اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ایجاد بخش سیستمهای embeded

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ایجاد بخش سیستمهای embeded

سلام به همه دوستان

امروز که نگاه میکردم به فهرست سایت,دیدم که جای سیستمهای embeded واقعا خالیه و عجیبه که چرا تا الان خبری ازش نشده
    درسته که خیلی جدید اما به سرعت میاد و همه گیر میشه
    به نظر من بهتر یک بخش به این موضوع اختصاص داده بشه
    خدا گفت : به جهنم ببریدش، او برگشت و با تعجب به خدا نگاه کرد. خدا گفت : به بهشت ببریدش. فرشتگان پرسیدند: چرا؟! خدا گفت : او هنوز به من امیدوار است...

پاسخ : ایجاد بخش سیستمهای embeded

اینجا هیچ کس عبور مرور نداره؟
    بخش انتقاد و پیشنهادات کارش چیه دقیقا؟
    نوعی کنترلر جدیده :eek:

AT98پیشنهادات16x256
    خدا گفت : به جهنم ببریدش، او برگشت و با تعجب به خدا نگاه کرد. خدا گفت : به بهشت ببریدش. فرشتگان پرسیدند: چرا؟! خدا گفت : او هنوز به من امیدوار است...

دیدگاه

سلام
      این بخش و محصولاتش جدیدا به صورت جدی مورد کار ما هستند ولی به دلیل کمبود وقت فرصت تبلیغ و معرفیش رو نداشتیم.
      شما چه پیشنهادی برای انجمنش دارید؟

متشکرم

دیدگاه

مرسی امیر جان از توجهت

این بخش که 100% بهش نیاز پیدا میشه-اگه الانم نه اما در آینده بسیار نزدیک همه چیز دارای سیستم عامل خواهد شد-پس اجتناب ناپذیره-پس بهتره زود تر برنامه ریزیش شروع بشه

این بخش شامل 3 قسمت میشه:
        1.سیستم های رابط و کنترل سخت افزاری
        2.سیستم عامل (سیستم عامل های embedded از جمله linux ها-windows های Embedded و ...)
        3.برنامه نویسی سیستمی در سطح سیستم عامل های مورد نظر(از جمله java-perl-c و ...)

همونطور که میدونید در سیستم های Embedded ما دسترسی بسیار گسترده ایی به منابع تکنولوژی داریم در این سیستم ها قرار نیست چیزی به نام میکروکنترلر همه چیز رو کنترل کنه بلکه این سیتم عامل هست که به همه چیز دسترسی داره و کنترلر میتونه در رابط سخت افزاری قرار بگیره

تصور کنید قراره سیستمی ساخته بشه که از یک سالن عکس بگیره-حالت ها شو بررسی کنه-افرادی که ورود و خروج دارن رو پردازش تصویر کنه-اطلاعاتی که از سایتی دریافت میکنه رو روی یک نمایشگر بزرگ نشون بده-اطلاعاتی رو email کنه-از طریق اینترنت قابل دسترسی باشه و ...
        طراحی چنین سیستمی با کنترلر و پردازنده تقریبا یک رویاست اما در یک سیستم عامل فقط نیاز به برنامه نویسی داره و یک زبان برنامه نویسی خوب و رابط هایی که به سیستم عامل متصل میشن

بطور مثال یک پکیج ARMFriendly 2440 و یک سیستم عامل خوب که روش قرار میگیره میتونه تمام این کار ها رو به راحتی انجام بده
        پس بهتره زود شروع کنیم

ممکن بعضی دوستان این سیستم ها رو با پروژه های کوچیک که میکروکنترلر به صرفه هست مقایسه کنن که کاره بسیار اشتباهیه-این سیستم ها برای کار های بسیار حرفه ایی و پیچیده از جمله سیستم های راکتور و ماهواره و ... کاربرد داره و بزودی سیستم عامل های کوچیک همه جا رو میگیره-مثل فمتو و RTOS ها که برای AVR های 8بیتی هم وجود دارن

امیدوارم مصداق رو رسونده باشم

دیدگاه

حمید جان مرسی از توضیحت کاملا گویا بود
          ولی مسئله این هست که اینجور مباحث پیشرفته یکم کارکردشون در داخل اینجور محیط ها سخت پیش میره. یعنی ایجاد تیم های برنامه نویسی و .... یکم در محیط مجازی و البته رایگان سخت است.
          اینکه من فقط یک انجمن ایجاد کنم فکر نکنم راهگشا باشه واقعا افرادی رو میخواد که با جون و دل همکاری کنند
          فکر میکنید چگونه میشه درصد موفقیت رو بالاتر برد؟

دیدگاه

با سلام

مطالب جناب نجفی کاملا بجا و عالی است.

