اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

رشته ی برق، آری یا نه؟

Collapse
این موضوع بسته شده است.
X
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

رشته ی برق، آری یا نه؟

سلام و خسته نباشید.
    من امسال تو کنکور شرکت کردم و الان دارم درباره رشته ها تحقیق میکنم.
    ببینید من روی فصول فیزیک 3 (الکتریسیته، جریان، مغناطیس و القا) مسلط هستم و علاقه هم دارم. در ضمن ریاضیاتم قوی هست و عاشق انتگرال و کلا دیفرانسیل هستم. امروز هم رفتم کتابخونه و کتاب "مدار های الکتریکی" و چند کتاب دیگه که به الکترونیک مربوط بود رو ورق زدن و داخلش مشتق و انتگرال و خازن و دیود و ... رو دیدم و فهمیدم دقیقا همون مباحثیه که من دوست دارم.
    حالا میخوام بدونم این ها به تنهایی کافیه که من بخوام بیام رشته ی برق - الکترونیک؟ اگه کافی نیست چکار باید کنم که بفهمم به الکترونیک علاقه دارم یا نه؟
    لطفا منو راهنمایی کنید. کسی با شرایطی که من دارم، بوده که بیاد برق و پشیمون بشه؟
    بسیار ممنون.

پاسخ : رشته ی برق، آری یا نه؟

با سلام
    به نظر من اگه شما بیایی رشته برق -الکترونیک پشیمون نمی شی
    ولی این رو هم باید گفت که چیزی که توی فیزیک 3 گفتند در واقع مثل یه قطره می مونه تو دریا. ولی خب اصلش هم همونهاست که تو فیزیک 3 گفتند مثل
    KVL و KCL و ... که تا آخر دکتری برق هم باید بخونی و بیخ ریشمون هست.

دیدگاه

ببین دوست عزیز برای اینکه تو این رشته بیایی و موفق بشی 10 درصدش اونایی که گفتی 90 در صد بقیش عشق به این رشته است که اگه فکر میکنی نداری نیا چون واقعا از نظر روحی دوچار مشکل میشی رشته های فنی یزی نیست که با علایق همه جور در بیاد از هم دوره ایای من کسایی که تو این رشته دارن کار میکنن 10در صد هستند و از اون 10 درصد کمتر از یک سوم یه الکترونیکی تا حدودی موفق هستند

ولی اگر عاشقی و فکر طراح داری بیا که خوش اومدی
      ما زنده به آنیم که آرام نگیریم موجیم که آسودگی ما عدم ماست

وقتی یک ملت برای فرهنگ و نژاد و ملیت خویش ارزشی قائل نشد و حقی را که طبیعت برای نگاهداری نژاد پاکش به او ارزانی داشته بود پایمال ساخت و به بیگانگان روی آورد و تسلیم شد دیگر حق ندارد از شکست و بدبختی سیاسی که خودش باعث آن شده است شکایت کند .ادولف هیتلر

r.babazadeh@yahoo.com

دیدگاه

این عمل که میتونه علاقه شما رو نسبت به رشته انتخابیتون مشخص کنه.همه برق و الکترونیک قانون اهم هست.چیزی نداره.برق و الکترونیک که به محاسبات و این جور چیزا نیست.این رو هم بگم این رشتها خیلی جذاب هستن و خطر زیادی هم دارن.حتی داخل ازمایشگاهای دانشگاهی
        در اين دنيا فقط محال،محال است

دیدگاه

سلام من به عنوان برادر بزرگتر بهت تبریک میگم از الن داری تحقیق می کنی واسه حدود 3هفته دیگه که کارنامه اولیت میاد واسه انتخاب رشته.اینکه ریاضیت خوبه مهمتر از فیزیکه.با ابزار قدرتمند ریاضی در تمام رشته ها حتی غیر مهندسی میتونی موفق بشی البته اگه انگیزت رو برای تحصیل و یادگیری در داخل دانشگاه هم حفظ کنی.این چیزیه که اکثرا از دستش میدن.رشته های مهندسی سختن و به خصوص کامپیوتر و مکانیک و متالوژی و در صدر همه رشته های جهان(به نظر من) مهندسی برق!! :mrgreen: این رشته به نظر من بس که ریاضی داره و کلا منطقیه میتونه آدمها رو سرد و سنگین بکنه.شما بهتره علاوه بر پرسشها بری سراغ ادارات مرتبط و از کارشناساشون سوالاتی بپرسی.اما دانستن چارت درسی رشته ها به نظر من میتونه کمک بزرگی باشه.مثلا من برات چارت تمام گرایشهای برق رو میزارم.
          جانم به فدای ائمه اطهار
          می دونستم تحمل مرگ اعضای خانواده خیلی سخته ولی نه تا این حد،ایکاش پدرم بیشتر می موند.روحش شاد.

