اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سوال درباره زنر؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : سوال درباره زنر؟

تنها نقشه ی اولی منبع جریانه و دوتای دیگه منبع ولتاژه و برای شارژ باطری مناسب نیست.

درسته. دیود شاتکی اگه نباشه آی سی درجا میسوزه چون اگه سلف جریاندار را ول بزاریم می تونه ولتاژ بی نهایت بوجود بیاره. بخاطر این شاتکیه که بتونه با سرعت سوئیچینگ همخونی داشته باشه.

نقشه ی اول دارای دو ورودی برای مقدار جریانه. یعنی می تونی 4 جریان برای شارژ تعریف کنی. اگه فقط یک جریان لازم داری می تونی دوتا ماسفت رو حذف و جاش اتصال کوتاه بزاری.

ولی بقیه ی مدار لازمه چون بالاخره باید یه پ امپ جریان رو که توسط مقاومت کوچیک به ولتاژ تبدیل شده، تقویت کنه.

ولتاژ تقویت شده به فیدبک آی سی میره و اینکار باعث میشه جریان ثابت بمونه
    با عرض پوزش خدمت دایی های عزیزم تا اطلاع ثانوی به اینترنت دسترسی ندارم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ahmadmn
      بستگی به باطریت داره. مثلا باطری 60 آمپر ساعت رو با 6 آمپر توی 10 ساعت شارژ می کنند.

اگه با 3 آمپر شارژ کنی میشه 20 ساعت.

هم میشه از همون منبعی که گفتی استفاده کرد. شاید لازم باشه یه فن براش بزاری. هم میشه از ترانس استفاده کرد.
      سلام

این شارژ شدن خطی است ؟ مثل خازن نیست

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ali norbakhsh

سلام

این شارژ شدن خطی است ؟ مثل خازن نیست
        فکر کنم منظور شما ولتاژ خازنه وقتی که توسط یک مقاومت به یک منبع ولتاژ وصل میشه.

مقدار شارژ یک باطری با ولتاژش رابطه داره اما خطی نیست. درواقع ممکنه شما یک باطری خالی داشته باشید اما ولتاژ دوسرش 12 ولت باشه.

هر باطری منحنی مشخصه ی شارژ داره که توی این منحنی رابطه ی بین ولتاژ-دما-شارژ ترسیم شده.

دیدگاه

اره شما درست فرمودین باید از همون مدار بالایی برای منبع جریان استفاده کنم .اما من فقط یه جریان حداکثر 3 امپر میخوام داشته باشم و به قول شما باید اون ماسفتارو بردارم و اتصال کوتاه کنم ... حالا میشه مقاومتهای R11 وR2 وR3 برداشت و بجاش یه مقاومت ثابت گذاشت چون نیازی به تغیر جریان ندارم...باید کجای مدارو دسکاری کنم ؟ R4 ؟
          یه نکته دیگه مقاومت R8 گذاشته شده 0.05 اهم 2/1 وات هست حالا ولتاژی که در حالت 3A دو سرش میوفته برابر 0.15 ولت میشه اگه درست گفته باشم باید ار opam ریل تو ریل استفاده کنم ؟
          ذكات علم ياد دادنه ....

دیدگاه

یه چیزه دیگه که یادم رفت بگم ...
            تو این شککل مگه خروجی بارو با 3A نشون نداده ؟ منظورش چیه یعنی میشه 3A از این منبع کشید....؟

ذكات علم ياد دادنه ....

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ahmadmn
              بستگی به باطریت داره. مثلا باطری 60 آمپر ساعت رو با 6 آمپر توی 10 ساعت شارژ می کنند.

اگه با 3 آمپر شارژ کنی میشه 20 ساعت.

هم میشه از همون منبعی که گفتی استفاده کرد. شاید لازم باشه یه فن براش بزاری. هم میشه از ترانس استفاده کرد.
              سلام دوست عزیز

من هنوز نفهمیدم چه طور باطری 60 آمپر ساعت با یک منبع 6 آمپری می شود در 10 ساعت شارژ کرد از چه فرمولی استفاده شده است؟

دیدگاه

با اجازه استاد احمد جان... :redface:
                من هنوز نفهمیدم چه طور باطری 60 آمپر ساعت با یک منبع 6 آمپری می شود در 10 ساعت شارژ کرد از چه فرمولی استفاده شده است؟
                اگه دقت کرده باشید رو هر باطری مقداری مصرفی که نوشته بر حسب امپر ساعت هست مثله همین باطریای قلمی که نوشته 800m Ah
                یعنی شما میتونی 800ma رو تو مدت 1 ساعت از این باطری بکشی و باطری رو خالی کنی یا اگه 400ma ازش جریان بکشی تو مدت 2 ساعت باطری خالی میشه . حالا برای شارژ کردنشم همینه بر حسب امپر ساعت محاسبه میشه

موفق باشید
                ذكات علم ياد دادنه ....

دیدگاه

متاسفانه 3 آمپری که برای 2576 نوشته شده دقیق نیست. مخصوصا وقتی که بار خروجی یه باطری باشه نه بار اهمی.

پ امپ ریل تو ریل خیلی خوبه اما اینجا نیازی نیست. می تونی از پ امپهایی که توی صفر ولت کار می کنن مثل LM358 هم استفاده کنی.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط majid.4206
                    با اجازه استاد احمد جان... :redface:
                    اگه دقت کرده باشید رو هر باطری مقداری مصرفی که نوشته بر حسب امپر ساعت هست مثله همین باطریای قلمی که نوشته 800m Ah
                    یعنی شما میتونی 800ma رو تو مدت 1 ساعت از این باطری بکشی و باطری رو خالی کنی یا اگه 400ma ازش جریان بکشی تو مدت 2 ساعت باطری خالی میشه . حالا برای شارژ کردنشم همینه بر حسب امپر ساعت محاسبه میشه

موفق باشید
                    سلام دوست عزیز

ممنون از جوابتون من امروز رفتم و یک شارژ باتری خودرو دیدم روش زده بود 6 آمپر نه 6 آمپر ساعت

باتری خودرو 60 آمپر ساعت است

در 10 ساعت باتری خودرو با این شارژر پر می شود

آیا این بدان معنی است که باتری خودرو در هر ساعت 6 امپر از باتری می گیرد

نمی دانم منظورم را رساندم یا نه

دیدگاه

من اون باطری رو به عنوان مثال عرض کردم .
                      آیا این بدان معنی است که باتری خودرو در هر ساعت 6 امپر از باتری می گیرد
                      منظورتونو نفهمیدم یعنی چی؟ اگه درست متوجه شده باشم شما میتونی از این باطری که فرمدین 60 امپر ساعت تو مدت 1 ساعت اگه مصرف کننده تون 60 امپر بگشه باطری رو خالی کنید یا میتونید با میتونید اونو با یه شارژری که بتونه 60 امپرو بده تو مدت 1 ساعت باطری رو شارژ کنید ... البته این یه مثال بود جدی نگیرید من 3 امپر از این شارژره گرفتم همه چی داغ شد اگه 60 امپر بخوای بگیری ... :mrgreen:

اگه بخوام ساده بگم مفهوم امپر یعنی اینکه سرعت حرکت الکترونا یا همون جریان یا امپر....رو مشخص میکنه (تعریف علمی 1 امپر: اگر یک کولن با الکتریکی در مدت 1 ثانیه از سطح مقطع معین سیم عبور کند انگاه شدت جریان برابر 1 امپر می باشد)

ذكات علم ياد دادنه ....

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                      X