اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کابل کواکسیال

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کابل کواکسیال

سلام......... من نفهمیدم این کابل کواکسیال چطوری............ امپدانسش 75 اهم ...................................خلا صه یکی توضیح بده ..........
    ....................HELP ME GOD ...........................

WORLD ELECTRONIC................................

nasrolahymohsen@gmail.com......................... ...

پاسخ : کابل کواکسیال

اون 75 اهم امپدانس مشخصه کابل ه
    ترکیبی از ضریب سلفی و خازنی کابل
    زیاد هم مربوط به مقاومت کابل نیست

اگه مردم می دونستن زمان چقدر با ارزشه دیگه هیچ وقت کفش بند دار نمی خریدن البرت انیشتن

دیدگاه

نوشته اصلی توسط سعید باقرانی
      اون 75 اهم امپدانس مشخصه کابل ه
      ترکیبی از ضریب سلفی و خازنی کابل
      زیاد هم مربوط به مقاومت کابل نیست

چرا 75 اهم

دیدگاه

می دونی امپدانس مشخصه چیه

اگه مردم می دونستن زمان چقدر با ارزشه دیگه هیچ وقت کفش بند دار نمی خریدن البرت انیشتن

دیدگاه

نوشته اصلی توسط سعید باقرانی
          می دونی امپدانس مشخصه چیه

توضیح بده....................TTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTHANKS

دیدگاه

امپدانس مشخصه :
            در طراحی کابل های هم محور, همواره سعی می شود که فاصله میان هادی داخلی و هادی خارجی , که تعیین کننده محدوده امپدانسی مشخصه کابل است , حفظ گردد. (همانند سایر قطعات الکتریکی, کابل های هم محور نیز دارای امپدانس مشخصه هستند). امپدانس مشخصه دارای اهمیت بسیار زیادی است، به خصوص در مواردی که حجم زیادی از اطلاعات با فرکانس زیاد ارسال می شود. امپدانس مشخصه به عواملی چون جنس ماده دی الکتریک ( عایق ) و قطر بستگی دارد.
            علیرغم وجود انواع گوناگون، کابل های هم محور به دو دسته اصلی تقسیم می شوند:
            کابل هایی که در ارسال باند پایه 12 مورد مصرف قرار می گیرند و کابل هایی که در ارسال با پهنای باند وسیع13 کاربرد دارند. تفاوت عمده این دو دسته در امپدانس مشخصه آنهاست. کابل های هم محور باند پایه دارای امپدانس مشخصه 50 اهم هستند و این کابل ها در ارسال دیجیتال و به طور خاص در شبکه های اترنت 13 کاربرد دارند، در حالی که کابل های هم محور با پهنای باند وسیع دارای امپدانس مشخصه 75 اهم بوده و در ارسال آنالوگ چون کابل های اینترنت 15 و CATV کاربرد دارند. لازم به ذکر است که استفاده نابجا از هر یک از این دو دسته کابل, شبکه را دچار اشکال خواهد نمود.
            مزیت عمده کابل های هم محور نسبت به زوج سیم های تابیده شده تلفنی, نفوذ پذیری کمتر آنهاست. عدم نفوذپذیری کابل های هم محور نیز همانند سایر محیط های انتقال به متغیر هایی چون نوع کاربرد و محیط اطراف وابسته است. تضعیف در سیستم های باند پایه معمولا در حدود 50 تا 60 دسی بل است, در حالی که این مقدار برای سیستم های با پهنای باند وسیع در حدود 85 تا 100 دسی بل است.

