اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ماژول گیرنده و فرستنده رادیویی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سلام

نه نمیشه.چون فرکانس کار اسیلاتور و یا VCO فرستنده کلا تفاوت داره و سیم پیچ های اون برای فرکانس دیگه مچ شده و همچنین
    فیلترهای خروجی فرستنده هم برای یک فرکانس خاص محاسبه میشند با تغییر فرکانس آن هم باید مجددا محاسبه شود .
    بهترین کار خرید یک ماژول جدیده . چون نمیشه مقادیر این ماژولهای کوچک رو عوض کرد و ضمنا قیمتی هم ندارن .

دیدگاه

پاسخ : ماژول گیرنده و فرستنده رادیویی

آقای عزیزی واقعا شما لطف دارید که جواب سئوالها رو میدین!! :applause:

اما من هنوز عملا مداری رو نبستم و هنوز بیشتر دنبال اطلاعات هستم. و سئوالات دیگه ای هم دارم. که امیدوارم بازم راهنمایی کنید.

من هنوز کاملا متوجه نشدم کار این ماژول گیرنده چیه و اگه بخوام دقیق تر بیان کنم اینه که این ماژولها عملا چه جور سیگنالهایی رو از پایه( های) خروجی خودشون ارسال میکنند. من همین ماژول رو بررسی کردم و دیدم که عملا سه پایه بیشتر نداره ! که دوتاش به آی سی وصله و یکیشم ظاهرآ باید gnd باشه (یکی دیگه از پایه ها هم به بغلیش اتصال کوتاه شده).
      اونجور که از صحبتهای قبلی شما فهمیدم باید ارسال سیگنال به آی سی کدینگ فقط از یه پایه انجام بشه. این یعنی اینکه با زدن هر کلید یه فرکانس مخصوص از این پایه به آی سی مثلا 2272 ارسال میشه!! آیا این چیزی که گفتم درست هست. :icon_razz:

از اینکه زحمت تایپ و توضیح دادن رو کشیدید بازم تشکر میکنم.
      خدا نور است و من اشعه ای از او ...

دیدگاه

سلام

کار ماژول های رادیویی فقط از بین بردن سیم کشی بین دو وسیله است . عمومی ترین کاربرد آنها برای موارد حفاظتی و قطع و وصل یک یا چند وسیله
        از راه دور است . برای موارد امنیتی و حفاظتی کد کردن کلیدها ضروری است و گرنه به راحتی میتوان یک پالس ساخت و یک دری رو باز کرد . چون کدها
        معمولا شبیه هم نیستند نمیتوان به راحتی کدهای دیگران رو کپی کرد. برای این مورد از آی سی های سری PT2262 - PT2272 استفاده میشود .
        -
        کاربرد دیگر ماژولی که عکس آنرا در تاپیک گذاشتی انتقال دیتا بصورت سریال با نرخ پایین است که برای ارتباط بین دو میکروکنترلر از آن استفاده میشود.
        مثلا میتوانید کلمه یا جملاتی را با میکرو بنویسید و توسط فرستنده ارسال کنید و در طرف دیگر این دیتا ها را توسط گیرنده دریافت و دوباره توسط یک
        میکروی دیگر روی نمایشگر LCD نشان دهید و از این قبیل کارها .
        -
        شما در خروجی ماژول گیرنده همون دیتا هایی رو خواهید داشت که به فرستنده داده اید . نه چیزی بیشتر میدهد نه چیزی کمتر. فقط منتقل میکند .
        و در فرستنده شما توسط آی سی 2262 فقط صفر و یک رو ارسال میکنید ولی صفر و یکی که فقط توسط گیرنده شما قابل شناسایی است و ماژول های
        شبیه شما نمیتوانند آنرا دریافت کنند .

و شما هم بهتره یک مدار حتی ساده و بدون PT ها ببندید و در عمل با کار این ماژول ها آشنا شوید . هیچ چیز مثل کار عملی به شما اطلاعات نمیدهد .

دیدگاه

پیشا پیش از مطالبی که دوستان ارائه کردند سپاسگزاری میکنم
          میخواستم بدون با توجه به اینکه این ماژولها توانایی ارسال دیتا رو دارند آبا میتوان با قرار دادن یه میکرو در فرستنده و ارسال دیتایی خاص و استفاده میکرویی دیگر در گیرنده بطوریکه از دیتای ارسالی گاه باشد ، یه کلید امن درست کرد و دیگر نیاز به آی سی ها HC301 و HCS300 نداشت باشیم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط daniel007
            میخواستم بدون با توجه به اینکه این ماژولها توانایی ارسال دیتا رو دارند آبا میتوان با قرار دادن یه میکرو
            در فرستنده و ارسال دیتایی خاص و استفاده میکرویی دیگر در گیرنده بطوریکه از دیتای ارسالی گاه باشد ،
            یه کلید امن درست کرد و دیگر نیاز به آی سی ها HC301 و HCS300 نداشت باشیم.
            سلام

بله این امکان پذیره . خیلی افراد هستند که خودشون برای خودشون یک پروتکل تعریف میکنند و دیتاهای
            خودشون رو ارسال و دریافت میکنند . من نمونه این فایل ها رو در تاپیکی گذاشتم ولی یادم نیست کجاست .

