اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سوالات درسی و تست های کنکور

Collapse
این موضوع بسته شده است.
X
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سوالات درسی و تست های کنکور

سلام از اونجایی که من کلی سوال بی جواب دارم دیدم شاید بد نباشه همچین تاپیکی بزنم که سوالامو بپرسم شاید به درد یکی بخوره !آ‌
    فقط وقتی جواب میدین بگین در چه حد مطمئنین یا بگین فلان جا هست برو بخون.....

سوال اول :
    سیستم مورد نظر علی است به خاطر وجود ضربه در مبدا ......... این جمله دسته ؟ چرا ؟ اونوقت u[n]1 غیر علی میشه؟!!!!! :eek:
    این جمله رو صفحه 78 کتاب تجزیه راهیان ارشد نوشته.

پاسخ : سوالات درسی و تست های کنکور

سلام امیر جان
    من این کتاب رو ندارم،این جمله رو راجع به چی نوشته؟ پاسخ ضربه سیستم؟ ،یکم بیشتر توضیح بده،می دونی که iq‌ زیره صفره :biggrin:
    در دیر مغان آمد یارم قدحی در دست
    مست از می می خواران از نرگس مستش مست

دیدگاه

اختیار داری محمد جان
      تو فصل یک که بحث می کنیم فلان سیستم پایداره علیه.... یک شکل پاسخ ضربه کشیده گفته چون لحظه صفر(مبدا) ضربه داریم پس ناپایداره !آ‌که از نظر من این حرف غلطه حالا شاید من بد متوجه شدم! فصل یک نویسنده مهترم یک دلیلایی برای حل تست ها آورده که بیا و ببین.... ولی بقیه فصلاش خوبه هیف که من هنوز نخوندم :icon_razz:

دیدگاه

تعریف خودمونی سیستم علی: سیستمی که خروجیش قبل از اعمال ورودی،آ‌ صفر باشه.

حالا جواب سوال شما: نگفتی "به خاطر وجود ضربه در مبدا" تو خروجی سیستم یا توی پاسخ ضربه سیستم!

اگه منظور اینه که پاسخ ضربه سیستم قبل از مبدا، دامنه اش صفر بوده و تو مبدا یه ضربه داشته که اونوقت سیستم علیه

ولی اگه منظور اینه که خروجی تو مبدا یه ضربه داره و قبل از مبدا دامنه اش صفر بوده، باید دید که ورودی کی اعمال شده؛
        اگه تو مبدا یا قبل از مبدا دامنه ورودی غیرصفر بود،آ‌ سیستم علیه.
        ولی اگه ورودی بعد از مبدا اعمال بشه(دامنه اش غیر صفر بشه)آ‌ اونوقت سیتم غیر علیه

از اونجا که معمولا لحظه اعمال ورودی رو مبدا در نظر میگیرن، اون جمله درسته

اونوقت u[n]1 غیر علی میشه؟!!!!!
        منظور از u[n]1 چیه؟
        فکر کنم اگه منظور [ u[n-1 که بعید میدونم غیر علی باشه. چون بعد از n=1 مقدار پیدا میکنه. [ u[n-1 پاسخ ضربه یه سیستم جمع کننده با تاخیر واحده
        --------------------------
        پ.ن: تمامی نوشته های فوق تراوشات ذهنی اینجانب بوده و به احتمال 99.99% اشتب میباشد!
        پس اگه اشتباه گفتم یکی بیاد مارو از این جهالت دربیاره! :rolleyes: :redface:
        {خلاف قوانین - امضا ویرایش شد}

دیدگاه

منظورم [ u[n بود !!! 1 اشتباهی بود !
          سیستم علی سیستمی هست که پاسخ ضربش در t<0 صفر باشه ! پس دیگه به مبدا نباید ربطی داشته باشه....... خوب اصلا بگیریم سیستم قابل ساخت بازم میشه همون.....

دیدگاه

سلام
            دوست عزیز شما که اشتباه نگفتی(البته به نظر من :biggrin
            این جوری که امیر جان گفت قضیه رفت رو ناپایداری که :biggrin:
            خوب وقتی خروجی سیستم دارای ضربه باشه ناپایدار میشه دیگه،چون مثلا اگه در صفر ضربه داشته باشه در اطراف t=0 پاسخ نا محدود میشه(البته باید ورودی محدود باشه)
            اما برای علی بودن باید مشخص بشه که این توابع (ضربه یا u ) مربوط به پاسخ ضربه هست یا خروجی سیستم به یه ورودی دیگه :exclaim:

دیدگاه

مربوط به پاسخ ضربه هست.

