اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

آموزش قدم به قدم طراحی یک اسیلاتور فرکانس بالا و شبیه سازی آن با نرم افزار ADS

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : آموزش قدم به قدم طراحی یک اسیلاتور فرکانس بالا و شبیه سازی آن با نرم افزار ADS

با سلام
    من میخوام یه اسیلاتور طراحی کنم که تو فرکانس 8ghz کار کنه چه طور میتونم نوع ترانزیستورو انتخاب کنم که واسه این کار مناسب باشه(با گین دلخواه)؟
    بعد انتخاب نوع ترانزیستور بایاس dc رو چطور بدست بیارم؟

دیدگاه

پاسخ : آموزش قدم به قدم طراحی یک اسیلاتور فرکانس بالا و شبیه سازی آن با نرم افزار ADS

سلام وقت بخیر خسته نباشید میشه خواهش کنم کمکم کنید
      برای طراحی اسیلاتور اون مدار بایاس بر چه اساسی رسم شده المانش و مقادیرشون توروخدا کمکم کنید من از راه بایاس خود ads میرم به این شکل نمیرسم کمکم کنید

دیدگاه

با تشکر از زحمات شما خرابات عزیز. من در مورد طراحی اسیلاتور cross-coupled CMOS differential مشکل دارم. شما میتونید یه مثال هم در مورد طراحی این اسیلاتور بزنید؟؟

دیدگاه

دوستان بنظرتون مدار واتمتمر دیجیتالی ساده آماده جمع و جور تو بازار هست؟؟

دیدگاه

پاسخ : طراحی مدار بایاس دی سی

نوشته اصلی توسط خرابات
            طراحی اسیلاتور در فرکانس 2.4 گیگا هرتز با ترانزیستور دلخواه شما:
            تمامی اصول مطرح شده رو خودم استنتاج کردم،بنابراین ممکنه که اشتباه هم داشته باشه توش.
            ترانزیستوری که شما می خواید باهاش طراحی انجام بردین ،قطعا ترانزیستور معمولی نیست :rolleyes:
            باید ترانزیستور فرکانس بالا داشته باشید.
            یکی از این نوع ترانزیسور ها high frequency رو می تونین از library نرم افزار ads2009 انتخاب کنید.

خوب دو مدل آرایش طراحی اسیلاتور تو کتاب رفرنس بحث شده:
            آرایش بیس مشترک و آرایش امیتر مشترک.
            معولا واسه افزایش نا پایداری در آرایش بیس مشترک،یه سلف به بیس ترانزیستور ودر آرایش امیتر مشترک یه خازن بین کلکتور و بیس قرار میدن.
            ما از آرایش بیس مشترک واسه طراحی استفاده می کنیم.

ببخشید اگه بعد بخواهیم مدار ترانزیستوریمون و بسازیم و ترانزیستور مد نظر در لایبرری نباشد باید چه کنیم؟

سیستم طراحی رو من با یه مثال واستون شرح میدم.
            ابتدا به این آرایش بیس مشترک دقت کنید:

در مدار بیس مشترک ورودی به امیتر و خروجی از کلکتور گرفته میشه.
            گاماinی و گامای out رو واسه همین منظور گذاشتم.
            اون سلف هم واسه افزایش ناپایداری ترانزیستور قرار گرفته اونجا.
            اولین مساله بایاس کردن ترانزیستوره.
            ترانزیستور رو واسه نقطه کار زیر بایاس کردم و مدار بایاس رو طراحی کردم.
            Vce=6,Ic=7.5 mA
            عکس مدار بایاس رو در شکل زیر میبینید:

دیدگاه

پاسخ : بدست آوردن پارامترهای S ترانزیستور(Scattering)

نوشته اصلی توسط خرابات
              اولین حرکت در طراحی بعد از طراحی نقطه کار،بدست آوردن پارامتر های S است.
              چون به بیس ترانزیستور یه سلف اضافه کردیم بنابراین پارامترهای S رو با توجه به این سلف و در فرکانس طراحی یعنی 2.4 گیگا هرتز نیاز داریم.
              روش بدست آوردن پارامتر های s رو طی چند عکس می ذارم.

