اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ذات امواج الکترومغناطیس چیست؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : ذات امواج الکترومغناطیس چیست؟

نوشته اصلی توسط ubub نمایش پست ها
    یک ذره باردار که دارای حرکت با سرعت ثابت است علاوه بر میدان الکتریکی دارای میدان مغناطیسی هم هست، ولی این لزوما به معنی ایجاد موج الکترومغناطیس نیست،
    پس موج الکترومغناطیس چیه و چطوری تولید میشه؟؟
    ببین توی یه جمله: "وقتی ذرات باردار شتاب میگیرند، موج الکترو مغناطیس تولید میشود!!"
    یعنی اون حرکتی از ذرات باردار موجب ایجاد موج الکترومغناطیس میشه که دارای سرعت متغییر با زمان باشه!

من یکی که متوجه نشدم.
    تو جمله اول میگی: یک ذره باردار که دارای حرکت سریعه لزوما امواج الکترومغناطیس بوجود نمیاره. تو جمله بعدی میگی: اون حرکتی از ذرات باردار موجب ایجاد موج الکترومغناطیس میشه که دارای سرعت متغییر با زمان باشه!
    منظورت اینه که امواج الکترومغناطیس فقط از جریان متناوب ساطع میشه و تو جریان مستقیم امواج الکترومغناطیس ساطع نمیشه؟!

خواهش میکنم بیشتر همکاری کنید من بتونم درک کنم موضوع رو.
    راستی اون لینک نظرسنجی برای من غیرفعاله

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

نوشته اصلی توسط hossein951ann نمایش پست ها
    در زمانهای نه چندان دور که انسان هوشمند شد و توانست علاوه بر خوردن و خوابیدن و .... تفکر را آغاز بنماید شروع به پرسش از خود نمود تعداد خیلی کمی از راه علم شروع به جواب دادن به سوالات خویش کردند و با صرف وقت و هزینه بسیار ،کم کم به سوالات پیرامون خویش پاسخ داده و خواهند داد و با دست آوردهای خود باعث شکوفایی بیشتر در زندگی انسانهای دیگر شدند.....و متاسفانه عده بسیار زیادتری به راه آسانتری به نام خیال بافی روی آورده و برای هر چیزی که میدیدند ماورایی تصور کرده و هر پیشامدی را به آن متصل میکردند و کم کم در طول زمان با پیدا شدن راه حل مشکلان این ماوراها کم کم از تعدادشان کاسته و در حال حاضر تعداد آن به یک کاهش یافته ........

خواهش میکنم به این موضوع ادامه ندید و نزارید موضوع به حاشیه بره. این موضوع به عنوان تاپیک ربطی نداره.
    ممنون

دیدگاه

ببخشید صحبت های بنده به موضوع مورد بحث زیاد مربوط نیست فقط چند موردی گفته شد که خواستم این مطالبو بگم.
      خیلی از غربی ها فکر میکنن شرق چیزی برای ارائه در علوم تجربی و نظری نداره و شرقی ها هم اکثرشون فکر میکنن غربی ها فقط یه دو دو تا چهار تای ساده رو بلدن
      چیزایی که من از شرقی ها و غربی ها و یا از افرادی که چیزی بارشون هست فهمیدم خلاف این مطلبه .. علوم نظری غربی ها رو اصلا دست کم نگیریم و فکر نکنیم منطق و فلسفه ما خیلی کارش درسته و از اونا سریم .. مخصوصا در مواردی که به عرفان و عشق الهی میرسه کاش کمی تحقیق کنید و ببینید غربی ها چیا دارن .. کلا انسان ها رو غربی شرقی تقسیم کردن زیاد باب میل نیست

عقل و علم و هر چه هست مارو میتونه برسونه به جایی که فقط بدونیم اینا خودبخود نیست و عناد مارو بشکنه بقیه ش با حضرت دله ..
      اثبات وجود یک موجود ممکنه ولی اثبات وجود خدا یک مغلطه بزرگه که ما ادما برای خودمون درست کردیم ..

