اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

طراحی منبع تغذیه خطی دی سی 30ولتی متغییر

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : طراحی منبع تغذیه خطی دی سی 30ولتی متغییر

اول میخواستم اینو امتحان کنم ببینم چرا هی میسازمش و میترکه مقاومتاش و اینا ....
    بعد اونم میخوام بسازم منتها چندتا سوال دارم دربارشون:1.اون مدار ماژول رو نمیدونم چجوری خودم بسازم?یعنی سوالم اینه که این مدار ماژول lm2596 با میکرو کار میکنه که مقدار ولتاژ رو نشون میده یا اینکه روش دیگه ای رو استفاده میکنه؟
    2.دوم اینکه مدار آقای غفار زاده رو بسازم(اون بدون ماژوله که توی پست اولش هست) میشه کاری کرد که نیازی به هیت سینک و اون ترانزیستور ها نداشته باشه جریانشم کمتر از 2 آمپر شد اشکال نداره(مگه جریان ورودی از ترانس 2 آمپر نگرفتیم دیگه چه نیازی به ترانزیستور ها هست برای تقویت جریان؟)

دیدگاه

چرا با هیت سینک مخالفی؟ جا نداری؟ یا...
      اگر میخوای هیت سینک استفاده نکنی باید از رگولاتورهای very low drop out استفاده کنی که قیمتش فضاییه توی ولتاژی که شما میخوای
      یا باید از رگولاتوری استفاده کنی که خیلی بزرگ باشه و تقریبا جریان 10 آمپر بده تا بدون هیت سینک کار کنه و باز هم قیمتش بالاست.
      پس از هیت سینک، هرچند کوچیک باشه استفاده کن.
      من نمیدونم که آقای غفار زاده از چی برای نمایش ولتاژ استفاده کرده ولی فکر میکنم از آی سی نمایشگر ولتاژ استفاده کرده که به صرفه هست.
      همه فقط شروع کرن و یاد گرفتن هرچند کم. شما هم فقط باید شروع کنی حتی اگر چیزی نمیدونی یا کم میدونی.

موفق باشی
      شبنم از سعی به سرچشمه خورشید رسید صائب تبریزی

دیدگاه

نوشته اصلی توسط شهاب طاهری
        چرا با هیت سینک مخالفی؟ جا نداری؟ یا...
        اگر میخوای هیت سینک استفاده نکنی باید از رگولاتورهای very low drop out استفاده کنی که قیمتش فضاییه توی ولتاژی که شما میخوای
        یا باید از رگولاتوری استفاده کنی که خیلی بزرگ باشه و تقریبا جریان 10 آمپر بده تا بدون هیت سینک کار کنه و باز هم قیمتش بالاست.
        پس از هیت سینک، هرچند کوچیک باشه استفاده کن.
        من نمیدونم که آقای غفار زاده از چی برای نمایش ولتاژ استفاده کرده ولی فکر میکنم از آی سی نمایشگر ولتاژ استفاده کرده که به صرفه هست.
        همه ما فقط شروع کردیم و یاد گرفتیم. شما هم فقط باید شروع کنی حتی اگر چیزی نمیدونی یا کم میدونی.

موفق باشی
        بله جا ندارم براش.جریان 10 آمپر خیلی زیاده!یعنی این رگولاتور نمیتونه همون جریان 1 یا دو آمپر خروجی از ترانس و بعدش پل رو بده بیرون؟
        راستی یه ماژول LM2596 هست که هم قابلیت تغییر جریان و هم تغییر ولتاژ رو داره.یه توضیح راجع به نحوه تغییر جریان در مدار و تغییر ولتاژ در مدار میدین لطفا ؟ یعنی چه جوری میشه جریان رو کم یا زیاد کرد بدون تغییر ولتاژ خروجی و برعکس؟

