اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ساخت چراغ LED برای آکواریوم

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ساخت چراغ LED برای آکواریوم

سلام دوستان
    من می خوام برای روشنایی آکواریومم از 200 عدد LED استفاده کنم.
    1-ال ای دی هارو در دسته های 20 یا 40 عددی به چه صورت به یکدیگر متصل کنم(سری یا موازی) :mrgreen:
    2-برای جلوگیری از شک نوری به ماهیها هر دسته با فاصله زمانی 10 دقیقه از یکدیگر روشن شوند.
    3-قطعات مورد نیاز برای ساختن این چراغ
    پیشاپیش از راهنمایی و کمک شما تشکر میکنم @};- @};-

پاسخ : ساخت چراغ LED برای آکواریوم

به دو دلیل که من الان توی ذهنمه باید موازی وصل کنین
    1 - چون اگه سری وصل کنین ، اگه یه led بین بقیه وسط را بسوزه ، ال ای دی های بعد از اون دیگه نمیتونن روشن بشن
    2 - اگه سری وصل بشن ، ال ای دی هایی که دورتر از منبع تغذیه باشن به نسبت دور بودنشون نوری که ایجاد میکنن خیلی ضعیف تر میشه و یا حتی ممکنه روشن نشه . چون ال ای دی در واقع دیود هست و برای روشن شدن باید ولتاژی بیشتر از پتانسیل سد بهش داده بشه ، حالا فرض کن اینا رو سری بستی و ال ای دی اولی مثلا حداقل 0.7 ولت میخواد روشن بشه ، ال ای دی دومی حداقل 1.4 ولت و سومی 2.1 ولت و .... حالا حساب کن اگه چهل تا led بذاری ، بیچاره آخری از کجا ( 40 * 0.7 =28 ولت ) بیاره تا روشن بشه ؟؟؟؟
    پس بهتره موازی وصل کنی
    ای که دستت می رسد کاری بکن / پیش از آن کز تو نیاید هیچ کار

دیدگاه

نوشته اصلی توسط shima_mohkami
      1 - چون اگه سری وصل کنین ، اگه یه led بین بقیه وسط را بسوزه ، ال ای دی های بعد از اون دیگه نمیتونن روشن بشن
      2 - اگه سری وصل بشن ، ال ای دی هایی که دورتر از منبع تغذیه باشن به نسبت دور بودنشون نوری که ایجاد میکنن خیلی ضعیف تر میشه و یا حتی ممکنه روشن نشه . چون ال ای دی در واقع دیود هست و برای روشن شدن باید ولتاژی بیشتر از پتانسیل سد بهش داده بشه ، حالا فرض کن اینا رو سری بستی و ال ای دی اولی مثلا حداقل 0.7 ولت میخواد روشن بشه ، ال ای دی دومی حداقل 1.4 ولت و سومی 2.1 ولت و .... حالا حساب کن اگه چهل تا led بذاری ، بیچاره آخری از کجا ( 40 * 0.7 =28 ولت ) بیاره تا روشن بشه ؟؟؟؟
      پس بهتره موازی وصل کنی
      در مورد اول حق با شماست اما مورد دوم رو اشتباه میکنید. این 0.7 که گفتید مربوط به دیود های سیلیکونی هست و برای LED ها بسته به جنس اون ها تغییر میکنه.اما مساله این نیست.این که LED هایی که دورتر هستند ممکنه کم نور باشند و یا روشن نشند اصلا امکان نداره. اگر جریان برقرار بشه همه با یه شدت نور روشن میشن.وقتی موازی میبندید این افت ولتاژ رو باید لحاظ کنید. یعنی ولتاژ هر LED *تعداد اون.در کل اگه ولتاژ پایین بود ولی جریان بالا موازی بهتره اما اگه ولتاژ بالا بود سری. همیشه برای اینکه یه تعادلی بین ولتاژ و جریان باشه سری موازی میبندند.
      آقای چمنی یه سری لامپ با این LED ها درست کرده. تو انجمن سرچ کنید اون تاپیک کمکتون میکنه....
      [img width=477 height=100]http://www.eca.ir/pic/upload/agazade.png[/img]