خیلی کارها میشه کرد . میتونی بین بیت های صفر و یک به دلخواه یک حروفی رو ارسال کرد و یا اندازه
            پکیج های FSK و یا ASK خودتون رو به طور دلخواه کوچک تر از آی سی های رایج یا بزرگتر از اونها انتخاب
            کنید و خیلی کارهای دیگه . و در گیرنده هم برای دکد کردن از همین پروتکل ابداعی استفاده کرد .

موفق باشید .

دیدگاه

سلام
              عیدتون مبارک.
              فرق این ماژول ها که فرمودید با hm-tوhm-r در چی می باشد؟
              ممنون
              گسترده تر از هر چیز دل مومن است(امام علی (ع))
              [glow=red,2,300]R[/glow]
              [glow=green,2,300]G[/glow]
              [glow=blue,2,300]B[/glow]

دیدگاه

آقای عزیزی خیلی ممنون از اطلاعات مفیدی که در اختیارمون قرار دادید .
                اگه میشه در مورد ساخت یک گیرنده کدلرن و بدست آوردن کدهایی که ریموت ها ارسال می کنند توسط میکرو (پروتکل های کدینگ ریموتها) راهنمایی بفرمایید .

دیدگاه

HMR
                  HMR ماژول گیرنده می باشد. ولتاژ کاری این ماژول 5 - 2.5 ولت و سرعت انتقال دیتا در ولتاژ 2.5 ولت 600 Baud و در ولتاژ 5 ولت 9600 Baud (حداکثر) میباشد. (Baud=تعداد بیت در ثانیه). جریان کاری 11 میلی آمپر و برد با تقویت کننده 370 متر و بدون تقوبت کننده 250 متر می باشد (البته بستگی زیادی به آنتن دارد). آنتن مخصوص این ماژول ها در بازار موجود میباشد (البته در فرکانسهای کاری مختلف با هم فرق می کند) که باعث افزایش برد می شود. در کل این ماژولها با برد زیر 500 متر می باشند. این ماژول در سه فرکانس 434 , 896 و 915 مگاهرتز تولید می شوند. البته در بازار ایران فقط نوع اول و آخر موجود می باشد (شاید هر سه نوع موجود باشد، من بی خبرم!).

HMT
                  HMT ماژول فرستنده می باشد. ولتاژ کاری این ماژول 5 - 2.5 ولت و سرعت انتقال دیتا در ولتاژ 2.5 ولت 600 Baud و در ولتاژ 5 ولت 9600 Baud (حداکثر) میباشد. مدولاسیون این فرستنده ها FSK و جریان کاری 31 میلی آمپر می باشد. ماژول فرستنده نیز به آنتنی مشابه گیرنده نیاز دارد.
                  اینترفیس این ماژول ها شبیه سنسورهای گیرنده مادون قرمز سه پایه (دیجیتال) می باشد (البته ماژول گیرنده (HMR) پایه چهارمی برای اتصال آنتن دارد).

دیدگاه

سلام من یک فرستنده و یک گیرنده از این مازول هایی را که میگی دارم نمی دونم چه طوری باید به پایه data اطلاعات بدم ضمنا اگر راهنماییم کنین که چطوری میشه با میکروهای سری avr فرکانس بالاتر از 10 کیلو هرتز ساخت ممنون میشم :cry2: :cry2: :cry2: :cry2: :cry2:

دیدگاه

سلام به همگی
                      ماژولهای آماده ی فرستنده و گیرنده هایی که به فن آوری Roling Code مجهز هستند تو بازار الکترونیک به چه مدلی معروف هستند.
                      متشکرم.

دیدگاه

اگه بحث فرستنده گیرنده هست بهتره بدونید این یه شاخه دردسر سازه چون
                        :::::
                        تو قانون ایران هست فعالیت های رادیویی (رادیو آماتوری) اعم از
                        دیجیتال تصویری صوتی کد مورس( تلگراف) و......
                        مجوز از وزارت ارتباطات میخواد
                        که واسه اون باید بتونی ۵ کلمه در دقیق تلگراف کنی و آزمون بدی که کلی دردسر بعد میتونی تو باند ها ی محدودی با وات محدود یکم کار کنی
                        در غیر اینصورت کسی که گواهینامه رادیو آماتوی نداشته باشه و
                        از این کارا کنه مجرمه و بگیرنش واویلا یکی تو این انجمن گفته بود شش ماه حبس و جریمه داره فک کنم
                        منتها اونایی که مثلا زیر ۱۰۰ متر میسازن فک نکنم کاری
                        داشته باشن
                        جدیدترین ویرایش توسط Ichigo; ۱۵:۰۷ ۱۴۰۰/۰۷/۰۱.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                        X