اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ساخت آنتن 2.4 گیگاهرتز

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ساخت آنتن 2.4 گیگاهرتز

سلام
    من یه رادیو 2.4 گیگاهرتز بنام نانواستیشن2 دارم بازش کردم آنتنش به این صورت هست
    کسی میتونه راهنمایی کنه چطور ساختن میخواهم عین همین بسازم چیز خاصی هم نباید داشته باشه

10دیبی هست

نمیدونم جنسش از چیه که قابل انعطافه و زیر 10 گرم وزنشه خیلی سبکه من برای کار خاصی میخواهم که وزن خیلی مهمه

یه سوال دیگم داشتم
    چرا فقط یک طرف آنتن کار میکنه مثلا پشت آنتن به خوبی جلوش کار نمیکنه؟
    چون پشتش هم چیزی نیست که بخواهد به عنوان مانع عمل کنه
    اگر پشتش هم مثل جلو کار میکرد خوب بود.
    ان بر آمدگی ها و شیارها سمت جلو هست پشت آنتن صاف هست

پاسخ : ساخت آنتن 2.4 گیگاهرتز

عبارت زیر رو جستجو کن:
    microstrip antenna array 2.4 ghz
    آنتنهای میکرواستریپ هستن
    برخی از دوستان در همین سایت هم تخصص کافی در این زمینه دارن
    انشالله که راهنمایی کنن
    1: اللهم صل علي محمد و آل محمد و عجل فرجهم و ...
    2: دانش بهتره يا ثروت؟ بدون شعور هيچکدوم!
    3: دلا معاش چنان کن که گر بلغزد پاي *** فرشته‌ات به دو دست دعا نگه دارد (حافظ)

دیدگاه

ممنون
      تو اینترنت تو سایت های ایرانی چیزی نتونستم پیدا کنم
      اگر دوستان لطف کنید راهنمایی کنن من خودم اصلا هیچ تجربه ای ندارم
      دقیقا میخواهم رو همین بسازم اندازه همه چیز ممنون.

دیدگاه

سلام
        بنده در این زمینه فعلا اول راهم. اما به نظرم حداقل کاری که باید بکنید، این است که ابعاد این آنتن را با کولیس اندازه بگیرید و عینا آن را در یکی از نرم افزارهای شبیه سازی بکشید. پیشنهاد من CST است که هم کار با آن آسانتر است و هم به ادعای شرکت سازنده اگر پارامترهایش دقیق تنظیم شوند، نتایج شبیه سازی و ساخت عین هم می شوند! oo:
        بعد که شکل مکانیکی آنتن را در این نرم افزار کشیدید، و تنظیمات مربوطه (از جمله شبیه سازی تمام موج ) رو انجام دادید، بزنید تحلیل کنه و پاسخ ها رو ببینید. بعد می تونید به راحتی جنس هادی رو هم تغییر بدید و دوباره تحلیل کنید. وقتی به پاسخ مناسب رسیدید، می تونید فایل پی سی بی اونو بدید براتون بزنند.
        البته به قول استاد ما (حفظه الله)، یکی از مشکلاتی که در کشور در زمینه ساخت آنتن و ادوات مایکروویو هست، همین فناوری ساخت است. اینکه مثلا دستگاه برش یا تراشی نیست که بتونه با دقت چند میکرون یه سازه رو تراش بده. و خطای بیش از این تو فرکانس های بالا عجیب درد سر می سازه. البته نمی دونم منظور ایشون از فرکانس بالا، این فرکانس هم هست یا نه.
        ان شاءالله دوستان دیگه هم بیان کمک کنند...

نوشته اصلی توسط eq-sun
        یه سوال دیگم داشتم
        چرا فقط یک طرف آنتن کار میکنه مثلا پشت آنتن به خوبی جلوش کار نمیکنه؟
        چون پشتش هم چیزی نیست که بخواهد به عنوان مانع عمل کنه
        اگر پشتش هم مثل جلو کار میکرد خوب بود.
        ان بر آمدگی ها و شیارها سمت جلو هست پشت آنتن صاف هست
        اینکه میگید یه طرف آنتن کار می کنه یعنی چی؟ چطوری فهمیدید فقط یه طرفش کار می کنه؟
        جساراتا می شه یه عکسم از پشتش بذارید؟! البته اگه منعی نداره!

