اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

دوستان عزیز خصوصا فیزیکی ها بیاین تو تا هم صحبت شیم و رشته فیزیک رو بررسی کنیم

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : دوستان عزیز خصوصا فیزیکی ها بیاین تو تا هم صحبت شیم و رشته فیزیک رو بررسی کنیم

فیزیک یعنی زندگی!
    کوانتوم اصلا سخت نیست فقط باید دید خودتون رو به مقوله ی کوانتوم کاملا تغییر بدید چون با فیزیکی که روزمره مشاهده میکنیم کاملا متفاوت هست! اگر این مسئله رو حل کنید خیلی هم جذابه! یه چیزیه در حد توهم!
    ---
    فقط یک مسئله خیلی کوچیک!
    کسانی که میخوان فیزیک بخونن باید از لحاظ ارثیه ی پدری غنی باشن تو این مملکت چون ممکنه با لیسانس و فوق لیسانس و در اینده دکتری و پست دکتری کاری نداشته باشند
    یعنی جو گیر نشید و اگر خرج و مخارج زندگی و حرف و حدیث مردم براتون مهمه برید یه رشته ی انسانی و یا افتصاد و حسابداری یا اینکه پزشکی و دندان پزشکی!
    چون فیزیک و کلا گرایش های مهندسی نسبت به پزشکی و دندانپزشکی و ... اگر نتونی خلاق باشی یعنی مهندس باشی درامد کمتری داره! الان هم که ماشالله ریخته همه فیزیک دان و دکتر و مهندس- هستند

دیدگاه

پاسخ : دوستان عزیز خصوصا فیزیکی ها بیاین تو تا هم صحبت شیم و رشته فیزیک رو بررسی کنیم

نوشته اصلی توسط voyager2020
      فیزیک یعنی زندگی!
      کوانتوم اصلا سخت نیست فقط باید دید خودتون رو به مقوله ی کوانتوم کاملا تغییر بدید چون با فیزیکی که روزمره مشاهده میکنیم کاملا متفاوت هست! اگر این مسئله رو حل کنید خیلی هم جذابه! یه چیزیه در حد توهم!
      ---
      فقط یک مسئله خیلی کوچیک!
      کسانی که میخوان فیزیک بخونن باید از لحاظ ارثیه ی پدری غنی باشن تو این مملکت چون ممکنه با لیسانس و فوق لیسانس و در اینده دکتری و پست دکتری کاری نداشته باشند
      یعنی جو گیر نشید و اگر خرج و مخارج زندگی و حرف و حدیث مردم براتون مهمه برید یه رشته ی انسانی و یا افتصاد و حسابداری یا اینکه پزشکی و دندان پزشکی!
      چون فیزیک و کلا گرایش های مهندسی نسبت به پزشکی و دندانپزشکی و ... اگر نتونی خلاق باشی یعنی مهندس باشی درامد کمتری داره! الان هم که ماشالله ریخته همه فیزیک دان و دکتر و مهندس- هستند
      بستگی داره به چی بگید کوانتوم. مثلا اگر منظور مستند های تلویزیونی باشه یا این مطالب عمومی که در رابطه با فیزیک مطرح میشه (برای مردم عادی) نه! سخت نیست. ولی اگر بحث درک واقعی مفاهیم کوانتوم باشه، حتی فیزیکدانهای معدودی هستند که میتونن ادعا کنن کوانتوم رو فهمیدن. بینشون یه مثالی هست که میگه "اگر فکر میکنید کوانتوم رو فهمیدید پس بدونید کلا نفهمیدید!"
      نسبیت هم چنین حالتی داره و به درک ناپذیری معروفه