ما و عقلمون و هر ابزاری از هر کدوم از طبقات عالم بالا که داشته باشیم نمیتونه مهر تایید بر اثبات خدا باشه .. عقل در توضیح اسرار الهی(نه خود اسرار هم) مثل خر در گل بخفت چه برسه به اثبات وجود خود خدا ..
      در مورد اثبات خدا خیلی ها از جمله خود من (ایام قدیم) خیلی تب و تاب دارن و انگار ولشون کنی تو نصف a4 با مداد ، چشم بسته میتونن اثباتش کنن ..اثبات چیزی که در دایره وجود نمیگنجه با کلمات ناقص و عقل پاره سنگی که همگی برای موجودات ساخته شدن !!!!
      به قول شاعر .... زهی نادان که او خورشید تابان همی جویندش به شمع اندر بیابان
      با شمع عقل در بیابان عالم دنبال خورشیدیم .. سرتو بالا کنی خورشیدو میبینی .. اثبات نداره که

نوشته اصلی توسط intel_amd نمایش پست ها
      تمام صحبتهائی که می فرمائید جوابهای کاملا مشخص و مستدل دارند و الان فقط ذهنتون داره ابهامات خودش را فوران میکنه , پیشنهاد شدید من به شما اینه که اگر , دوستدارید جواب تک تک ابهاماتتان برطرف شه از همین امروز شدیدا مطالعه و تفکر کردن را آغاز کنید , مطمئن باشید 1 شبه به همه جوابها نمی رسید چون مباحث زیادی وجود داره که باید مطالعه کنید

بنده توصیه م بشما اینه که حداقل در این مورد خاص پیاده شو با هم بریم خیلی با عجله میری .. بذار دریافتی هات یذره تو ذهنت غربال بشه جا بیوفتن بعد سوارشون شو و بتاز ..
      زندگی پر ز وجود است ولی ..
      ما چه را می خواهیم چه را می جوییم که لب چشمه ی امید اینچنین نا امیدانه به سرابی تلخ مینگریم...

دیدگاه

مطلب پست 26 رو برات رنگ کردم که بهتر متوجه بشی!
        اون فرهنگ لغتی که برات "ثابت" رو "سریع" ترجمه کرده بندازش دور یکی دیگه بخر!

نوشته اصلی توسط Semı نمایش پست ها
        من یکی که متوجه نشدم.
        تو جمله اول میگی: یک ذره باردار که دارای حرکت سریعه لزوما امواج الکترومغناطیس بوجود نمیاره. تو جمله بعدی میگی: اون حرکتی از ذرات باردار موجب ایجاد موج الکترومغناطیس میشه که دارای سرعت متغییر با زمان باشه!
        منظورت اینه که امواج الکترومغناطیس فقط از جریان متناوب ساطع میشه و تو جریان مستقیم امواج الکترومغناطیس ساطع نمیشه؟!

خواهش میکنم بیشتر همکاری کنید من بتونم درک کنم موضوع رو.
        دقیقا همینطوره، که برداشت کردید!
        ذرات باردار فقط در حرکت با سرعت متغییر نسبت به زمان موجب تشعشع موج الکترومغناطیس میشوند!
        و این تغییر نسبت به زمان، در جریان متناوب وجود داره و در جریان مستقیم وجود نداره! (از حالتهای موقتی گذرا که بگذریم)
        ... .

راستی اون لینک نظرسنجی برای من غیرفعاله
        کدوم لینک نظر سنجی ؟؟؟؟؟
        آفرین، برو درست رو بخون!
        ◙◙◙◙◙ میخوام به دوستان یه کتاب معرفی کنم! وقت کردید، بخونید - اسمش هست قرآن، سال نشر 10، نویسنده: خدا . ◙◙◙◙◙

دیدگاه

1- پس در اطراف یک بوبین یا سیم پیچ حامل جریان متناوب ، همیشه امواج الکترومغناطیس ساطع میشه؟! اگه بله، آیا این اماج خطرناک نیستن؟!
          2- قدرت امواج الکترومغناطیس به چی بستگی داره؟! به فرکانسشون؟! هر چقدر فرکانسشون بیشتر باشه (طول موجشون کمتر باشه) قدرتشون بیشتره؟!
          3- میشه با جریان متناوب، امواج قوی تر مثل ایکس و گاما تولید کرد؟