موفق باشید/
        ...يُجَاهِدُونَ فِي سَبِيلِ اللّهِ وَلاَ يَخَافُونَ لَوْمَةَ لآئِمٍ...
        مائده 54

دیدگاه

نوشته اصلی توسط سیمرغ
          سلام
          بنده در این زمینه فعلا اول راهم. اما به نظرم حداقل کاری که باید بکنید، این است که ابعاد این آنتن را با کولیس اندازه بگیرید و عینا آن را در یکی از نرم افزارهای شبیه سازی بکشید. پیشنهاد من CST است که هم کار با آن آسانتر است و هم به ادعای شرکت سازنده اگر پارامترهایش دقیق تنظیم شوند، نتایج شبیه سازی و ساخت عین هم می شوند! oo:
          بعد که شکل مکانیکی آنتن را در این نرم افزار کشیدید، و تنظیمات مربوطه (از جمله شبیه سازی تمام موج ) رو انجام دادید، بزنید تحلیل کنه و پاسخ ها رو ببینید. بعد می تونید به راحتی جنس هادی رو هم تغییر بدید و دوباره تحلیل کنید. وقتی به پاسخ مناسب رسیدید، می تونید فایل پی سی بی اونو بدید براتون بزنند.
          البته به قول استاد ما (حفظه الله)، یکی از مشکلاتی که در کشور در زمینه ساخت آنتن و ادوات مایکروویو هست، همین فناوری ساخت است. اینکه مثلا دستگاه برش یا تراشی نیست که بتونه با دقت چند میکرون یه سازه رو تراش بده. و خطای بیش از این تو فرکانس های بالا عجیب درد سر می سازه. البته نمی دونم منظور ایشون از فرکانس بالا، این فرکانس هم هست یا نه.
          ان شاءالله دوستان دیگه هم بیان کمک کنند...
          اینکه میگید یه طرف آنتن کار می کنه یعنی چی؟ چطوری فهمیدید فقط یه طرفش کار می کنه؟
          جساراتا می شه یه عکسم از پشتش بذارید؟! البته اگه منعی نداره!

موفق باشید/

سلام
          متاسفانه من با این برنامه کار نکردم

در مورد اون یه طرف آنتن
          آخه پشت آنتن سیگنالش خیلی ضعیفتره تا جلوش اینو چک کردم

از فایبرگلاس با یک رو مس استفاده کردند
          حالا یه سوال داشتم اگه من از فایبرگلاس دو رو مس استفاده کنم بنظرتون بهتر نیست یعنی در هر دو طرف چاپ کنم؟
          مشکلی پیش نمیاد؟

بعد میخواستم خود فیبر مدار چاپی فایبرگلاس بخرم و بعد طرح رو روی کاغذ گلاسه چاپ کنم
          و با اتو بچسوبنم به برد و بزارم توی اسید مخصوص مدار چاپی
          بنظر شما این روش فقط برای فیبرهای مدار چاپی مسی هست یا فایبرگلاس هم میشه
          من بخاطر سبکی میخواهم از فایبرگلاس استفاده کنم

دیدگاه

آنتن رو اسکن کردم با فتوشاپ تونستم برد رو در بیارم
            اما هر کاری میکنم یه چند میلیمتر بعد از چاپ یه چند میلیمتر (2) اختلاف داره با نمونه اصلی در حالی که اندازه ها رو درست وارد کردم
            میخواستم بدونم اگر در حد 2 میلیمتر سایز آنتن بالا یا پائین تر نسبت به نمونه اصلی بشه تاثیری هم داره؟

عکس

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : ساخت آنتن 2.4 گیگاهرتز

نوشته اصلی توسط eq-sun
              اما هر کاری میکنم یه چند میلیمتر بعد از چاپ یه چند میلیمتر (2) اختلاف داره با نمونه اصلی در حالی که اندازه ها رو درست وارد کردم
              میخواستم بدونم اگر در حد 2 میلیمتر سایز آنتن بالا یا پائین تر نسبت به نمونه اصلی بشه تاثیری هم داره؟
              شما عبارت
              کد:
              tolerance analysis of microstrip antennas
              رو جستجو کن!
              - نکته: بستگی به فرکانس کاری داره!
              و یا به عبارت دیگه: به لاندا بستگی داره
              1: اللهم صل علي محمد و آل محمد و عجل فرجهم و ...
              2: دانش بهتره يا ثروت؟ بدون شعور هيچکدوم!
              3: دلا معاش چنان کن که گر بلغزد پاي *** فرشته‌ات به دو دست دعا نگه دارد (حافظ)