در رابطه با کار هم درست میفرمایید. انتخاب رشته ی فیزیک ریسک بالایی داره. خودم هم همین فکر رو میکردم واسه همین به فیزیک بسنده نکردم و سراغ رشته ی برق هم رفتم. از این موضوع هم پشیمون نیستم چون بنظر بنده ی حقیر رشته های مهندسی برق و فیزیک کاملا مکمل همدیگه هستن و دانستن هرکدام به افزایش درک در دیگری منجر میشه..
      در ضمن الان تعداد فارق التحصیلان رشته های حسابداری و حقوق و ... خیلی خیلی بیشتر از فیزیکه. و بیکار هم توشون فت و فراوون. تنها فیزیک دانها بیکار نیستن. با اینکه جزو بیکارهای شریف و باسواد جامعه هستن :cry:
      Vision without action is a daydream. Action without vision is a nightmare

دیدگاه

متشکر از راهنماییتون-
        من نخواستم ارزش و ابهت کوانتوم یا نسبیت رو زیر سوال ببرم- هاوکینگ هم از زبان یه دانشمند دیگه به زبان طنز گفته بود که فقط اون فرد و انیشتین واقعا مفهوم نسبیت عام رو درک میکنن! نه اینکه بدونن فرمول چی هست بلکه واقعیت رو درک میکنن! جدای از این مسائل توصیفی! منظور من بیشتر درک فرمولهاش بوده نه اینکه واقعا بتونیم نظریه موجی و ذره ای نور رو درک کنیم یا پارادوکس دوقلو ها رو و یا ...!
        اصلا به مستند های تلویزیونی که یه بازیگر داره توضیحش میده یا حتی کتابهای توصیفی هاوکینگ توجهی نمیکنم گرچه اونا رو خوندم و دیدم - و البته به این نتیجه رسیدم که این قبیل مستندها و کتابها ذهن خواننده ی واقعی رو از اصل مطلب دور میکنه و فقط مفهومی رو که نویسنده فهمیده حالا یا ناقص یا نیمه ناقص به خورد مخاطب میده-
        در کل برای اشنایی عوام مناسب هست اون مستندها! نه کسی که فرمولهای کوانتوم رو دیده باشه!
        در پایان هم گفتم در حد توهم! که فکر میکنم مفهوم جمله ی بولد شما هم همین بوده باشه!
        نسبیت هم بله صحبت شما درسته- این مطالب اونقدر توهم زا هستند که خیلی از فیزیک دانها یا فیزیک دان نماها فقط به درک ریاضی فرمولها بسنده میکنن و در واقع از دید ریاضی به مسئله نگاه میکنن تا اینکه بتونن واقعا مفهوم اون فرمولها رو در واقعیت درک کنند!
        مثل درک ابعاد بیشتر از سه بعد! یا ...!!!
        ---
        در مورد کار درسته اونا هم بیکار زیاد دارن ولی لااقل این امید براشون هست که با یه پارتی نه چندان کلفت بتونن در یه اداره دولتی دست به کار بشن و زندگی تشکیل بدن!
        ---
        در پایان شخصا از ارادتمندان کوانتوم و نسبیت هستم قصد بی احترامی به کوانتوم یا نسبیت رو نداشتم و وقتی تصویر بنیانگذاران این نظریها رو در یه قاب عکس میبینم واقعا از شکوفایی علمی اون دوران که در بهبوهه ی جنگ دوم جهانی بوده تعجب میکنم که بعد از اون تقریبا راکد مونده و نظریه ی انچنان دندانگیری مطرح یا اثبات یا رد نشده!