دیدگاه

ok.حالا می تونی چارت کامل مهندسی برق در دانشگاه های دولتی .و چارت کاردانی کنترل در علمی کاربردی و نیز کارشناسی ناپیوسته کنترل در هر 3گرایشش رو با دانلود این فایلها ببینی.وقتی دیدی به دقت بخون و هر سوالی داشتی از من بپرس :bye
            http://www.4shared.com/folder/YdJaPhD5/_online.html
            جانم به فدای ائمه اطهار
            می دونستم تحمل مرگ اعضای خانواده خیلی سخته ولی نه تا این حد،ایکاش پدرم بیشتر می موند.روحش شاد.

دیدگاه

برق رشته خوبیه من قدرت میخونم
              ریاضیات هم خیلی توی این رشته مهمه اصلا برقه و ریاضیش در واقع برای بیان رفتار المانهای الکتریکی از ریاضیات کمک میگیریم .
              فقط درباره گرایشهای برق هم تحقیق کن الکترونیک قدرت مخابرات کنترل مهندسی پزشکی
              من رقص دختران هندي را بيش از نماز پدر و مادرم دوست دارم چون آنها از روي عشق و علاقه ميرقصند و پدر و مادرم از روي عادت نماز ميخوانند.
              دكتر شريعتي

دیدگاه

از نظر بازار کار کدوم بهتره؟
                اگه شما شانس قبولی برای پزشکی رو هم داشته باشید و به برق علاقه داشته باشید چی کار میکنید؟
                کلاس های چه موسسه ای رو توصیه میکنید؟

دیدگاه

سلام Lohrasbi
                  منم وحید؟ شناختی؟ vahid-p . حالا مطمئنم که شناختی.
                  آقا منم میخوام در مورد بازار کار برق بیشتر بدونم.
                  دوستانی که گفتن برق ریاضیات داره، اینو بگم Lohrasbi تو ریاضیات کم نمیاره اصلا. همینو که گفتین ریاضیات زیاد داره مطمئنم بیشتر علاقه مند شده.
                  من که کلا برق رو تو این چهار سالی که با ECA بودم شناختم ولی باز هنوز از بازار کارش دقیقا خبر ندارم.
                  اگه شما شانس قبولی برای پزشکی رو هم داشته باشید و به برق علاقه داشته باشید چی کار میکنید؟
                  من هم به پزشکی و هم به برق علاقه داشتم و دارم. ولی خب برق رو بین این دو انتخاب کردم.
                  موفق باشید.
                  کنکوری 90 ديروز،آ‌دانشجو مهندسي نرم افزار پلي تكنيك امروز!

دیدگاه

اگه بیشتر دنبال پول کم زحمت هستید فکر کنم پزشکی با زحمت کمتر پول بیشتری داره ولی اگر علاقه به برق دارید زحمت بیشتری می خواد و نسبت به پزشکی در مرحله اول پول کمتری داره ولی برق جوری هست که راه پیشرفت هیچ وقت بسته نیست و در نهایت چند برابر یه پزشک میتونید درآمد داشته باشید به شرطی که زحمت اولیه رو بکشید.
                    در هر گرایشی می تونید پولدار و موفق باشید ولی تا جاییکه من میدونم کارخونه ها بیشتر علاقه مند به کنترل و قدرت هستند و بخش خصوصی هم علاقه مند به الکترونیک و قدرت و کمی مخابرات هستند.
                    در مورد بخش دولتی هم با همه گرایش ها کار می کنند.

برق نه ریاضی محض هست و نه عملی محض بلکه ترکیب ایندوتا هست شما بسته به علاقه و فیلد کاریتون ممکنه از عمل دور بشید و یا از ریاضی.
                    البته در کارشناسی این دو کنار هم هستند!
                    نمیدونم هنوز هم دانشگاههایی هستند که ترم 6 تعیین گرایش می کنند یا نه اگر پیدا کردید اولویت رو به اونا بدید چون بعد از 5 ترم دید کافی برای تعیین گرایش رو خواهید داشت!
                    It's nice to be important but it's important to be nice!

از اینکه نمی رسم جواب دوستان را بدم معذرت می خوام.