البته دانلود اینترنتی ه

امدانس مشخصه توی کابل های انتفال و حتی کابل های غیر هم محور کاربرد داره

دیدگاه

سلام

ما اون موقع که دانشجو بودیم یه استاد داشتیم که گفت این 75 مقاومت در برابر نویزه، مثلاً قبل از اینکه از کواکسیال استفاده کنیم از زوج سیم استفاده میشد(واسه تلویزیون سیاه سفید) که اونا مقاومتش 300 بود، یعنی اونا از سیگنال در برابر نویز بهتر مقاومت میکردن پس چرا کنار رفتن؟ چون که نمیتونن موج فرکانس بالا رو بخوبی از خودشون عبور بدن به عبارت دیگه، موج فرکانس بالا طی مسیر از کابل فرار میکنه ولی در کواکسیال چون شیلد داریم این اتفاق نمی افته، پس کواکسیال با اینکه مقاومت در برابر نویزه پایین تری داره چون توانایی عبور سیگنال فرکانس بالا رو داره مورد استفاده قرار میگیره

دیدگاه

نوشته اصلی توسط آریانژاد
                سلام

ما اون موقع که دانشجو بودیم یه استاد داشتیم که گفت این 75 مقاومت در برابر نویزه، مثلاً قبل از اینکه از کواکسیال استفاده کنیم از زوج سیم استفاده میشد(واسه تلویزیون سیاه سفید) که اونا مقاومتش 300 بود، یعنی اونا از سیگنال در برابر نویز بهتر مقاومت میکردن پس چرا کنار رفتن؟ چون که نمیتونن موج فرکانس بالا رو بخوبی از خودشون عبور بدن به عبارت دیگه، موج فرکانس بالا طی مسیر از کابل فرار میکنه ولی در کواکسیال چون شیلد داریم این اتفاق نمی افته، پس کواکسیال با اینکه مقاومت در برابر نویزه پایین تری داره چون توانایی عبور سیگنال فرکانس بالا رو داره مورد استفاده قرار میگیره
                ایا ساختار کواکسیال با مغزی و سیم زمین تابیده شده دور مغزی خودش نویز را کم نمی کنه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط electronicmohsenhit

ایا ساختار کواکسیال با مغزی و سیم زمین تابیده شده دور مغزی خودش نویز را کم نمی کنه
                  100 درصد همینطوره، من هم نگفتم که نویز پذیره، بلکه در مقایسه با زوج های قدیمی نویز پذیرتره وگرنه مثل اینه که بیائیم یه مقاومت 100 اهم رو با یه 300 اهم مقایسه کنیم، 100 هم مقاومت داره ولی با مقداره کمتر از 300، شیلد هم کار اولش اینه که سیگنال اصلی رو حفظ کنه و بعدش هم واسه نویز مثل سد باشه ولی خب تا یه حدی میتونه در برابر نویز مقامت کنه دیگه

البته این چیزیه که زمان تحصیل استادمون گفت

دیدگاه

نوشته اصلی توسط آریانژاد
                    100 درصد همینطوره، من هم نگفتم که نویز پذیره، بلکه در مقایسه با زوج های قدیمی نویز پذیرتره وگرنه مثل اینه که بیائیم یه مقاومت 100 اهم رو با یه 300 اهم مقایسه کنیم، 100 هم مقاومت داره ولی با مقداره کمتر از 300، شیلد هم کار اولش اینه که سیگنال اصلی رو حفظ کنه و بعدش هم واسه نویز مثل سد باشه ولی خب تا یه حدی میتونه در برابر نویز مقامت کنه دیگه

البته این چیزیه که زمان تحصیل استادمون گفت
                    تشکر........ به چه دلیل سیم زوج نویز پذیری کمتری داره

دیدگاه

سلام دوستان
                      یه سوال داشتم! چرا 75 اهم؟ به چه دلیل 75 اهم در نظر گرفتن؟ چرا مثلا 60 اهم در نظر نگرفتن؟ دلیل خاصی داره؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hamedata
                        سلام دوستان
                        یه سوال داشتم! چرا 75 اهم؟ به چه دلیل 75 اهم در نظر گرفتن؟ چرا مثلا 60 اهم در نظر نگرفتن؟ دلیل خاصی داره؟
                        سیم با امپدانس مشخصه 50 اهم هم داریم