خوب این هم از پارامتر های s
              از اینجا به بعد باید بریم سراغ اسمیت چارت
              یه کم توضیح بدم
              به فکتور پایداری دقت کنین
              شده مقدارش منفی 8 دهم،یعنی چی؟
              یعنی با اون سلفه یه کاری کردیم که ترازیستور خودش استعداد نا پایدار شدن و نوسان رو داشته باشه
              این همون تاثیر اضافه کردن سلفه :NO:
              دوستانی که میخان شیر فهم شن،میتونن سلف رو نذارن و بازای نبود سلف دوباره ضریب پایداری رو بدست بیارن تا بفهمن
              می بینین که ضریب پایداری میره سمته یک و مثبت میشه
              شاید هم بره بالا تر از یک
              که انجوری ترانزیستور پایدار میشه.
              این dc feed ها که در شکل هست برا چیه؟

دیدگاه

سلام دوستان کسی می دونه فرکانس آفست در vco چی است و چطوری در ads می توان بدست آورد یعنی فرضا نمودار ها را نسبت به فرکانس آفست شبیه سازی کرد

دیدگاه

نوشته اصلی توسط helenars
                  سلام خواهش میکنم من علاقه دارم که مخابرات را از ریشه یاد بگیرم ودقیقا میدونم که باید تمام این سرفصلهایی که گفتید را بلد باشم من فقط سه تا از سر فصلها را میدانم و باید بگم که زحمتی که شما میکشید واقعا باید ازش تشکر کرد چون من دنبال منابع فارسی زیادی بودم تا این مطالب را گفته باشه ولی همه این سرفصلها فقط به زبان اصلی موجود هستند من این بخش را تا دوایر ناپایداری میدونم واز بقیش تاحالا چیز زیادی نفهمیدم خیلی خیلی ممنون وخوشحال میشم که این بخش را ادامه بدهید من برای فهمیدن خطوط ماکرو استریپ و استریپ لاین ها باید این چیزها را خوب بفهمم .
                  باسلام و خسته نباشیدخدمت دوست عزیز
                  شرمنده من کمی اطلاعات میخام برای اسیلاتورهای زیرone port==two port==high power==broad band==gunn-diode osc==wavequide-cavity==impatt oss

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hesan
                    شما یا نمیدونی رزومه چیه یا ما رو گیر آوردی داداش. شما احیاناً پروفسور بهزاد رضوی نیستی داداش؟؟ حداقل لینک چند تا از مقالات خودت رو میگذاشتی oo:
                    خودش رو گیر اورده چرا مارو گیر اورده باشه :biggrin:
                    هنوز فرق رزومه با تبلیغ رو نمیدونه چیه می خواد پروژه انجام بده!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط g-m-u.ir
                      سلام .
                      دوستان ببخشید اگه اینجا جاش نیست.
                      من یه مقاله از IEEE در مورد فرکانس بالا میخوام کسی میتونه پلودش کنه .می خوام با ads شبیه سازی بشه .البته اگه کسی هم میتونه شبیه سازی کنه لطفا خبر کنه.
                      لینک مقالت رو بفرست تا برات بگیرمش.

دیدگاه

پاسخ : آموزش قدم به قدم طراحی یک اسیلاتور فرک

سلام ببخشید اما لینک عکساهای صفحه اول فک کنم مشکل پیدا کرده چون عکس ها بالا نمیاد
                        امکانش هست درست کنید یا اینکه ی آموزش دیگه قرار بدید
                        ممنون

دیدگاه

سلام, چراوشکل ها برای من باز نمیشه؟؟

دیدگاه

سلام
                            ببخشید میخاستم بدونم ترانزیسور 2n2222چجوری تو ads بیارم بالا؟؟؟؟؟/
                            هرکار میکنم چیدا میشه ؟؟؟
                            bc107هم بشه خوبههه؟؟؟؟؟
                            خواهش میکنم اگه کسیی میدونه کمک کنههه ؟؟؟؟/

دیدگاه

سلام...ببخشید کدوم عکس؟برا من نمیاد هیچی...چیکار کنم:(
                              جدیدترین ویرایش توسط aroomi; ۱۷:۱۸ ۱۳۹۶/۱۲/۱۷.

دیدگاه

سلام،
                                ضمن عذرخواهی عرض شود که من مطالب بالا رو نخوندم!!
                                ولی یه مطلب راجع به عنوان تاپیک داشتم گفتم بذارم شاید به درد کسی بخوره:
                                ... .
                                حتما میدونید که اگه با تعداد فردی از گیت معکوس کننده یک حلقه درست کنید، عملا یه اسیلاتور ساختید!!
                                یعنی تعداد فردی از گیتهای معکوس کننده رو به صورت متوالی ببندید و خروجی آخری رو به ورودی اولی وصل کنید، با وصل تغذیه، شروع به نوسان میکنه!
                                که اگه مثلا از آی سی های TTL استفاده کرده باشید مثلا 74LS04 ،
                                با توجه به تأخیر انتشار بسیار کوتاه (در حد چند نانو ثانیه) فرکانس نوسان هم بالاست!
                                و بدیهیه که هر چه تعداد معکوس کننده ها کمتر باشه، فرکانس نوسان ساز هم بیشتره!
                                ◙◙◙◙◙ میخوام به دوستان یه کتاب معرفی کنم! وقت کردید، بخونید - اسمش هست قرآن، سال نشر 10، نویسنده: خدا . ◙◙◙◙◙

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X