دیدگاه

تاریخچه کشف امواج الکترومغناطیسی و نور توسط انسان یکی از وقایع جالب و خاندنی در تاریخ فیزیک است .
            از گذشته های دور در مورد ماهیت نور صحبت میشدوبخصوص در بین فیلسوفان یونانی.. اما اولین بار نیوتون ادعا کرد که نور یک ماهیت ذره ای دارد.
            بعد ها ازمایش ها و نظریات بسیاری توسط دانشمندان ارائه شد و همچنین کشمشکش های زیادی بین اونها رخ داد و کم کم به این سمت میرفتند که نور یک موج است و درنهایت یانگ با ازمایش دقیق خود ثابت کرد که نور ماهیتی موجی دارد و باعث شد نظریه ذره ای بودن برای سالها فراموش شود
            تا اینکه انیشتین در سال 1905 اثبات کرد که نور ماهیتی ذره ای دارد.یعنی همان چیزی که نیوتون برای بار اول گفته بود.
            این داستان یک درس بزرگ است برای یک محقق که چیزی رو که بعنوان یک علم و نظریه میشناسیم و قبول داریم و حتی اونرو اثبات میکنیم روزی بکلی تغییر خواهد کرد و خلافش ثابت خواهد شد.و شاید دوباره اثبات شد..پس اظهار نکنیم که میدانیم.چون هم خیلی کم میدانیم وچییزی هم که میدانیم احتمال بسیار زیاد درست نیست..
            این عقیده رو که ما فقط چیزی رو که میبینیم قبول داشته باشیم هرچند قابل احترامه اما برای اهل تفکر و دانشمندان قابل قبول نیست و مانع از کشف و شناخت اسرار عالم بسیار بزگ هستی ست.این موضوع که فکر کنیم دنیا تنها همین دنیای مادی ایست که پیرامون خود میبینیم و درک میکنیم هرچند اثبات نشده ولی نه از نظر علم فیزیک و نه از نظر هیچ دانشمند بزرگی مورد تایید نیست.چون امروزه حتی واژه هیچ هم برای دانشمندان یک پدیده است
            جدیدترین ویرایش توسط amin tal; ۱۴:۱۹ ۱۳۹۶/۱۱/۲۴.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط amin tal نمایش پست ها
              پس اظهار نکنیم که میدانیم.
              با توجه به جمله دوم پست 29 ، فکر نکنم با من باشی!!
              1- پس در اطراف یک بوبین یا سیم پیچ حامل جریان متناوب ، همیشه امواج الکترومغناطیس ساطع میشه؟!
              بله.
              اگه بله، آیا این امواج خطرناک نیستن؟!
              توی فرکانسهایی بله و توی فرکانسهایی خیر.
              در این زمینه تحقیقات بسیاری صورت گرفته و میگیرد، و توی برخی موارد بین علما اختلافه!!!
              2- قدرت امواج الکترومغناطیس به چی بستگی داره؟! به فرکانسشون؟! هر چقدر فرکانسشون بیشتر باشه (طول موجشون کمتر باشه) قدرتشون بیشتره؟!
              اگه منظورت از قدرت، انرژی موج باشه، بله!
              E=hv ء E انرژی، h ثابت پلانک، v (بخون نوو) فرکانس موج الکترومغناطیس!
              و اگه منظورت از قدرت، نفوذپذیری در ماده است، که این بحثش جداست!
              3- میشه با جریان متناوب، امواج قوی تر مثل ایکس و گاما تولید کرد؟
              فکر نکنم هنوز کسی تونسته باشه، مداراتی بسازه، که توی این فرکانسها، قادر به کارکردن باشند که بخواد تست کنه میشه یا نه؟!
              با اینکه امروزه ما ماهیت همه امواج الکترومغناطیس را یکی میدانیم،
              ولی برای تولید هر بخشی از طیف، روشهای کاملا متفاوتی به کار میبریم!
              مثلا وقتی شما یه کبریت رو روشن میکنی، داری موج الکترومغناطیس تولید میکنی!!

