فرکانس بالا بره امگا بالامیره و ایکس 30 کاهش پیدا میکنه.

اون مقاومت هم بخاطر اینکه خازن دشارژ بشه و اگه اون مقاومت نباشه خازن مقدار AC رو DC میکنه

و در ضمن برای نصف کردن موج توسط دیود هم به کار میره (( حوصله ندارم توضیح بدم))

!!!

خوب بود؟؟؟

اینجام یه مدار بسییییییییییییییییییییار ساده که خودمم ساختم میزارم تا برین حالشو ببرین.

رادیو AM برای شما.

اگه دوس داشتینو اون شوق ساختنشو داشتید بگین تا براتون بذارمممممممممممممممممممممممم.

اندازه L و C هم بعدا میزارم

دیگه جونی برام نمونده.

.
                    .
                    .

دیدگاه

رادیو اف ام چگونه کار میکند؟؟؟؟؟؟؟؟( همراه با مدار عملی )**

رادیو اف ام چگونه کار میکند؟؟؟؟؟؟؟؟

خوب در مورد گیرنده ی اف ام به خورده قضیه سخت تر و پیچیده تر میشه

اگه بخوام خیلی ساده در این مورد بحث کنم باید بگم : موقعی که سیگنال اف ام به آنتن میخوره

جریانی که از آنتن عبور میکنه به یک مدار تانک میرسه در این قسمت مدار تانکی که با آرایش جدید قرار گرفته با افزایش فرکانس دارای یک ولتاژ بیشتری روی دو سر خودش تولید و زمانی که فرکانس کم میشه ولتاژ دو سرشم کم میشه ( خودمم نفهمیدم چی گفتم )

فقط اینو بدونین که در قسمت فرستنده که با افزایش ولتاژ دو سر تانک فرکانس بیشتر میشه!!!

(( اف ام : با افزایش دامنه فرکانی کریر زیاد و با کاهش دامنه حامل، f کریر کاهش پیدا میکنه))

خوب تو رادیو این برعکسه!!!!!!!

با ساخت این مدار میفهمین چی میگم...

یک رادیو اف ام بسیار ساده بسازید....

خوب در این مدار که بر اساس این انتخاب کردم که هم سادست و هم قطعاتش تو ایران عزیز فتو فراون ریخته !!!

در مورد سلف باید بگم یه سیم پیچی است که دور یه میله 4 میلیمتر پیچیده شده ( 1 میل )

خازن هم خازن تریمر 7 تا 27 پیکو ( فراونننه ) میتونین بیشتر هم انتخاب کنیید

هدست هم کریستال باشه بهتره

ولتاژ هم دو تا باتری قلمی

آنتن یه آنتن 60 سانتی...

اه ترکیدم چقد نوشتمممممممممممم

هر سوال بود در خدمتم.

:mrgreen: oo:
                      .
                      .
                      .

دیدگاه

سلام
                        می شه این مدار فرستنده FM رو هم تشریح کنید؟؟

این هم لینک مشخصات مدار

http://pira.cz/entx1.htm

دیدگاه

بحث فرستنده شد من پابرهنه اومدم وسط یه سوال کنم.
                          این ماژول های 2262 و 2272 رو دیدید؟ یکیش برا فرستنده است یکی برا گیرنده.
                          گیرنده آنتن خارجی بهش می تونه وصل شه اما فرستنده آنتن 6-7 سانتی داره و تو یه جعبه مثل سوئیچ دزدگیر ماشینه.

من آنتن فرستنده رو کندم جاش یه آنتن 30 سانتی گذاشتم بردش یهو زیاد شد. آخه مگه میشه؟!؟ جدی میگم. مگه میشه؟ نباید فرقی می کرد.

آنتن گیرنده که خارجی است چطور باشه بهتره؟ یعنی پترنش رو میگم. مونوپل مثل تلسکوپی باشه یا مارپیچ یا...؟؟
                          بابا هی این امضای منو پاک نکن! حساسیت داری؟!
                          "سبز سبــــزم ریشه دارم! من درختــــــــــــی استوارم!"

دیدگاه

سلام خسته نباشید من تازه تو سایتتون عضو شدم .من یه مدار مشابه چیزی که شما گذاشتین ساختم .(فقط مونتاج کردم)
                            ولی اصلا ثبات نداره .باید حتما پشت مدار رو بادست لمس کنی تا بعضی وقت کار کنه . مثلا اگه ایندفه یه نقطه رو باید لمس کنی دفعه بعد یه جا دیگه رو باید لمس کنی تا مدار کار کنه .
                            ببخشید اگه عکسا بی کیفیته
                            http://www.4shared.com/photo/S2ojnZpQ/04062011131.html
                            http://www.4shared.com/photo/DH20dTQh/04062011132.html

دیدگاه

سلام
                              آقا دو تا سوال از تمام دوست های طراح مخابراتی و کسایی که الکترونیک 3 رو پاس کردن داشتم.لطفا خوابهاتون سر به سری یا همین جوری نباشه چون یه بنده خدا که مثل من گم راه می شه چندین نفر دیگه هم از من بدتر می شن

FT در ترانزیستور به چه معناست؟این سوال این چند روزه من!!!!
                              فرکانسی که در آن بهره یک می شود؟
                              Current Gain-Bandwith product ضریب جریان در پهنای باند عدد ثابت ft

اگر Current Gain-Bandwith product باشه(که طبق توضیحات در دیتاشیت اکثر ترانزیستور ها همین عبارت به کار رفته) یعنی اگر داخل حالت امیتر مشترک یه سینگنال رو تقویت کنیم چون بهره جریان امیتر مشترک تقریبا نزدیک بتا هست پس همیشه ft حتی برای یه فرستنده 100 مگاهرتزی باید بیش از 10 گیگاهرتز باشه
                              ft=Gi*BW
                              تغییرات فرکانس میانی هم باز کم بگیریم حتما ترانزیستورمون باید درحد گیگاهرتز باشه اما داخل اکثر مدارت RF حتی با ft 300 یا حتی 150 یه فرستنده 100 مگاهرتزی درست کردن

اگر ft فرکانسی باشه که جریان در آن یک می شود
                              فرمولی که بشه با توجه به پهنای باید و گین مدار یه مدار اسیلاتور ساخت چیه؟یعنی اگر بخوایم یه فرستنده FM بسازیم که طبقه میکسر یه آرایش کولپیتز باشه مینیم ft باید چقدر باشه

منتظر پاسخ دوستان هستم
                              هیچ دانش آموزی نیست که به در خانۀ دانشمندی آمد و شد کند, مگر این که خداوند برای هر گامی که برمی دارد عبادت یک سال را برایش رقم زند.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط samadica
                                سلام
                                می شه این مدار فرستنده FM رو هم تشریح کنید؟؟

این هم لینک مشخصات مدار

http://pira.cz/entx1.htm
                                با سلام : T1 نوسان ساز - D1 و C10 و R1 و R2 مدولاسیون و با توجه به نبود مقادیر قطعات : T1 و T2 تقویت
                                --------------------------- --------------------------

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X