دیدگاه

یه مثال ساده از به هم خوردن مفهوم زمان کلاسیک در نسبیت خاص میزنم. بنده دارم با سرعت قابل توجهی(نزدیک به نور) تو فضا حرکت میکنم. تو ECA پست میذارم. پس از مثلا 10 دقیقه میبینم که voyager2020 عزیز بعد از من پست زده.voyager2020 که پست زده و رو زمین نشسته میبینه من 2 ساعت پیش این پستو زدم!!! اینو کجای دلمون بذاریم دیگه؟!!
          حالا سایت ECA ساعت زدن پست هارو چجوری میزنه؟ به نظر خودم اگه ساعت ECA پیش من باشه 10 دقیقه پیش رو نشون میده و اگه پیش voyager2020 باشه 2 ساعت پیش رو نشون میده. حالا یه سوال برای رسیدن به توافق سر ساعت ها چه کاری رو پیشنهاد میدید؟
          با این مثال نتیجه میتوان دریافت که [glow=red,2,300]زمان مطلق نیست و وابسته به ناظر است[/glow]
          اگر بنده در ماشین با سرعت زیاد حرکت کنم و شخصی ساکن از بیرون عقربه های ساعت من رو ببینه متوجه میشه که عقربه ثانیه شمار به جای مثلا 60 بار در دقیقه 6 بار میزنه!! بله درسته حتی خلبان ها و راننده ها جوان تر از ما که تو خونه نشستیم میمونن چون زمان براشن کند تر میگذره. البته مقدار اون با این سرعت های معمولی [glow=red,2,300]خیلی خیلی کم هست[/glow] به طوری که قابل اندازه گیری نیست!
          همچنین مفهوم کلاسیک مکان و فضا نیز آن گونه که مردم تصور میکنند نیست!
          لطفا سوالات فنی رو به جای پیام خصوصی در انجمن مطرح کنید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط voyager2020
            وقتی تصویر بنیانگذاران این نظریها رو در یه قاب عکس میبینم واقعا از شکوفایی علمی اون دوران که در بهبوهه ی جنگ دوم جهانی بوده تعجب میکنم که بعد از اون تقریبا راکد مونده و نظریه ی انچنان دندانگیری مطرح یا اثبات یا رد نشده!
            دقیقا همون سوالی هست که برام اصلا غیر قابل تصور هست!! حیرت انگیزه! اون هم با امکانات و ارتباطات اون دوران که مثل امروز اینترنت نبود و تلفن و تلگراف هم یا اصلا نبود؛ یا قابل استفاده ی عموم نبود یا....خلاصه ارتباطات به مفهوم امروزی نبود!
            مطلبی رو که ماها بعد از نزدیک به 1 قرن ؛ میخونیم و با چه زوری یه برداشت خیلی خیلی سطحی ازش داریم؛ اون هم با دیدن کلی عکس و فیلم و شبیه سازی متلب و نمودار و کلی آزمایش و تحقیق و تفحس و جستجو که نشون میده نظریات اونها درسته!! اون وقت اون شرودینگر و انیشتین و .... چطوری اومدن اون نظریه ها رو مطرح کردن و اون روابط رو کشف کردن؟!!! اصلا غیر قابل تصور هست!
            مخصوصا اون رابطه ی A.B مساوی نیست با B.A که تا اون رو متوجه بشیم(که هنوز هم توش گیر فراوان دارم! ) پدرمون در اومد!! کدوم عبارت کجا عملگر هست و کجا متغیر و ....
            من آخرش هم تو فهم نقش عملگر(زمان-مکان-سرعت و...) موندم! مثلا تکانه رو تازه تقریبا فهمیدم چیه؟!!! جسارت نباشه ها خدمت دوستان عزیز فیزیکی ؛ ولی فیزیک رشته ای هست که باید از اول بخونیش تا بفهمی و گرنه گرایشی هست که فقط و فقط خود فیزیکیها میفهمین چی به چیه؟!! و مثلا برای من که از برق اومده بودم و داشتن بهمون مثلا کوانتوم و فیزیک جدید و مکانیک آماری و لیزر و...میگفتن، هر چقدر بیشتر میرفتم سمتش، بیشتر سردر گم میشدم.همش هم بخاطر نداشتن بیس فیزیک بود. اونی که برق میخونه با بیس مطلب کاری نداره.بهتر بگم تو دانشگاه بهش اینطور القا میشه که به من استاد و توی دانشجو ربط نداره که فلان فرمول چرا اینطوره و فلان عبارت از کجا اومده و از این قبیل حرفها. به ما علوم فنی رو بسیار بسیار سطحی یاد دادن.طوری که فکر میکنیم فنی و مهندسی با علوم پایه غریبه هست و سنخیتی با هم ندارن.
            ولی وقتی میای ارشد، تازه میفهمی که باباجان...خوشت بیاد یا خوشت نیاد ؛ قبول بکنی یا نکنی؛ واقعیت اینه که برق فرزند فیزیک هست که به بلوغ رسیده و ازش گرایشهای مختلف مشتق شدن. و وقتی اون گرایشهای جدید به بن بست برسن؛ باید برگردی به ریشه تا بتونی یه نسل جدید ایجاد بکنی.
            در مورد گرایش خودم؛ فوتونیک نسل جدیدی هست که با مفاهیم برق سر و کار داره ( مثل مالتی پلکسر و دمالتی پلکسر-فیلتر- گیت های منطقی و...که هدف افزایش سرعت و رفع محدودیتهای الکترون هست) ولی....ولی اساس کارش فیزیک مطلق هست! واسه همین بچه های فیزیکی تو اینجور گرایشها آزادی عمل بیشتری دارن تا برقی ها...