دیدگاه

یه راه ساده برای خنک کننده اینه که برد 2 لایه طراحی کنی و رگولاتور رو روی برد بخوابونی و زیر رگولاتور 1 PAD بزرگ قرار بدی به اندازه بدنه رگولاتور و این پد در هر 2 لایه باشه یعنی Multilayer که همه لایه ها رو پوشش میده. حالا روی این PAD شما با رعایت حداقل فاصله میای و چندین VIA میذاری که سوراخشون یا همون Hole Size هاشون تقریبا 1 تا 1.5 میلیمتر باشه و موقع مونتاژ این VIAها قلع کاری میشه و خود برد یه جورایی نقش خنک کننده هم پیدا میکنه.
          بحث کنترل جریان یه خورده طولانیه ولی پیچیده نیست. ضمنا جریان رو کم و زیاد نمیکنن، جریاندهی رو بالا و پایین میبرن یعنی وقتی جریاندهی مداری روی 900mA تنظیم بشه اگر دستگاهی که 1 آمپر جریان میکشه رو به اون وصل کنی حداکثر همون 900mA رو دریافت میکنه مثلا یه آرمیچر 12 ولتی 1 آمپری با این مدار سرعت کمتری داره نسبت به جریان کامل که 1 آمپره و اگر داخل مدار قطع کن هم باشه که آرمیچر دائم روشن خاموش میشه.
          ولی اندازه گیری و کنترل جریان به این صورته که یه مقاومت بسیار پایین و دقیق وقتی جریان ازش رد میشه، در 2 سرش یه افت ولتاژ بوجود میاد و این افت ولتاژ رو میدن به یه تقویت کننده عملیاتی OPAMP و خروجی تقویت کننده عملیاتی رو میدن به ترانزیستور و یا هر چیز دیگه ای برای نمایش و کنترل و یا ثبت در Logger.
          کنترل ولتاژ هم همینطوره که یه ولتاژ مرجع دقیق ساخته و به تقویت کننده عملیاتی داده میشه و ولتاژ خروجی هم به تقویت کننده عملیاتی وارد میشه (البته با تقسیم ولتاژ و ...) و این 2 ولتاژ مقایسه شده و به ترانزیستور خروجی فرمان کنترل میده و باز هم میگم که این بحث طولانیه ولی پیچیده نیست.

موفق باشی

دیدگاه

سلام
            توی این مدار جریان تغییر نمیکنه
            چون ترانس 7 تا سر داره پس 7 تا ولتاژ مختلف داره و سمت راست تصویر فقط یه سوییچ که چند تا حالت داره و این سوییچ رو در هر حالتی قرار بدی ولتاژ اون سیم مشخص شده از ترانس به مدار یکسوکننده وصل میشه و ولتاژ تغییر میکنه.
            با مقاومت و پتانسیومتر بطور مستقیم ولتاژ رو نمیشه تنظیم کرد. چون افت ولتاژ بالایی دارن پس تلفات بالا میره و میترکن که خیلی طبیعیه.
            ضمنا این تصویر چیزی از یه آداپتوره که ریپل بالایی داره و وقتی به دستگاه دیگه ای وصل میشه توی اون دستگاه میان و صاف و تنظیمش میکنن. وگرنه این به صورت مستقیم به درد الگترونیک نمیخوره ولی اگر میخوای آرمیچر و المنت کوچیک و کارهای ساده انجام بدی همین مناسبه.
            اون لینک که آقای غفارزاده توش مدار رو ساخته چرا استفاده نمیکنی؟
            سلام آقای طاهری عذر می خوام با کدوم مدار آقای غفارزاده هستید
            ممنون

دیدگاه

آقا من دارم اون ماژول و اینا رو میخرم و همون مدار آقای غفار زاده +ماژوله رو ببندم .
              فقط یه سوال اینکه ماژوله به هیت سینک و خنک کننده که دیگه نیاز نداره ؟داره؟بعدش جای اون مولتی ترن یه ولوم چند اهم بگیرم ؟و پایه هاشو چجوری وصل کنم؟
              و یه سواله دیگه اینکه این ماژول باید قبلش حتما خازن صافی ها باشن یا اینکه خوذش صاف میکنه خروجی پل رو؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mb2101
                سلام آقای طاهری عذر می خوام با کدوم مدار آقای غفارزاده هستید
                ممنون
                سلام
                توی اون پستم منظور هر 2 برد آقای غفارزاده بود که خروجیشون صافه و تمیزه