دیدگاه

نوشته اصلی توسط محمد
        من می خوام برای روشنایی آکواریومم از 200 عدد LED استفاده کنم.
        1-ال ای دی هارو در دسته های 20 یا 40 عددی به چه صورت به یکدیگر متصل کنم(سری یا موازی) :mrgreen:
        2-برای جلوگیری از شک نوری به ماهیها هر دسته با فاصله زمانی 10 دقیقه از یکدیگر روشن شوند.
        اطلاعاتی که دادی ناقص هست.
        1- از چه ولتاژی در ورودی میخوای استفاده کنی؟ میخوای مستقیما از ولتاژ 220 شبکه استفاده کنی؟ در این صورت بخاطر وجود فاز در مدار LED ها ، با لمس احتمالی اونها امکان برق گرفتگی وجود داره. مخصوصا که در مورد آکواریوم امکان نفوظ آب و بخار آب ، وجود دارد.
        یا بخاطر رعایت نکات ایمنی ، میخوای از ولتاژهای پایین استفاده کنی؟ اول باید این نکات رو مشخص کنی.

2- منظورت رو از شوک نوری متوجه نشدم! یعنی ماهیها با نور مداوم بیشتر از 10 دقیقه اذیت میشوند؟
        در آن واحد ، میخوای فقط یک شاخه نور روشن باشه و بعد از 10 دقیقه ، اون شاخه خاموش بشه و شاخه بعدی روشن بشه؟ یا بعد از 10 دقیقه روشنایی ، 10 دقیقه خاموشی کامل داشته باشی و سپس 10 دقیقه روشنایی؟

برای رسیدن به جواب ، باید اطلاعات اولیه کافی ارائه بدی!

[hr]

نوشته اصلی توسط shima_mohkami
        پس بهتره موازی وصل کنی
        با حفظ احترام ، ولی استدلال هاتون اشتباه می باشد!
        فعلا فقط اینو عرض کنم که در یک مدار سری ، جریان عبوری از تمام المانها ، مساوی هست!
        مثلا اگه ما 20عدد LED رو بصورت سری ببندیم و مقدار مقاومت محدود کننده جریان رو برای 20 میلی آمپر ، تعیین کرده باشیم ، از تمام LED ها همون 20 میلی آمپر عبور خواهد کرد و اگر همگی رو از یک مارک مشابه انتخاب کرده باشیم ، در همه اونها نور یکسانی خواهیم داشت. بدون اینکه نگران افت ولتاژ متفاوت اونها باشیم!

در ثانی ، اختلاف ولتاژ LED ها ، هرگز به اندازه فرمایش شما نیستند!!! (0.7 ولت 1.4ولت 2.1ولت)
        LED با ولتاژ کار 0.7 ولت نداریم!!!
        و . . .
        . . .

دیدگاه

بسیار سپاسگذارم که تصورات اشتباه من رو گوش زد کردین :rolleyes:
          من اینایی رو که گفتم فقط به این علت گفتم که فکر میکردم درسته
          بازم ممنون از راهنمایی ای که به بنده کردین :applause:
          ای که دستت می رسد کاری بکن / پیش از آن کز تو نیاید هیچ کار

دیدگاه

سلام دوستان ممنون از راهنمایی هاتون.
            دوستان تعداد ال ای دی هارو می خواد 120 عدد بزارم در 4 دسته 30 تایی
            برای شک نوری که دوستان پرسیدن منظورم اینکه هر 10 دقیقه یکی از شاخه ها روشن بشن تا بعد از 40 دقیقه تمام 120 ال ای دی ها تا 12 ساعت روشن بمونن ، برای خاموش شدن هم به همین صورت انجام بشه

اطلاعات کاملتر
            1-ولتاژ منبع تغذیه 12 ولت
            2-ولتاژ ال ای دی: 2.2 ولت
            3-توان مصرفی ال ای دی: 500 میلی وات
            4-جریان ال ای دی:75 میلی آمپر

نظرتون درباره این چیه

توان مصرفی مقاومتها 7931.25 میلی وات است.
            توان مصرفی دیودها 19800 میلی وات است.
            توان مصرفی کل مدار 27731.25 میلی وات است.
            مدار فوق 2250 میلی آمپر جریان مصرف میکند.

