اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

نحوه توصیف عناصر غیرخطی یک ترانزیستور در ADS؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

نحوه توصیف عناصر غیرخطی یک ترانزیستور در ADS؟

سلام

من شماتیک مدل غیرخطی یک ماسفت رو در ADS ترسیم و مقادیر پارمترها رو به طور دستی وارد کردم . وارد کردن معادله عناصر غیرخطی نظیر Ids و Cgs به چه صورته؟

میتونیم به جای Ids منبع جریان dc بگذاریم و با equation معادله غیرخطی اون رو وارد کنیم؟

ممنون از پاسختون

پاسخ : نحوه توصیف عناصر غیرخطی یک ترانزیستور در ADS؟

سلام
    اگه شکل مدلی رو که استفاده می کنین بتونین بذارین شاید بیشتر بشه کمک کرد.
    چند تا سوال:
    مدلی که استفاده می کنین برای ناحیه اشباع ترانزیستور هستش؟
    Ids رو کجای شماتیک نیاز دارین؟
    برای Cgs از چه معادله ای استفاده می کنید؟ از WLCox استفاده نمیکنین؟
    حاصل عمرم سه سخن بیش نیست
    خام بودم - پخته شدم - سوختم

دیدگاه

سلام
      مدل ترانزیستوری که استفاده کردم رو گذاشتم بله این مدل غیرخطی ترانزیستور در ناحیه فعال اونه
      برای خازن گیت سورس رابطه اش به فرم تانژانت هیپربولیک با ولتاژ گیت سورس تغییر میکنه ads نحوه فرمول نویسی اش رو داره از این نظر مشکلی نیست فقط نمیدونم این فرمول رو کجا تعریف کنم؟

دیدگاه

از هلپ ADS دو موردی که کنارش رو تیک زدم در بالا رو مطالعه کنید ببینید کارساز هست یا خیر.
        انجمن طراحی مدارهای مایکرویو(فرکانس بالا)(http://www.eca.ir/forum2/index.php?board=283.0)
        انجمن شبکه های عصبی(http://www.eca.ir/forum2/index.php?board=207.0)

دیدگاه

خوب از Meas-Eqn تو شماتیک استفاده کنین اختلاف ولتاژ رو تعریف کنین و از Var هم استفاده کنین و C=tanh(Vgs رو تعریف کنین

دیدگاه

من همین کار رو میکنم ولی وقتی از این مدل در شبیه سازی یک تقویت کننده استفاده میکنم error زیر رو میده:
            undefined parameter Cgs used by Cgs.C
            unresolved references:
            Ids

دیدگاه

به جای MeasEqn از Var استفاده کنین ببینین مشکل حل نمیشه

دیدگاه

سلام
                جواب سوالم رو فهمیدم امیدوارم برای شما هم مفید باشه:
                به طور خلاصه برای بیان عنصر غیرخطی در ads باید به تعداد پورتهای اون نگاه کنیم اگر مثل منبع جریان یا خازن عیر خطی دو پورتی باشه از پلت سمت چپ ads گزینه Eqn Based-Nonlinear رو انتخاب کرده و Symbolically Defined Devices 2 Ports رو انتخاب میکنیم و معادله غیرخطی رو در این قسمت وارد میکنیم (قبل از وارد کردن معادله حتما هلپ کوتاه ads را در این مورد مطالعه کنید)
                با تشکر

دیدگاه

نوشته اصلی توسط paris
                  سلام
                  جواب سوالم رو فهمیدم امیدوارم برای شما هم مفید باشه:
                  به طور خلاصه برای بیان عنصر غیرخطی در ads باید به تعداد پورتهای اون نگاه کنیم اگر مثل منبع جریان یا خازن عیر خطی دو پورتی باشه از پلت سمت چپ ads گزینه Eqn Based-Nonlinear رو انتخاب کرده و Symbolically Defined Devices 2 Ports رو انتخاب میکنیم و معادله غیرخطی رو در این قسمت وارد میکنیم (قبل از وارد کردن معادله حتما هلپ کوتاه ads را در این مورد مطالعه کنید)
                  با تشکر
                  لطفا صفحه ویا آدرسی بدید که تو هلپ بشه مراجعه کرد و این مطلب رو دنبال کرد .
                  انجمن طراحی مدارهای مایکرویو(فرکانس بالا)(http://www.eca.ir/forum2/index.php?board=283.0)
                  انجمن شبکه های عصبی(http://www.eca.ir/forum2/index.php?board=207.0)

دیدگاه

سلام
                    برای خازن غیرخطی در مدارتون از کدوم یکی استفاده کردین و از هر کدوم که استفاده کردین اگه میشه لطف کنید بگید چطور معادلاتش رو وارد کردید.