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : ساخت آنتن 2.4 گیگاهرتز

نوشته اصلی توسط eq-sun
                سلام
                ببخشید که دیر جواب می دم.
                نرم افزار HFSS هم برای این کار مناسبه. تو لینک زیر یه آموزش از طراحی چنین آنتنی با این نرم افزار گذاشته شده است.
                http://forums.weare.ir/index.php/top...AF%D8%B1-hfss/
                اینکه می گید با فتوشاپ ابعادش رو در آوردید و می خواهید به روش مدار چاپی اونو چاپ کنید شاید جواب بده شاید نه!
                چون در آنتن های مایکرواستریپ، جنس دی الکتریکی که وسط قرار می گیره هم مهم است.
                متاسفانه بنده اونقدر با تجربه نیستم که بگم چند میلیمتر چه تاثیری می تونه داشته باشه، یا اینکه جنس دی الکتریک رو عوض کردید، آیا تفاوتی در رفتار آنتن ایجاد می شه یانه.
                در هر صورت به نظر من دو تاراه وجود داره.
                اینکه آنتن رو تو یکی از این نرم افزار ها شبیه سازی کنید و پاسخ ها رو ببینید. (زیاد سخت نیست. این آموزشو دنبال کنید...). در نرم افزار هم قطر و هم جنس دی الکتریک قابل تعیین و تغییر است. و به راحتی امکانات بهینه سازی آنتن (با تغییر طول یا ضریب دی الکتریک) در آن موجود است.
                دوم اینکه آنتن رو بسازید ببینید جواب می ده یانه!!
                یه سوال دیگه اینکه شما چطور بررسی کردید که یه طرف آنتن سیگنالش قویه و طرف دیگه ضعیف؟ با اسپکتروم آنالایزر؟

یک نکته دیگر اینکه تا آنجایی که من می دانم آنتن را نمی توانید به صورت دو رو چاپ کنید. از آنجا که آنتن های مایکرواستریپ، جهتی( directional) هستند، یک راه بهبود این نقص اینه که دو تا بسازید و پشت هم دیگه بذارید. اما اینکه دقیقا قرینه همین پچ رو پشت فیبر هم چاپ کنید، حتما نیاز به شبیه سازی و محاسبه داره چون قطعا روی هم تاثیرات متقابل می گذارند.
                و در نهایت بگم که برای طراحی آنتن خیلی چیزها مهم است. علاوه بر جنس صفحات هادی(مس باشد یا چیز دیگر)، جنس دی الکتریک (همان فیبر ) و قطر آن (دی الکتریک) و ابعاد کل آنتن به شدت مهم است.
                در چاپ pcb به همان روشی که گفتید، ممکن است که اگر مدار شما یک مدار معمولی باشد( فرکانس نه چندان بالا، و با فرض در نظر گرفتن مدار فشرده)، خیلی راحت جواب می گیرید. اما در فرکانس بالا، آن هم آنتن به نظرم کار به این راحتی نباشد. پیشنهاد می کنم که حتما بدهید جایی برایتان این پی سی بی را چاپ کنند که دقت کار بالا برود. چون بالاخره حساب کتابی که ندارد، یک دفعه آمدیم و اسید شما، بعضی مسیر ها را نازک تر کرد. آن وقت معلوم نیست که اشکال کار از مراحل ساخت است یا از ابعادی که انتخاب کردید یا از جنس فیبر.
                به هرحال سعی کنید پارامترهایی که ممکن است در کارتان خطا ایجد کند را تا حد امکان کم کنید. تا راحت تر بتوانید به جواب مورد نظر برسید.
                موفق باشید/
                ...يُجَاهِدُونَ فِي سَبِيلِ اللّهِ وَلاَ يَخَافُونَ لَوْمَةَ لآئِمٍ...
                مائده 54

دیدگاه

سلام هزینه مدار چاپی های فرکانس بالا گران تمام میشه چون برای این جور کارها substrate مخصوص خودشو میخواد خودم برای چاپ پروژه ای چندین جا رفتم اما نتیجه ای حاصل نشد یا باید از substate گران قیمت مثل rogers استفاده کنید که هر شیت تقریبا 400هزار تومنه(به جز هزینه چاپ)
                  یا اگر بخواهید در فیبرهای معمولی مثل fr4 چاپ کنید تمام معادلات تئوری شما به دلیل بی کیفیت بودن فیبرها به هم میریزه و احتمال اینکه پروژه جواب بده یا نده پنجاه پنجاه است.
                  نقش هستی نقشی از ایوان ماست اب و باد و خاک سرگردان ماست
                  * برای آینده درست مصرف کنیم*

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                  X