البته اگه 4 شاخه اینطوری بسازم صحیح تره

توان مصرفی مقاومتها 25312.5 میلی وات است.
            توان مصرفی دیودها 4950 میلی وات است.
            توان مصرفی کل مدار 30262.5 میلی وات است.
            مدار فوق 2250 میلی آمپر جریان مصرف میکند.

دیدگاه

دوستان کسی نبود جواب بده. :sad: :sad:

دیدگاه

ب

دیدگاه

سلام
                  من خودم دارم برای یه پروژه 40 تا ال ای دی روشن می کنم....سری که می بندم...همه روشن نمیشند و دقیقا با مشکل عدم رسیدن ولتاژ مناسب به ال ای دی های عقبی مواجهم با اینکه حتی تا 30 ولت و 3 آمپر هم رفتم اما وقتی 40 تا رو موازی می بندم با یه آداپتور 12 ولت و 300 میلی آمپر تمامی ال ای دی ها با نور یکسان روشن میشه و اگر یکی از ال ای دی ها هم از کار بیفته مشکلی در کارم ایجاد نمی کنه. من بستن موازی رو پیشنهاد میدم.
                  شاد باشید.

دیدگاه

دوست من از چه رنگی می خوایی استفاده بکنی ؟
                    قرمز نذاری که ماهی ها عین اسفند رو آتیش این ور و اون ور می پرن من یه بار امتحان کردم یکم مونده بود بیان بیرون از آکواریوم منو بزنن :mrgreen:
                    خداوند بی نهایت است اما به قدر نیاز تو فرود می آید ، به قدر آرزوی تو گسترده می شود و به قدر ایمان تو کارگشاست.
                    [hr]

دیدگاه

نوشته اصلی توسط nazanin66
                      سلام
                      من خودم دارم برای یه پروژه 40 تا ال ای دی روشن می کنم....سری که می بندم...همه روشن نمیشند و دقیقا با مشکل عدم رسیدن ولتاژ مناسب به ال ای دی های عقبی مواجهم با اینکه حتی تا 30 ولت و 3 آمپر هم رفتم اما وقتی 40 تا رو موازی می بندم با یه آداپتور 12 ولت و 300 میلی آمپر تمامی ال ای دی ها با نور یکسان روشن میشه و اگر یکی از ال ای دی ها هم از کار بیفته مشکلی در کارم ایجاد نمی کنه. من بستن موازی رو پیشنهاد میدم.
                      شاد باشید.
                      خب مشخصه که روشن نمیشه...
                      40 تا ال ای دی نیاز به 120 ولت داره و با 40 ولت 1000 آمپر هم روشن نمیشه...
                      من برای آکوای خودم، 90 تا ال ای دی سری رو با یک پل دیودی و یک مقاومت آجری برای کنترل جریان؛ به برق شهر متصل کردم و به جز اون یک باری که یکیش سوخت حدود 2 ساله که داره کار میکنه...
                      اون یکی هم که سوخت، باعث خاموشی ریسه نشد و فقط خودش خاموش شد(اتصال کوتاه شده بود...)
                      من چون 90 تا لد رو روی شیشه درب قرار دادم، مشکلی از بابت رطوبت وجود نداشت.
                      شما بعد از اینکه همه رو سری بستی، از داخل یک متر شیلنگ شفاف عبور بده و سر رو ته شیلنگ رو هم آب بندی کن تا مشکل رطوبت پیش نیاد.
                      البته با توجهه به اینکه میخوای 200 تا لد بگذاری، احتمالا تانک بزرگی داری، من پیشنهاد میدم که از پاورهای یک وات فروشگاه استفاده کن و هر 4 تا رو سری به منبع 12 ولتی وصل کن، مطمئن باش به صرفه تره و نور بیشتری میگیری
                      16-20 تا پاور 1 وات بگیر
                      اگر از تاپيکي بدتون مياد...
                      اگر با استارتر تاپيکي مشکل دارين...
                      اگر خواستين تاپيکي فراموش بشه...
                      ...بگين که
                      [glow=red,2,300]من تو اون تاپيک پستي ارسال کنم.[/glow]

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                      X