دیدگاه

سلام-به نظر من پایه همه رشته ها علوم پایه مثل ریاضیات و فیزیک هست و کسی که در رشته فیزیک تحصیل کرده میتواند پیشرفت خوبی در زمینه اقتصادی داشته باشد و اینطور نیست که فقط به درد خودش بخورد هم اکنون هم زمینه کاری بکر و دست نخورده زیادی در این رشته هست که اگر کسی بتواند وارد انها بشود درامد خوبی خواهد داشت ولی این را هم باید بدانید که پیشرفت یک شبه ایجاد نمیشود و نیاز به داشتن عشق و علاق دارد -همیشه نظرم این است که اگر در هر کاری بهترین باشی میتوانی در ان شغل در امد بسیاری داشته باشی زیرا بعد از گذشت زمان که شناخته شوی کارهای زیادی به شما داده خواهد شد.که در این حالت میتوانید کار خود را گسترش داده و از حالت تک محصولی بودن خارج شوید--زمینه کاری فیزیک مثل طراحی و ساخت لیزر-لامپهای خلا-تقویت کننده های مایکرو ویو-magnetron --که شاید در نگاه اول به نظر برسد نیاز به تکنولوژی مریخی دارد ولی واقعا چنین نیست.
              در زندگی اثر خوب و خاطره خوش از خودمان در این دنیا برجا بگذاریم.etgpsp

دیدگاه

نوشته اصلی توسط شاهرخ مستقیمی
                ولی وقتی میای ارشد، تازه میفهمی که باباجان...خوشت بیاد یا خوشت نیاد ؛ قبول بکنی یا نکنی؛ واقعیت اینه که برق فرزند فیزیک هست که به بلوغ رسیده و ازش گرایشهای مختلف مشتق شدن. و وقتی اون گرایشهای جدید به بن بست برسن؛ باید برگردی به ریشه تا بتونی یه نسل جدید ایجاد بکنی.
                در مورد گرایش خودم؛ فوتونیک نسل جدیدی هست که با مفاهیم برق سر و کار داره ( مثل مالتی پلکسر و دمالتی پلکسر-فیلتر- گیت های منطقی و...که هدف افزایش سرعت و رفع محدودیتهای الکترون هست) ولی....ولی اساس کارش فیزیک مطلق هست! واسه همین بچه های فیزیکی تو اینجور گرایشها آزادی عمل بیشتری دارن تا برقی ها...
                فوتونیک آینده ی بسیار جالب و هیجان انگیزی داره و قراره چند تکان اساسی به قرن ۲۱ بده. کافیه تا سال ۲۰۵۰ صبر کنید تا اعجاز این علم رو ببینید. همین الان هم هر روز اخبار جدیدی ازش منتشر میشه..
                (البته در ایران دستتون برای پژوهش خیلی باز نیست مگر در شهید بهشتی یا علم و صنعت که باز از بقیه جاها بهترن)

دوستانی که علاقه دارن بیشتر بدونن:

(مجله ی رایگان این سایت رو subscribe کنید تا هر ماه لینک دانلود pdf براتون ارسال بشه)
                http://www.photonics.com/

http://www.nature.com/nphoton/index.html

www.oleng.ir

---------------------------------------------------------------------------------------------
                از جناب مهندس مستقیمی هم خواهش می کنم در صورتی که تمایل دارن در رابطه با رشتهآ‌شون و فعالیت هایی که در دانشگاه انجام میدن (پژوهشی و مطالعاتی) بیشتر برای ما توضیح بدن.. :read:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Ascendant
                  فوتونیک آینده ی بسیار جالب و هیجان انگیزی داره و قراره چند تکان اساسی به قرن 21 بده. کافیه تا سال 2050 صبر کنید تا اعجاز این علم رو ببینید. همین الان هم هر روز اخبار جدیدی ازش منتشر میشه..
                  (البته در ایران دستتون برای پژوهش خیلی باز نیست مگر در شهید بهشتی یا علم و صنعت که باز از بقیه جاها بهترن)

دوستانی که علاقه دارن بیشتر بدونن:

(مجله ی رایگان این سایت رو subscribe کنید تا هر ماه لینک دانلود pdf براتون ارسال بشه)
                  http://www.photonics.com/

http://www.nature.com/nphoton/index.html

www.oleng.ir

---------------------------------------------------------------------------------------------
                  از جناب مهندس مستقیمی هم خواهش می کنم در صورتی که تمایل دارن در رابطه با رشتهآ‌شون و فعالیت هایی که در دانشگاه انجام میدن (پژوهشی و مطالعاتی) بیشتر برای ما توضیح بدن.. :read:
                  بابت لینکها بسیار بسیار ممنونم ازتون.خیلی مفید بود.
                  اما توضیح...
                  حقیقت اینه که دانشگاه محل تحصیل من از نظر امکانات در سطح مناسبی قرار نداره و مخصوصا به علت کمبود استاد و تازه تاسیس بودن این گرایش؛ حتی مدیر گروه مشخصی هم تا همین چند هفته قبل نداشتیم!! لذا خودتون میتونین حدس بزنین چه اتفاقی برامون افتاده....هر چی استاده فیزیک بود دادن بهمون؛ما هم کل ترم با هم در حال جنگ اعصاب بودیم که اینو نخوندیم، اون رو هم نخوندیم ؛ این یکی رو هم نخوندیم....بابا والله ما فیزیک نیستیم!! مهندسی فوتونیک از برق پذیرش میگیره! اونی که شما استاد محترم تصور میکنین، فوتونیک خالی هست و نه مهندسی فوتونیک!!!
                  و بدین ترتیب بیشتر اون چیزی که اینجا خوندیم؛ حکم "بیشتر بدانیم" تو کتابهای درسی رو داشت!!!
                  دروسی که نسبتا برامون قابل درک بود؛ فوتونیک مجتمع بود( که اون هم استاد محترمش کلا 5 جلسه بیشتر نیومد!! کسی هم نبود پیگیر بشه...جایی هم نبود اعتراض کنیم... ) و درس فوتونیک و محاسبات عددی در مهندسی فوتونیک و تا حدی هم لیزر (که با مبانیش آشنا شدیم) یکی هم تکنولوژی ساخت ادوات نیمه هادی که اون هم به خاطر شباهت بسیار بالا به مراحل تولید PCB ، خیلی واضح بود.
                  تو این مدت هم فقط یه شبه سمینار کلاسی :redface: داشتم در باره ی لیزرهای VCSEL و تاریخچه ش و... که برام واقعا جالب بود؛ اما باز هم کمبود اطلاعات پایه و کوانتوم و فیزیک جدید و.... ایجاد محدودیت کرد برامون.... :cry2:
                  الان هم که رسیدیم به آخر خط! انتخاب موضوع پایان نامه ! که فعلا به نتیجه ای نرسیدم تو انتخاب موضوع و در حال جستجو هستم.(دوستان اگه اطلاعاتی دارن و میتونن موضوعی پیشنهاد بدن، استقبال شدید میکنیم!! مثل مباحث مربوط به رینگ رزوناتور و کاربردهای اون و...)