ضمنا اینها که میپرسی، توی اینترنت فوله فوله، خیلی کامل و مصور!!!
              خوده Wikipedia که غوله!
              سرچ بزن، زودتر به نتیجه میرسی!
              ◙◙◙◙◙ میخوام به دوستان یه کتاب معرفی کنم! وقت کردید، بخونید - اسمش هست قرآن، سال نشر 10، نویسنده: خدا . ◙◙◙◙◙

دیدگاه

برای تولید اشعه ایکس با استفاده از ولتاژ متناوب کافیه این ولتاژ رو با استفاده از یک ترانسفورموتور افزاینده به چند ده هزار ولت افزایش دهیم این ولتاژ میتونه شتاب کافی به بار رو بده تا بتونه اشعه ایکس تولید کنه.(اتفاقی که توی تلویزیونهای قدیمی crt رخ میده)

دیدگاه

ممنونم بابت پاسخ ها و وقتی که می ذارید

نوشته اصلی توسط soheyl_60 نمایش پست ها
                  برای تولید اشعه ایکس با استفاده از ولتاژ متناوب کافیه این ولتاژ رو با استفاده از یک ترانسفورموتور افزاینده به چند ده هزار ولت افزایش دهیم این ولتاژ میتونه شتاب کافی به بار رو بده تا بتونه اشعه ایکس تولید کنه.(اتفاقی که توی تلویزیونهای قدیمی crt رخ میده)
                  پس خطوط انتقال سراسری که چند کیلوولتن اشعه ایکس ساطع میکنن؟!
                  میشه یکم بیشتر توضیح بدی. من فکر میکنم باید فرکانس جریان متناوب خیلی بیشتر بشه تا طول موج های کوتاه تر ساخته بشه. اینطور نیست؟!!

اگه منظورت از قدرت، انرژی موج باشه، بله!
                  و اگه منظورت از قدرت، نفوذپذیری در ماده است، که این بحثش جداست!
                  مگه قدرت نفوذپذیری موج به فرکانسش مربوط نیست؟!!! هرچقدر فرکانس موج بیشتر باشه قدرت نفوذش بیشتره دیگه. من فکر میکنم اینجا اشتباه جواب دادی. شما میگی "اگه منظورت از قدرت، نفوذپذیری در ماده است، که این بحثش جداست" ولی بحثش جدا نیست. قدرت نفوذپذیری موج ارتباط مستقیمی با فرکانس موج داره. اگه اشتباه فکر میکنم بگید.

امیدوارم از لحن نوشتن من ناراحت نشی ubub دوست من . چون از پاسخات معلومه آدم زود رنجی هستی. خوب اگه میدونستم که سوال نمیکردم. اینکه وقت میذاری قابل تحسینه ولی بهتره زود ناراحت نشی.

چندتا جمله خوشگل:
                  حیات درختان در بخشش میوه است؛ آنها می بخشند تا زنده بمانند زیرا اگر باری ندهند خود را به تباهی و نابودی کشانده اند.
                  کم دانستن خطرناک تر از هیچ ندانستن است.

تلاش کنیم ندیده ها را ببینیم؛ دیدن آنچه که همه می بینند هنر نیست.

