اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

معماری RISC

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

معماری RISC

سلام دوستان.
    من یه تحقیقی در مورد AVR ها باید ارائه بدم. حالا توی این AVR که از معماری RISC استفاده شده، کسی می تونه RISC رو برای من یه توضیح مختصر بده؟
    ممنون.
    موفق باشید

پاسخ : معماری RISC

RISC مخفف عبارت reduced instruction set computer به معنای کامپیوتری با تعداد دستورات کم هست.
    به زبان ساده هر چی تعداد دستورات پردازنده کامپیوتر کمتر باشه پروسه انجام اون شامل مراحل برداشت، دیکد، اجرا و ذخیره سرعتر صورت میگیره و در نتیجه کامپیوتر سریعتری خواهیم داشت اما یه مشکل دیگه ایجاد میشه که چون دستورات کم هست برنامه نویسی با این پردازنده ها هم پیچیده تر میشه که این پیچیدگی خودش باعث کندی میشه یعنی شما باید یه تعادلی بین کم کردن دستورات و پیچیدگی انجام کارها برقرار کنی تا بازدهی که در اینجا سرعت پردازش هست بالاترین مقدار رو داشته باشه
    این نوع معماری در تقابل با CISC هست که به معنای کامپیتر با دستورات پیچیده Complex هست که در اون طراحی فلسفه طراحی عکس این حالت بالاست.
    اما در حال حاضر فکر نمیکنم که دیگه خیلی به اسم طراحی حساسیت باشهو تنها به کارایی پروسسور فکر میکنند چون مثلا میکروهای PIC کلا 31 دستور دارند اما میکروهای AVR 131 دستور دارند اما هر دو اعلام میکنند که معماریشون RISC هست

دیدگاه

سلام
      :معماری کامپیوتر کم دستور یا RISC که سرنام Reduced Instruction Set Computer است، حاصل تفکرات دکتر John Cocke است. محققی که به هر چیزی در حوزه کامپیوتر علاقه داشت؛ مدارهای مجتمع، کامپایلرها، ادوات ذخیره سازی و خلاصه هرچیزی که انجام دادنش نوعی هنر محسوب می شد. ولی آنچه که نام وی را جاودانه کرده، معماری غیرمتعارف کامپیوترهای کم دستور است.

...
      مشخصه های ریسک:
      هدف از این معماری کوتاه کردن زمان اجرا با کاهش مجموعا دستورات در کامپیوتر است
      1.دستورات نسبتا کم
      2.روش های آدرس دهی نسبتا کم
      3.دستیابی به حافظه منحصر است به دستورات load,store
      4.تمام اعمال در داخل ثبات های cpu انجام می شوند.
      5.دستورات باطول ثابت که به سادگی دیکد میشوند.
      6.اجرای دستورات در یک سیکل
      7.کنترل سخت افزاری به جای ریز برنامه نویسی
      خداوند زمین را مدوّر آفرید تا به انسان بگوید
      همان لحظه ای که تصوّر می کنی به آخر دنیا رسیده ای؛
      درست در نقطه ی آغاز هستی.

دیدگاه

سلام دوستان.
        ممنون از راهنمایی هایتون.
        دوستان یه خلاصه کسی از تاریخچه ی این AVR داره به من بده؟ یا یه کتاب تا ازش بتونم تحقیق کنم.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
        X