اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

رسم و جمع دو نمودار خازن

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

رسم و جمع دو نمودار خازن

سلام
    صورت سوال به شرح زیر هست

جواب هم در زیر آورده شده

1-رابطه خازن به جای 1/2 نباید 2 باشه؟
    2-نمودار dvs/dt رو بدون نوشتم معادله هر خط چجور می شه رسم کرد؟
    3-برای حل این جریان خازن باید نمودار dvs/dt رو در دو ضرب کرد؟ و با نمودار 1/3 dvs/dt جمعش کرد؟ حالا جمع این دو نمودار به چه صورت هست؟ و چگونه رسم رو انجام می دیم
    4-چه جوری با انتگرال از dvs/dt نمودار اول به دست می یاد؟ طریقه رسم انتگرال خود VS چه جوری هست؟

شرمنده انگار سوالاتم مربوط به دوران دبیرستان می شه اما همین رسم نمودار ، مشتق نمودار و انتگرالشون دردسر شدن برام
    هیچ دانش آموزی نیست که به در خانۀ دانشمندی آمد و شد کند, مگر این که خداوند برای هر گامی که برمی دارد عبادت یک سال را برایش رقم زند.

پاسخ : رسم و جمع دو نمودار خازن

سلام
    سوال 1 -
    فرمول جریان خازن هست که اینجا هست.

2-در واقع اینجا باید شیب خط رو در هر بازه بدست بیاری. مثلا بین 1- و 0 شیب خط یک هستش و .......

طبق فرمول بالا که گفتم باید در 0.5 ضرب بشه نه 2

3-جریان is برابر جریا ن خازن باضافه جریان مقاوت 3 اهم میشه چون موازی هستند ولتاژشون یکیه پس داریم

حالا میتونی 2 تا نمودار رو نقطه به نقطه در زمان های مختلف با هم جمع کنی.

4- باید سطح زیر نمودار رو در هر بازه بدست بیاری
    خدایا نمی گویم دستم را بگیر .... عمریست گرفته ای ..... مبادا رها کنی

دیدگاه

سلام
      این نمودار رو (خوب نشده آخه برنامه ای برای این منظور سراغ نداشتم و مجبور شدم با paint بکشم) داریم

حالا
      x(-t)+x(t) p

کهp رو برای این گذاشتم که راحت جمع دو تابع رو بدونین چه جور رسم می کنن( x(-t) رو به دست آوردم اما همین جمعش رو کمی اشتباه می نویسم ) نمودار جوابش رو می شه رسم کنین و بگین هر مرحله به چه صورت بوده هست؟

هیچ دانش آموزی نیست که به در خانۀ دانشمندی آمد و شد کند, مگر این که خداوند برای هر گامی که برمی دارد عبادت یک سال را برایش رقم زند.

دیدگاه

با سلام .

خوب یک روش این هست که شما شکل رو بکشید در هر بازه مشترک از دو شکل معادلات هر کدام از شکل ها رو پیدا کنید و با هم جمع کنید به نظرم این خیلی سریع هست .

یه راه دیگه هم این هست که شما تابع رو به دست بیارید و بعد بازه های مشترکش رو با پیدا کنید و در نهایت با هم جمع کنید( البته یه جاهایی هم ممکنه اصلا اشتراکی نداشته باشه یعنی یکی از تابع ها توی اون محدوده صفر باشه ولی خوب در هر صورت باید اون جا هم شکسته بشه ) البته این هم خیلی با اولی فرقی نداره ولی دیگه از روی شکل نیست فقط از روی معادلاتی هست که به دست میارید من دومی رو می نویسم اولی رو هم اگه تونستم با برنامه ای شکل بکشم نشون می دم چه جوری هست .