دیدگاه

فکر میکنم اینجا اشتباه جواب دادی.
                    اینجا شصتات تا مهندس حاذق وجود داره، اگه اشتباه بنویسی، با تک تیر میزننت!!
                    مثل جمله زیر! که ربطی به بحث ما نداره:
                    نوشته اصلی توسط soheyl_60 نمایش پست ها
                    ... .
                    شما میگی "اگه منظورت از قدرت، نفوذپذیری در ماده است، که این بحثش جداست" ولی بحثش جدا نیست. قدرت نفوذپذیری موج ارتباط مستقیمی با فرکانس موج داره. اگه اشتباه فکر میکنم بگید.
                    الان هم میگم!
                    چند تا مثال برات میزنم:
                    درسته مثلا موقعی از اشعه X با فرکانس کمتر به سمت اشعه X با فرکانس های بیشتر و اشعه گاما میریم، نفوذپذیری بیشتر میشه!
                    ولی این لزوماً به این معنی نیست که هر چقدر هم به سمت فرکانسهای پائین تر طیف الکترومغناطیسی بیائیم، نفوذپذیری، مدام کم میشه!
                    عرض کردم بحث نفوذپزیری در اجسام مختلف از بحث انرژی موج، جداست!!
                    مثلا توی فرکانسهای مرئی (نور)، امواج EM از یک کاغذ نازک هم نمیتونند عبور کنند!
                    فرکانس رو میاریم پائین تر، مادن قرمز، تا حدودی از اجسام کدر عبور میکنه! (نفوذپذیری بیشتر شد!)
                    ...
                    توی فرکانس رادیوئی، امواج رادیوئی UHF و VHF نیاز به آنتن با دید مستقیم داره! (نمیتونه از موانع عبور کنه!)
                    فرکانس رو میاریم پائین تر، امواج رادیوئی FM و AM نیاز به دید مستقیم نداره و از دیوارها عبور میکنه! (نفوذپذیری بیشتر شد!)
                    ...
                    مثلا زیردریایی ها برای ارتباط از اعماق آب با محیط بیرون از امواج LW که دارای پائین ترین فرکانس ها(و بالاترین طول موجها) در طیف الکترومغناطیسی میباشند، استفاده میکنند!
                    توی اون شرایط (اعماق آب) امواج X و گاما، نهایتا فکر کنم، "یک متر" بتونن نفوذ کنند!!!!!!
                    ...
                    دلیل این داستانها اینه که:
                    "مواد مختلف" نسبت به "فرکانسهای مختلفِ طیف الکترومغناطیسی"، ظریب جذب متفاوتی دارند!!!
                    ولی یه روند "تقریبا" کلی وجود داره که، مواد مختلف، فرکانسهای بالاتر رو بیشتر جذب میکنند! (توی طیفی که بشر تا حالا باهاش کار کرده)!
                    الان باز میگی!: تناقض!: فرکانس بالاتر و جذب بیشتر، متناقض فرکانس بالاتر و نفوذ بیشتر است!
                    قرار نیست که وزن این تغیرات نسبت به تغییر فرکانس حتما یکی باشه!!!
                    مثلا ممکن یکیش با ظریب x تغییر کنه و اون یکی با xx.

آدم زود رنجی هستی
                    این طور زودرنجی ها برمیگرده به یه آفت اخلاقی که باید سعی کنیم اول اون رو اصلاح کنیم، این خودش حل میشه!
                    بگذریم از این که بعضی ها با صورت نشسته میان وسط بحث، و معلوم نیست به چه منظوری، با تأکید تمام، اظهار نادانی میکنند!!!!!
                    من فقط میگم، همه این مطالب، کامل و مصورش روی نت هست، و اونجا بهتر به نتیجه میرسی!! اینجوری وقتت تلف میشه!
                    جدیدترین ویرایش توسط ubub; ۱۲:۵۴ ۱۳۹۶/۱۱/۲۵.

دیدگاه

دوستان فلسفه کارگشای سوالات ذهن مبارک است،البته خودش باز کلی سوال جدید بوجود میاره،

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : ذات امواج الکترومغناطیس چیست؟

نوشته اصلی توسط Ghasede del نمایش پست ها
                        بسته های کوچک انرژی سازنده نور فتون نام داره....یا نام گذاری شده..
                        در نهایت ماده رسیدن به نظریه ریسمان های مرتعش...........
                        جالبه هنوز علم نتونسته.....به ماهیت ماده پی ببره و هر چی هست نظریه هست
                        اونوقت آتئیستها با وجود این همه پیام .....میگن ماهیت همه چیز ماده هست....
                        یکی بگه بابا همین ماده رو هم نمیشناسی....فقط از روی آثار ماده نظریه میدن...

درود
                        خیلی از دست آوردهای اکنون ما نظریه های صد سال پیش هستند !!!
                        خیلی از دانشمندان که بر روی انرژی الکنریکی کار میکردند و نظریه ارائه میدادند به خواب هم نمیدیدند که الکتریسیته و برق چه جایگاهی پیدا میکند
                        و آیا اکنون بدون الکتریسیته و برق زندگی امکان پذیر میباشد یا نه؟؟؟
                        جهان هستی ما از ماده تشکیل شده و چیزی غیر از ماده و انرژی وجود ندارد ....

دیدگاه

نمیخواد خیلی پیچیده اش کنید لطف کنید هر وقت به ماهیت امواج الکترومغناطیس رسیدید ذات همین الکترون برق رو هم روشن کنید برای ما و دوستان

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                          X