نوشته اصلی توسط smahdi1991
                آقا من دارم اون ماژول و اینا رو میخرم و همون مدار آقای غفار زاده +ماژوله رو ببندم .
                فقط یه سوال اینکه ماژوله به هیت سینک و خنک کننده که دیگه نیاز نداره ؟داره؟بعدش جای اون مولتی ترن یه ولوم چند اهم بگیرم ؟و پایه هاشو چجوری وصل کنم؟
                و یه سواله دیگه اینکه این ماژول باید قبلش حتما خازن صافی ها باشن یا اینکه خوذش صاف میکنه خروجی پل رو؟
                شما منظورت ماژول دومه، طبق پست قبلم وقتی قطعه روی برد خوابیده باشه، برد یه مقدار خنک کنندگی داره پس توی این مدار دیگه خنک کننده نیاز نیست. فوت پرینتهای مولتی ترن و ولوم با هم یکی نیست و هر مقداری که مولتی ترن داره، ولوم هم همون مقدار بذار.
                فکر میکنم شما یه پل دیود 3 آمپری کوچک و یه خازن 1000 میکروفاراد 50 ولت نیاز داری برای این ماژول و این ماژول فقط تنظیم کننده ولتاژه.
                این سوال رو در همون لینک مطرح کن
                http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=100093.0

موفق باشید

دیدگاه

سلام
                  توی اون پستم منظور هر 2 برد آقای غفارزاده بود که خروجیشون صافه و تمیزه
                  شما منظورت ماژول دومه، طبق پست قبلم وقتی قطعه روی برد خوابیده باشه، برد یه مقدار خنک کنندگی داره پس توی این مدار دیگه خنک کننده نیاز نیست. فوت پرینتهای مولتی ترن و ولوم با هم یکی نیست و هر مقداری که مولتی ترن داره، ولوم هم همون مقدار بذار.
                  فکر میکنم شما یه پل دیود 3 آمپری کوچک و یه خازن 1000 میکروفاراد 50 ولت نیاز داری برای این ماژول و این ماژول فقط تنظیم کننده ولتاژه.
                  این سوال رو در همون لینک مطرح کن
                  http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=100093.0

موفق باشید
                  منظورم همون ماژول lm2596هست ."قطعه روی برد خوابیده باشه، برد یه مقدار خنک کنندگی داره پس توی این مدار دیگه خنک کننده نیاز نیست"ببخشید اینو من متوجه نشدم
                  یعنی lm2596 روی برد بچسبونم؟
                  بعدش ببخشید این مدار رو تقریبا من قطعاتشو جمع کردم .الان وقتی ببندمش و کاملش کنم .سوالم اینه که اگه خروجی مدار (مثبت منفی رو بهم وصل کنم مدار میسوزه؟یا قطعات آسیب میزنه؟)

دیدگاه

این ماژول مگه آماده نیست؟
                    در هر صورت اگر مدار رو بصورت آماده خریداری میکنید پس جای آی سی رگولاتور روی بری طراحی شده و نیاز به خنک کننده نیست ولی اگر PCB رو شما طراحی میکنی شبیه مدار آقای غفارزاده طراحی کن.
                    بعدش ببخشید این مدار رو تقریبا من قطعاتشو جمع کردم .الان وقتی ببندمش و کاملش کنم .سوالم اینه که اگه خروجی مدار (مثبت منفی رو بهم وصل کنم مدار میسوزه؟یا قطعات آسیب میزنه؟)
                    این سوال رو از آقای غفارزاده بپرسید ولی فکر کنم خروجی رگولاتور محافظ اتصال کوتاه داشته باشه.

موفق باشی

دیدگاه

منظورم همون ماژول lm2596هست ."قطعه روی برد خوابیده باشه، برد یه مقدار خنک کنندگی داره پس توی این مدار دیگه خنک کننده نیاز نیست"ببخشید اینو من متوجه نشدم
                      یعنی lm2596 روی برد بچسبونم؟
                      برای چند لحظه اتفاقی نمیوفته
                      اگه ساختین سعی کنین بیشتر ده بیست ثانیه بهم وصل نشه

اولین چیزی که میسوزه ترانزیستور 2n3055. هست بعدش پل دیود و ترانس
                      البته ترتیب سوختنشون به کیفیتشون بستگی داره
                      درضمن توی این سه سال هیچ کدوم از قطعات مدار من نسوخته

دیدگاه

این ماژول مگه آماده نیست؟
                        در هر صورت اگر مدار رو بصورت آماده خریداری میکنید پس جای آی سی رگولاتور روی بری طراحی شده و نیاز به خنک کننده نیست ولی اگر PCB رو شما طراحی میکنی شبیه مدار آقای غفارزاده طراحی کن.این سوال رو از آقای غفارزاده بپرسید ولی فکر کنم خروجی رگولاتور محافظ اتصال کوتاه داشته باشه.

موفق باشی
                        پس اگه بخوام lm2596 رو بخرم و به صورت آماده استفاده کنم. بیشتر از 10 ثانیه به هم وصل باشن مدار نمیسوزه؟!