دیدگاه

سلام
                    دوستان فیزیکی اگه میشه یه کتابی بهم معرفی کنید که قوانین طبیعت و بتونم بفهمم چیه ،مثل قوانین انیشتین و چیزهای ماورءطبیعی اینجور چیزها،، زیاد به فیزیک علاقه دارم ،
                    خیلی هم دوست دارم بدونم دویرو برم چخبره .اگه لطف کنید یه کتابی معرفی کنید ممنون میشم.

اگه پست بی ربط بود معذرت میخام.
                    به سمت نور خورشيد حرکت کن،تو ميتوني تابش خورشيد رو حس کني ،حتي اگه کور باشي.
                    (پيش به سوي هدف)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hosseinam1370
                      سلام
                      دوستان فیزیکی اگه میشه یه کتابی بهم معرفی کنید که قوانین طبیعت و بتونم بفهمم چیه ،مثل قوانین انیشتین و چیزهای ماورءطبیعی اینجور چیزها،، زیاد به فیزیک علاقه دارم ،
                      خیلی هم دوست دارم بدونم دویرو برم چخبره .اگه لطف کنید یه کتابی معرفی کنید ممنون میشم.
                      اگه پست بی ربط بود معذرت میخام.
                      سلام دوست عزیز. نه کاملا سوال به جایی هست. اگه دوست داشتی این کتابو بخونید. البته دوستان برقی خودشون فکر کنم فیزیک مدرن داشتند ولی فکر نکنم کامل خونده باشن. این کتاب مال فیزیکی هاست و کتاب بیشتر مفهومی هست. زیاد رو محاسباتش مانور نرید. اگه تا حالا نخوندینش خداییش وقتی میخونیش متوجه میشی که قوانین نیوتون حالت خاص هستند. مکانیک نیوتونی حالت های خاص(در سرعت پایین) قوانین مکانیک هستند. در ضمن اینها ماورا طبیعی هم نیستند چون تو آزمایشگاه و .. اثبات شده هستند. مثلا یه قسمتی جالبی از کتاب هست که در موردن ذره pion توضیح داده. این ذزه طول عمرش اونقدر کمه که وقتی که میخواد از جو زمین به سطح زمین برسه حتی اگه با سرعت نور حرکت کنه با دید کلاسیک نمیتونه به زمین برسه(طول عمر رو در آزمایشگاه اندازه گیری کردند) اما دانشمندان متوجه شدند که این ذره واقعا به سطح طمین میرسه. به این دلیل که از دید pion مسافت و زمان کمی رو طی کرده با اون زمان و مسافتی که ما میبینیم که طی میکنه کمتره و این زمان از طول عمر خودش کمتره و میتونه به سطح زمین برسه!!! یهنی مثلا pion فکر میکنه 2 کیلو متر و مثلا 0.0001 زمان رو گذرونده تا به زمین برسه ولی ما میبینیم که 12 کیلومتر و 0.001 ثانیه رو طی کرده!!! کتاب Kenneth S. Krane-Modern Physics-Wiley2012
                      http://www.uplooder.net/cgi-bin/dl.cgi?key=9c0ec3a97b9409911a89f89d6b724f3e
                      لطفا سوالات فنی رو به جای پیام خصوصی در انجمن مطرح کنید.

دیدگاه

ایا از دوستان رشته فیزیک کسی میداند که نظریه سی پی اچ پذیرفته شده یا خیر؟http://cph-theory.persiangig.com/
                        در زندگی اثر خوب و خاطره خوش از خودمان در این دنیا برجا بگذاریم.etgpsp

دیدگاه

نوشته اصلی توسط محسن محمدشاهی

تشکر بابت لینکی که گزاشتید.

ولی زبانم اونقدر خوب نیست که بخام خوب بفهمم از این کتاب.

لطفا اگه فارسی داره ، به ما هم یه ندایی بده.