خوب این معادله طبق شکلی که شما گذاشتید :

حالا می خوایم رو به دست بیارم برای این کار کافی هست توی معادله بالا به جای t هاش t- رو قرار بدیدم یعنی میشه :

فقط توجه کنید که به جای همه t ها باید منفی t رو قرار بدبد یعنی حتی اون t هایی که توی شرط معادله چند ظابطه ای هم هست رو شامل میشه . که می تونید به صورت زیر هم بنویسیم :

خوب حالا هدف این هست که این عبارت رو به دست بیاریم :

این دو معادله و هر دو تابع جند ظابطه ای هستند ما فقط جاهایی رو می تونیم با هم جمع کنیم که بازه ها مشترک باشند ( یه به عبارتی دامنه ها یا همون x ها مثل هم باشند ) پس در نتیجه یه جاهایی باید بازه شکسته بشه من برای این که یه درک درستی داشته باشید یه شکلی همین جوری میکشم . در واقع بازه های هر معادله رو جداگانه مشخص کردم حالا جاهایی که مشترک هستند بازه شکسته میشه تا بتونیم عمل جمع رو انجام بدیم :

پس بازه ها این جوری شکسته میشه :

حالا با توجه به معادله بالا شکل رو رسم می کنیم یه چیزی شبیه دو تا ذوزنقه می شه که نسبت به محور y قرینه شدند .

مصادیق اظهار محبت به همسر
        بررسی مسائل جنسی در زندگی زناشویی(فایل صوتی)
        ویژگی های خانواده سالم - مصادیق احترام (فایل صوتی)
        اثر قصه گویی برای کودکان

دیدگاه

سلام و ممنونم از توضیحاتتون
          منم با این روش حل کردم ابتدا دو نمودار رو به دست آوردم(که نسبت به دو محور t قرینه می شد یکیشون) به صورت زیر

حالا از سمت منفی بینهایت شروع می کنم به سمت راست و نمودارها رو با هم جمع می کنم تنها مشکلی که هست باید تابع خطهای مورب رو به دست بیارم که برای نموداری به این صورت کمی زمان بر هست

جواب کلی هم دقیقا مثل توضیحات شما شد اما سر کلاس استاد یا بقیه دانشجویان رو می بینم که بدونم محاسبه شیب خط و معادله خط نمودار کلی رو ترسیم می کنن ، روش ساده تری برای محاسبه معادله یک خط وجود دارد؟ و همچنین راه ترسیم شکلهای پیچیده تر و جمعشون؟

می تونین جناب رحمت زحمت یا جناب skyzare در این تاپیک نیز راهنمایی کنین؟
          http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=66255.0

ممنون می شم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط baby_1
            سلام و ممنونم از توضیحاتتون

جواب کلی هم دقیقا مثل توضیحات شما شد اما سر کلاس استاد یا بقیه دانشجویان رو می بینم که بدونم محاسبه شیب خط و معادله خط نمودار کلی رو ترسیم می کنن ، روش ساده تری برای محاسبه معادله یک خط وجود دارد؟ و همچنین راه ترسیم شکلهای پیچیده تر و جمعشون؟
            با سلام .

خواهش می کنم .

خوب این چیزی که شما نوشتید در واقع همون روش اولی بود که من گفتم .

برای معادله خط هم .....خوب معادله اش رو می نویسیم الان این جا که زمانی نمی بره کافی هست که شیب رو به دست بیارید . که اون هم تفاضل y ها به x هست . حالا نمی دونم استاد شما چه جوری محاسبه می کنه .

برای شکل های پیچیده تر هم ........به نظرم از راه دوم بهتر هست . حالا شما یه نمونه شکل پیچیده ( که منظورتون هست ) رو بذارید شاید از همون اولی هم بشه .

مصادیق اظهار محبت به همسر
            بررسی مسائل جنسی در زندگی زناشویی(فایل صوتی)
            ویژگی های خانواده سالم - مصادیق احترام (فایل صوتی)
            اثر قصه گویی برای کودکان

دیدگاه

سلام
              برای حل این سوال راحت ترین راه همون روش ترسیمی هست
              یعنی xt و x -t رو روی یک نمودار رسم کنید بعدش با x های معین y ها رو جمع می کنیم.
              مثلا برای x بین -2 و-1 جمعش مقدار ثابت 1 می شه یا در بازه بعدی خط شیب دار یک واحد به سمت بالا شیفت پیدا می کنه و ...........

حالا از سمت منفی بینهایت شروع می کنم به سمت راست و نمودارها رو با هم جمع می کنم تنها مشکلی که هست باید تابع خطهای مورب رو به دست بیارم که برای نموداری به این صورت کمی زمان بر هست
              اصلا لازم نیست تابع به دست بیاری.نقطه به نقطه جمع کن مثلا نقطه اول و اخر دو تابع مورب رو جمع کن به هم وصلش کن.
              خدایا نمی گویم دستم را بگیر .... عمریست گرفته ای ..... مبادا رها کنی

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
              X