اعداد 75 و 50 امپدانس و مقاومت نیستن
                        اونا امپانس مشخصه ان

دیدگاه

همیشه می گن یکی از مزیت های کابل کواکسیال نویز پذیری کم به خاطر شیلد اونه. اگه زوج سیم خوب یا بهتر از کابل حذف نویز می کرد حتما به عنوان یکی از مزایای اون مطرح می شد من که به این سادگی نمی تونم بپذیرم؟؟؟؟؟ :surprised:
                          منو توجیه کنید اگر در این باره مطمئن هستید.
                          به همه استادا نمی شه اعتماد کرد گاهی فقط برای اینکه کم نیارن یه چیزی می گن دهن دانشجو بسته بشه البته فقط بعضی از اونا؟؟؟!!
                          اگه یه روزی به من پیشنهاد تدریس بدن اگه احساس کنم بلد نیستم قبول نمی کنم نه اینکه برم به هوای اینکه بچه ها چیزی نمی دونن هر چی دلم خواست بگم. oo:
                          همیشه بزرگوار تر از آن باشید که برنجید
                          و نجیب تر از آن باشید که برنجانید!

دیدگاه

در واقع موضوع به همین راحتی ها هم نیست.
                            شاید پیش خودتون بگین سیمه و چیز خاصی نیست .ولی استادمون سر همین امپدانس کابل کواکسیال 2 ساعت چونه زد و کلی فرمول و انتگرال و مشتق ردیف کرد آخرش هم 90 درصد کلاس هیچی نفهمیدن!
                            اینارو یه نگاهی بندازید بد نیست:
                            http://ad620.persiangig.com/page.html

دیدگاه

نوشته اصلی توسط jaafary1
                              همیشه می گن یکی از مزیت های کابل کواکسیال نویز پذیری کم به خاطر شیلد اونه. اگه زوج سیم خوب یا بهتر از کابل حذف نویز می کرد حتما به عنوان یکی از مزایای اون مطرح می شد من که به این سادگی نمی تونم بپذیرم؟؟؟؟؟ :surprised:
                              منو توجیه کنید اگر در این باره مطمئن هستید.
                              به همه استادا نمی شه اعتماد کرد گاهی فقط برای اینکه کم نیارن یه چیزی می گن دهن دانشجو بسته بشه البته فقط بعضی از اونا؟؟؟!!
                              اگه یه روزی به من پیشنهاد تدریس بدن اگه احساس کنم بلد نیستم قبول نمی کنم نه اینکه برم به هوای اینکه بچه ها چیزی نمی دونن هر چی دلم خواست بگم. oo:
                              سلام

اون استادی که گفتم استاد خوبی بود، من خیلی چیزا ازش یاد گرفتم.
                              اینی که گفتم رو یه مرور بکنیم:

نوشته اصلی توسط آریانژاد

پس کواکسیال با اینکه مقاومت در برابر نویزه پایین تری داره چون توانایی عبور سیگنال فرکانس بالا رو داره مورد استفاده قرار میگیره
                              از اون موقعی که شبکه های تلویزیونی از طریق باند UHF شروع به پخش کردن استفاده از کواکسیال هم رواج پیدا کرد به خاطر اینکه فرکانس بالا رفت و فرکانس بالا همونجوری که گفتم از روی زوج سیم فرار میکنه و چیزی اون رو بر نمیگردونه ، در کواکسیال هم سیگنال از روی مغزی فرار میکنه ولی بوسیله شیلد برمیگرده روی کابل (اونم نه همش)
                              توی ماهواره ها هم اگه از کواکسیال با شیلد نا مناسب استفاده بشه، جواب نمیگیرن، چون فرکانس در حد گیگا هرتزه و از کابل فرار میکنه ولی همون کابل با شیلد نا مناسب هم روش عدد 75 رو نوشته و این دو تا بحث جدا از هم هستن. موفق باشید

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X