کار با میکروکنترلر و .... در سطح مطالب رایج مطرح در تاپیکها ، یکی از گامهای اولیه از 10 ها گام مورد نیاز برای
            تکوین یک محصول امروزی می باشد.
            تعداد زیادی از کاربردها که به صورت روز افزون در حال افزایش و توسعه هستند، بخش های زیادی را شامل می شوند.
            که مجموعه سخت افزار و سیستم عامل و نرم افزارهای کاربردی به صورت embeded درون مجموعه ، توکار شده اند.

یک سیستم بزرگ شامل:
            امکانات مخابراتی صوتی + انتقال داده دیجیتال با کانالهای مخابراتی متنوع ( میکروویو و نوری و کابلی ) و کدگذاری
            امکانات صوتی و تصویری مانند ضبط و پخش صوت و تصویر و فیلم.
            امکانات مدیریتی و نرم افزاری مانند تقویم و ساعت زنگدار و ماشین حساب و مدارک خوان و حسابدار و ایمیل و ... که بر اساس سیستم عامل طراحی شده اند...

و اکنون در قالب یک گوشی هوشمند موبایل یا PDA یا TABLET عرضه می شود ، عملا یک مجموعه EMBEDED معظم می باشد.

آن توانمندی ها که در مثال فوق ذکر شد، به شکلهای مختلف ، در حال نفوذ به جنبه های دیگری از زندگی می باشند:

/ لوازم خانگی(یخچال و تلویزیون و لباسشویی و فر و میکرو ویو و ظرفشویی و اجاق و ...)
            / اتوموبیل (کنترل راحتی سرنشین-تهویه و کنترل صندلی ها ، صوتی و تصویری ، مدیریت موتور ، مدیریت ترمز و تعادل ، راننده اتوماتیک ، سیستمهای ایمنی ...)
            / ساختمان ( هوشمندسازی ، کنترل مصرف انرژی ، کنترل تردد ، سیستمهای ایمنی ...)
            / پزشکی ( مدیریت سلامت شخصی ، گردآوری داده های سنجش سلامتی ، مراقبت علایم بیماری ، ...)
            / ....

اگر به EDABOARDS.COM و AT91.COM مرتبا سرکشی کنیم و
            نیز ATMEL.COM , NXP.COM , TI.FOCUS.COM , INFINEON.COM , SAMSUNG.COM , FREESCALE.COM ......
            و نیز ALTERA.COM , XILINX.COM
            در کنار اطلاعات مرتبط با داده های فنی آی سی های تولیدی ، کاربردهای متنوع را معرفی نموده و کم و بیش اشاراتی دارند.
            اکثر کاربردهای حجیم و سنگین ، به سمت بهره گیری از سیستم عامل و نتیجتا نرم افزارهای مبتنی بر سیستم عامل حرکت می کنند.
            (یا اینکه نوعی از سیستم عامل را شامل می شوند که با برنامه نویسی های گام اولیه که در اول این پست ذکر شد ، عملی نیست )

مثال: تقریبا تمام میکروکنترلرهای آرم 9 , 11 از ATMEL , NXP , SAMSUNG , FREESCALE , TI که در سال 2010 و 2011 تولید شده اند و سرعتی بیش از 150 مگا هرتز دارند.
            و تقریبا تمام FPGA تولیدی در ALTERA , XILINX که دارای تکنولوژی 45 و 28 نانومتر و تعداد LE های بیش از 5000 , RAM داخلی بیش از 100 KBITS ...

نهایتا اینکه حرکت امروزی (2011) با مقدار و شتاب روزافزونتری در حیطه سیستمهای EMBEDED حجیم تر و چند کاربردی صورت می گیرد و شایسته است در سایت ECA
            نیز به این امر بیشتر پرداخته شود.
            (البته این حرکات نفی کننده روش جاری و سنتی تمرکز بر فعالیت سخت افزاری و برنامه محدود و اختصاصی برای هر پروژه نیست،
            بلکه این دو مسیر مکمل هم برای کارهای پر حجم و چند کاربردی/کم حجم و تک کاربردی هستند)

هر کدام از دوستان این سایت که چند سالی در حیطه طراحی اولیه / طراحی سخت افزار / طراحی و اجرای برنامه نرم افزاری / توسعه و ارتقا
            فعالیت نموده اند، به تدریج به لزوم همراه شدن با روشهای امروزی و استفاده از سیستم عامل برای کاهش بخش زیادی از کد نویسی ها و نیز یکسان سازی طرح
            و قابلیت نگهداری و ارتقا و ... رای داده اند.