دیدگاه

پس اگه بخوام lm2596 رو بخرم و به صورت آماده استفاده کنم. بیشتر از 10 ثانیه به هم وصل باشن مدار نمیسوزه؟!
                          والا اون ماژول و آی سی lm2596 رو خبر ندارم
                          ولی مدار من تا 10 ثانیه بیشتر هم خروجی اتصالی داشته

دیدگاه

1

دیدگاه

اجباری که نیست :biggrin:
                              محض احتیاط میپرسم :redface:
                              آقا من تاحالا هویه و قلع کش و مقاومتها و ترانس و اینا رو آماده گردم .فردا غروب بعد کلاسمم میرم اون ماژوله رو بگیرم(این سایت فروشگاهش کجا هست از نظر مکانی؟)
                              یه سواله دیگه اگه بخوایم مدار رو هوشمند کنیم یعنی مثلا توی منبع یه دکمه تعبیه کنیم که اینطوری شه:
                              "مدار به صورت اتومات هر 2دقیقه 1 واحد افزایش ولتاژ داشته باشه(طبیعتا جریانشم زیاد میشه دیگه؟) تا در نهایت به حداکثر ولتاژ برسه(که در اینجا حداکثر 30 ولت هست که یعنی بعد از 60دقیقه به 30 ولت میرسه) و وقتی این دکمه رو میزنیم اون 2دقیقه بشه نصف واینطور بشه هر 1 دقیقه 1واحد افزایش ولتاژ داشته باشه".
                              برای تایم یادمه قبلا که کار میکردیم از آی سی 555 (یادمم نمیاد دقیقا میگفتیم اسمش تایمر هست)اینجا هم میشه برای توضیح بالا ازش استفاده کرد؟
                              یا باید کار دیگه ای کرد؟(کلا اول از همه میخوام بدون میکرو ببینم چجوری میشه تا قیمت نهایی تا جایی که میشه باید کم بشه .(البته واقعیتش خیلی وقت پیش (2سال پیش)میکرو ای وی آر کد ویژن کار کردم الان یادم نمیاد :angry: حوصله دوباره خوندنشم ندارم))

دیدگاه

اجباری که نیست :biggrin:
                                محض احتیاط میپرسم :redface:
                                آقا من تاحالا هویه و قلع کش و مقاومتها و ترانس و اینا رو آماده گردم .فردا غروب بعد کلاسمم میرم اون ماژوله رو بگیرم(این سایت فروشگاهش کجا هست از نظر مکانی؟)
                                یه سواله دیگه اگه بخوایم مدار رو هوشمند کنیم یعنی مثلا توی منبع یه دکمه تعبیه کنیم که اینطوری شه:
                                "مدار به صورت اتومات هر 2دقیقه 1 واحد افزایش ولتاژ داشته باشه(طبیعتا جریانشم زیاد میشه دیگه؟) تا در نهایت به حداکثر ولتاژ برسه(که در اینجا حداکثر 30 ولت هست که یعنی بعد از 60دقیقه به 30 ولت میرسه) و وقتی این دکمه رو میزنیم اون 2دقیقه بشه نصف واینطور بشه هر 1 دقیقه 1واحد افزایش ولتاژ داشته باشه".
                                برای تایم یادمه قبلا که کار میکردیم از آی سی 555 (یادمم نمیاد دقیقا میگفتیم اسمش تایمر هست)اینجا هم میشه برای توضیح بالا ازش استفاده کرد؟
                                یا باید کار دیگه ای کرد؟(کلا اول از همه میخوام بدون میکرو ببینم چجوری میشه تا قیمت نهایی تا جایی که میشه باید کم بشه .(البته واقعیتش خیلی وقت پیش (2سال پیش)میکرو ای وی آر کد ویژن کار کردم الان یادم نمیاد :angry: حوصله دوباره خوندنشم ندارم))
                                دفتر فروشگاه تبریز هست و ظاهرا فروش حضوری ندارن
                                ولی اگه تهران هستین اسن مازول رو اکثر فروشگاه های خیابان جمهوری دارن
                                کافیه یه عکس ازش نشونشون بدی

برای اون کاری هم که گفتین نیاز به میکرو داری ولی با مدارات دیجیتال هم میشه که باشد خودت بشینی طراحی کنی چون عمرا آمادش گیر بیاد

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X