دیدگاه

من پیشنهاد نمیکنم. بچه های برق زحمت زیادی میکشند و تقریبا همشون هم با عشق وارد این رشته میشند ولی وقتی وارد جریان زندگی میشند و میبینند یه نفر با استعداد به مراتب کمتر مثلا حسابداری خونده و براحتی تا دکترا پیش رفته (بچه ای برق چون اکثریت با استعداد هستند سر امتحان فوق لیسانس هم پدر همدیگه رو در میارن و ...) و چند برابر یه مهندس الکترونیک (با سواد) در میاره یه کم سر خورده میشن (یا لا اقل من اینطور بودم).
                      من پیشنهادم تحصیل در یک رشته کمی پایین تر از نظر علمیه و بالاتر از نظر مالیه :icon_razz: چون باعث میشه شانست برای ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر بیششتر بشه

دیدگاه

دم همتون گرم. :applause:
                        واقعا از راهنمایی هاتون ممنونم.
                        آقا وحید شما اگه فقط میگفتی "شناختی" من میشناختمت! :smile: تازه قرار نبود تو جمع از من تعریف کنیا!! :redface: اینطوری بعدا پررو میشما!!
                        من یه سوال دارم ازتون امیدوارم جوابش رو بدونید.
                        یه دانشجوی رشته ی برق - الکترونیک دانشگاه امیرکبیر یا نهایتا علم و صنعت، میتونه از طرف کشور های دیگه بورسیه بشه؟ آخه اگه 6 سال دیگه اوضاع کار خیت بود، میخوام فرار کنم برم خارج!
                        یه سوال دیگه هم همین الان پیش اومد! من میخوام حد الامکان بعد از لیسانس درس رو ادامه ندم. (اگه بمونم ایران). حالا با این لیسانس کار درست و درمون و با پول خوب گیرم میاد؟ البته من میدونم که باید زمان دانشجویی و حتی بعد از اون بسیار زحمت کشید و از این نظر توجیه هستم.

دیدگاه

شما هر لحظه ای که بخواید برید اگر مشکل سربازی تون رو حل کنید میتونید بورس بگیرید. میزان موفقیت شما در این راه بستگی به رزومه شما داره.
                          اینکه نمره زبان ( تافل ، ایلتس و ...) نمره (GRE) و معدلتون چقدره خیلی مهمه. در مقاطع بالاتر هم داشتن مقاله معتبر مهمه.
                          بعضی از دانشگاههای آمریکایی در مقطع دکترا تا 40000 دلار در سال هم بورس دارند.یعنی هزینه نمی دید که هیچ حقوق هم می گیرید. البته نه بورس خالی بلکه ازتون کار میکشند ( TA یا RA )
                          در صورتیکه شاگرد ممتازی باشید جایزه هم دریافت می کنید!

دیدگاه

در ضمن تا جاییکه من میدونم به جز دانشگاه تهران و شریف دانشگاههای دیگه ایران در پذیرش دانشگاههای خارجی فرقی با هم ندارند.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Lohrasbi
                              دم همتون گرم. :applause:

یه سوال دیگه هم همین الان پیش اومد! من میخوام حد الامکان بعد از لیسانس درس رو ادامه ندم. (اگه بمونم ایران). حالا با این لیسانس کار درست و درمون و با پول خوب گیرم میاد؟ البته من میدونم که باید زمان دانشجویی و حتی بعد از اون بسیار زحمت کشید و از این نظر توجیه هستم.
                              بزار یه چی بهت بگم!!
                              از کل واحدایی که ما تو 4 سال دانشگاه پاس کردیم فقط 2 واحد در ارتباط با کار بود.(کارگاه برق واسه قدرتی ها و آزمیکرو واسه الکترونیکیها )
                              بقیش همش همون چیزایی که شما خیلی بهش علاقه دارید.(ریاضیات و انتگرال و ....) که فقط به درد ادامه تحصیل میخوره دو زارم مرتبط با بازار کار نیست.
                              4 سال که پدر ما رو دراوردن تازه آخرای فارغیمون اومدیم تو eca دیدیم که بچه های هنرستانی بیشتر از ما میکرو بلدن. :angry: :angry: :angry:
                              واسه همین اگه میخای تو کار موفق باشی اصلا رو دانشگاه حساب باز نکن.
                              و فقط واسه اینکه یه مدرکی داشته باشی بهش نگاه کن.
                              دنيا دو روز است:
                              يك روز با تو و يك روز عليه تو
                              روزي كه با توست مغرور مشو و روزي كه عليه توست مايوس نشو. چرا كه هر دو پايان پذيرند.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X