در مراحل اولیه می توان مطالب را از سایتهای خارجی انتخاب و به صورت ترجمه به روز و فارسی در اینجا گنجاند،( در حد 5 تاپیک )
            ( مثلا Android for SAM را از AT91.com و نیز linux for sam از همانجا...)

سپس در قالب پروژه هایی مانند:
            TATLI AVR_MEGA
            TATLI AVR_XMEGA
            TATLI_DSPIC
            TATLI_PIC33
            TATLI_ARM9
            TATLI_ARM11
            TATLI_FPGA
            TATLI_ANDROID
            TATLI_LINUX
            TATLI_WIN
            مسیر را برای حرکت عمومی ، هموار سازی نمود.

با سپاس
            گشتی در لاله زار
            http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=76138.0

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=76141

دیدگاه

با سپاس از solsal عزیز با توضیح جامع و کاملش

امیر جان من از جهاتی با نظرت موافقم و از جهاتی مخالف
              موافق بودنم رو خودت بهش اشاره کردی-اما مخالف بودنم به این دلیله که اگه با این دیدگاه بریم جلو داریم درجا میزنیم

اگر آمار سایت رو داشته باشی-فکر میکنم بیش از 50% بیننده ها فقط در حوزه AVR میچرخن و این اصلا خوب نیست و بدتر از این اینکه به چیز هایی که آموختن مثل بسکام بسنده میکنن.حتی اکثر کسانی که روی پروژه های مبتنی بر کنترلر در صنعت کار میکنن این موضوع رو نمیدونن که AVR یک کنترلر صنعتی نیست و باید با کنترلر های میکروچیپ در صنعت کار کنن-این موضوع رو میشه با مقایسه سطحی از دو انجمن AVR و PIC دید.این اصلا خوب نیست-این یعنی درجا زدن و بسنده کردن به چیزی که بلدن.حتی بعضی جاها من میبینم که سر دو میکروکنترلر دعوا میشه.

ببین شاید پیشنهادی که اینجا من دادم کمی زود باشه اما اینکه این انجمن روزی شکل میگیره اصلا دور نیست-یعنی مجبوریم که ایجادش کنیم چون شرایط این رو پیش خواهد آورد پس بهتره خودمون بستر رو زودتر برای ورودش فراهم کنیم

از مسائل سطحی شروع میکنیم به گفته solsal از ترجمه تا ...

دیدگاه

همین؟؟؟!!!!
                تشکر و تموم شد؟؟؟!!!
                :eek:

دیدگاه

طبق تعریف کلی که سیستم های embed دارند تقریبا همه میکرو ها شامل این موضوع میشند و مغایرت زیادی با بخش های دیگر موجود به وجود میاد.
                  از طرفی کاربرهای بعضی خانواده ها مانند AMR7 و cortexM به قدری نزدیک هستند که واقعا باعث سخت شدن انتخاب برای مکان ایجاد تاپیک میشدند.
                  واقعیتش من خیلی در این مورد فکر کردم که برای بخش جدید چه اسمی ایجاد کنیم که در انجمن ها همپوشانی ایجاد نشه و از طرفی بتونیم موارد جدید رو توش بحث کنیم.
                  لذا بخشی با عنوان بردهای توسعه مبتنی بر تراشه های ARM ایجاد شد که در اون بخش دقیقا بر مبنای نام برد بحث خواهد شد !
                  یعنی بدین ترتیب که اکثر مباححث در این سطح دارای موضوعیت بردی خاص هستند مثلا چندصد سایت بر روی بردهایfriendlyam از جمله mini2440 کار میکنند و
                  ندین سایت بر روی برد دیگری . پس من مناسب دیدم تا با ایجاد زیربخش های مختلف برای بردهای پرکاربرد (انشاالله تمامی بردهای محبوب را وارد خواهیم کرد) این مسیر را جهت همفکری و کار دوستان فراهم کنیم.
                  بحث دیگری که در حوزه مورد بحث است پلتفرم ها هستند که چون بسیار سطح بالایی دارند به 2 دسته تقسیم میشند :
                  1- استفاده از پلت فرم های مختلف در بردهای مختلف (که به صورت موردی در زیر بخش برد توسعه مربوطه بحث خواهند شد)
                  2- ساخت پلت فرم های کلی جدید که بر روی هر بردی قابلیت اجرا داشته باشند مثل یک سیستم عامل جدید. که فکر کنم هنوز راه زیادی تا اون مرحله وجود داره برای همین فعلا این بخش ایجاد نشده ولی درصورت وجود مبااحث مرتبط میتوان در بخش کلی ARM بحث شوند.

امیدوارم که این طرح که انصافا برنامه ریزیش وقت خوبی هم گرفته موفق باشه.
                  متشکرم

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                  X