با تشکر
                          به سمت نور خورشيد حرکت کن،تو ميتوني تابش خورشيد رو حس کني ،حتي اگه کور باشي.
                          (پيش به سوي هدف)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط عباس جبراییلی
                            ایا از دوستان رشته فیزیک کسی میداند که نظریه سی پی اچ پذیرفته شده یا خیر؟http://cph-theory.persiangig.com/
                            جناب جبراییلی ظاهرا این نظریه در هیچ ژورنال معتبری مطرح نشده.
                            در فیزیک نظریاتی که پشتوانه ی ریاضیاتی محکمی نداشته باشن معمولا راه به جایی نمیآ‌برن...

دیدگاه

به عنوان تجربیات شخصی خودم در زمینه فیزیک:
                              فهمیدن نظریه نسبیت نسبت به کوانتم خیلی ساده تر و آسون تره. نسبیت خاص رو اگر از روی کتاب فیزیک مدرن بخونی راحته. حتی ریاضیاتش رو میشه فهمید. اما نسبیت عام ریاضیات سنگین تری داره و باید حساب تانسوری بلد باشی اما اگر نسبیت خاص رو بفهمی فهم نسبیت عام خیلی سخت نیست.
                              کلا هرکتاب تاریخ فیزیکی که پیدا کنید سیر مکانیک گالیله تا نسبیتی و کوانتمی رو گفته اما بهترین کتابی که دیدم کتاب تاریخچه فیزیک جرج گاموف هست که البته خیلی قدیمیه اما زیبا.
                              در مورد کوانتم واقعا باید استخون خرد کنی تا بفهمیش اما در مورد اصول اولیه و مفاهیم بهترین کتابی که سراغ دارم جهان کوانتمی نوین انتشارات حریر هست.
                              کلا در زمینه فیزیک میشه ساعتها حرف زد و مطالب جذاب گفت اما برای اینکه جذابیت کار بالا بره چکیده پایان نامه دکتر حسین پور رو براتون پلود کردم. طرف علاوه براینکه روی فیزیک کوانتم و ریاضیات پیشرفته تسلط داشته، تونسته از دلش کاربرد عملی بکشه بیرون و این یکی دیگه خیلی حرفه.

http://www.4shared.com/office/R1qmc9Ygce/____.html
                              ... و (بدانيد) گرفتن تصميمهاى محكم (براى رسيدن به اهداف بزرگ) با خوش گذرانى و سفرهآ‌هاى رنگين سازگار نيست و چه بسيار كه خواب شبانه تصميمهاى محكم روز را از ميان برده و تاريكيآ‌ها، خاطره همتآ‌هاى بلند را از يادها محو كرده است. (نهجآ‌البلاغه، خطبه211)

امام علي (ع):کسي که به وقت ياري رهبرش در خواب باشد، با لگد دشمنش بيدار مي شود (غررالحکم،ص 422)

دیدگاه

این کتاب جرج گاموف رو میخواستم بالا معرفی کنم-بعد فکر کردم خیلی قدیمیه و کسی پیداش نمیکنه- خیلی برام جالب بود که کسی خوندتش! من سال 85 در کتابخونه دانشگاه لابلای کتابها پیداش کردم - پاره و برگ هاش زرد شده بود و کلا یه نسخه -وقتی خوندم خیلی برام جذاب بود-تاریخ انتشار سال 42 بود یا حدودا -دهه 40
                                این جرج گاموف خیلی ادم شوخ طبعی بوده-
                                --
                                به نظر من نسبیت خاص هم درکش به همون اندازه نسبیت عام سخت هست- گرچه نسبیت عام به نظر من درک پذیر تر میاد - شاید برای من اینطوریه-
                                ولی واقعا درک کند شدن زمان - یا تغییر طول کار راحتی نیست!
                                کوانتوم هم که دقیقا همون توهم هست!
                                ----
                                تاریخ این پایان نامه رو که دیدم رفتم دنبال خاطراتم و روزهایی که گذشته-
                                لعنت به زمان، این موجود رام نشدنی

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X