نوشته اصلی توسط امیر حسین وزیری
                    لطفا صفحه ویا آدرسی بدید که تو هلپ بشه مراجعه کرد و این مطلب رو دنبال کرد .
                    با کلیک رو گزینه هلپ خودش میره به همون صفحه.

دیدگاه

سلام
                      به غیر از هلپ نرم افزار اگر Sdd هم سرچ کنید منابع خوبی پیدا میکنید که خلاصه آنها را در اینجا آوردم:
                      در مورد خازن فقط اگر درجه غیرخطی چند جمله ای بود میتوانیم ازNonlinC استفاده کنیم(شکل سمت راست شما) اما برای تعریف هرگونه غیرخطی حوزه زمان در ADS روش کلی به این صورت است:
                      1. از پلت سمت چپ Eqn Based-Nonlinear را انتخاب و SDD را وارد صفحه میکنیم.
                      2. تعداد پورت های مورد نیاز بستگی به عنصر غیرخطی دارد مثلا اگر عنصر غیرخطی به دو ولتاژ وابسته بود از SDD3p (SDD سه پورتی)استفاده میکنیم. دو پورت اول و دوم را به ولتاژ هایی وصل میکنیم که عنصر غیرخطی به آنها بستگی دارد و پورت سوم را به عنوان خروجی در نظر میگیریم.
                      3. قطعه SDD از I[p,0] برای توصیف جریان استفاده میکند . اگر خازن غیرخطی داشتیم به دلیل اینکه I=C*(dv/dt) است از I[p,1]استفاده میکنیم که یک بیانگر مشتق مرتبه اول است. ضمنا p پورتی است که از آن خروجی گرفته ایم.
                      4. در نهایت معادله غیرخطی جریان یا خازن را وارد میکنیم. اگر رابطه غیرخطی به ولتاژ دهانه n ام وابسته بود، از _vn در رابطه استفاده میکنیم.(توجه کنید که آندرلاین ضروری است)

برای درک بهتر یک نمونه طراحی ترانزیستور را در نظر بگیرید:
                      معمولا ترانزیستورهای غیرخطی با یک منبع جریان (Ids) و یک خازن غیرخطی (Cgs) بیان میشوند .اگر از مدلهای غیرخطی معروفی نظیر Curtice، Tajima و ... استفاده میکنید کافیست از پلت سمت چپ device مورد نظر را انتخاب و تنها پارامترهای مدل را وارد کنید ولی اگر مدل شما در این پلت ها نباشد ناچار به وارد کردن مدل غیرخطی هستید.
                      مدلی که در اینجا در نظر میگیریم خازن غیرخطی است که به ولتاژ گیت سورس ترانزیستور وابسته است Cgs=.5*(1+tanh(vgs)) . در این صورت از SDD2 استفاده میکنیم دو سر پورت اول SDD را به ولتاژ گیت سورس وصل میکنیم و پورت دوم را خروجی در نظر میگیریم. به جای vgs هم از _v1 استفاده میکنیم مطابق شکل زیر:

حال منبع جریان غیرخطی متغیر با ولتاژ های گیت سورس و درین سورس را درنظر بگیرید. به دلیل اینکه خازن با دو ولتاژ تغییر میکند نیاز به SDD سه پورتی داریم. پورت اول و دوم را به ولتاژ های مورد نظر وصل میکنیم و پورت سوم را خروجی (یعنی منبع جریان) میگیریم . در انتها معادله غیرخطی منبع جریان را بر حسب ولتاژهای _v1 و _v2 مینویسیم مطابق شکل زیر:

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                      X