دیدگاه

خوب وقتی خروجی سیستم دارای ضربه باشه ناپایدار میشه دیگه،چون مثلا اگه در صفر ضربه داشته باشه در اطراف t=0 پاسخ نا محدود میشه(البته باید ورودی محدود باشه)
                تعریف پایداری(تا اونجایی که من میدونم :exclaim: پاسخ سیستم به ورودی محدود،آ‌ محدود باشه.
                فکر کنم ضربه واحد، تو زمان پیوسته محدود حساب بشه، چون درسته که مقدارش تو مبدا بینهایته، ولی عرض پالسش خیلی کمه و انتگرال زیر منحنیش یکه
                تو ز.گ که مطمئننا محدوده(یه سمپل با دامنه یک و نه بینهایت)
                پس اگه تو خروجی سیستمی یه ضربه باشه، لزوما ناپایدار نیست
                مثلا شما یه مدار RC مشتق گیر در نظر بگیر. خروجی این مدار برای ورودی محدود پله واحد، ضربه واحده. آیا این مدار ناپایداره؟
                بهتره که آقا امیر اون شوال رو به صورت کامل اینجا بزارن تا روش بحث کنیم.
                ---------------------------------
                پ.ن: اون جمله رو هم میزارم تو امضام

دیدگاه

نوشته اصلی توسط امیرعلی
                  مربوط به پاسخ ضربه هست.
                  سیستمی پایداره که پاسخ ضربش روی t انتگرال پذیرباشه و انتگرالش محدود باشه!

دیدگاه

والا جواب اون سوال خیلی تابلو هست ! این مثلا خوسته همه گزینه هارو چک کنه یک صفحه توضیح داده !
                    من از خیرش گذشتم چون تمام توضیحات شما با دونسته های من یکی بود پس یعنی مشکلی نیست

خوب حالا ببینیم سوال دوم رو کی میپرسه ...

دیدگاه

سلام
                      همونطور که گفتم سیستم مشتق گیر نا پایدار هست، رجوع کنید به حل تمرین اپنهایم،تمرین 27 از فصل دوم قسمت (ز)
                      اونجا که اینطوری نوشته

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : سوالات درسی و تست های کنکور

نوشته اصلی توسط Mohammad6490
                        سلام
                        همونطور که گفتم سیستم مشتق گیر نا پایدار هست، رجوع کنید به حل تمرین اپنهایم،تمرین 27 از فصل دوم قسمت (ز)
                        اونجا که اینطوری نوشته
                        بله کاملا صحیح هست.
                        آقا سوال بعدی.... :biggrin: منتظرم اااا !

دیدگاه

جدی میفرمایید؟ :eek:
                          من هرچی با این عقل ناقصم فکر میکنم مشتقگیر پایداره!
                          1. تابع تبدیل مشتقگیر H(s)=s هست که اصلا قطب نداره تا باعث ناپایداری بشه
                          2. هرچی میگردم هیچ سیگنال محدودی پیدا نمیکنم که با مشتق گرفتن ازش یه سیگنال نامحدود به دست بیاد
                          اصلا من فکر میکنم که حتی تو سیستمای کنترلی هم از کنترلر PD برای افزایش پایداری استفاده میشه
                          درهرصورت اگه من اشتباه میکنم(به احتمال 99.99%) لطف کنین حتما بهم بگین تا نادون از این دنیا نرم :sad:

دیدگاه

ای بابا !
                            مشتقگیر تو سیستم های کنترلی شدیدا ایجاد نا پایداری میکنه ! ما اصلا سیستم PD خالی استفاده نمی کنیم ( به ندرت به درد می خوره!) همیشه PID اونم اگه لازم باشه!
                            برای پایداری از انتگرالگیر استفاده می کنیم.
                            سیگنال[ u[t مشتقش میشه دلتا که اونم کلی برا خودش نا محدوده !

دیدگاه

آهان یکی هم که ایجاد ناپایداری تو مشتقگیر دلیلش قطب نیست دلیلش تاثیر زیاد روی نویز هست ! اثر نویز رو شدیدا تقویت می کنه . دیگه ....بقیش و خودت برو

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X